המרכז האונקולוגי ע"ש יוסף פישמן

תמונה ראשית - מערך אונקולוגי

המרכז האונקולוגי ע"ש יוסף פישמן

אודות המרכז

החל מפברואר 2021 המרכז האונקולוגי הוכר כאגף נפרד בבית החולים רמב"ם. הפעילות הענפה במרכז מרוכזת בבניין החדש של המרכז האונקולוגי ע"ש יוסף פישמן בקמפוס המערבי של רמב"ם, שנחנך ביולי 2016.

האגף האונקולוגי על שם יוסף פישמן ברמב"ם הינו מרכז רב מקצועי לטיפול בסרטן, המוכר ע"י החברה האירופאית לאונקולוגיה קלינית (ESMO), כמרכז משולב לאונקולוגיה ולטיפול תומך.

במרכז, שהינו הגדול ביותר בצפון הארץ, ואליו מגיעים למעלה מ-5000 מטופלים חדשים מידי שנה, תוכלו אתם ויקיריכם לקבל את הטיפול האונקולוגי המתקדם ביותר הקיים בעולם המערבי. צוות רופאים ואחיות רב תחומי דן בכל חולה ומציע לו אבחון וטיפול בסרטן בהתאמה אישית, הכולל מערכות הדמיה מתקדמות, תרופות מגוונות וטיפולי קרינה במאיצים חדשניים. המרכז האונקולוגי ברמב"ם מציע את כל הטיפולים התרופתיים הכלולים בסל התרופות, גישה לטיפולי חמלה לתרופות שטרם נכנסו לסל התרופות, ומחקרים קליניים, המאפשרים גישה לתרופות המתקדמות ביותר הקיימות בעולם.

עם קביעת תוכנית הטיפול האישית של כל מטופל והצגתה למטופל ומשפחתו, מתאפשרת לחולה ומשפחתו גם גישה לטיפול סיעודי מתקדם, עובדת סוציאלית המתמחה באונקולוגיה וטיפול תומך גופני ונפשי. מטרתנו במכון האונקולוגי היא לענות על כל צרכיו של החולה תחת קורת גג אחת. 

קראו כאן באתר על סוגי המחלות בהם אנו מטפלים ועל הטיפולים החדשניים שאנו מעניקים.

חולים מתאימים יוכלו להשתתף במחקר קליני  בו יש גישה לתרופות חדשניות או נסיוניות.

בדיקת התאמה להשתתפות במחקר קליני ברמב"ם

ערוכים לקורונה במרכז האונקולוגי על שם יוסף פישמן

בימים אלו כשבתי החולים מתמודדים עם אתגרי הקורונה ומצמצמים פעילות לצורך כך, מרכז הסרטן ברמב"ם מוגדר כשירות חיוני וממשיך לפעול ולטפל בחולי הסרטן כסדרו עם שינויים הנדרשים מכורח המציאות המשתנה. מסיבות של שמירה על בטיחות ובריאות הצוותים המטפלים ובטיחותכם, חשוב לנו לעדכן אתכם ולפעול יחד ובשיתוף פעולה כדי לאפשר לכם לקבל את הטיפול במועדו ולשמור על רצף הטיפול.

מטופלים הנמצאים בבידוד בית אינם מורשים להגיע למרכז האונקולוגי, הנכם מתבקשים לידע את הרופא/ה או האחות על הבידוד ולהימנע מהגעה, ואנו ננסה להתאים את המשך הטיפול לפי הנתונים הרפואיים.
במקרים של צורך בטיפול רפואי  דחוף לחולה שנמצא בבידוד, יש להתקשר למד"א, לידע על כך שחולה במחלה אונקולוגית ושוהה בבידוד. במידה ויהיה צורך, האמבולנס של מד"א יוביל אותך לחדר המיון, באופן ממוגן.
לפני ההגעה למרכז האונקולוגי הנך מתבקש למדוד חום - במידה והופיעו חום מעל 37.5 ו/או תסמינים נשימתיים חדשים הנך מתבקש ליידע את האחות או הרופא המטפלים, טרם ההגעה ולקבל הנחיות.
בעת ההגעה, יש לעטות על הפנים מסכה ללא פילטר, באופן שתכסה את האף והפה.
ככל שניתן מטופלים מתבקשים להגיע למרכז ללא מלווה, במקרים הכרחיים תתאפשר כניסת מלווה אחד. יש להקפיד ולשמור על מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם בעמידה בתור
, בישיבה מול המזכירות בעת הקבלה ובחדרי הרופאים בעת הביקור.בזמנים אלה, המאתגרים מתמיד, אנחנו כאן עבורכם.

