מעבדת השתלות מח עצם

תמונה ראשית-מעבדת השתלות מח עצם

מעבדת השתלות מח עצם

המעבדה להשתלת מח עצם עוסקת בבדיקות ובעיבוד של תאי גזע המטופואטים (תאי מח-עצם) המיועדים להשתלת מח עצם, כטיפול בסוגי סרטן הדם ובמחלות דם תורשתיות, לאחר איסוף התאים מתורמים בריאים מתאימים.

תאי גזע יכולים לשמש גם לצורך שיקום מערכת הדם של חולי סרטן, הנדרשים לעבור טיפולי כימותרפיה או הקרנה אגרסיבית, טיפולים הפוגעים בתאי מח העצם והדם. במקרים אלו, התאים נאספים מהחולה עצמו בעת הפוגה מהמחלה ומשמשים להשתלת מח עצם עצמית.

תאי הגזע צריכים להישמר לפעמים לתקופות ארוכות (של עד שנים). כדי להבטיח מתן בטוח שלהם בשעת הצורך יש לשמר את התאים בצורה אופטימאלית, ע"י הקפאתם בתנאים שימנעו השפעות לטאליות. ההקפאה נעשית במעבדה בעזרת חומר משמר Dimethyl Sulfoxide) DMSO) והתאים נשמרים בחנקן נוזלי (בטמפרטורה של מינוס -180°C).

זיהוי תאי גזע מתבצע באמצעות צביעה פלורוסנטית של חלבונים אופייניים הנמצאים על שטח פני התא. במקרים מסוימים בהם דרושה הפרדה בין אוכלוסיות שונות של תאי הדם משתמשים בנוגדנים ספציפיים ובהפרדה אימונומגנטית של התאים ע"י שימוש בקולונות מיוחדות.

מידע למטופל ולמבקר

צוות בית החולים רמב"ם נמצא כאן עבורכם, לספק לכם רפואה מקצועית, חדשנית, איכותית ובטוחה, המבוססת על ידע מחקרי מתקדם.
בכל הליך רפואי עומדים לנגד עינינו צרכי המטופל, תוך מתן כבוד, הקשבה, שקיפות ושיתוף המטופל ומשפחתו בתהליך קבלת ההחלטות.
 
בעמוד המידע למטופל ולמבקר ריכזנו עבורכם מידע חשוב אודות כללים, נהלים וחוקים, זכויות וחובות, שירותים ומידע נוסף. מידע זה יסייע לכם בעת אשפוז או בעת קבלת שירות רפואי במרפאות החוץ ובמכונים השונים ברמב"ם.

צרו איתנו קשר

שעות פעילות
א-ה 07:30-16:00

פרטי התקשרות: