שירות פסיכולוגי - מחלות מעי דלקתיות

תמונה ראשית - מחלות מעי דלקתיות

שירות פסיכולוגי - מחלות מעי דלקתיות

מחלות מעי דלקתיות דלקת במעי, קרוהן וקוליטיס עלולות להשפיע על איכות חייו של האדם שחולה במחלה וכן על תחומי חיים נרחבים – אישי, משפחתי ,חברתי ותעסקותי.
החולה נדרש להתמודד לעתים קרובות עם מצבים מתמשכים של אי נוחות, העלולים להתלוות לסימפטומים של מחלות מעי כמו: יציאות מרובות , כאבים, קושי להתאפק ועוד, וכן לכל מה שקשור לטיפולים הרפואיים: תרופות, בדיקות והתערבויות ניתוחיות בהתאם לצורך.

כתוצאה מכך עלול לחוש בתקופות מסוימות רמות גבוהות של מתח וחרדה ולעתים גם דיכאון. כמו כן עשויות לעלות תחושות שונות של חוסר ביטחון ואי ודאות לגבי מימוש אישי, זוגי ומקצועי. במיוחד עקב פריצת המחלה פעמים רבות בגיל צעיר (גיל ההתבגרות או הבגרות המוקדמת ואף קודם לכן) , שנים שבהן מתגבשים התהליכים שהוזכרו לעיל.
בנוסף, מרגיש החולה פעמים רבות בדידות בתוך מצבו, היות והסביבה, כולל הקרובה ביותר, מתקשה להבין את מלוא המשמעות של מה שחווה, ולא תמיד מסוגלת להעניק את התמיכה ואופן העזרה הנחוצים. כך שלעתים חווה האדם הגנת יתר או לחילופין העדר הבנה מספקת, במקומות בהם נדרש לעזרה או התחשבות במצבו.
עם זאת, חשוב לציין, שדרכי התמודדות יעילות עם השלכות מחלות מעי, עשויות לעזור לאדם להתגבר על הקשיים, תוך שיפור מצב רוחו והפחתת רמת החרדה ואי הודאות בו הוא שרוי.
חשוב ללמוד, מצד אחד להתאים את אורח החיים להשלכות שונות של דלקת במעי ומצד שני לחיות חיים כמה שיותר "רגילים", מבחינת הקמת זוגיות, משפחה והשתלבות בתעסוקה. ככל שמצליחים לשלב טוב יותר את הדברים כך ירגיש האדם יותר מסוגלות ויכולת להשפיע על מהלך חייו, למרות נוכחותה של מחלה מתמשכת, שמתאפיינת בעליות ומורדות לאורך החיים.

השירות הפסיכולוגי במכון הגסטרואנטרולוגי

טיפול פסיכולוגי פרטני
הטיפול ניתן על ידי פסיכולוגים שיקומיים או רפואיים העובדים במכון ומכירים היטב את הקשיים עימם מתמודדים אנשים החולים במחלות מעי דלקתיות. שיטות ההתערבות מגוונות ומותאמות לצרכים הספציפיים של האדם הפונה .
הסיבות לפנייה לטיפול עשויות להיות שונות ומשתנות בהתאם לשלב של האדם בחיים וכן של מצב מחלתו:
כך למשל יש שיבקשו עזרה בשלב של גילוי המחלה והתמודדות ראשונית עם תסמיניה.

יש שיזדקקו לעזרה בשלבים שונים בחיים כמו : בשלב חיפוש או יצירת קשר משמעותי עם בן זוג – מתי לספר לו על המחלה ותסמיניה, כיצד להסתדר עם המבוכה סביב התסמינים השונים כמו הליכה מרובה לשירותים ועוד .
יש שיפנו בצומת של בחירת תחום לימודי או תעסוקתי שיתאים ליכולות ולקשיים.
יש שיבקשו עזרה כדי להוריד את רמות המתח, החרדה או הדיכאון שחשים בחייהם בשלבים שונים של המחלה.
שיטות הטיפול כוללות: טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הרפיות ודמיון מודרך, שיטות נרטיביות ועוד.

טיפול זוגי או משפחתי
במידת הצורך מופנה המטופל לטיפול זוגי או משפחתי. בטיפול מסוג זה ניתן להעלות את הקשיים שעולים בהתמודדות עם מחלות מעי ואופני הביטוי שלה בתוך המערכת הזוגית או המשפחתית. במהלך הטיפול לדלקת במעי ניתן להביא לשיפור בנושאים שונים כמו : תקשורת פתוחה יותר, הבנה מעמיקה יותר של משמעות המחלה והשלכותיה ועוד.

טיפול קבוצתי
הקבוצה מונחית על ידי האחות האחראית ופסיכולוגית המכון למשך 12 מפגשים. משתתפים בקבוצה עד עשרה אנשים, שסובלים ממחלת מעי דלקתית . הקבוצה הינה הטרוגנית מבחינת שלב המחלה ו/או גיל ושלב בחיים של כל אחד מהמשתתפים.
מטרת הקבוצה הינה לשתף בקשיים שמתלווים למחלה ולתסמיניה. השיתוף עוזר בהפחתת חרדה ו/או דיכאון וכן מסייע בהורדת תחושות של בושה ומבוכה סביב תסמינים שונים .
כמו כן ניתן להעזר בחברי הקבוצה כדי ללמוד דרכי התמודדות יעילות יעילות עם ההשלכות של מחלות מעי.
מצד אחד קיים דמיון בין התסמינים עימם נאלצים להתמודד – מה שיוצר קירבה בין המשתתפים. מצד שני, השלב השונה בחיים שעשויים להיות בו חברי קבוצה וכן אופני המבט האישיים על מה שחווים , מאפשר העשרה של כל אחד מחברי הקבוצה. כמו כן האפשרות לתרום מהניסיון האישי לאחרים אף היא עשויה לחזק את חברי הקבוצה. החוויה בכללותה עשויה לתרום להעלאת תחושת המסוגלות האישית והתקווה.
בנוסף לעזרה ולתמיכה ההדדית של חברי הקבוצה, משולבות במהלך הפגישות גם שתי הרצאות בתחום התרופתי והתזונתי שניתנות בהתאמה על ידי מנהל יחידת מחלות המעי הדלקתיות ודיאטנית המכון.
​​

זימון תורים - מחלות מעי דלקתיות

 

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור שלחו דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

קישורים שימושיים קישורים שימושיים

העמותה מתמקדת בהרחבת המודעות למחלות הקרוהן והקוליטיס, בהפצת מידע מהימן על המחלות ודרכי ההתמודדות איתן, בקידום זכויות החולים מול הרשויות ובייזום פעילויות לשיפור איכות החיים של החולים במחלות מעי דלקתיות