זימון תורים - אונקולוגיה

לידיעתכם, המענה הטלפוני ניתן ע"י מזכירות המרפאה אשר ייתנו מענה מקצועי ומהיר לפניותיכם

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

מומלץ להוריד לטלפון הנייד את אפליקציית Dial My App המסייעת בזימון תור 24/7
להורדת האפליקציה>

מטופל חדש 
עליך להעביר את המסמכים הבאים באמצעות דואר אלקטרוני או פקס:
*הפניה מרופא משפחה*סיכום אשפוז*תוצאות מעבדה פתולוגית
יש לציין על גבי המסמכים כתובת מלאה ומספרי טלפון כולל טלפון נייד.
מזכירת המרפאה תיצור איתך קשר טלפוני

מטופל חוזר
יש לפנות טלפונית או למלא טופס צור קשר
 
מידע למטופל ולמבקר
 
צוות המערך האונקולוגי רמב"ם נמצא כאן עבורכם, לספק לכם רפואה מקצועית, חדשנית, איכותית ובטוחה, המבוססת על ידע מחקרי מתקדם.
בכל הליך רפואי עומדים לנגד עינינו צרכי המטופל, תוך מתן כבוד, הקשבה, שקיפות ושיתוף המטופל ומשפחתו בתהליך קבלת ההחלטות.
במידה ולאחר פניה לגורם המטפל עדיין לא ניתן מענה מספק לפנייתך ניתן לפנות גם להנהלת המערך במייל:
[email protected]

בעמוד המידע למטופל ולמבקר ברמב"ם ריכזנו עבורכם מידע חשוב אודות כללים, נהלים וחוקים, זכויות וחובות, שירותים ומידע נוסף. מידע זה יסייע לכם בעת אשפוז או בעת קבלת שירות רפואי במרפאות החוץ ובמכונים השונים ברמב"ם.
 

 

צרו איתנו קשר

שעות פעילות
א-ה 08:00-14:00

פרטי התקשרות:

טיפול משלים ותומך - המרכז האונקולוגי

רפואה משלימה
השירות לרפואה משלימה ואינטגרטיבית
שילוב רפואה משלימה במערכים אונקולוגיים בעולם המערבי הפך לנושא בעל חשיבות בשיפור איכות חיי המטופלים שאובחנו עם מחלת הסרטן. יש מודעות לכך שיש צורך הולך וגובר להיענות לצרכי מטופלים ובני משפחותיהם להורדת מתח וחרדה והתמודדות עם תלונות שקורות בעקבות המחלה או כתופעות לוואי לטיפולים. קיימת הבנה שרפואה משלימה מהווה אופציה טיפולית המועדפת ע"י מטופלים רבים. מרבית המרכזים האונקולוגיים המובילים בעולם, הכניסו נגזרות שונות מתחום הרפואה המשלימה כחלק בלתי נפרד מהטיפול, במטרה להקל על מצוקה בעקבות המחלה והטיפולים הקשורים בה. מטופלים נעזרים רבות באמצעים מתחום זה לשיפור איכות חיים כללי ולהקלה ממוקדת במצבים שכיחים כמו מתח, חרדה, קשיי שינה, גלי חום, נוירופתיה, ירידה בתיאבון, חולשה, ירידה באנרגיה הכללית, ותופעות אחרות. הטיפולים ברפואה משלימה שניתנים במסגרת המערך האונקולוגי ברמבם כוללים:
ליווי רוחני
הליווי הרוחני מחזק את משאבי הרוח של האדם, תוך התייחסות למערכת אמונותיו, ערכיו ותפיסת עולמו. הליווי הרוחני מאפשר לאדם הנמצא במצבי מצוקה ומשבר, סבל או אובדן להכיר ולפתח את המשאבים הרוחניים הפנימיים שלו.
 
