בדיקות וטיפולים
היחידה לנוירואורולוגיה

EMG של שרירי רצפת האגן

בדיקת EMG של שרירי רצפת האגן איננה פולשנית. בבדיקה נמדדת הפעילות החשמלית של שרירי ריצפת האגן על ידי מדבקות חיצוניות על העור. כאשר הבדיקה משולבת בהערכה האורודינמית הכללית נבדק סינכרון הפעילות של שרירי ריצפת האגן עם פעילות שלפוחית השתן. כמו כן, הבדיקה משמשת להערכה של שרירי האגן  במצבים שונים של הפרעות בתפקוד ריצפת האגן.
 
למידע נוסף על EMG של שרירי רצפת האגן
הטיפול ניתן ברמב"ם. להנחיות ופרטים מלאים על הטיפול נא לפנות למזכירות היחידה.
למידע נוסף על בדיקות נורופיזיולוגיות
הטיפול ניתן ברמב"ם. להנחיות ופרטים מלאים על הטיפול נא לפנות למזכירות היחידה.
למידע נוסף על בדיקת וידאו אורודינמית

בדיקה אורודינמית מלאה כולל EMG

הטיפול ניתן ברמב"ם. להנחיות ופרטים מלאים על הטיפול נא לפנות למזכירות היחידה.
למידע נוסף על בדיקה אורודינמית מלאה כולל EMG
​בדיקת זקפה לילית המוכרת בשם  NPT (Nocturnal Penile Tumescence), הינה בדיקה אובייקטיבית להערכת הפרעות זקפה, בעיקר לצורך הבדלה בין הפרעת זקפה ממקור אורגני (גופנית) לבין הפרעה ממקור נפשי (פסיכוגנית). טבעות (גמישות) המונחות על-פני הפין מחוברות למכשיר בו מוקלטים נתונים (כגון משך זקפות הלילה ואיכותן) המושווים לערכים המקובלים כתקינים. הבדיקה מבוצעת בזמן שנת לילה במעבדת שינה או בבית הנבדק ואינה כרוכה בכאב. פענוח הבדיקה מבוצע ע"י אורולוג מומחה.
למידע נוסף על בדיקת זקפה לילית במכשיר RIGI SCAN
השירות ניתן ברמב"ם , לפרטים יש לפנות למזכירות היחידה.
למידע נוסף על בדיקת תחושת כאב נרתיקי בנשים
השירות ניתן ברמב"ם, לפרטים יש לפנות למזכירות המחלקה.
למידע נוסף על בדיקת תחושת נרתיק ודגדגן בנשים
הטיפול ניתן ברמב"ם. להנחיות ופרטים מלאים על הטיפול נא לפנות למזכירות היחידה.
למידע נוסף על ביופידבק לטיפול בוסטיבוליטיס

השתלת סוגר (ספינקטר) שופכה מלאכותי בגברים

השירות ניתן ברמב"ם, לפרטים יש לפנות למזכירות המחלקה.
למידע נוסף על השתלת סוגר (ספינקטר) שופכה מלאכותי בגברים
השירות ניתן ברמב"ם, לפרטים יש לפנות למזכירות המחלקה.
למידע נוסף על השתלת תותב פין

טיפול לאין-אונות בהזרקה לאיבר המין

השירות ניתן ברמב"ם, לפרטים יש לפנות למזכירות המחלקה.
למידע נוסף על טיפול לאין-אונות בהזרקה לאיבר המין

טיפול לאין-אונות במכשיר וואקום

השירות ניתן ברמב"ם, לפרטים יש לפנות למזכירות המחלקה.
למידע נוסף על טיפול לאין-אונות במכשיר וואקום

ניתוח לטיפול בדליפת שתן במאמץ בנשים וגברים

השירות ניתן ברמב"ם, לפרטים יש לפנות למזכירות המחלקה.
למידע נוסף על ניתוח לטיפול בדליפת שתן במאמץ בנשים וגברים
טיפול לתיקון עקמת הפין מתבצע ברמב"ם, לפרטים יש לפנות למזכירות היחידה לנוירואורולוגיה.
למידע נוסף על תיקון עקמת הפין
טיפול בגלי הלם הוא פיתרון לבעיית אין אונות, ללא תרופות, ללא ניתוחים, ללא הזרקות וללא כאבים.
הטיפול פותח ע"י רופאי היחידה לנוירואורולוגיה ברמב"ם וניתן בהצלחה למאות גברים ב- 15 השנים האחרונות.

