המטולוגיה והשתלות מח עצם

תמונה ראשית- מערך המטולוגי והשתלות מח עצם

המטולוגיה והשתלות מח עצם

מערך המטולוגי והשתלות מח עצם בקריה הרפואית רמב"ם הוא מהמרכזים הגדולים והמובילים בארץ, בעל מצוינות קלינית ואקדמית, מוכר ומוערך ברמה הבינלאומית. מחלקה המטולוגית נותנת טיפול ומענה למטופלים מכל אזור צפון הארץ, מרחבי המדינה ואף מחו"ל.

טובי הרופאים בארץ, יחד עם צוות רב מקצועי מיומן, עוסקים באבחון ובטיפול במגוון רחב של מחלות ממאירות של מערכת הדם כגון לויקמיה, לימפומה ומיאלומה. כמו כן במחלות המטולוגיות לא ממאירות כגון אנמיה והפרעות בקרישת הדם. במסגרת המערך פועלת יחידת השתלות מח העצם היחידה בצפון הארץ ואחת הגדולות בארץ.

במסגרת מכון המטולוגי פועלות:
המחלקה להשתלות מח עצם - מבצעת כ-150 השתלות מח עצם בשנה וכוללת 15 מיטות בחדרים נפרדים לכל מושתל.

המרפאה וטיפול יום המטולוגי - אלפי חולים המגיעים למכון ההמטולוגי מטופלים ונמצאים במעקב פעיל במסגרת המכון. מצטרפים כ-450 חולים חדשים המאובחנים ומטופלים מדי שנה.

מחלקת האשפוז - המחלקה כוללת 11 מיטות, מרביתן בחדרים בודדים. במחלקה מאושפזים חולים לצורך טיפול כימותרפי, חולים הסובלים מסיבוכי טיפול, וכן חולים עם מחלות המטולוגיות לא אונקולוגיות.

היחידה לקרישת הדם – עוקבת ומטפלת בחולי עם אירועי פקקת ורידים עמוקים, קרישיות יתר ומחלות דמם שונות.

בנק הדם - הנותן שירות וטיפול ברפואת עירויים למערך ההמטולוגי ולכול בית החולים.

במסגרת המערך ההמטולוגי פועלות מעבדות מתקדמות ומהמובילות בארץ המקיפות מגוון רב של תחומים המצוידות במיכשור חדיש תוך שימוש שימוש בגישות החדשניות ביותר ועמידה בתנאים קפדניים של אבטחת איכות חיצונית ופנימית:

  1. המעבדה ההמטולוגית.
  2. מעבדת הקרישה.
  3. המעבדה להשתלת מח-עצם.

המערך ההמטולוגי ברמב"ם הוא מכון מוביל בהטמעה וביישום של החידושים האחרונים בהמטולוגיה. במסגרת המערך מתבצע מחקר מתקדם לשיפור הבנתנו את הביולוגיה של המחלות ההמטולוגיות ומבוצעים בו ניסויים קליניים שונים בפרוטוקולים מתקדמים מקומיים ובינלאומיים. החולים המתאימים לפרוטוקולים אלה יכולים ליטול חלק ולקבל טיפולים חדשניים הניתנים במסגרתם, על פי רצונם.

במערך המטולוגי והשתלות מח עצם, מתקיימת פעילות אקדמית ענפה כולל הדרכת סטודנטים, הכשרת מתמחים בהמטולוגיה וכן ישנה תוכנית להשתלמות עמיתים בקרישת הדם והשתלות מח עצם. מחלקתנו מסונפת לביה"ס לרפואה של הטכניון. ההוראה ניתנת במחלקה ברמות שונות החל מסטודנטים לרפואה ועד לבוגרים ופוסט-דוקטוראנטים.​​​​​.

מטרתנו היא לספק את הטיפול הקליני באיכות הגבוהה ביותר למטופלים, תוך פיתוח כלי אבחון וטיפול חדשניים בשילוב מחקר בסיסי וקליני. מתן הטיפול הרפואי האופטימאלי מלווה ביצירת אופק לפיתוח אנשי הצוות הרפואי, הסיעודי והפרה-רפואי למיצוי יכולתם, וכן הכשרה והדרכת הדור הבא של רופאים אקדמיים באמצעות תכניות השתלמות שונות.

 

 

מטופלי המטולוגיה ימי קורונה

מטופלים יקרים,
הימים והשבועות האחרונים קשים לכולם, על אחת כמה וכמה לכם מטופלינו.
גם בעתות מצוקה אנו מדגישים שלמרות הריחוק הפיזי שנכפה על כולנו, אנו זמינים עבורכם לכל מצוקה ולסייע בכל הדרוש. לשם כך התכנסנו אנשי המכון ההמטולוגי והכנו פירוט של השירותים שברשותנו.

