יחידת קרינה

תמונה ראשית-יחידת קרינה

יחידת קרינה בימי קורונה

פועלת באופן סדיר, כאשר חלק מביקורי המעקב אצל הרופא נעשים במסגרת טלאמדיסין. סימולציה וטיפולי ההקרנות נעשים כרגיל. כך גם מעקב האחות. גם כאן יש להימנע מהגעה עם מלווה, לעטות מסכה ולשמור על מרחק פיסי.

יחידת קרינה

יחידת קרינה

טיפול בהקרנות (רדיותרפיה, טיפול בקרינה) הוא אחד הטיפולים הנפוצים ביותר בסרטן. הקרינה היא תנועה של חלקיקים או גלים (כמו אלקטרונים או קרני רנטגן) באנרגיה גבוהה, ופגיעתה בתאים סרטניים גורמת להרס שלהם.
טיפולי קרינה כמו רדיותרפיה, ניתנים לבד או בשילוב עם טיפולים אחרים, כמו ניתוח או כמותרפיה, בהתאם לסוג הגידול ולשלב המחלה.
לטיפול זה שתי צורות מתן עיקריות: הקרנה חיצונית והקרנה פנימית (ברכיתרפיה).

הקרנה חיצונית נעשית באמצעות מאיץ קווי - מכשיר המכוון קרניים בעלות אנרגיה גבוהה אל תוך הגידול. הטיפול  ניתן לרוב החולים במשך כמה שבועות, בתדירות יומית, במסגרת אמבולטורית או באשפוז. הקרנה פנימית, לעומת זאת, משתמשת בחומר איזוטופי פולט קרינה, המוחדר לתוך הגידול או קרוב מאוד אליו, כך שהוא פוגע בעיקר בתאים הסרטניים.במכון האונקולוגי רמב"ם פועלת יחידת קרינה המורכבת מצוות רופאים מומחים ומתמחים, אחיות, טכנאים, פיזיקאים, מזכירות, עובדות סוציאליות ומתאמי מחקר. היחידה מצוידת במכשור מהמתקדם מסוגו בעולם, ובכלל זה 4 מאיצים קוויים (מכשיר המיועד להקרנה חיצונית) מתוצרת
Elekta,CT -סימולטור מתוצרת Phillips ומכשיר ברכיתרפיה מתוצרת Nucletron (מבית Elekta). גישת צוות מתואמת ושילוב בין צוות מקצועי ומיומן, שמצוי בכל עת עם יד על הדופק ומעודכן בחידושים האחרונים בתחום הטיפול הרדיותרפי, לבין מערכות חדשניות ומתקדמות, מבטיח שכל חולה יקבל את הטיפול המיטבי, הן מבחינה מקצועית והן מבחינת היחס האישי ותשומת הלב להם הוא זקוק.

זימון תורים - יחידת קרינה

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

לקביעת תור עבור מטופל חדש: נא שלחו הפניה לקרינה, פתולוגיה וסיכום ביקור, אשפוז או ניתוח אחרון.נא לוודא שכתובתכם ומספרי הטלפון המופיעים בה מעודכנים.
צלמו את המסמכים באמצעות הטלפון  הנייד  (סמארטפון) ושלחו לדוא"ל:

הסבר לחולות סרטן שד לפני טיפול קרינה

השירות הסוציאלי ביחידת הקרינה

ממשיך לתת מענה סדיר למטופלים במרכז האונקולוגי הכולל גם את מכון הקרינה, בכלל הנושאים ביניהם:
תמיכה רגשית משפחתית בהתמודדות עם מחלת הסרטן ומשבר הקורונה
הכוונה למיצוי זכויות מול הביטוח הלאומי
אישורים למימון נסיעות לטיפולים באמצעות מונית
קישור לעמותות לסיוע בהבאת תרופות ואוכל, הסעה לבית החולים
תאום והפניה לשירותים בקהילה – לשכות רווחה, קופות חולים, האגודה למלחמה בסרטן

כל זאת על-פי ההנחיות המגבילות, בהעדפה לקשר באמצעות הטלפון, על-פי שיקול דעתה של העובדת הסוציאלית.
לרשותכם טלפון שמספרו 050-2063655 הזמין למענה של עובדת סוציאלית בימים א-ה,  בין השעות 09:00 עד 14:0.

