המרפאה הנוירו-אונקולוגית (גידולי מוח)

תמונה ראשית - היחידה הנוירואונקולוגית

המרפאה הנוירו-אונקולוגית

המרפאה הנוירו-אונקולוגית

הצוות מטפל בחולים עם גידולים במוח וחוט השדרה (גידולים ראשוניים)  ובחולים עם פיזור גרורתי לאיברים אלה (גידולים משניים). בנוסף, המרפאה הנוראונקולוגית נותנת שירותים למטופלים אונקולוגים עם תופעות לוואי של מערכת העצבים הקשורות  בטיפולים אונקולוגים.

צוות המרפאה הנויראונקולוגית כולל נוירולוגים, רופאי קרינה, אחות יחידה, עובדת סוציאלית מתאם מחקר ועוד. הצוות עובד בשיתוף פעולה עם יחידות שונות בבית החולים.

כל המטופלים  הנבדקים במרפאה או במסגרת יעוצים בבית החולים נדונים מדי שבוע על ידי צוות  רב תחומי, תוך בדיקה חוזרת של המידע הרפואי (כגון תשובה פתולוגית, הדמייה)  לצורך החלטה על ניהול הטיפול במקרה (למשל, צורך בבדיקות הדמייה נוספות, בדיקות דם, ניקור נוזל חוט שדרה וטיפול) במידת הצורך,  הצוות מתייעץ עם מומחים בתחומים נוספים בתוך בית החולים ומחוץ לו, בהתאם למורכבות המקרה הרפואי.

 ישנו גם שיתוף פעולה עם נותני שירותים נוספים במערך האונקולוגי ובבית החולים: צוות הטיפול התומך, מומחים בתחומים כמו פסיכולוגיה, תזונה, ליווי רוחני, רפואה משלימה ועוד.


המרפאה הנויראונקולוגית בבית החולים רמב"ם שואפת ומתכוונת להעניק לחולה ולמשפחתו את הטיפול המיטבי. כל זאת  במטרה לתת תחושה של מעגל טיפול ותמיכה מקיף ועוטף. הצוות הרב תחומי מבקש להדריך ולסייע למטופל ומשפחתו בכל שלבי האבחנה והטיפול ולתת מענה לבעיות המתעוררות במהלך הטיפול והמעקב.
מכלול השירות כולל הפניה ו/או ביצוע בדיקות דם או בדיקות מיוחדות, הדרכה על נטילת תרופות ותופעות לוואי, הדרכה על הטיפול ניתוחי/קרינתי, מתן מידע לגבי שירותים וזכויות של חולים אונקולוגים, עזרה למטופלים ולבני המשפחה בהתמודדות עם המחלה, יצירת קשר עם גורמים מטפלים בקהילה (יחידה להמשך טיפול, הוספיס בית, אגודות וארגונים שונים).

בזכות ניסיונו הרב, מאגר הידע העצום המצוי בידיו ויכולותיו הגבוהות, מעניק הצוות הבינתחומי של היחידה לנוירואונקולוגיה את הטיפול הטוב ביותר לחולים עם גידולים במוח ובחוט השדרה - הן במישור המקצועי והן במישור האנושי. זוהי נבחרת של מומחים מהשורה הראשונה, המעורים בממצאים החדשים, בידע עדכני, ובמחקרים המתקדמים ביותר בתחום, ופועלים מתוך מסירות מלאה ורצון כן לסייע לחולה ולמשפחתו בכל שלבי המחלה.

זימון תורים - אונקולוגיה

לידיעתכם, המענה הטלפוני ניתן ע"י מזכירות המרפאה אשר ייתנו מענה מקצועי ומהיר לפניותיכם

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

מטופל חדש 
עליך להעביר את המסמכים הבאים באמצעות דואר אלקטרוני או פקס:
*הפניה מרופא משפחה*סיכום אשפוז*תוצאות מעבדה פתולוגית
יש לציין על גבי המסמכים כתובת מלאה ומספרי טלפון כולל טלפון נייד.
מזכירת המרפאה תיצור איתך קשר טלפוני

מטופל חוזר
יש לפנות טלפונית או למלא טופס צור קשר
 

מידע למאושפז

הטיפול בחולה הנוירואונקולוגי נקבע על פי סוג הגידול ודרגת הממאירות שלו, גיל החולה ומצבו הכללי, וכן סמנים מולקולריים, שנבדקים ברקמת הגידול. ההחלטה על סוג הטיפול נעשית לאחר דיון של הצוות המטפל, תוך שקיפות מלאה לגבי יעילות הטיפול ותופעות הלוואי שלו ושיתוף של החולה ומשפחתו.

