המרפאה לגידולי בית החזה וסרטן ריאה

תמונה ראשית

המרפאה לגידולי בית החזה וסרטן ריאה

מרפאת גידולי בית החזה ברמב"ם מעניקה טיפול לכל סוג ושלבי סרטן הריאות ובית החזה:

 • סרטן ריאה
 • מזותליומה
 • תימומה
 • סרטן קנה הנשימה, דופן החזה, קרום הלב ומערכת הריאות

 

המרפאה לגידולי ריאה בית החזה ברמב"ם היא הגדולה ביותר באזור הצפון ומציעה למטופליה מגוון גדול של טיפולים על פי סוג ושלב המחלה.

צוות רב תחומי דן בכל מטופל חדש המגיע למרפאה או צריך להחליף טיפול . בעשור האחרון חל שיפור עצום באבחון ובטיפול בסרטן הריאה, עם הופעתן של תרופות ממוקדות מטרה, טיפול המערב את מערכת החיסון (אימונותרפיה) וכניסתם של האיבחונים הגנומיים המאפשרים טיפול מותאם אישית. בימים אלו מתנהלים מחקרים רבים על תרופות חדשות ומבטיחות למחלה זו, והחולים המטופלים ברמב"ם יכולים לבחור להצטרף למחקרים אלו.

 

המרפאה לגידולי הריאה ובית חזה ברמב"ם מציעה למטופלים עם אבחנה של סרטן ריאה או סרטן בבית החזה שירותי אבחון וטיפול רב תחומיים מרוכזים במקום אחד. הצוות הרב תחומי מורכב מאונקולוגים, כירורגים של בית חזה,  רופאי דימות ורפואה גרעינית, רופאי ריאות, פתולוגים, רופאי קרינה ואחות היחידה. צוות זה מתכנס אחת לשבוע ודן בכל מטופל חדש ובכל מטופל הנמצא בצומת החלטות, ויחד מחליט על הטיפול המתאים ביותר לכל חולה.

זימון תורים - אונקולוגיה

לידיעתכם, המענה הטלפוני ניתן ע"י מזכירות המרפאה אשר ייתנו מענה מקצועי ומהיר לפניותיכם

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

מטופל חדש 
עליך להעביר את המסמכים הבאים באמצעות דואר אלקטרוני או פקס:
*הפניה מרופא משפחה*סיכום אשפוז*תוצאות מעבדה פתולוגית
יש לציין על גבי המסמכים כתובת מלאה ומספרי טלפון כולל טלפון נייד.
מזכירת המרפאה תיצור איתך קשר טלפוני

מטופל חוזר
יש לפנות טלפונית או למלא טופס צור קשר
 

אבחון מהיר של סרטן ריאה

מידע למטופל
 
המכון האונקולוגי ברמב"ם מציע למטופל עם סרטן הריאה את כל שירותי האבחון והטיפול מהמתקדמים בארץ ובעולם. המכון עובד בשיתוף המחלקה לכירורגית חזה ומכון הריאות ברמב"ם, המיומנים בפעולות האבחון והטיפול בשיטות המתקדמות ביותר. הטיפולים המוצעים במרפאת הריאה כוללים  טיפולים ביולוגיים, אימונותרפיה וכימותרפיה מותאם אישית,  ובשיתוף עם מכון הקרינה גם קרינה ממוקדת בעוצמה גבוה (קרינה סטראוטקטית). הטיפול מכוון ע"י רופאים מומחים בעלי ניסיון בטיפול בסרטן הריאה וכולל צוות רב תחומי הבוחר את הטיפול המתאים ביותר לכל מטופל.
 
צוות השירות לגידולי בית חזה וסרטן ריאות יתכנן את הטיפול  בהתחשב במספר גורמים:
 
1. מצב בריאותו הכללי של המטופל
2. סוג הגידול (כגון: מסוג תאים קטנים או מסוג תאים לא קטנים)
3. היקף הגידול ומיקומו, ומידת התפשטותו מחוץ לריאה (שלב המחלה)
4. בדיקות מולקולריות על הביופסיה של הגידול (אם הגידול מסוג תאים לא קטנים בשלב IV  בלבד).
הביופסיה שנלקחה מהגידול הינה חשובה ביותר. הביופסיה נבדקת על ידי פתולוג, רופא מומחה לאבחון מחלות שונות על סמך בדיקות רקמה. הפתולוג בוחן את הדגימה דרך מיקרוסקופ ובמידת הצורך מבצע בעזרת מעבדת המכון הפתולוגי בדיקות נוספות על הדגימה כדי להגיע לאבחנה.