רקע

טיפול באמצעות גלי קול(גלי הלם) בעוצמות נמוכות בפין, הינו טיפול חדשני לבעיית זקפה. טיפול זה נמצא יעיל אצל גברים בכל הגילאים ויותר אצל אלו הסובלים מיתר לחץ דם, מחלות לב וסוכרת. הטיפול אינו כרוך בסיבוכים או סיכנונים ידועים.

מהלך הטיפול בגלי הלם

הפגישה הראשונה מתקיימת אצל רופא מומחה בנוירו אורולוגיה, בה תישאל לגבי מצבך הרפואי והתפקוד המיני שלך תמלא שאלונים קצרים ותעבור בדיקה גופנית. בפגישה זו יקבע הרופא אם הטיפול מתאים עבורך.
עם תום ההערכה הרפואית הראשונה יקבעו עבורך תאריכי סדרת 12 מפגשי הטיפול אצל איש צוות
 
כל מפגש טיפולי נמשך כחצי שעה ומבוצע כאשר מתמר גלי הקול מונח ישירות על הפין או באזור החלציים.
הטיפול הכולל מחולק לשתי סדרות, כל סדרה בת 6 מפגשי טיפול (פעמיים בשבוע למשך שלושה שבועות) עם הפסקה של שלושה שבועות בין שתי הסדרות. בסיום תתבקש שוב למלא שאלונים לשם הערכת הצלחת הטיפול.
 
בתום סדרת הטיפולים מצבך ותפקודך צפויים להשתפר ולהישאר כך לאורך זמן.
במידה ובבדיקה הרפואית ימצא שטיפול זה אינו מתאים עבורך, יוצע לך בירור וטיפול אחר במסגרת היחידה לנוירו אורולוגיה.
מטרתנו הינה לאפשר לך בכל דרך להגיע לתפקוד מיני אופטימלי!
אל תוותר על חיי מין מהנים ומספקים, בכל גיל!  לקביעת תור, מלא את הפרטים למטה ונציגינו יחזרו אליך בהקדם.
למידע נוסף על טיפול לאין-אונות בגלי הלם
תחום הפיזיותרפיה של רצפת האגן עוסק באבחון וטיפול בבעיות כמו אי-שליטה בשתן, קושי בהתרוקנות, צניחה של איברי-האגן, עצירות, כאבי-אגן, כאבים ביחסי-מין. התחום כולל גם שיקום רצפת האגן לאחר לידה ולאחר ניתוחים (כריתת ערמונית, ניתוחים גינקולוגיים ואחרים.
במרפאה לכאבי אגן כרוניים שביחידה לנוירואורולוגיה ברמב"ם, הרחבנו את  שיטות הטיפול והשיקום של שרירי רצפת האגן על מנת להשיג תוצאות טיפוליות מיטביות. מעבר לעבודה הישירה על השרירים, דואגים לבצע הדרכה של המטופלים לעבודה יעילה עם שרירים אלו ביומיום, בספורט, הדרכה לכיווץ והרפיה נכונים של שרירי רצפת האגן וסנכרון עם פעולת הנשימה, הדרכה להרגלי שתייה והתרוקנות נכונים.
במרפאה אנו משלבים שימוש בביופידבק ובגירוי חשמלי לחיזוק שרירי רצפת האגן.
כמו כן, מתבצעת הדרכה לתרגול ספציפי של שרירי רצפת האגן במנחים סטטיים ודינמיים, טיפול בצלקות ניתוחיות, טיפול בכאבים ביחסי מין ושיטות טיפול ייחודיות וחדשות כגון עיסוי ייחודי של הבטן (עיסוי ויסצרלי).
 
תוכנית הטיפול נבנית על פי צרכי המטופל ולצורך השגת המטרות התפקודיות המשמעותיות עבורו. פגישה טיפולית אורכת כשעה וכוללת אבחון, בדיקה וטיפול.
למידע נוסף על פיזיותרפיה של רצפת האגן
ביחידה לנוירואורולוגיה ברמב"ם ניתן לקבל לימוד והדרכה לצנתור עצמי של השלפוחית ע"י קטטר למטופלים/ות הסובלים/ות מהפרעה בהתרוקנות השלפוחית. במקרים רבים הפרעה זו נלווית לפגיעה ביכולת הכיווץ של השלפוחית או להיצרות שופכה.
לפרטים לגבי קטטריזציה עצמית צרו קשר עם מזכירות היחידה לנוירואורולוגיה.
למידע נוסף על הדרכה לביצוע קטטריזציה עצמית
ניתוח  TVT) Tension-free Vaginal Taping ) לטיפול דליפת שתן אצל נשים בזמן מאמץ.
השירות ניתן ברמב"ם לפרטים יש לפנות למזכירות המחלקה
למידע נוסף על ניתוח TVT לטיפול בדליפת שתן במאמץ בנשים
ניתוחי השתלת נוירומודלטור לטיפול שלפוחית שתן נוירוגנית, שלפוחית עצלה או שאינה מתכווצת.
הטיפול  להפרעות במתן שתן ניתן ביחידה הנוירואורולוגית ברמב"ם.
לפרטים יש לפנות למזכירות היחידה.
למידע נוסף על ניתוחי השתלת נוירומודלטור לטיפול בשלפוחית עצלה
בדיקת Doppler ultrasound  מתבצעת ביחידה הנוירואורולוגית ברמב"ם.
לפרטים יש לפנות למזכירות היחידה.
למידע נוסף על בדיקת Doppler ultrasound של איבר המין
הוצאת זרע בגישה של אלקטרואג'קולציה (eej) היא טיפול המיועד לגברים עם בעיית פריון הנובעת מאי-יכולת להגיע לשפיכה ולפלוט את נוזל הזרע.
אחד הפתרונות הוא השראת שפיכה על-ידי גירוי חשמלי של השרירים המעורבים בפעולת השפיכה הטבעית ולפליטה של הזרע מאיבר המין.  למעשה, בפעולת האלקטרו-אג'קולציה, הגירוי החשמלי והמבוקר מחליף את הגירויים החשמליים המועברים מהמח ומחוט השדרה.  מצבים שכיחים בהם קיימת תופעה זו של היעדר שפיכה הם פגיעות בחוט השדרה בעקבות חבלות או מחלות מערכת העצבים כמו טרשת נפוצה, תרופות שונות בעיות נפשיות ועוד.
ניתן להשתמש בשיטה EEG גם להפקת זרע ושימורו בנערים ובמתבגרים צעירים לפני טיפול אונקולוגי. הטיפול מבוצע על ידי החדרת מתמר קטן לפי הטבעת ונמשך מספר דקות תחת הרדמה קלה כדי למנוע אי נוחות מהמטופל במהלך הפעולה.
הפעולה אינה ניתוחית (כירורגית) ולא נדרשת החלמה לאחריה.  ניתן להשתמש בזרע המופק מנוזל השפיכה לצורך טיפולי פוריות באופן מידי או לשמר את הזרע בהקפאה לצורך טיפולי פוריות עתידיים.
הפקת זרע באמצעות גירוי חשמלי (אלקטרו-אג'קולציה) אינה כרוכה בנזק למנגנון השפיכה, לדרכי הזרע או לאשכים.
למידע נוסף על הוצאת זרע בגישה של אלקטרואג'קולציה
הטיפול בגירוי ויברטורי מיועד להוצאת זרע אצל גברים עם בעיית פוריות הנובעת מאי-יכולת להגיע לשפיכה ולפלוט את נוזל הזרע בעקבות גירוי מיני, אחד הפתרונות הוא גרימת שפיכה בעזרת גירוי מכני של הפין על ידי ויברטור ייעודי. 
מצבים שכיחים בהם קיימת תופעה זו של חוסר שפיכה הם פגיעות בחוט השדרה בעקבות חבלות או מחלות מערכת העצבים כמו טרשת נפוצה. ניתן להשתמש בזרע המופק מנוזל השפיכה לצורך טיפולי פוריות באופן מידי או לשמר בהקפאת זרע לצורך טיפולי פוריות עתידיים.
.
למידע נוסף על הוצאת זרע בגישה של גירוי ויברטורי

בדיקת השתנה פשוטה (Uroflowmetry)

בדיקת השתנה פשוטה היא בדיקה לא פולשנית בה הנבדק מטיל שתן לתוך משפך. לכן הנבדק המוזמן לבדיקה זו מתבקש לשתות לפני הבדיקה ולהטיל שתן כאשר הוא מרגיש צורך חזק לרוקן את שלפוחית השתן. המשפך מתעד במחשב את כמות השתן שהושתנה, את המהירות המרבית של הזרם ומשך הזמן מתחילת ועד סיום ההשתנה. ערכים לא תקינים של זרימת השתן יכולים להוות סימן לבעיה בתפקוד דרכי השתן התחתונות.
 

