כימותרפיה - אשפוז

תמונה ראשית-כימותרפיה

כימותרפיה - אשפוז

המחלקה לכימותרפיה במרכז הרפואי רמב"ם משרתת חולי סרטן מכל צפון הארץ, והחולים מתקבלים אליה לבקשת האונקולוג המטפל, הן במקרים דחופים והן באופן אלקטיבי.

האשפוז במחלקה, שבה 25 מיטות, נעשה במקרים הבאים:

  • פרוטוקול הטיפול אינו מאפשר לתת כימותרפיה באופן אמבולטורי.
  • מצבו הכללי של החולה, מחלות הרקע שלו, או סיבות אחרות מקשים עליו להגיע לטיפול באופן אמבולטורי.
  • נדרש רצף טיפולי, המחייב מתן כימותרפיה גם בסופי שבוע ובחגים, ואין אפשרות לתת טיפול ביתי.
  • תופעות לוואי של הכימותרפיה, מחייבות טיפול במסגרת של אשפוז.

מחלקת אשפוז כימותרפיה מאפשרת טיפול כימותרפי וטיפול בתופעות הלוואי של הכימותרפיה בכל שעות היממה וגם בסופי שבוע וחגים. הטיפול הכימותרפי (הכוונה גם לטיפול בתרופות ביולוגיות) ניתן בצורה ממוחשבת ועל פי קווים מנחים בינלאומיים ומעודכן בצורה רציפה. בנוסף לטיפולי הכימותרפיה עצמם ולטיפול בתופעות הלוואי שלהם מתבצעים במחלקה טיפולים נוספים, ובהם איזון סימפטומים הקשורים למחלת הסרטן, כמו איזון כאב וניקוז של תפליטים מקרומי הריאה וחלל הצפק.

אנו משתדלים, ככל שניתן, שאותו רופא ילווה את המטופל לאורך כל תקופת הטיפול במחלקה.

לצד צוות המחלקה הקבוע, המהווה חלק בלתי נפרד מהמרכז האונקולוגי במרכז הרפואי רמב"ם, שותפים לטיפול גם פסיכולוגית, דיאטנית, תומך רוחני וניתן לקבל טיפול ברפואה משלימה.
לרשות הצוות המקצועי עומדים ציוד חדשני וטכנולוגיות מתקדמות, המאפשרים מתן טיפול מיטבי, המבוסס על מחקרים, ממצאים וחידושים מהארץ ומהעולם.
לצד צוות המערך האונקולוגי פתוחה בפני החולה האפשרות להיעזר ביועצים נוספים של בית החולים, בהתאם לתחום התמחות הספציפי, כמו מחלות זיהומיות, גסטרואנטרולוגיה ועוד, אשר מוזמנים לפי הצורך לפי שיקול דעתם של רופאי המחלקה.

בכל יום נערך במחלקה ביקור של רופא ובכל יום נערכת ישיבה משותפת בין הרופאים המטפלים (כולל רופא בכיר) לבין הצוות הסיעודי. המטופלים המאושפזים מוצגים, על פי הצורך, גם בישיבות הקבועות של המרכז האונקולוגי.
הטיפול הסיעודי במחלקה נעשה בשיטת ההפקדה, כאשר לאורך המשמרת יש לכל חולה אחות צמודה, והמגמה היא לשמור על רצף טיפולי גם בהיבט זה, כך שהיחס הוא אישי וההיכרות עמוקה מהרגיל.

זימון תורים - כימותרפיה אשפוז

 

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

 
מידע למאושפז
 
תהליך הקבלה לאשפוז הראשון
ההזמנה לאשפוז הראשון מתבצעת טלפונית והזימון נשלח בתיאום עם המטופל.מומלץ להגיע למחלקה בשעה הרשומה בהזמנה.
עם הקבלה למחלקה יש לגשת לקבלה משרדית בדלפק קבלת חולים ראשי (בכניסה הראשית לביה"ח-בניין סמי עופר) לפני העלייה למחלקה.
מומלץ מאד להגיע למחלקה מצויד בבדיקות מעבדה עדכניות, צילומים ומסמכים נוספים השייכים לטיפול, כולל רשימת התרופות הקבועות.
 
שיחה עם האחות
בהקדם האפשרי אחות תתפנה למטופל לשיחת היכרות הכוללת הסבר על המחלקה והיכרות         
פיזית עם המחלקה.
במשך השיחה האחות תבצע קבלה, הכוללת מדידת לחץ דם, דופק, חום, משקל, וגובה. בדיקות מעבדה תילקחנה לפי הצורך.
 