בין היתר נערכות על הביופסיה בדיקות מולקולריות המאפשרות להתאים טיפול מותאם אישית – כמו בדיקת , EGFR ROS1, ALK ו PD-L1. במידה ויש צורך בבדיקות נוספות, האונקולוג המטפל ידון על כך עם החולה ומשפחתו בהמשך.

 
טיפול בגידולי ריאה:
 
טיפול משלים (אדג'ובנטי) לאחר ניתוח- קיימים מצבים בהם הגידול הוסר בניתוח ואחרי הניתוח יומלץ על טיפול משלים. טיפול משלים מיועד להשלים את הניתוח, "לנקות" את הגוף משאריות מיקרוסקופיות של הגידול וכך למנוע הישנות של המחלה.
ניתן להעריך את הסיכון שאחרי הניתוח נשארו תאים סרטניים לפי גודלו ומידת פיזורו של הגידול שנותח. גידול גדול יחסית (מקובל להתייחס לגודל של יותר מ- 4 ס"מ כגידול גדול) או גידול שהגיע אל קשריות  הלימפה (שהוצאו בניתוח) הוא גידול שיש סיכוי גבוה שאחרי שהוציאו אותו בניתוח נשארו תאים סרטניים בודדים בגוף, שלא ניתן לזהותם בבדיקות הדמיה כמו CT  או PET/CT. אותם תאים סרטניים בודדים שנשארו יכולים בהמשך להמשיך להתרבות,  וחודשים או שנים אחרי הניתוח להפוך לגרורות. מטרת הטיפול המשלים היא לתקוף את אותם תאים וכך למנוע את חזרת המחלה. הטיפול המשלים אינו מונע לחלוטין את חזרת המחלה, אך הוא מפחית את הסיכון לחזרה כזו.
 
טיפולים כימותרפיים- כימותרפיה הוא כינוי למשפחה של חומרים אשר פוגעים בתאים שמתחלקים מהר בגוף – תאים סרטניים ותאים בריאים. תקיפת התאים הסרטניים מהווה טיפול למחלה, ואילו תקיפת התאים הבריאים גורמת לתופעות הלוואי של הטיפול. קיימים סוגים שונים של תרופות כימותרפיות לטיפול בסרטן ריאה. רוב הטיפולים הכמותרפיים ניתנים כטיפול דרך הוריד בעירוי, ויכולים להנתן כתרופה בודדת או כשילוב של מספר תרופות. כמו כן, הטיפול הכימותרפי יכול להינתן בשילוב עם קרינה בחלק מהמקרים. הצורך בטיפול כמותרפי ואיזה סוג טיפול לתת נקבע על ידי צוות רב תחומי ומוצג לחולה ע"י האונקולוג המטפל, על פי שלב המחלה, מצבו של המטופל, מחלות הרקע של המטופל וטיפולים קודמים שקיבל, בכפוף להנחיות הבינלאומיות לטיפול בסרטן והמידע שהצטבר ממחקרים שבוצעו.
 