בדיקת שארית שתן – Residual Urine

בבדיקה לא פולשנית זו נבדקת בעזרת מכשיר על קול שארית השתן בשלפוחית מיד לאחר ההשתנה העצמונית. שאריות שתן גדולות יכולות להוות סימן על בעיה בריקון השלפוחית או בגלל חסימת מוצא השלפוחית או בגלל תת תפקוד של שריר שלפוחית השתן.
 

בדיקה אורודינמית מורכבת Urodynamic study

הבדיקה משולבת עם רישום הפעילות החשמלית (EMG) של הסוגר החיצוני . בבדיקה נבדקים בדרך כלל שלב אגירת השתן ושלב ההשתנה. מטרת הבדיקה היא לתעד את לחצי השלפוחית וזרימות השתן תוך התייחסות לתלונות הנבדק, למשל להגדיר מה הם לחצי השלפוחית בעת הרגשת דחיפות וחוסר חכות להתאפק. הבדיקה מתחילה עם בדיקת השתנה פשוטה. לאחר השתנה עצמונית לבדיקת פלומטריה פשוטה נבדקת שארית השתן בבדיקת על קול. לאחר מכן מוכנס גל מאלחש לשופכה ומוכנס צנתר דק דרך השופכה לשלפוחית וצנתר נוסף מוכנס לפי הטבעת. באמצעות הצנתרים נבדקים לחצי השלפוחית והבטן בשלב מילוי השלפוחית (דרך הצנתר בשלפוחית) ובשלב ההשתנה לתוך המשפך של בדיקת ההשתנה הפשוטה.
הזלפת הנוזל הסטרילי לשלפוחית מבוצעת באיטיות ובמהלך הבדיקה הנבדק מתבקש לדווח על תחושותיו כגון הרגשת צורך בהשתנה חוסר יכולת להתאפק ועוד. במהלך הבדיקה הנבדק מתבקש להשתעל ולהעלות את לחצי הבטן על מנת להעריך את תפקוד השלפוחית ומוצא השלפוחית בשלב אגירת השתן. 
 

EMG של שרירי האגן (Electromyography)

בבדיקה זו שאיננה פולשנית נמדדת הפעילות החשמלית של שרירי ריצפת האגן על ידי מדבקות חיצוניות על העור. כאשר הבדיקה משולבת בהערכה האורודינמית הכללית נבדק סנכרון הפעילות של שרירי ריצפת האגן עם פעילות שלפוחית השתן. כמו הבדיקה משמשת להערכה של שרירי האגן  במצבים שונים של הפרעות בתפקוד ריצפת האגן.
 

בדיקה אורודינמית משולבת עם שיקוף רנטגן - Video Urodynamics

הבדיקה מבוצעת בהתאם לכל שלבי בדיקת האורודינמיקה המורכבת. בתוך הנוזל המוזלף כמקובל בבדיקה האורודינמית מוכנס חומר ניגוד שנראה בשיקוף רנטגן. כל בבדיקה זו ניתן לרואת את מבינה השלפוחית ומוצא השלפוחית בשלבי המילוי וריקון השלפוחית. בגלל החשיפה לקרינת רנטגן אין לבצע בדיקה זו לנשים אשר עשויות להיות בהריון בעת הבדיקה. 
למידע נוסף על בדיקות מערכת השתן

דרכי השתן התחתונות - הפרעות השתנה ושליטה בהשתנה

הפרעות בדרכי השתן התחתונות הן בעיה ממנה סובלים הן נשים והן גברים. שכיחותן של הפרעות אלה עולה  יחד עם העלייה בגיל.
פעילות מערכת השתן התחתונה מבוססת על תקינות וסנכרון מערכת העצבים המרכזית, מוח וחוט שדרה ועצבים מרוחקים -פריפריים המעצבים את שלפוחית השתן וריצפת האגן. תנאי נוסף לתפקוד תקין של מערכת השתן התחתונה הוא פעילות תקינה של שריר השלפוחית ושרירי ריצפת האגן.
 
