כתבות

המעיים

10 דברים שלא ידעתם על האיבר הכי ארוך בגוף

המעייםהמעיים

תת התמחות
המעי הדק והמעי הגס אחראים על עיכול ועיבוד המזון, אך למעשה לכל אחד התמחות משלו.
המעי הדק אחראי על פירוק המזון וספיגתו, והמעי הגס על טיפול בשאריות (ספיגת שארית המים, ניצול שאריות המזון ואגירתן לקראת הפרשה).

מקופלים
אורכו של המעי הדק הוא בין 3־5 מטרים. איך הוא נכנס לתוך הבטן? הוא מקופל היטב. המעי הגס מסתפק באורך של מטר עד מטר וחצי.

מגרש כדורגל במעיים
גם שטח הפנים של המעיים, שדרכו עובר המזון המפורק אל הדם (במעין דיפוזיה), גדול מאד. למעשה, אם תרצו לפרוש אותו תצטרכו לחפש שטח הגדול ממגרש כדורגל.

אנזימים בכוננות
במעי הדק יש עשרות סוגי אנזימים. כל אחד מהם מיועד לפירוק סוג אחר של מזון (פחמימות, שומנים או חלבונים). המעי מוכן תמיד עם מאגר מספיק של אנזימים ב"כוננות". ברגע שהמזון נכנס למעי הוא מזהה אותו ומשחרר את האנזימים המתאימים.

אלף מיליארד חיידקים
המעי אינו עושה את פעולתו לבד. הוא נעזר לצורך כך בצבא של אלף מיליארד חיידקים (יותר מכמות כלל התאים בגוף האנושי). חיידקי המעי, הידועים בכינויים "החיידקים הטובים", עוסקים בפירוק מזון שהמעי אינו מסוגל לפרק ובפירוק מוצרי מזון לסיפוק אנרגיה ישירה למעי.

פחות זיהומים, יותר אלרגיות
כל ילד אמור לחוות כשישה זיהומי מעיים מידי שנה. עם זאת, השיפור בהיגיינה בעולם המערבי גורמת לכך שהילדים לוקים כיום בפחות זיהומים. מצד אחד יורדת תמותת התינוקות, אך מצד שני משערים שזה מעלה את כמות האלרגיות, ואולי אפילו את מספר מחלות המעי הדלקתיות.

חיידקים משמינים?
לאחרונה הבחינו המדענים שהרכב החיידקים במעי של אנשים הנוטים להשמנה שונה מזה של אנשים רזים. משערים שייתכן שלחיידקים האלה יש חלק בנטייה להשמנה.

יותר מחלות מעי דלקתיות
קיימת עלייה בלתי מוסברת בשכיחות מחלות המעי הדלקתיות וירידה בגיל הופעתן. שכיחות המחלה המתבטאת בחוסר גדילה, כאבי בטן, שלשולים ודימומים עומדת היום על 3:1000 . עם זאת, העלייה בשכיחות החולים הולידה תרופות חדשות. בעוד שבעבר החולים טופלו בסטרואידים שנטילתם כרוכה בתופעות לוואי, כיום עומדות לרשותם תרופות יעילות יותר עם פחות תופעות לוואי.

בלי גלוטן בבקשה
מחלת הצליאק היא מחלה נוספת של המעי הדק, שבה הגוף מפתח תגובה דלקתית למרכיב מסוים בדגנים – הגלוטן- מה שעלול לגרום לשלשולים, לחוסר ברזל, לתת משקל ולתסמינים נוספים. חולי צליאק צריכים להתנזר מגלוטן. לאחרונה מעדיפים גם אנשים שאינם חולי צליאק לאמץ תזונה נטולת גלוטן, אך היתרונות הבריאות של תזונה זו לאוכלוסיה הכוללת לא הוכחו.

בגלל הסרטן
סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני בשכיחותו בישראל. מדי שנה לוקים בו כ־3,200 אנשים, ומחציתם נפטרים ממנו. עם זאת, אפשרלאתר את הפוליפ שהופך לסרטן עוד לפני שהפך לממאיר על ידי בדיקת קולונוסקופיה.

בזכות הסיבים
תפריט עשיר בפירות וירקות עתירי סיבים יכול לסייע במניעת מחלות, ביניהן סרטן מעי הגס.

ייעוץ רפואי: ד"ר מתי וטרמן, רופא בכיר במכון הגסטרואנטרולוגי הקריה הרפואית רמב"ם