ביקור רופא
תיאום עם ההמטולוג המטפל. תבדק עבור כל מטופל אפשרות של ביקור טלפוני במקום הגעה פיזית למכון.
מטופל הנדרש להגיע לביקור במכון מתבקש להשלים בדיקות דם יום או יומיים טרם הגעתו למכון במסגרת קופת החולים על מנת להימנע מזמני שהות ממושכים . קופות החולים מאפשרות ביצוע בדיקות הדם בבית המטופל בעלות סמלית. נבקשכם לקבל פרטים על כך מהרופא המטפל בקופת החולים. במידה ושירות זה לא מתאפשר, יש להשלים הבדיקות בקופת החולים (בימים אלו המרפאות ריקות והחשיפה לאנשים אחרים מינימלית). את תשובות הבדיקות יראה ההמטולוג המטפל במערכת "אופק" שבמחשבי רמב"ם. מטופלים עם היקמן או פיקליין, אשר לא מוזמנים למכון יום/מרפאה המטולוגית, מתבקשים לדאוג לטיפול השבועי בקתטר בקופת החולים. נא וודאו שיש אחות המיומנת בטיפול בקתטר מרכזי בסניפכם.
אנו חוזרים ומדגישים - יש להימנע מהבאת מלווים למכון ההמטולוגי. מלווה שמגיע לבית החולים יתבקש להישאר מחוץ למכון על מנת להקטין באופן מרבי את חשיפת מטופלינו לאנשים אחרים. בכניסה למכון יש לבקש מסיכה לכיסוי הפה והאף.

עובדת סוציאלית
אודליה דביר, עובדת סוציאלית המכון ההמטולוגי זמינה בטלפון 04-7773650.
ניתן לפנות בעניינים הקשורים לעזרה סוציאלית כמו גם תמיכה נפשית. פניות אלו יישלחו לאנשי המקצוע המתאימים; עובדת סוציאלית, פסיכולוג ומלווה רוחנית. במידת הצורך יינתן מענה פרטני בשיחה טלפונית או וידאו. ניתן להשאיר הודעה בתא הקולי ואודליה תחזור אליכם.

פסיכולוג
רונן  אילון, פסיכולוג המכון ההמטולוגי וואקאולינה גיל, המלווה הרוחנית של המכון, הכינו עבורכם סרטונים קצרים בהם קישורים לתרגול דימיון מודרך, מדיטציה ודרכים נוספות להפגת מתחים, ראו בהמשך עמוד זה.

 

דיאטנית
למרות ההגבלות אנו רואים חשיבות רבה לשמירה על אורח חיים בריא כולל תזונה ופעילות גופנית מותאמת ליכולתו של כל מטופל.
בענייני תזונה ניתן להיעזר באיריס אלעד, דיאטנית המכון ההמטולוגי. יש להשאיר בקשה עם פרטי המטופל, כולל מספר טלפון ליצירת קשר, אצל מזכירת טיפול היום (אורית או ישראלה). אפשר גם בטלפון 04-7771148. איריס תצור קשר טלפוני במסגרת מרפאתה בימי שני.

פעילות גופנית
סרטוני הדרכה שהוכנו ע"י גלב, אח המכון ההמטולוגי עם הסמכה להדרכת פעילות גופנית וד"ר יריב קרסו, זמינים לצפייה בעמוד זה. 

פניות נוספות בכל עניין ניתן לשלוח למייל של המכון ההמטולוגי:  [email protected]

עמותת עזר מציון באזור הצפון
מסייעת בהבאת תרופות וציוד רפואי, בערים הגדולות תנסה לסייע גם בהבאת מזון. ניתן לצור קשר בטלפון 04-82222555, בין השעות 08:00 עד 20:00. ניתן להשאיר הודעה בתא הקולי.

פרויקט חיבו"ק (חיבור בריאות וקהילה)
מיזם מתנדבים ומלגאים המסייע למטופלים בכל הקשור לבעיות שאינן רפואיות או סיעודיות. בפרט, עזרה במשלוחי מזון ותרופות, שיחות (בימים אלו טלפוניות) להפגת בדידות ועוד.
על מנת לקבל עזרה מעמותה חשובה זו אפשר להשאיר הודעה במוקד הטלפוני : 04-8751731
או דרך טופס אינטרנטי בקישור: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf5HhHCS3CAr6gZeP8IvsIuG_9_38ntkXcczWxyGkp394Agkw/viewform?fbclid=IwAR1GpdvQMCKc19uqyRIb1mPWLDXpVVNzY2h-8Ju8tqrPxUnevBBrOD8AJb0

גם בימי הקורונה שומרים על קשר רציף ונכונים לסייע בכל עניין,
צוות המכון ההמטולוגי

זימון תורים - המטולוגיה והשתלות מח עצם

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

שומרים על הבריאות בתקופת הקורונה

מידע למטופל ולמבקר

צוות בית החולים רמב"ם נמצא כאן עבורכם, לספק לכם רפואה מקצועית, חדשנית, איכותית ובטוחה, המבוססת על ידע מחקרי מתקדם.
בכל הליך רפואי עומדים לנגד עינינו צרכי המטופל, תוך מתן כבוד, הקשבה, שקיפות ושיתוף המטופל ומשפחתו בתהליך קבלת ההחלטות.
 
בעמוד המידע למטופל ולמבקר ריכזנו עבורכם מידע חשוב אודות כללים, נהלים וחוקים, זכויות וחובות, שירותים ומידע נוסף. מידע זה יסייע לכם בעת אשפוז או בעת קבלת שירות רפואי במרפאות החוץ ובמכונים השונים ברמב"ם.