מערכת שלפוחית השתן מתפקדת בשני שלבים:
 
  • שלב ראשון: שלב אגירת השתן
    בשלב זה השתן שנוצר בכליות זורם בשופכנים לשלפוחית השתן. בשלב זה השלפוחית אמורה להכיל כמות של 300-400 מ"ל ללא עליה בלחץ בתוכה וללא גרימת הרגשת דחיפות וצורך העז לרוקן את השלפוחית, עד למועד בו אנחנו מרגישים את הצורך הרגיל בהשתנה ומחליטים שהגיעה העת להשתנה בשירותים. הפרעות בשלב זה מתבטאות בתדירות גבוהה של מתן שתן, תחושת דחיפות להתרוקן וקושי להתאפק ולדחות את ההשתנה, עד מצבים של איבוד שתן ויקיצה בלילה לצורך מתן שתן.
 
  • שלב שני: שלב ריקון השלפוחית
    השלב של השתנה מבוקרת ורצונית. בשלב זה לאחר הרגשת הצורך בהשתנה צוואר השלפוחית מתחיל להיפתח ומתחיל כווץ שריר השלפוחית ועליית לחץ בתוכה עד פתיחת הסוגר החיצוני הממוקם בשרירי ריצפת האגן, המאפשר את תחילת קילוח השתן. בשלב זה יש צורך בסנכרון בין כווץ שריר השלפוחית ללחצים לא גבוהים כדי לא לגרום לעליית שתן חזרה לכליות ובין מערכת הסוגר של השלפוחית שצריך כאמור להיפתח ולאפשר לשתן לזרום.
ההפרעות האופייניות בשלב זה הן זרם שתן חלש ומקוטע, צורך בהעלאת לחצי בטן כדי להוציא את השתן מהשלפוחית, הרגשת חוסר ריקון שלם לאחר ההשתנה, טפטוף שתן לא רצוני ועד עצירת שתן מוחלטת וצורך בהכנסת צנתר לשלפוחית.
ההפרעות בכל שלב עלולות לנבוע מתפקוד שלפוחית לא תקין, למשל פעילות יתר כגורם לדחיפות בהשתנה או חולשת שריר שלפוחית השתן כגורם לקשיי ריקון השלפוחית, או כתוצאה מחסימת מוצא השלפוחית, עלי ידי ערמונית מוגדלת, היצרות השופכה או עקב התגברות פעילות הסוגר החיצוני ברצפת האגן במקום הרפיה שלו בעת ההשתנה.

מערך הבירור הרפואי והטיפולי

הבירור הרפואי, הבדיקות והטיפולים מבוצעים על ידי צוות היחידה  לנוירואורולוגיה שרכש מיומנות גבוהה בתחום  בעזרת השתלמויות עמיתים בארץ ובעולם, השתתפות בכנסים וקורסים בנושאי הפרעות השתנה ושליטה בהשתנה, תפקוד מיני, פריון ועוד. הצוות כולל אורולוגים, גניקולוגים, פזיותרפיסטים, מטפלים מיניים (סקסולוגים) וצוות סיעודי אקדמאי.
על פי הצורך מתקיים דיון רב מקצועי במטופלים מורכבים.

סיפור המחלה – אנמנזה

הבירור הרפואי מתחיל בשיחה עם המטופל. בין יתר השאלות יש לברר את אופי התלונות - האם קשורות לשלב האגירה או לשלב ההשתנה או לשניהם, מהי שכיחות ההפרעות (רק במקרים בודדים או מצב קבוע), האם קשורים לשתייה, מצב רפואי (דלקת שתן, סוכרת, מחלות מערכת העצבים כמו פרקינסון או שבץ מוחי, כריתת ערמונית, לידות, קרינה או ניתוחים באגן ובטן, תרופות, מצב קוגניטיבי  וכריתות רחם ועוד). מבוצעת הערכה של מידת ההפרעה לאיכות החיים ושל סיבוכים רפואיים הנגרמים מההפרעה. יש לבצע תאום ציפיות עם המטופל, לבדוק אפשרות של עזרה בבית בטיפולים ונכונות ויכולת המטופל להתמיד בטיפולים שונים כמו פיזיותרפיה לחיזוק שרירי ריצפת האגן.