מסמכים נחוצים

1. תעודת זהות. תעודה מזהה
2. מסמכים רפואיים שבידך
3. רשימת תרופות שהנך נוטל/ת
4. צילומי הדמייה כגון MRI/CT
5. התחייבות מקופת החולים בה את/ה חבר/ה
מומלץ גם להכין לקראת הפגישה רשימת שאלות ולהגיע עם מלווה (בן/בת משפחה ו/או חבר/ה).

 • המעקב נעשה באמצעות הדמייה, יש לוודא כי ברשותך כל הצילומים (דיסק) שנעשו בתקופות השונות. תשובה כתובה בלבד לא מספקת.

 

 
הביקור ביחידה הנוראונקולוגית
 
 • בעת הגעתך למרפאה יש להרשם במזכירות בקומה 4 , בנין אונקולוגיה ע"ש פישמן.
 • לאחר הרשמה יש להמתין בחדר המתנה של אשכול B.
 • הרופא המטפל יקרא בשמך כשיגיע תורך לבדיקה והערכה ראשונית.
 • על פי הצורך/ע"פ זמינות הצוות, תפגש להערכה באותו מועד גם על ידי מנהלת היחידה הנוירונקולוגית ועל ידי רופאת קרינה.
 • בביקור זה/או בביקורים הבאים בהתאם לצורך תפגש עם אחות מתאמת ועו"ס של תחום נויראונקולוגיה.
 • בסיום הביקור תקבל מכתב מסכם עם תוכנית להמשך טיפול/מעקב.
אבחנה
ישנן מספר בדיקות המסייעות לאבחנה של ממאירות ראשונית/שניונית במע' העצבים (מח/חוט שדרה):
 • בדיקה נוירולוגית הבודקת התמצאות, תפקודים של עצבי המח (עצבים קרניאלים), תחושה, תפקודים מוטורים, החזרים (רפלקסים), , תפקודי מח גבוהים וכדומה
 • בדיקות הדמייה כגון CT  ו/או MRI
 • בדיקות דם
 • ניקור מתני (Lumbar puncture ) : לקיחת דגימה של נוזל חוט שדרה
 • ביופסיה מהנגע החשוד
הבדיקות הנדרשות משתנות ממטופל למטופל בהתאם לסוג המחלה, סימפטומים וכדומה. האבחנה של ממאירות נעשית כאשר יש אבחנה רקמתית מנגע חשוד או כאשר קיימת ממאירות ידועה וקיימת תמונה הדמייתית ברורה של פיזור משני.
 
הטיפולים
הטיפול כולל טיפול במחלה הראשונית וטיפול בתסמיני המחלה.
טיפול במחלה הראשונית (גידול במח/חוט שדרה) יכול להתבצע באמצעות ניתוח, קרינה, כימותרפיה, טיפול ביולוגי, קסדה מיוחדת וכדומה. הטיפולים הללו ניתנים לחוד או בשילוב עם טיפול/ים אחר/ים. בחירת הטיפול המתאים נעשה בהתחשב  בסוג הגידול, מיקום הגידול, תסמינים, גיל המטופל, מצב תפקודי, מצב בריאות כללי של המטופל ושיקולים נוספים.
 
לרוב לאחר שיוחלט על טיפול, הצוות המטפל יסביר למטופל ולמשפחתו מה מטרתו. במרבית המקרים המטופל (או האפוטרופוס הרפואי) יתבקש לחתום על טופס הסכמה המעניק אישור לצוות בית החולים לתת  את הטיפול. חתימה על טופס הסכמה נעשית לאחר קבלת הסבר מלא על הטיפול המומלץ, טיפולים חלופיים ותופעות הלוואי אפשריות.  בכל עת, ניתן לקבל הסבר חוזר  על הטיפול המוצע. מומלץ להגיע עם בן/בת משפחה/מלווה לביקור זה.
בכל עת, גם לאחר החתימה, המטופל  רשאי לבחור שלא לעבור את הטיפול. במקרה כזה יש לדווח על ההחלטה לרופא או לאחות, כדי שהם יוכלו לתעד זאת בתיק הרפואי.
 