תרופות ביולוגיות- בעשור האחרון פותחו תרופות רבות ומגוונות אשר אינן טיפול כמותרפי והן מבוססות על הבנת תהליכים ושינויים גנטיים המתרחשים בגידול של כל חולה. כיום, תרופות אלו אינן מסוגלות לרפא את המחלה, אך הן יכולות לעכב את התקדמות המחלה בצורה משמעותית, להאריך את חיי המטופל ולשפר איכות חיים.
תרופות ממוקדות מטרה פותחו כדי לעכב תהליכים ספציפיים בתאי הסרטן אשר תאי הסרטן תלויים בהם, ועיכובם גורם לרוב או חלק מתאי הסרטן למות. במקרים מתאימים, תרופה ביולוגית יכולה להיות מאד יעילה, לגרום לנסיגה משמעותית של המחלה ולשיפור במצב החולה, לעיתים לאורך זמן רב. הטיפולים הביולוגים גורמים בדרך כלל לפחות תופעות לואי מאשר טיפולים כמותרפיים או קרינה, למרות שגם לתרופות אלו יש תופעות לוואי אופייניות.
התאמת הטיפול לסוג הגידול של החולה דורשת אבחון גנטי מדויק של הגידול על סמך דגימה שנלקחה בניתוח או בביופסיה ושמורה במכון הפתולוגי. על פי תשובת האבחון הגנטי מתאימים למטופל את הטיפול הטוב לו ביותר. לדוגמה:
 • EGFR – מוטציה בגן EGFR  היא השינוי השכיח ביותר בגידולים. ב 15% מהמטופלים עם סרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים, תת סוג אדנוקרצינומה, ניתן למצוא מוטציה זו ב 15% מהחולים. המוטציה נפוצה יותר אצל חולים צעירים, חולות, ואנשים שמעולם לא עישנו. חולים אשר הגידול שלהם נושא מוטציה זו יכולים לקבל טיפול בכדורים המכוון כנגד שינוי ספציפי זה, והסיכוי להקטנת הגידול הוא סיכוי גבוה. עם זאת, בטיפול ממושך יכולה עם הזמן להתפתח עמידות של הגידול לתרופה. כאשר מתפתחת עמידות והגידול ממשיך לגדול למרות טיפול בתרופה, ניתן בחלק מהמקרים שוב לחפש שינויים בגידול ולהתאים טיפול אחר, בהתאם לשינויים שהתרחשו בגידול עם הזמן.
 • ALK – מוטציה זו נמצאת ב 4% מחולי סרטן ריאה עם תאים שאינם קטנים. המוטציה נפוצה יותר אצל צעירים שלא עישנו מעולם. לחולים אשר נמצאו נשאים של המוטציה ניתן להציע טיפול בתרופות ביולוגיות ייחודיות
 • ROS-1 – מוטציה נדירה יותר בתאי הגידול, נמצאה ב 2% בלבד מגידולי הריאה, בעיקר אצל צעירים ולא מעשנים. למוטציה זו ניתן להתאים טיפול ספציפי בכדורים.
 
אימונותרפיה–תרופות הפועלות על מערכת החיסון ומגבירות את יכולתה להילחם בגידולים.  בחלק מהמטופלים עם ממאירות ריאה, מערכת החיסון מתקשה להילחם בגידול בשל חסמים שהגידול משתמש בהם כדי לטרפד את פעולתה. לאחרונה הצליחו מדענים לאתר יותר ויותר חסמים כאלה, כמו החלבונים PDL-1 ו-PD-1, והצליחו לפתח תרופות המעכבות את החסמים על מערכת החיסון, ומאפשרות פעילות מוגברת של תאי מערכת החיסון כנגד תאי הגידול. תרופות אלו הציגו שיעורי תגובה גבוהים יותר בסרטן ריאות, והאריכו את חיי המטופלים. חלקן של התרופות נמצאות בסל הבריאות בתנאים מסוימים. כמו כן במקרים מסוימים תרופות אלה יכולות להנתן בשילוב עם כמותרפיה.

צרו איתנו קשר

שעות פעילות
א-ד 09:00-14:00

פרטי התקשרות:

טיפול משלים ותומך - המרכז האונקולוגי

מרפאת תזונה
בעת מחלה, צרכיו התזונתיים של החולה משתנים. לעיתים המחלה עצמה גורמת לקשיים מסוימים באכילה או בספיגת המזון. בנוסף, במהלך הטיפולים האונקולוגיים עלולים המטופלים לחוות סימפטומים ותופעות לוואי המשפיעים אף הם על מצבו התזונתי של המטופל ביניהם ירידה במשקל, בחילות, הקאות, שלשולים, עצירות, חוסר תאבון ועוד.
מטופל במצב תזונתי תקין יוכל לעבור את הטיפולים בצורה רציפה וטובה יותר, לחוות פחות תופעות לוואי תזונתיות ולהפחית את הסיכון לסיבוכים נוספים הנובעים ממצב תזונתי ירוד או תת תזונה.
בנוסף לכך, אורח חיים בריא לאחר תקופת הטיפולים יכול לפחית את הסכנה לחזרת המחלה, כפי שהוכח במחקרים גדולים שבוצעו בעולם במחלימים מסרטן השד וסרטן המעי הגס.
 
