טיפול תזונתי

לתזונה חשיבות רבה בטיפול במחלות מעי דלקתיות הן בזמן התלקחות והן בעת רגיעה. ייעוץ תזונתי יכול לסייע בהפחתת תסמיני המחלה, טיפול בתהליך הדלקתי, באיזון ומניעת חסרים תזונתיים ולשיפור מדדי גדילה. בנוסף, יש לתזונה חשיבות כהכנה לפני ניתוחים ולסיוע בהתאוששות מניתוחים.
ילדים רבים נוטים לשנות את תזונתם ולהגבילה מאוד, לעיתים ללא ליווי תזונתי. מצב זה עלול להוביל לחסרים תזונתיים. בנוסף, התהליך הדלקתי עצמו, בפרט במחלת קרוהן, משפיע ישירות על הצמיחה לגובה וההתפתחות המינית. לאור זאת סיקור והערכה תזונתית הכרחיים והינם חלק בלתי נפרד מהטיפול בילדים.
 

טיפול בהזנה אנטרלית בלעדית EEN – Exclusive Enteral Nutrition

מדובר בטיפול הראשוני המומלץ בילדים עם מחלת קרוהן לפי הנחיות ארגון הקרוהן קוליטיס האירופאי וארגון הגסטרו, תזונה וכבד האירופאי.
 
הזנה זו מבוססת על שתית פורמולה נוזלית באופן בלעדי למשך 6-8 שבועות ומספקת לילד את מלוא הצרכים התזונתיים שלו. סוג הפורמולה וכמותה תותאם באופן אישי ע"י דיאטנית המרפאה לפי גיל הילד, משקלו ,מצבו הקליני והעדפותיו האישיות. בילדים אנו משתמשים בעיקר בפורמולות אלו: מודולן, אנשור פלוס, פדיאשור ונוטרן גוניור ללא כל תוספת של מזון אחר. ניתן לערבב בין סוגים שונים של פורמולות לצורך גיוון. טיפול זה נמצא יעיל כטיפול בדלקת והכנסת המחלה לשלב רגיעה-רמיסיה בדומה לטיפול בסטרואידים, ללא תופעות לוואי.
בנוסף, נמצא שבמטופלים שקיבלו הזנה אנטרלית בלעדית לעומת אלה שטופלו בסטרואידים, שיעור ריפוי רירית המעי טוב יותר. טיפול זה אינו קל מבחינת המטופל ומשפחתו, צוות המרפאה יעזור לכם ויתמוך בכם להצלחת הטיפול. לאחר סיום התקופה של ההזנה הבלעדית –יש לחזור באופן הדרגתי לצריכת מזון רגיל בהנחית הדיאטנית.

דיאטת CDED

מומלצת למחלת קרוהן קלה עד בינונית שמתקשים להתמיד בהזנה בלעדית.
 
לדיאטה 3 שלבים:
שלב 1 : למשך 0-6 שבועות: מחצית מהתזונה מבוססת על פורמולה כמתואר לעיל והמחצית השנייה מבוססת על מאכלים מסויימים.
שלב 2 : בשבועות 7-12 : רבע מהתזונה מבוססת על פורמולה נוזלית ומגוון רב יותר של מזונות.
שלב 3 : משבוע 13 לשמירה על הפוגה: מאפשרת לצרוך את כלל המזונות משלב 2 בנוסף למזונות מותרים חדשים אין בשלב זה מזונות חובה, אך עדיין יש להגביל או להימנע ממזונות בעלי פוטנציאל מזיק.