ילדים

הסיכונים העומדים בפני ילדים בזמן טיול בחו"ל דומים לאלו העומדים בפני מבוגרים, ועיקרם: שלשולים, עקיצות ובעיות עור שונות, מחלות חום, ובמיוחד מלריה.

שלשולים
עבור תינוקות, הנקה הינה הדרך הטובה ביותר למנוע שלשולים. במידה וילדכם ניזון מפורמולה, ניתן לשקול להביאה עימכם לטיול ולהקפיד על טיהור המים לפני הכנתה. באופן עקרוני, ההנחיות למניעת שלשול במטיילים הינן דומות לאלו של מבוגרים.

בטיפול בילד משלשל או מקיא יש להקפיד על מתן נוזלים מספק כדי למנוע התייבשות. ישנה עדיפות לטיפול בתמיסות מיוחדות שמכילות מלחים ונוזלים בהרכב מתאים- תמיסות אלו נקראות ORS Oral Rehydration Salts - וניתנות לרכישה בבתי מרקחת במרבית המדינות המתפתחות. במקביל לשימוש בORS מומלץ להמשיך דיאטה רגילה ולהמנע ממזונות שמכילים סוכר בכמות גדולה כגון מיצים ממותקים ודגני בוקר מסוכרים שעלולים להחמיר את השלשול.

מרבית התרופות לטיפול בשלשול אינן מומלצות בילדים קטנים (תכשירים המכילים ביסמוט כגון "קל בטן" לא ניתנים בד"כ לפני גיל 12 ותכשירים המכילים לופרמיד כגון "סטופ-איט" או "אימודיום" לא ניתנים לפני גיל 6). לשלשול בינוני עד קשה ניתן לשקול טיפול אנטיביוטי במנה אחת של אזיטרומיצין (אזניל/זטו).

בניגוד להנחייה אצל מבוגרים, יש להמנע מטיפול אנטיביוטי בציפרוקסין. מומלץ לפנות לעזרה רפואית במקרים הבאים:

  • שלשול דמי
  • חום גבוה מ- 38.6
  • חוסר יכולת לשתות עקב הקאות בלתי פוסקות
  • הופעת תסמיני התייבשות.