מידע למאושפז

טיפול בהקרנות (רדיותרפיה, טיפול בקרינה) הוא אחד הטיפולים הנפוצים ביותר בסרטן. הקרינה היא תנועה של חלקיקים או גלים (כמו אלקטרונים או קרני רנטגן) באנרגיה גבוהה, ופגיעתה בתאים סרטניים גורמת להרס שלהם.

  • טיפולי קרינה ניתנים לבד או בשילוב עם טיפולים אחרים, כמו ניתוח או כמותרפיה, בהתאם לסוג הגידול ולשלב המחלה.
  • לטיפול זה שתי צורות מתן עיקריות: הקרנה חיצונית והקרנה פנימית (ברכיתרפיה).
  • הקרנה חיצונית נעשית באמצעות מאיץ קווי - מכשיר המכוון קרניים בעלות אנרגיה גבוהה אל תוך הגידול. הטיפול  ניתן לרוב החולים במשך כמה שבועות, בתדירות יומית, במסגרת אמבולטורית או באשפוז.
  • הקרנה פנימית, לעומת זאת, משתמשת בחומר איזוטופי פולט קרינה, המוחדר לתוך הגידול או קרוב מאוד אליו, כך שהוא פוגע בעיקר בתאים  הסרטניים.

הטיפול במכון קרינה מורכב ממספר שלבים ואורך מספר שבועות. להלן השלבים:

 
שלב 1 – בדיקת רופא וקביעת תור ל CT  סימולציה
- בדיקה רפואית ע"רופא קרינה (קוד 9244L), עיון בתשובה פתולוגית, בדיקת דימות וקבלת החלטה על הטיפול המתאים.
- הסבר על הטיפול ותופעות הלוואי האפשריות.
- חתימת המטופל על טופס הסכמה מדעת לטיפול הקרינתי ו/או כימותרפי/ביולוגי.
- הפנייה לבדיקות נוספות במידת הצורך/ייעוץ רפואי נוסף.
- בתום השיחה עם הרופא תישלח למזכירות המכון לתיאום מועד לסימולציה (הדמיית הטיפול העתידי, לפני הטיפול בקרינה. הסימולציה נעשית באמצעות מכשיר מיוחד שנקרא סימולטור)
 
שלב 2- CT  סימולציה ותכנון הטיפול הקרינתי
- לעיתים תידרשו להיות בצום של 4 שעות לפני ביצוע הסימולציה.
- בהגיעך למכון יש להצטייד בתעודת זיהות וטופס 17 ( קוד 79500). תקבל מדבקות צהובות וידון זיהוי עם הנתונים הדמוגרפים המעודכנים.
- במהלך הסימולציה מבוצעים צילומי CT לאזור המיועד, הזרקת חומר ניגוד/הכנת מסיכה וקיבוע וסימון נקודות ייחוס קבועות (קעקוע).
- משך הסימולציה תלוי באזור המתוכנן לקרינה וינוע בין 20-60 דק'.
- הזימון להתחלת הקרינה יישלח תוך שבועיים מיום ביצוע הסימולציה.
** תהליך תכנון הקרינה (ללא נוכחות המטופל) הינו תהליך מורכב, בו הרופא מסמן את איברי המטרה ואת האיברים הסמוכים על גבי ה  CT והפיסיקאי מבצע תכנון וחישוב של תוכנית הקרינה. בהמשך מתבצעים מספר שלבים של אבטחת איכות על מנת להבטיח טיפול מדויק ומיטבי.

