טיפול משלים ותומך

תמונה ראשית-טיפול משלים ותומך

טיפול תומך

יחידת טיפול תומך (פליאטיבי)
טיפול תומך, על סמך הגדרת איגוד הבריאות העולמי, מתייחס למתן טיפול כוללני (holistic) פעיל, לחולה עם מחלת סרטן מתקדמת או חולה הנמצא בטיפול אונקולוגי וסובל מתופעות הלוואי לטיפול. המטרה העיקרית  בטיפול תומך היא : איזון כאב ותסמינים גופניים אחרים, מתן תמיכה נפשית, חברתית, ורוחנית לחולה ומשפחתו למען השגת איכות החיים הטובה ביותר האפשרית עבורו. על סמך מספר מחקרים גדולים שבוצעו בשנים האחרונות ופורסמו במיטב העיתונות של הספרות הרפואית, מתן טיפול תומך משלב האבחון של מחלת הסרטן, ללא דחייה שלו, הביא לשיפור באיכות חיי המטופלים ואף להארכת משך החיים.

ברמב"ם פועלת יחידה לטיפול תומך בתוך המרכז האונקולוגי. היחידה נותנת יעוץ וטיפול לחולים מאושפזים באונקולוגיה, במחלקות אחרות של בית החולים ולחולים אמבולטוריים. בנוסף כולל צוות היחידה  עובדות סוציאליות, פסיכולוגיות, תזונאיות, מלווים רוחניים ומטפלים ברפואה משלימה. התמיכה ניתנת מכל האספקטים של הטיפול התומך ומבוצעת על ידי צוות רב-מקצועי.

רשימת השירותים הקיימים תחת שירות טיפול תומך:

 • רופאים
 • אחיות
 • עובדות סוציאליות
 • מטפלים ברפואה משלימה
 • תזונאיות
 • פסיכולוגיות
 • מלווים רוחניים

השירות לרפואה משלימה ואינטגרטיבית
שילוב רפואה משלימה במערכים אונקולוגיים בעולם המערבי הפך לנושא בעל חשיבות בשיפור איכות חיי המטופלים שאובחנו עם מחלת הסרטן. יש מודעות לכך שיש צורך הולך וגובר להיענות לצרכי מטופלים ובני משפחותיהם להורדת מתח וחרדה והתמודדות עם תלונות שקורות בעקבות המחלה או כתופעות לוואי לטיפולים. קיימת הבנה שרפואה משלימה מהווה אופציה טיפולית המועדפת ע"י מטופלים רבים. מרבית המרכזים האונקולוגיים המובילים בעולם, כולל המערך האונקולוגי ברמב"ם הכניסו נגזרות שונות מתחום הרפואה המשלימה כחלק בלתי נפרד מהטיפול, במטרה להקל על מצוקה בעקבות המחלה והטיפולים הקשורים בה. מטופלים נעזרים רבות באמצעים מתחום זה לשיפור איכות חיים כללי ולהקלה ממוקדת במצבים שכיחים כמו מתח, חרדה, קשיי שינה, גלי חום, נוירופתיה, ירידה בתיאבון, חולשה, ירידה באנרגיה הכללית, ותופעות אחרות.

למידע נוסף על השירות ברמב"ם ניתן להיכנס לקישור הבא - השירות לרפואה משלימה ואינטגרטיבית

ליצירת קשר ופרטים נוספים ניתן לשלוח דוא"ל >>
[email protected] 

 

טיפול משלים ותומך - המרכז האונקולוגי

מרפאת תזונה
בעת מחלה, צרכיו התזונתיים של החולה משתנים. לעיתים המחלה עצמה גורמת לקשיים מסוימים באכילה או בספיגת המזון. בנוסף, במהלך הטיפולים האונקולוגיים עלולים המטופלים לחוות סימפטומים ותופעות לוואי המשפיעים אף הם על מצבו התזונתי של המטופל ביניהם ירידה במשקל, בחילות, הקאות, שלשולים, עצירות, חוסר תאבון ועוד.
מטופל במצב תזונתי תקין יוכל לעבור את הטיפולים בצורה רציפה וטובה יותר, לחוות פחות תופעות לוואי תזונתיות ולהפחית את הסיכון לסיבוכים נוספים הנובעים ממצב תזונתי ירוד או תת תזונה.
בנוסף לכך, אורח חיים בריא לאחר תקופת הטיפולים יכול לפחית את הסכנה לחזרת המחלה, כפי שהוכח במחקרים גדולים שבוצעו בעולם במחלימים מסרטן השד וסרטן המעי הגס.
 
במכון האונקולוגי, בנוסף לדיאטניות העובדות במחלקות האשפוז, פועלת מרפאת תזונה התומכת בחולים אמבולטוריים בכל שלבי הטיפול במחלה ובכל סוגי הטיפול. הטיפול כולל פגישות ייעוץ ומעקב וניתן ע"י דיאטניות קליניות המתמחות בתזונה לחולי סרטן.
 
