טיפול קרינתי - ברכיתרפיה

טיפול בקרינה פנימית - ברכיתרפיה

טיפול בקרינה פנימית, המכונה גם ברכיתרפיה, הינו טיפול שבו מוחדר מקור קרינה ישירות לחללים או לרקמות באזור הגידול, בניגוד לטיפול בקרינה חיצונית שבו מקור הקרינה נמצא מחוץ לגוף.
יתרונה הגדול של השיטה הוא בכך שמדובר בטיפול מקומי ומדויק, המאפשר מתן קרינה במנה גבוהה ישירות לגידול הסרטני ומנת קרינה נמוכה לאיברים הבריאים הסמוכים. ברכיתרפיה לאזור הוואגינה (הנרתיק וצוואר הרחם) מהווה חלק חשוב בטיפול בסרטן גניקולוגי. הטיפול יכול להינתן כהשלמה לניתוח, בשילוב עם קרינה חיצונית או בשילוב עם טיפול כימותרפי- על פי החלטת הרופא.

לפני טיפול ברכיתרפיה

המטופלת תוזמן לפעולת הכנסת סטנט במחלקת נשים. במהלך פעולה זו, צוואר הרחם מורחב ומוחדרת שרוולית פלסטיק קטנה. פעולה זו מבוצעת בהרדמה מלאה.
כמו כן תבוצע סימולציה ותכנון לטיפול הקרינתי.

מהלך הטיפול

ביום הטיפול ביחידת הקרינה יש להגיע בצום.
הטיפול מבוצע אחת לשבוע במשך חמישה שבועות, או על פי החלטת הרופא. בכל טיפול יוחדר אפליקטור, (צילנדר וגינלי) הנקרא פלטצ'ר ודומה לטמפון פלסטיק גדול, לצוואר הרחם דרך הצינורית. כל פעולה של הכנסת האפליקטור מבוצעת בהרדמה מלאה.
במהלך הטיפול , תחוברי למכשיר הברכיתרפיה שבו מאוכסנים מקורות הקרינה,  באמצעות צינוריות מיוחדות. הטיפול נמשך 10-20 דקות, ובמהלכו תשהי לבד בחדר הקרינה, אך הצוות יצפה בך ויוכל לתקשר עמך באמצעות מערכת שמע קולית. בסיום הקרינה יוציא הרופא את המכשיר מגופך, אך שרוולית הפלסטיק הקטנה שהוחדרה לצוואר הרחם תישאר עד לפעולה האחרונה. לאחר הפרוצדורה האחרונה, תוצא שרוולית זו מגופך.

לאחר טיפול ברכיתרפיה

חשוב לדעת כי ברגע שהטיפול הושלם והאפליקטור הוצא, לא נפלטת מגופך כל קרינה- ואת יכולה לשהות בקרבת בני משפחתך ללא כל חשש להם או לך.

תופעות לוואי של טיפול ברכיתרפיה

תופעות הלוואי בעקבות קרינה פנימית כוללות:

  • הפרשות מהנרתיק ותכיפות ולחץ במתן שתן. תופעות אלה חולפות בדרך כלל יומיים- שלושה לאחר הטיפול
  • מטופלות בגיל הפוריות שטופלו בקרינה ללא ניתוח עלולות לסבול מתסמיני גיל המעבר (גלי חום והזעה, יובש ושינויים בנרתיק) בשל העובדה שהקרינה גורמת לשחלות להפסיק את פעילותן. לתופעות אלה ישנם טיפולים שונים וניתן להתייעץ עם הרופא או האחות.
    במידה ולאחר הטיפול את חשה בכאב הנראה לך חריג ניתן להתקשר ליחידת הקרינה או לאחות אחראית בטלפון 04-7771828  או לגשת למיון.

הטיפול ניתן ביחידת הקרינה הממוקמת בבניין נוף המפרץ (בניין מס' 10, אונקולוגיה לשעבר).

 

זימון תורים - אונקולוגיה

לידיעתכם, המענה הטלפוני ניתן ע"י מזכירות המרפאה אשר ייתנו מענה מקצועי ומהיר לפניותיכם

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

מטופל חדש 
עליך להעביר את המסמכים הבאים באמצעות דואר אלקטרוני או פקס:
*הפניה מרופא משפחה*סיכום אשפוז*תוצאות מעבדה פתולוגית
יש לציין על גבי המסמכים כתובת מלאה ומספרי טלפון כולל טלפון נייד.
מזכירת המרפאה תיצור איתך קשר טלפוני

מטופל חוזר
יש לפנות טלפונית או למלא טופס צור קשר