 
שלב 3- הטיפול הקרינתי
- הטיפול הקרינתי נערך בימים א'- ה'.
- בהגיעך למזכירות ביום הטיפול הראשון, יש להצטייד בתעודת זהות וטופס 17 ( קוד 77401), תקבל כרטיס בר-קוד אישי המשמש לרישום אוטומטי במערכת התורים במאיץ, בו הנך מקבל את הטיפול הקרינתי.
נא להגיע עם תוצאת ספירת דם עדכנית ליום הטיפול הראשון.
- מהביקור השני יש להשתמש בכרטיס המגנטי ואין צורך לגשת למזכירות לוודא רישום!
- ההמתנה לעיתים מתארכת מעבר לשעות הזימון, נא להערך בהתאם.

תופעות לוואי של הטיפולים
תוך כדי הטיפול הקרינתי , ייתכן ויהיו תופעות לוואי שונות בהתאם לאזור המוקרן .יהיו מקרים רבים בהם לא יהיו תופעות לוואי בכלל ולא יהיה שינוי באורח החיים ומקרים אחרים בהם המטופל בהם תהיה עייפות גדולה וצורך במנוחה רבה.
השפעת הקרינה נמשכת מספר שבועות לאחר הטיפול, וחלק מתופעות הלוואי נמשך מספר שבועות לאחר גמר הטיפול. עם זאת, בהדרגה תתחיל לחוש בשיפור במצבך.
בהתאם לאזור המוקרן בגופך, האחות תדבר איתך על תופעות הלוואי הצפויות ודרכי ההתמודדות איתן.
 
ביקורת רופא במהלך הטיפולים
במהלך הטיפול הקרינתי יתכן ותעבור ביקורות רפואיות וסימולציות חוזרות בהתאם לדרישת הרופא המטפל. לפחות פעם אחת במהלך הטיפול תופנה לביקורת רופא תורן ביחידה, או הרופא האחראי על טיפולך. בהגיעך למרפאת מעקב, עליך להקפיד לגשת למזכירות ולהירשם טרם כניסתך לרופא! עליך להביא את כרטיס הקרינה מהמאיץ טרם הכניסה לרופא.
 
ביקורת אחות במהלך הטיפולים
ביום הראשון של הטיפול, יש לגשת להדרכת אחות בנושא הטיפול הקרינתי. בהדרכה זו האחות תתאם עימך זמני ביקורת ומועדי בדיקות דם. ובמידת הצורך תתאם עימך את מועד הטיפולים הכימותרפיים.
 
מה לעשות במידה והנך חש ברע
במידה והנך חש ברע או חל שינוי בריאותי במהלך ההקרנות, תופנה על ידי האחות/ הרנטגנאי על פי הצורך לרופא הקרינה התורן ביחידה. רופא תורן נמצא בימים א'-ה' בין השעות 09:00-19:00. בנוסף במידה וחלה הרעה במצבך.
ניתן להגיע בערבי חג וימי שישי/שבת או בשעות הלילה אל המיון הגדול של בית החולים. 

צרו איתנו קשר

שעות פעילות
א-ה 08:00-19:00

פרטי התקשרות:

טיפול משלים ותומך - המרכז האונקולוגי

מרפאת תזונה
בעת מחלה, צרכיו התזונתיים של החולה משתנים. לעיתים המחלה עצמה גורמת לקשיים מסוימים באכילה או בספיגת המזון. בנוסף, במהלך הטיפולים האונקולוגיים עלולים המטופלים לחוות סימפטומים ותופעות לוואי המשפיעים אף הם על מצבו התזונתי של המטופל ביניהם ירידה במשקל, בחילות, הקאות, שלשולים, עצירות, חוסר תאבון ועוד.
מטופל במצב תזונתי תקין יוכל לעבור את הטיפולים בצורה רציפה וטובה יותר, לחוות פחות תופעות לוואי תזונתיות ולהפחית את הסיכון לסיבוכים נוספים הנובעים ממצב תזונתי ירוד או תת תזונה.
בנוסף לכך, אורח חיים בריא לאחר תקופת הטיפולים יכול לפחית את הסכנה לחזרת המחלה, כפי שהוכח במחקרים גדולים שבוצעו בעולם במחלימים מסרטן השד וסרטן המעי הגס.
 