טיפול בתסמיני המחלה
הטיפול מותאם לפי התסמינים של המטופל ותלוי לעיתים בממצאים בהדמייה. הטיפול כולל תרופות  כגון: סטרואידים, תרופות נגד פרכוסים, משככי כאבים ותרופות לטיפול בתופעות לוואי אחרות.
 
ניתוח
במרבית המקרים של גידולי מע' העצבים ראשוניים ניתוח הוא הטיפול המועדף, אם ניתן להסיר את הגידול בלי לגרום נזק לרקמות סמוכות. אם לא ניתן להסיר את הגידול בניתוח בגלל מיקומו, לרוב קיימות אפשרויות טיפול אחרות כגון קרינה ו/או כימותרפיה, טיפול ביולוגי, טיפול תומך.
ניתוח לעיתים כולל הסרה שלמה/חלקית של הרקמה הגידולית, ביופסיה (לקיחת דגימת רקמה בלבד), ניקוז נוזלים מחדרי המח לשם הפחתת לחץ תוך גולגלתי, השתלת מתקן למתן טיפול תרופתי ישירות למע' חדרי המח.
 
טיפול כימי (כימותרפיה)
 
טיפול כימותרפי הוא מתן תרופות שמטרתן  לפגוע בתאים הסרטניים. התרופות הכימיות ניתנות בטבליות, בכמוסות או בזריקה לווריד. סוג הכימותרפיה תלוי בין היתר בגיל המטופל, מצב כללי,  סוג הגידול, מאפיינים גנטיים של הגידול וכדומה.
 
טיפול ביולוגי
 
בהתאם לסוג הממאירות ומצב המחלה, לעיתים הטיפול הניתן הוא טיפול ביולוגי. לרוב מדובר בטיפול תוך וורידי הניתן כל שבועיים. תכיפות הטיפול יכולה להשתנות בהתאם להחלטת צוות המטפל.
 
חולים המטופלים באמצעות כימותרפיה או טיפול ביולוגי מגיעים ליחידה אחת לחודש לצורך בדיקת רופא וספירת דם. מעקב MRI נעשה אחת לכמה חודשים לצורך הערכת התגובה לטיפול וקביעת המשך הטיפול (מינון ורצף). המטופל יקבל הסבר מפורט אילו בדיקות עליו להביא בטרם פגישת מעקב.
 
 
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
בטיפול בקרינה נעשה שימוש בקרני רנטגן בעוצמה גבוהה. מטרת הקרינה היא להשמיד תאים סרטניים תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים בריאים הנמצאים בסמיכות. הטיפול ניתן ביחידת הקרינה של בית החולים. טכניקת הקרינה נקבעת בהתאם לסוג הגידול, גודלו, מיקומו וכדומה.
הטיפול ניתן ביחידת הקרינה, לשם תכנון טיפול קרינתי יש לבצע בדיקת סיטי (CT simulation ) תכנון (המבוצעת ביחידת הקרינה), עם/בלי חומר ניגוד בהתאם להתוויה.
טיפולי קרינה הניתנים לאזור של המח מבוצעים עם מסיכה מיוחדת המותאמת אישית לחולה בזמן סיטי תכנון. בהמשך, רופא הקרינה יחד עם צוות הקרינה (פיזיקאים, דוזימטריסטים וכדומה) ובעזרת תוכנות מחשב מתקדמות מתכננים את הטיפול הקרינתי המותאם למטופל.
קיימים מספר סוגים של טיפולי קרינה במקרים של ממאירויות של מע/ עצבים:
 • טיפול קרינתי לכל המח (Whole brain irradiation )
 • טיפול ממוקד לחלק של המח בשיטות שונות כגון 3DCRT  או IMRT
 • טיפול רדיוכירורגיה (מקטע בודד או מספר מקטעים)
 • טיפול קרינתי לעמ"ש 3DCRT, רדיוכירורגיה
סוג הטיפול הקרינתי המומלץ נקבע על ידי צוות רופאי הקרינה בהתאם לסוג המחלה, מיקום, מצב המטופל וכדומה.
 