 
שיחה עם רופא ובדיקה
 
תתקיים ביום הקבלה, אך עשויה להתקיים מאוחר יותר במהלך היום, לעיתים בשעות אחה"צ והערב. מיד עם ההחלטה הסופית על התחלת הטיפול יינתן הסבר מדויק על הטיפול, אופן קבלתו ותופעות הלוואי.
 
תרופות
 
כאמור, מומלץ להגיע לכל אשפוז עם רשימת התרופות הקבועות, כולל מינון מדויק. במחלקה, כל התרופות ניתנות ע"י אחות בלבד. יש להימנע מנטילת תרופות באופן עצמאי. הדבר הכרחי על מנת לנהל רישום מדויק של התרופות הנלקחות ולמנוע מצב של מתן תרופות כפול או אי מתן תרופות. במקרים מסוימים תתאפשר נטילה עצמית של תרופות לאחר תיאום עם האחות.
 
שעות ביקור
 
ניתן לבקר במחלקה ברוב שעות היום. עם זאת, בזמן ביקור רופאים יתבקשו המבקרים לפנות את החדר. בהתאם למקובל בכלל ביה"ח, אין לשהות במחלקה לאחר השעה 21:00 , זאת על מנת לכבד את מנוחת החולים. מותר למבקר אחד בלבד לשהות ליד המטופל גם בלילה.  אנו מבקשים שאותו מלווה יתמקם בצורה המאפשרת לצוות המטפל גישה נוחה לכל המטופלים בחדר.
 
התנהלות במהלך האשפוז
 
בכל יום ייערך דיון על הטיפול בך בהשתתפות הרופא המטפל המתמחה, רופא בכיר במחלקה והאחות המטפלת. בהתאם לצורך, תשותפנה בדיון גם העובדת הסוציאלית והדיאטנית.
הרופא המטפל יערוך אצלך ביקור לפחות פעם אחת ביממה , וזאת, בד"כ, בשעות הבוקר או בשעות הצהריים המוקדמות. בשעות הערב יהיה –על פי הצורך- ביקור קצר של הרופא התורן.
ביקור של כל רופאי המחלקה כולל מנהל המחלקה  מתקיים פעם בשבוע בשעות הבוקר עד הצהרים.
העברת משמרת בבוקר מתקיימת החל מ-7.45. נבדקים בה רק חלק מהמטופלים והיא אינה מהווה תחליף לביקור רופא.
החולים משוכנים בחדרים על פי שיקולי הצוות המקצועי, תוך שאיפה להעניק לכל חולה את הפרטיות המירבית ואת תנאי האשפוז המיטביים. בחדרים יש חיבור אינטרנטי אלחוטי ושולחן עבודה. כל חולה מקבל שלוש ארוחות ביום שמותאמות לו באופן אישי על ידי דיאטנית המערך האונקולוגי, ובנוסף עומדים לרשותו שירותי פיזיותרפיה וייעוץ רגשי.
 
מקרר למטופלים
  • ממוקם בכניסה למחלקה, בחדר המשפחות.
  • אנא ציינו את שמכם ותאריך על גבי המוצרים שמאוחסנים במקרר, ואל תשכחו לפנותם ועם שחרורכם מהמחלקה. פעם בשבוע מנקים את המקררים , אם לא ימצא שם על האריזה, האריזה  תיזרק.
 
תהליך השחרור מהמחלקה
 
השחרור יתבצע לאחר ביקור רופאים וסיום טיפול.
לפני השחרור, האחות המטפלת תדריך אותך בנושאים הנוגעים למהלך האשפוז הנוכחי, התנהגות בבית, בדיקות לביצוע בבית , הזמנה לאשפוז הבא ועוד.
בעת השחרור האחות תמסור לך:
א. מכתב שחרור (מומלץ לצלמו ולמסור העתק לרופא המטפל),
ב. רשימת תאריכים בהם עליך לבצע בדיקות בקופ"ח,
ג. הזמנה לאשפוז הבא (במידה ומתוכנן),
ד. במקרים מסוימים, מכתבי הדרכה ייעודיים לנושאים ספציפיים , לך ו/או לרופא המשפחה.
ה. הכנת תרופות לבית לאחר השחרור:
ייתכן ותזדקק לאחר השחרור לתרופות שאינן נמצאות אצלך. במקרה כזה יכתוב הרופא המטפל במחלקת האשפוז מכתב לרופא המטפל בקופ"ח, ובו הוא יתבקש להכין עבורך את התרופות החסרות. במכתב תצוין כמות התרופות שיש להכין ויודגש  כי "הוראות מדויקות למתן תרופות אלה תינתנה במכתב השחרור". כדי להיערך בזמן, רצוי שמכתב זה יגיע לקופה מספר ימים לפני השחרור, והתרופות תהיינה בידך ביום השחרור.
 