במכון האונקולוגי, בנוסף לדיאטניות העובדות במחלקות האשפוז, פועלת מרפאת תזונה התומכת בחולים אמבולטוריים בכל שלבי הטיפול במחלה ובכל סוגי הטיפול. הטיפול כולל פגישות ייעוץ ומעקב וניתן ע"י דיאטניות קליניות המתמחות בתזונה לחולי סרטן.
 
המרפאה פועלת בימים ב', ג', ד' בשעות הבוקר. הפניות ניתן לקבל דרך הצוות המטפל או האחות האחראית על המרפאה. קביעת התורים מתבצעת על ידי אחות המרפאה.
אונקולוגיה אינטגרטיבית

למחלת הסרטן ולטיפולים הקשורים בההשפעה משמעותית עליך, על בני משפחתך וכל הסובבים אותך.  המסע המורכב כרוך לעיתים באתגרים גופניים, רגשיים ונפשיים לא פשוטים. אנחנו מאמינים שכל שלב במסע הזה דורש תמיכה, הבנה וחמלה. זאת הסיבה העיקרית שאנו רוצים לשתף אותך במידע על אונקולוגיה אינטגרטיבית, מושג שהולך ומתרחב בתחום הגישה והטיפול באונקולוגיה.

מה זה אונקולוגיה אינטגרטיבית?

אונקולוגיה אינטגרטיבית היא תחום שבא לשלב בצורה מושכלת את הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית בתחום הטיפול בסרטן ובכל שלבי המחלה כולל תקופת ההחלמה ואחריה. כאשר בשנים האחרונות הולכות ומתרבות העדויות המדעיות שתומכות בשילוב זה עם הטיפול האונקולוגי. יעילות הטיפולים מתבטאת בהקלה, הן על תלונות גופניות, והן על תלונות רגשיות/ נפשיות.

היתרונות והתועלת שקיימת באונקולוגיה האינטגרטיבית

שילוב הטיפולים הקיימים במסגרת מרפאה זו מאפשר:

 • הקלה על תלונות שכיחות כמו כאבים, גלי חום, פגיעה עצבית (נוירופתיה), חולשה  וסימפטומים אחרים הקשורים במחלה
 • שיפור הבריאות הרגשית והקלה במצבי מתח וחרדה שכה שכיחים במסע זה
 • הקלה על תופעות הלוואי השונות של הטיפולים
 • שיפור יכולת העמידות וההתמודדות עם המחלה ותוצאותיה

אונקולוגיה אינטגרטיבית ברמב"ם

במסגרת המרפאה, נבחרו טיפולים מתחום הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית שיש עליהם עדויות מחקריות לגבי יתרון השילוב שלהם במחלת הסרטן, עם הכוונה מתאימה לגבי שילוב האפשרויות הטיפוליות בצורה המיטבית, במסע האישי שכל אחד עובר.

השירות ניתן בצמוד ובשילוב עם הצוות האונקולוגי של המערך האונקולוגי ברמב"ם, אנשי צוות אחרים הקשורים בטיפול תומך בחולי הסרטן כמו עובדים סוציאליים, אחיות ואחים, פסיכולוגים, דיאטניות, פיזיותרפיה ואנשי מקצוע אחרים. במסגרת השירות אנחנו עובדים בצמוד ובקשר רציף עם הצוות הרפואי שמטפל בך, כאשר כל טיפול מתועד בתיק הרפואי והצוות האונקולוגי שמטפל בך יכול להתעדכן במהלך הטיפול האינטגרטיבי ותוצאותיו.

כל המטפלים נבחרו בקפידה בהתאם לניסיון והכשרה קודמים, תוך שמירה על רמה מקצועית גבוהה. צוות המטפלים מיומן ברפואה משלימה בתחומם עם התמקצעות בתחום האונקולוגי ועובדים בהתאם להנחיות בינלאומיות  עם מתן שירות באיכות וברמה גבוהה  ביותר.