טיפול בשדות חשמליים מתחלפים (קסדה)
זהו פיתוח ישראלי חדש ובו מכשיר שכולל קסדה המשדרת שדות חשמליים מאלקטרודות המוצמדות לקרקפת. שדות אלה מפריעים לחלוקת תאים, ולכן יכולים לעצור או להאט את התפתחות הגידול, וזאת באופן לא פולשני וללא כאבים (אם כי הטיפול מחייב את המטופלים לחבוש את הקסדה ברוב שעות היום).
הטיפול אושר לאחרונה לטיפול בסרטן מוח בתנאים מסויימים.
 
קבוצת תמיכה
קבוצת מידע ותמיכה למטופלים ובני משפחה מתקיימת במרפאה הנוראונקולוגית אחת לחודש. המפגשים מתקיימים בבניין פישמן, קומה 7, חדר ישיבות, בהשתתפות צוות המרפאה: רופאים, אחות, עובדת סוציאלית.
מטרת הקבוצה:
1)     מתן מידע רפואי, סיעודי וסוציאלי.
2)     יעוץ ותמיכה בקשיים ודילמות איתם מתמודדים המטופלים ובני המשפחה.
המפגש כולל הרצאה קצרה על בנושאים מתחלפים ולאחריה שיח פתוח עם צוות המרפאה.
 
מחקרים
ביחידה הנוירואונקולוגית נערכים מחקרים בינלאומיים עם טיפולים חדשניים לגידולי המוח ועמוד השדרה וכן מחקרים מקומיים. בכל צומת דרכים בטיפול יוצגו בפני המטופל - בנוסף לאפשרויות המקובלות - גם המחקרים הפתוחים בפניו ברמב"ם, בהתאם למחלתו. ההחלטה לגבי הצטרפות למחקר תתקבל על ידי החולה ומשפחתו.
 
החלמה ומעקב
חולים שאינם מקבלים טיפול פעיל, בדרך כלל ממשיכים במעקב הן ע"י בדיקת הדמייה והן בביקורת במרפאה אחת למספר חודשים, ויכולים להסתייע במגוון השרותים שהיחידה יכולה להציע:
לצד המעקב הרפואי והתמיכה הרגשית מקבל החולה ביחידה הנוירואונקולוגית ליווי בכל התהליכים המנהלתיים הקשורים במחלה, כמו מידע הנוגע לעובדים זרים, זכויות בביטוח הלאומי, מילוי טפסים, הכנה לאשפוז בהוספיס ועוד.
למעקב צמוד זה אחר החולה, בכל המישורים ולאורך כל שלבי המחלה, יש חשיבות רבה, שכן הוא מאפשר התאמה אופטימלית של הטיפול, תוך התייחסות לשלבי המחלה השונים ולשינויים שמתרחשים במהלכה אצל המטופל. כמו כן הוא מסייע בהתמודדות היומיומית עם המחלה, מאפשר עירוב של כל הגורמים הרלוונטיים, ומבטיח את מירב ומיטב התמיכה לחולה ולמשפחתו בכל שלב ושלב.

צרו איתנו קשר

שעות פעילות
א,ד,ה 9:00-14:00

פרטי התקשרות:

טיפול משלים ותומך - המרכז האונקולוגי

מרפאת תזונה
בעת מחלה, צרכיו התזונתיים של החולה משתנים. לעיתים המחלה עצמה גורמת לקשיים מסוימים באכילה או בספיגת המזון. בנוסף, במהלך הטיפולים האונקולוגיים עלולים המטופלים לחוות סימפטומים ותופעות לוואי המשפיעים אף הם על מצבו התזונתי של המטופל ביניהם ירידה במשקל, בחילות, הקאות, שלשולים, עצירות, חוסר תאבון ועוד.
מטופל במצב תזונתי תקין יוכל לעבור את הטיפולים בצורה רציפה וטובה יותר, לחוות פחות תופעות לוואי תזונתיות ולהפחית את הסיכון לסיבוכים נוספים הנובעים ממצב תזונתי ירוד או תת תזונה.
בנוסף לכך, אורח חיים בריא לאחר תקופת הטיפולים יכול לפחית את הסכנה לחזרת המחלה, כפי שהוכח במחקרים גדולים שבוצעו בעולם במחלימים מסרטן השד וסרטן המעי הגס.
 