בעת התמודדות עם משבר כמו מחלה קשה, לעיתים עולה בקרב המטופלים תחושה, שעולמם התערער והם מתמודדים עם שאלות כגון:
איך אפשר להמשיך מכאן? מהו המקום הזר הזה אליו הגעתי? האם אני "מזהה" את עצמי במראה? מה "הטעם" אם איבדתי חלקים רבים משגרת יומי וזהותי? איזה משמעות יש לכל זה? איך ארגיש מובן ונתמך על ידי סביבתי הקרובה?
 
הליווי הרוחני, עם סקרנות, ענוה, כבוד, ויראה, מציע להכיר את האדם הייחודי הזה: מי הוא, מה הוא עובר, ומה הכי חשוב לו. נוכחותו התומכת של המלווה הרוחני  מאפשרת למטופלים להביע את אשר על ליבם, ואף את הכעסים והאובדנים. ביחד מגלים מחדש את התקוות ומקורות הכוח, שומרים על תחושת הזהות וכבוד העצמי, מזהים ערכים עיקריים, ומסייעים להחזיר תחושת משמעות ותכלית, לרגע הזה ולבאים אחריו. החיים השתנו, אבל הם החיים היחידים שיש.
 
אדם יכול לפנות אל משאבי הרוח ממקורות שונים – יש המוצאים אותם בנוף או בטבע, יש הפונים למוסיקה או לאומנות, יש המוצאים בקריאת טקסטים שונים מן המקורות או מודרניים, יש המוצאים את הכוח באמונה זו או אחרת וישנם מרחבים נוספים. חווית החיבור לרוח בדרך כלל היא מקום יותר שלו.
 
המלווים הרוחניים ברמב"ם נפגשים עם האדם המטופל או עם בני משפחתו ומציעים להם – אוזן קשבת ולב פתוח, ליווי בשיחה, ברגע של הצטרפות אל שקט, מגע עם משהו מעבר למחלה או למצוקה הנוכחית. לעיתים המפגש הוא שיחה, לעיתים הרפיה, מדיטציה, תפילה משותפת (סדורה או אישית), לימוד של טקסט, עדות לסיפור חיים ולתרומתו לעולם ועוד.
 
בקשת פגישה עם מלווה רוחני:
לאדם מאושפז או מלוויו – פנו אל הצוות המטפל ובקשו שיזמינו מלווה רוחני.
מטופלים במרפאות או בטיפול יום – יכולים לפנות אל אחות הצוות על מנת לתאם פגישה.
  
מרפאת תזונה
בעת מחלה, צרכיו התזונתיים של החולה משתנים. לעיתים המחלה עצמה גורמת לקשיים מסוימים באכילה או בספיגת המזון. בנוסף, במהלך הטיפולים האונקולוגיים עלולים המטופלים לחוות סימפטומים ותופעות לוואי המשפיעים אף הם על מצבו התזונתי של המטופל ביניהם ירידה במשקל, בחילות, הקאות, שלשולים, עצירות, חוסר תאבון ועוד.
מטופל במצב תזונתי תקין יוכל לעבור את הטיפולים בצורה רציפה וטובה יותר, לחוות פחות תופעות לוואי תזונתיות ולהפחית את הסיכון לסיבוכים נוספים הנובעים ממצב תזונתי ירוד או תת תזונה.
בנוסף לכך, אורח חיים בריא לאחר תקופת הטיפולים יכול לפחית את הסכנה לחזרת המחלה, כפי שהוכח במחקרים גדולים שבוצעו בעולם במחלימים מסרטן השד וסרטן המעי הגס.
 
במכון האונקולוגי, בנוסף לדיאטניות העובדות במחלקות האשפוז, פועלת מרפאת תזונה התומכת בחולים אמבולטוריים בכל שלבי הטיפול במחלה ובכל סוגי הטיפול. הטיפול כולל פגישות ייעוץ ומעקב וניתן ע"י דיאטניות קליניות המתמחות בתזונה לחולי סרטן.
 
המרפאה פועלת בימים ב', ג', ד' בשעות הבוקר. הפניות ניתן לקבל דרך הצוות המטפל או האחות האחראית על המרפאה. קביעת התורים מתבצעת על ידי אחות המרפאה.

