מחקרים


במסגרת המכון הגסטרואנטרולוגי מתקיימים מחקרים שונים. המחקר מתרכז בנסיונות למצוא את הגורמים למחלות המעי הדלקתיות, חזוי מהלכן וניסויים טיפוליים בתרופות , ברובן ביולוגיות, אשר נכון לעכשיו כמעט ואינן זמינות מחוץ למסגרת המחקרית. חלק מהמחקרים הם מחקרים פתוחים בם כל המשתתפים מקבלים את התרופה החדשה , חלקם מחקרים בם ניתנים מינונים שונים של התרופה החדשה ובחלקם, מול הקבוצה המקבלת את התרופה תהיה קבוצה שתקבל פלצבו (חומר שאינו תרופה).

ככל שמבינים את מנגנוני הדלקת של מחלות המעי הדלקתיות כן מתרבים הנסיונות לפתוח נוגדן שיהיה מכוון נקודתית לגורם הדלקת ולכן פגיעתו ביתר מערכות הגוף תהיה קלה יותר אם בכלל- פגיעה ממוקדת בגורם הדלקת ולעיתים גם עם אפקט מושהה כך שהתרופה תשפיע לאורך זמן.
לחולים במחלת הקרוהן הוצגו ומוצגות תרופות ביולוגיות שונות כגון Certolizumab, Natalizumab, MLN02, Visilizumab ועוד. חלק מתרופות אלו מכוונות גם לחולים בקוליטיס כיבית ( UC ) . התרופות ברובן נוגדנים המכוונים נגד ציטוקינים (גורמי דלקת). התרופות ניתנות בעירוי ולעיתים בכדורים או בשתייה. המטרה היא לנסות ולהקטין את ההפרעה למהלך חיו השגרתי של המטופל.

מחלת ה- UC , בהיותה מרוכזת במעי הגס מכתיבה מצב שבחלקו נתן להשתמש בתרופות חדשות המופנות בעיקרן למחלת הקרוהן ובחלקו לטיפולים ביולוגיים המכוונים לפגיעה בחיישנים המתריעים על מצב דלקת ובכך מביאים להחמרת המחלה וסימניה.

המשתתפים במחקרים אלו יעברו במהלך המחקר ניטור ברמה כזו או אחרת של בדיקות דם ו/או בדיקות הדמיה למעקב אחרי השפעת התרופות על מחלתם ומצבם הגופני בכלל. המחקרים נמצאים בשלבים שונים עד הגעתם לשלב הפתוח בו כל המשתתפים מקבלים את התרופה החדשה, שלב זה עשוי, במידה והמטופל חש בשיפור, להמשך כמה שנים. לפני הכניסה למחקר היה רצוי כי המועמד/ת יעיין במפרט מהלך המחקר , למה הוא נדרש והאם הוא/היא מוכן/ה להתחייב לכך. נכון כי זכותו של המטופל/ת להפסיק את השתתפותם בכל שלב של המחקר אך זה עלול לעיתים למנוע מהם השתתפות במחקרים אחרים אשר בתנאי הסף שלהם יהיה אי שימוש קודם בתרופת ניסוי אחרת.

פריצת הדרך שקרתה בשנים האחרונות הביאה עימה תרופות חדשות אך גם סיכונים חדשים אך ככל שיגדל מספר הניסיונות כן יגדל הסיכוי למציאת אפשרויות טיפוליות ממוקדות ובטוחות יותר. התוצאות המעודדות בניסויים בתרופות חדשות מסמנות כי בדרך למציאת הגורם למחלות יתאפשר שיפור משמעותי באיכות החיים של המטופלים.
דבר עם הרופא שלך, התייעץ עמו בקשר לאפשרויות הטיפול המוצעות לך. אם אינך מטופל במרפאתנו רופא שלנו ישמח לדבר אתך או עם הרופא המטפל שלך – לפי רצונך.

לקבלת מידע נוסף ניתן לפנות לדליה בטלפון 04-7771777 (ניתן להשאיר הודעה ונחזור אליך בהקדם) או למייל: [email protected]

האם אני מתאים להשתתף במחקרים-

  • אני מעל גיל 18
  • אני מסוגל/ת להבין את מהלך המחקר ולתת הסכמה מדעת. אני מסוגל/ת ומעוניין/ת להתחייב למה שנדרש על מנת לעמוד במהלך במחקר, בתאריכי הביקורים ובפרוצדורות הנדרשות על ידי הנהלת המחקר.
  • אבחנת המחלה שלי מתועדת של לפחות 3-6 חדשים קודם להכנסה למחקר
  • אינם מתוכננים או אין כרגע מצב קליני שיצריך ניתוח במהלך תקופת המחקר

צריך לבדוק ביתר קפידה אם אחד מהבאים נכון לגבי משום שזה עשוי למנוע ממני מלהשתתף במחקר -

  • קבלתי טיפול ביולוגי קודם
  • עברתי כריתה של המעי הגס (לעיתים גם ניתוח או כריתה חלקית לא נרחבת)
  • במהלך המיון או בחדש לפניו היתה תוצאה חיובית של קלוסטרידיום בצואה
  • אני אישה בהריון
  • תוצאה חיובית של בדיקת שחפת​