במכון האונקולוגי, בנוסף לדיאטניות העובדות במחלקות האשפוז, פועלת מרפאת תזונה התומכת בחולים אמבולטוריים בכל שלבי הטיפול במחלה ובכל סוגי הטיפול. הטיפול כולל פגישות ייעוץ ומעקב וניתן ע"י דיאטניות קליניות המתמחות בתזונה לחולי סרטן.
 
המרפאה פועלת בימים ב', ג', ד' בשעות הבוקר. הפניות ניתן לקבל דרך הצוות המטפל או האחות האחראית על המרפאה. קביעת התורים מתבצעת על ידי אחות המרפאה.

מחלת הסרטן והטיפולים הקשורים בה בעלי השפעה משמעותית עליך, על בני משפחתך וכל הסובבים אותך.  המסע המורכב כרוך לעיתים באתגרים גופניים, רגשיים ונפשיים לא פשוטים. אנחנו מאמינים שכל שלב במסע הזה דורש תמיכה, הבנה וחמלה. זאת הסיבה העיקרית שאנו רוצים לשתף אותך במידע על אונקולוגיה אינטגרטיבית, מושג שהולך ומתרחב בתחום הגישה והטיפול באונקולוגיה.

מה זה אונקולוגיה אינטגרטיבית?

אונקולוגיה אינטגרטיבית היא תחום שבא לשלב בצורה מושכלת את הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית בתחום הטיפול בסרטן ובכל שלבי המחלה כולל תקופת ההחלמה ואחריה. כאשר בשנים האחרונות הולכות ומתרבות העדויות המדעיות שתומכות בשילוב זה עם הטיפול האונקולוגי. יעילות הטיפולים מתבטאת בהקלה, הן על תלונות גופניות, והן על תלונות רגשיות/ נפשיות.

היתרונות והתועלת שקיימת באונקולוגיה האינטגרטיבית

שילוב הטיפולים הקיימים במסגרת מרפאה זו מאפשר:

 • הקלה על תלונות שכיחות כמו כאבים, גלי חום, פגיעה עצבית (נוירופתיה), חולשה  וסימפטומים אחרים הקשורים במחלה
 • שיפור הבריאות הרגשית והקלה במצבי מתח וחרדה שכה שכיחים במסע זה
 • הקלה על תופעות הלוואי השונות של הטיפולים
 • שיפור יכולת העמידות וההתמודדות עם המחלה ותוצאותיה

אונקולוגיה אינטגרטיבית ברמב"ם

במסגרת המרפאה, נבחרו טיפולים מתחום הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית שיש עליהם עדויות מחקריות לגבי יתרון השילוב שלהם במחלת הסרטן, עם הכוונה מתאימה לגבי שילוב האפשרויות הטיפוליות בצורה המיטבית, במסע האישי שכל אחד עובר.

השירות ניתן בצמוד ובשילוב עם הצוות האונקולוגי של המערך האונקולוגי ברמב"ם, אנשי צוות אחרים הקשורים בטיפול תומך בחולי הסרטן כמו עובדים סוציאליים, אחיות ואחים, פסיכולוגים, דיאטניות, פיזיותרפיה ואנשי מקצוע אחרים. במסגרת השירות אנחנו עובדים בצמוד ובקשר רציף עם הצוות הרפואי שמטפל בך, כאשר כל טיפול מתועד בתיק הרפואי והצוות האונקולוגי שמטפל בך יכול להתעדכן במהלך הטיפול האינטגרטיבי ותוצאותיו.

כל המטפלים נבחרו בקפידה בהתאם לניסיון והכשרה קודמים, תוך שמירה על רמה מקצועית גבוהה. צוות המטפלים מיומן ברפואה משלימה בתחומם עם התמקצעות בתחום האונקולוגי ועובדים בהתאם להנחיות בינלאומיות  עם מתן שירות באיכות וברמה גבוהה  ביותר.

תמונה ראשית