המרפאה פועלת בימים ב', ג', ד' בשעות הבוקר. הפניות ניתן לקבל דרך הצוות המטפל או האחות האחראית על המרפאה. קביעת התורים מתבצעת על ידי אחות המרפאה.
אונקולוגיה אינטגרטיבית

למחלת הסרטן ולטיפולים הקשורים בההשפעה משמעותית עליך, על בני משפחתך וכל הסובבים אותך.  המסע המורכב כרוך לעיתים באתגרים גופניים, רגשיים ונפשיים לא פשוטים. אנחנו מאמינים שכל שלב במסע הזה דורש תמיכה, הבנה וחמלה. זאת הסיבה העיקרית שאנו רוצים לשתף אותך במידע על אונקולוגיה אינטגרטיבית, מושג שהולך ומתרחב בתחום הגישה והטיפול באונקולוגיה.

מה זה אונקולוגיה אינטגרטיבית?

אונקולוגיה אינטגרטיבית היא תחום שבא לשלב בצורה מושכלת את הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית בתחום הטיפול בסרטן ובכל שלבי המחלה כולל תקופת ההחלמה ואחריה. כאשר בשנים האחרונות הולכות ומתרבות העדויות המדעיות שתומכות בשילוב זה עם הטיפול האונקולוגי. יעילות הטיפולים מתבטאת בהקלה, הן על תלונות גופניות, והן על תלונות רגשיות/ נפשיות.

היתרונות והתועלת שקיימת באונקולוגיה האינטגרטיבית

שילוב הטיפולים הקיימים במסגרת מרפאה זו מאפשר:

 • הקלה על תלונות שכיחות כמו כאבים, גלי חום, פגיעה עצבית (נוירופתיה), חולשה  וסימפטומים אחרים הקשורים במחלה
 • שיפור הבריאות הרגשית והקלה במצבי מתח וחרדה שכה שכיחים במסע זה
 • הקלה על תופעות הלוואי השונות של הטיפולים
 • שיפור יכולת העמידות וההתמודדות עם המחלה ותוצאותיה

אונקולוגיה אינטגרטיבית ברמב"ם

במסגרת המרפאה, נבחרו טיפולים מתחום הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית שיש עליהם עדויות מחקריות לגבי יתרון השילוב שלהם במחלת הסרטן, עם הכוונה מתאימה לגבי שילוב האפשרויות הטיפוליות בצורה המיטבית, במסע האישי שכל אחד עובר.

השירות ניתן בצמוד ובשילוב עם הצוות האונקולוגי של המערך האונקולוגי ברמב"ם, אנשי צוות אחרים הקשורים בטיפול תומך בחולי הסרטן כמו עובדים סוציאליים, אחיות ואחים, פסיכולוגים, דיאטניות, פיזיותרפיה ואנשי מקצוע אחרים. במסגרת השירות אנחנו עובדים בצמוד ובקשר רציף עם הצוות הרפואי שמטפל בך, כאשר כל טיפול מתועד בתיק הרפואי והצוות האונקולוגי שמטפל בך יכול להתעדכן במהלך הטיפול האינטגרטיבי ותוצאותיו.

כל המטפלים נבחרו בקפידה בהתאם לניסיון והכשרה קודמים, תוך שמירה על רמה מקצועית גבוהה. צוות המטפלים מיומן ברפואה משלימה בתחומם עם התמקצעות בתחום האונקולוגי ועובדים בהתאם להנחיות בינלאומיות  עם מתן שירות באיכות וברמה גבוהה  ביותר.

זימון תורים - אונקולוגיה

לידיעתכם, המענה הטלפוני ניתן ע"י מזכירות המרפאה אשר ייתנו מענה מקצועי ומהיר לפניותיכם

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

מטופל חדש 
עליך להעביר את המסמכים הבאים באמצעות דואר אלקטרוני או פקס:
*הפניה מרופא משפחה*סיכום אשפוז*תוצאות מעבדה פתולוגית
יש לציין על גבי המסמכים כתובת מלאה ומספרי טלפון כולל טלפון נייד.
מזכירת המרפאה תיצור איתך קשר טלפוני

מטופל חוזר
יש לפנות טלפונית או למלא טופס צור קשר
 

אפשרויות טיפול

היחידה מפעילה מרפאות יעוץ על ידי רופא ו/או אחות במהלך כל ימי השבוע. יש לקבוע תור מראש. היחידה עוסקת גם בנושאים של מילוי "הנחיות מקדימות וייפוי כוח" הקשורים לרצון החולה לגבי המשך הטיפול בו במצבים של החמרה במצבו הרפואי . נושא מתן אישור לשימוש בקנביס בהתאם להתוויות משרד הבריאות לחולים במחלות הסרטן, גם הוא באחריות היחידה. היחידה שותפה למחקרים בין-לאומיים בתרופות חדשות לכאב ומבצעת מחקרים עצמאיים במגוון הנושאים של טיפול תומך, קנביס רפואי ורפואה משלימה.

על מנת להתקבל לפגישת יעוץ יש לקבוע תור למרפאות הרופא ו/או האחות בצורה מסודרת דרך המזכירות. הפניה לשירותים הנוספים של עו"ס, פסיכולוג, תזונאית, מלווה רוחני ומטפלים ברפואה משלימה אפשר לעשות דרך האחיות המתאמות בתחומים השונים.