 
פנייה דחופה למערך האונקולוגי לאחר השחרור
 

יש לפנות לחדר המיון של המרכז הרפואי  רמב"ם, בצירוף מכתב השחרור מהמחלקה. אין להגיע למחלקת האשפוז בלי תאום מראש והפניה של רופא אונקולוג.

 
ניתן לפנות טלפונית למחלקה בכל שעות היום והלילה.
אחות או רופא יעמדו לרשותכם בכל שאלה.
מספר טלפון: 04-7776505/4
פקס: 04-67776512
מזכירת המחלקה: 04-7776500
 
 

צרו איתנו קשר

שעות ביקור
א-ה 08:00-14:00
16:00-21:00

פרטי התקשרות:

טיפול משלים ותומך - המרכז האונקולוגי

רפואה משלימה
השירות לרפואה משלימה ואינטגרטיבית
שילוב רפואה משלימה במערכים אונקולוגיים בעולם המערבי הפך לנושא בעל חשיבות בשיפור איכות חיי המטופלים שאובחנו עם מחלת הסרטן. יש מודעות לכך שיש צורך הולך וגובר להיענות לצרכי מטופלים ובני משפחותיהם להורדת מתח וחרדה והתמודדות עם תלונות שקורות בעקבות המחלה או כתופעות לוואי לטיפולים. קיימת הבנה שרפואה משלימה מהווה אופציה טיפולית המועדפת ע"י מטופלים רבים. מרבית המרכזים האונקולוגיים המובילים בעולם, הכניסו נגזרות שונות מתחום הרפואה המשלימה כחלק בלתי נפרד מהטיפול, במטרה להקל על מצוקה בעקבות המחלה והטיפולים הקשורים בה. מטופלים נעזרים רבות באמצעים מתחום זה לשיפור איכות חיים כללי ולהקלה ממוקדת במצבים שכיחים כמו מתח, חרדה, קשיי שינה, גלי חום, נוירופתיה, ירידה בתיאבון, חולשה, ירידה באנרגיה הכללית, ותופעות אחרות. הטיפולים ברפואה משלימה שניתנים במסגרת המערך האונקולוגי ברמבם כוללים:
מרפאת תזונה
בעת מחלה, צרכיו התזונתיים של החולה משתנים. לעיתים המחלה עצמה גורמת לקשיים מסוימים באכילה או בספיגת המזון. בנוסף, במהלך הטיפולים האונקולוגיים עלולים המטופלים לחוות סימפטומים ותופעות לוואי המשפיעים אף הם על מצבו התזונתי של המטופל ביניהם ירידה במשקל, בחילות, הקאות, שלשולים, עצירות, חוסר תאבון ועוד.
מטופל במצב תזונתי תקין יוכל לעבור את הטיפולים בצורה רציפה וטובה יותר, לחוות פחות תופעות לוואי תזונתיות ולהפחית את הסיכון לסיבוכים נוספים הנובעים ממצב תזונתי ירוד או תת תזונה.
בנוסף לכך, אורח חיים בריא לאחר תקופת הטיפולים יכול לפחית את הסכנה לחזרת המחלה, כפי שהוכח במחקרים גדולים שבוצעו בעולם במחלימים מסרטן השד וסרטן המעי הגס.
 
במכון האונקולוגי, בנוסף לדיאטניות העובדות במחלקות האשפוז, פועלת מרפאת תזונה התומכת בחולים אמבולטוריים בכל שלבי הטיפול במחלה ובכל סוגי הטיפול. הטיפול כולל פגישות ייעוץ ומעקב וניתן ע"י דיאטניות קליניות המתמחות בתזונה לחולי סרטן.
 
המרפאה פועלת בימים ב', ג', ד' בשעות הבוקר. הפניות ניתן לקבל דרך הצוות המטפל או האחות האחראית על המרפאה. קביעת התורים מתבצעת על ידי אחות המרפאה.