"לתת תקווה לחולה גם כשהטיפול האחרון נכשל"

היחידה למחקרים קליניים מוקדמים שהוקמה במכון האונקולוגי ברמב"ם, יוצאת לדרך בימים אלה. היא תחשוף חולים שכל אפשרויות הטיפול בהם כשלו, למחקרים חדשניים בתחילת דרכם, ותחסוך מהחולה המתנה שעלולה להיות קריטית​.

​"הדבר הקשה ביותר לרופא הוא לעמוד מול חולה ולומר לו שאין יותר מה להציע לו. לא בשביל זה למדנו רפואה". מסבירה בכנות ד"ר רות פרץ, חוקרת ורופאה בכירה במכון האונקולוגי במרכז הרפואי רמב"ם.על רקע השאיפה הטבעית של הרופא וגם של החולה, להישאר במסגרת טיפול כלשהו ולהמשיך לתת תקווה גם בהתמודדות עם מחלות סרטן בשלב מתקדם, הוקמה לאחרונה בבית החולים 'היחידה למחקרים קליניים מוקדמים'.

 

הפרויקט, שינוהל על ידי ד"ר פרץ, מוצג בימים אלה בוועידת הפסגה המדעית של רמב"ם שתעסוק ברפואת המחר. הקמתו התאפשרה בתמיכת היחידה למחקרים קליניים במכון האונקולוגי, בניהולה של ד"ר אביבית פאר

במסגרת היחידה החדשה, ישתתפו חולי סרטן במחקרים חדשניים שעשויים לתת להם תקווה כאשר אין טיפול קיים ויעיל, או כאשר הטיפול הקונבנציונאלי לא פועל עוד. בדרך זו, יחשפו החולים למחקרים החדשים ביותר שקיימים עבור המחלה שלהם, וללא תשלום.

חולים שמשתתפים במחקרים הם אמנם דבר שבשגרה, אולם עד כה היה מדובר במחקרים בשלב מתקדם (המכונה פאזה שלישית) בהם משתתפים חולים רבים. מעתה יוכלו המטופלים ברמב"ם להיחשף למחקרים בראשית דרכם (פאזה ראשונה), מבלי לבזבז זמן יקר עד שהמחקרים יבשילו, ולזכות בסיכוי להארכת חייהם ולשיפור באיכות החיים. זאת לאחר שרמב"ם הוכיח כי יוכל לעמוד בדרישות הקפדניות בהן צריך לעמוד מרכז רפואי כדי לקיים מחקר בשלב כה ראשוני.

טיפולים חדשניים שנותנים תקווה
מספר מחקרים ראשונים יוצאים לדרך בימים אלה, והם יציעו טיפולים חדשניים לחולים בסרטן שלפוחית השתן ולחולים בסרטן ריאה, וכן מחקרים המטפלים בתשלובות חדשניות בכל סוגי הסרטן.

מה מיוחד בתרופות החדשות שמשתתפות במחקרים?
ד"ר פרץ: ככלל, הכיוון שאליו אנו מתקדמים הוא "רפואה מותאמת אישית", כלומר אנו שואפים לכך שכל חולה יקבל טיפול שמותאם גנטית למחלת הסרטן שממנה הוא סובל ולמנגנון שלה.

לא כל מחלות הסרטן בשלפוחית השתן והריאה, למשל, הן דומות. מבין עשרות מנגנוני ההתחלקות שיש בטבע, הגידול בוחר מספר מצומצם של מנגנונים. כל אחת מהתרופות החדשניות שאנו מציעים, יודעת לתקוף את אחד המנגנונים האלה באמצעות עיכוב החלבון שגורם לגידול לגדול.

זאת בניגוד לכימותרפיה שניתנת ללא הבחנה בין מנגנוני ההתחלקות השונים של הגידולים בחולים שונים, והיא עדיין הטיפול הנפוץ לחולי סרטן, מזה עשרות שנים, על אף המאמץ הרב להביא לחידושים משמעותיים בתחום.

במקביל ייפתחו בחודשים הקרובים מספר מחקרים שכן כוללים כימותרפיה, אך בצורה שמכוונת להגברת היעילות שלהם ולהפחתת תופעות לוואי.