במכון האונקולוגי, בנוסף לדיאטניות העובדות במחלקות האשפוז, פועלת מרפאת תזונה התומכת בחולים אמבולטוריים בכל שלבי הטיפול במחלה ובכל סוגי הטיפול. הטיפול כולל פגישות ייעוץ ומעקב וניתן ע"י דיאטניות קליניות המתמחות בתזונה לחולי סרטן.
 
המרפאה פועלת בימים ב', ג', ד' בשעות הבוקר. הפניות ניתן לקבל דרך הצוות המטפל או האחות האחראית על המרפאה. קביעת התורים מתבצעת על ידי אחות המרפאה.

מחלת הסרטן והטיפולים הקשורים בה בעלי השפעה משמעותית עליך, על בני משפחתך וכל הסובבים אותך.  המסע המורכב כרוך לעיתים באתגרים גופניים, רגשיים ונפשיים לא פשוטים. אנחנו מאמינים שכל שלב במסע הזה דורש תמיכה, הבנה וחמלה. זאת הסיבה העיקרית שאנו רוצים לשתף אותך במידע על אונקולוגיה אינטגרטיבית, מושג שהולך ומתרחב בתחום הגישה והטיפול באונקולוגיה.

מה זה אונקולוגיה אינטגרטיבית?

אונקולוגיה אינטגרטיבית היא תחום שבא לשלב בצורה מושכלת את הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית בתחום הטיפול בסרטן ובכל שלבי המחלה כולל תקופת ההחלמה ואחריה. כאשר בשנים האחרונות הולכות ומתרבות העדויות המדעיות שתומכות בשילוב זה עם הטיפול האונקולוגי. יעילות הטיפולים מתבטאת בהקלה, הן על תלונות גופניות, והן על תלונות רגשיות/ נפשיות.

היתרונות והתועלת שקיימת באונקולוגיה האינטגרטיבית

שילוב הטיפולים הקיימים במסגרת מרפאה זו מאפשר:

  • הקלה על תלונות שכיחות כמו כאבים, גלי חום, פגיעה עצבית (נוירופתיה), חולשה  וסימפטומים אחרים הקשורים במחלה
  • שיפור הבריאות הרגשית והקלה במצבי מתח וחרדה שכה שכיחים במסע זה
  • הקלה על תופעות הלוואי השונות של הטיפולים
  • שיפור יכולת העמידות וההתמודדות עם המחלה ותוצאותיה

אונקולוגיה אינטגרטיבית ברמב"ם

במסגרת המרפאה, נבחרו טיפולים מתחום הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית שיש עליהם עדויות מחקריות לגבי יתרון השילוב שלהם במחלת הסרטן, עם הכוונה מתאימה לגבי שילוב האפשרויות הטיפוליות בצורה המיטבית, במסע האישי שכל אחד עובר.

השירות ניתן בצמוד ובשילוב עם הצוות האונקולוגי של המערך האונקולוגי ברמב"ם, אנשי צוות אחרים הקשורים בטיפול תומך בחולי הסרטן כמו עובדים סוציאליים, אחיות ואחים, פסיכולוגים, דיאטניות, פיזיותרפיה ואנשי מקצוע אחרים. במסגרת השירות אנחנו עובדים בצמוד ובקשר רציף עם הצוות הרפואי שמטפל בך, כאשר כל טיפול מתועד בתיק הרפואי והצוות האונקולוגי שמטפל בך יכול להתעדכן במהלך הטיפול האינטגרטיבי ותוצאותיו.

כל המטפלים נבחרו בקפידה בהתאם לניסיון והכשרה קודמים, תוך שמירה על רמה מקצועית גבוהה. צוות המטפלים מיומן ברפואה משלימה בתחומם עם התמקצעות בתחום האונקולוגי ועובדים בהתאם להנחיות בינלאומיות  עם מתן שירות באיכות וברמה גבוהה  ביותר.