איך יכול החולה לדעת באיזה מנגנון מתאפיינת המחלה שלו?
חולה שיגיע אלינו, יעבור בשלב ראשון בדיקה שתזהה אם הגידול שלו מתאים מבחינה גנטית לתרופה. חשוב לציין שהבדיקה נעשית על הרקמה שכבר נשאבה מגוף החולה בבדיקת הביופסיה שביצע בעבר, כך שאין צורך בפעולה פולשנית חוזרת, אלא רק בהסכמת החולה לתהליך. הבדיקה איננה מחייבת וגם חולה שימצא מתאים, לא יחויב להשתתף במחקר אם לא ירצה בכך.

מי מוזמן לפנות ליחידה למחקרים מוקדמים כדי לבדוק את התאמתו?
כל חולה בסרטן מפושט, מכל רחבי הארץ. אנו לעולם לא ניתן טיפול מחקרי במקום טיפול קונבנציונאלי, אלא נטפל רק במי שהטיפולים האחרים אינם מועילים לו. גם חולה שעדיין מקבל טיפול קונבנציונאלי יכול לפנות אלינו כהכנה לאפשרות שהטיפול המקובל יפסיק להועיל.

איך הטיפול ישפיע על אורח חיי המטופל?
ברוב המחקרים מדובר בתרופות שניטלות בכדורים. חלק מהמחקר הוא בדיקת תופעות הלוואי של הטיפול, אבל אנחנו בהחלט מעריכים שהן יהיו הרבה יותר קלות מתופעות הלוואי של טיפול כימותרפי.

יחד עם זאת, המטופל יידרש לשתף פעולה עם שלבי המחקר כולל תיעוד ודיווח של תחושות, תסמינים, ושינויים בריאותיים שונים שחלים תוך כדי הטיפול.

יש בכך גם יתרון, כי המטופל מקבל למעשה סל שלם של תמיכה בטיפול, כולל סיוע ביורוקרטי בקביעת תורים, סיוע בהגעה ממקום למקום ושירותים נוספים, שנובעים מההקפדה של כל הגורמים על הדיוק בביצוע המחקר. אלה שירותים שמקלים על חיי החולה ולא קיימים בטיפולים קונבנציונאליים.​

אילו עוד מחקרים יתבצעו בקרוב?
כבר השנה נציע מחקר נוסף לחולים בסרטן המעי הגס, שהיא מחלה שכיחה מאוד. בנוסף, נציע טיפול מחקרי לחולים בכל מחלות הסרטן, שיש להם גרורות בעצמות ובאיברים אחרים.

זהו למעשה טיפול משולב שיטפל גם בגרורות באיברים פנימיים וגם בגרורות בעצמות, בו זמנית. בכך ננסה להביא לפריצת דרך עבור חולים כאלה. מחקר נוסף יתמקד בטיפול הורמונלי חדשני שטרם נבדק בסרטן הערמונית.

מה התקווה שלך כחוקרת מהמחקרים האלו, ומהמחקרים הבאים?
התקווה שלנו היא הארכת חיים משמעותית של החולים ושיפור משמעותי באיכות חייהם. ממש כמו חולים בכל מחלה כרונית אחרת, שמנהלים חיי שגרה תחת טיפול תרופתי.

אנחנו בעיקר שואפים להצליח לתת תקווה לחולה תמיד, גם אחרי שהטיפול הקונבנציונאלי האחרון נכשל", סיכמה ד"ר פרץ. ד"ר פאר: "לאחר תקופת הכנה וחבלי לידה לא פשוטים, מרגשת אותנו האפשרות להציע למטופלים להיחשף לטיפולים חדשניים ופורצי דרך".

בתמונה מימין: ד"ר רות פרץ וד"ר אביבית פאר

תרומה למחלקה

תרומות לבית החולים מאפשרות לנו לשפר את איכות הטיפול בחולים ע"י רכישת ציוד רפואי מתקדם, השקעה בבינוי, שיפוץ מחלקות וקידום מחקרים.
כל תרומה, גדולה כקטנה תתקבל בברכה.
אנא השאירו פרטי התקשרות ואנו נחזור אליכם בהקדם
תודה מראש,
צוות המחלקה.
נושא הטופס תרומה למחלקה
שם פרטי
שם משפחה
קידומת
טלפון
דוא"ל
לאן תרצו לתרום?