בדיקה גופנית

לאחר דיון עם המטופל מבוצעת בדיקה גוםפנית מכוונת של מערכת השתן התחתונה הערכה של הערמונית וריצפת האגן. אצל גברים מבוצעת בדיקה רקטלית ואצל נשים בדיקה גניקולוגית. 
 

בדיקות דרכי השתן התחתונות

הבדיקות הבסיסיות הן בדיקות שתן כלליות ותרבית שתן. בהסתמך על סיפור המחלה ובדיקה גופנית מבצעים בדיקות דימות של על-קול בדרכי השתן, או MRI של הבטן, MRI של האגן או  MRI של מערכת השתן. בדיקות אורודינמיות כולל רישום חשמלי של פעילות הסוגר EMG, עם ובלי שילוב צילום שלפוחית (וידאו אורודינמיקה), EMG  של שרירי האגן, וכן הערכת תפקוד ריצפת האגן על ידי פיזיוטרפיסטית שהשתלמה בנושא תפקוד ריצפת האגן.

טיפולים בהפרעות השתנה

 עם השלמת הבירור הרפואי נקבעת תוכנית טיפול מותאמת אישית למטופל.
קשת הטיפולים נעה בין טיפול התנהגותי, המלצות לירידה במשקל, שינוי תזונתי, טיפול בכדורים , פיזיותרפיה וביופידבק של ריצפת האגן, צנתורים עצמיים לסירוגין, ניתוחים הן בנשים ובגברים של סוגר מלאכותי ורצועות סביב השופכה TVT, SLING , הרחבות שופכה, השתלת נוירוסטימולטור לטיפול בשלפוחית "עצלה" עם קשיי ריקון, הזרקות בוטוקס לשלפוחית, שטיפות שלפוחית במצבי "שלפוחית כואבת" ועוד.
 
למידע נוסף על הפרעות השתנה ושליטה בהשתנה

טיפול התנהגותי בהפרעות השתנה

שינוי הרגלי שתיה - ניהול יומן הטלת שתן ושתיה: המטופל מתבקש לבצע יומן רישום שתייה (כמות וסוג), מועדי השתנה וכמות שתן בכל השתנה. לאחר עיון ביומן שמולא במשך 3 ימים, מתקיים דיון עם המטופל וניתנות עבורו ההמלצות לתזמון השתייה וסוג השתייה. לדוגמא, במידה ומסתבר כי המטופל שתסמיניו הם תדירות בהשתנה בלילה עם כמויות שתן גדולות והמטופל שותה כמות גדולה של קפה או בירה לקראת הלילה, הרי ההמלצה תהיה לשינוי בכמות ואופי השתייה.

שינוי אורח חיים

במחקרים רבים הוכח שנשים וגברים עם משקל עודף משמעותי (BMI חריג) עלולים לסבול מהפרעות השתנה (בנשים עד כדי איבוד שתן) בהתאם, ביחידה ניתנות המלצות מתאימות.

טיפול תרופתי (כדורים)

ניתן לטפל בהפרעות השונות על ידי טיפול בתרופות המשפיעות על הדופן של השלפוחית כגון  תרופות אנטיכולירגיות או כאלו שמפעילות קולטני בטא בשריר השלפוחית ובכך להוריד את תדירות ההשתנה והרגשת הדחיפות. ניתן בגברים לטפל בתרופות מקבוצת חוסמי קולטני אלפא הגורמות להרפיית סיבי שריר חלק בערמונית ומקלים על יציאת השתן וכך משפרות את תסמיני ההשתנה. קיימות תרופות החוסמות את פעולת הורמון הטסטוסטרון על הערמונית ובכך מקטינות ב"כ 20%-30% את הערמונית.
בגברים ניתן להשתמש בתרופות החוסמות את  האנזים  phosphodiesterase type 5 ומשפרות גם את הפרעות הזיקפה וגם את תסמיני ההשתנה. טיפול נוסף הוא טיפול בהורמון וזופרסין המקטין את הפרשת הלילה בעילה ומקטין את מאורעות היקיצה להשתנה בלילה. ניתן לשלב את התרופות השונות עד להשגת התוצאה המצופה. כמובן שהטיפול ניתן על סמך נתוני המטופל ויש לבחור את הטיפול בהתאם.

פיזיותרפיה וביופידבק של ריצפת האגן

טיפולים אלה מיועדים לגברים ולנשים בהם איבוד השתן נגרם בגלל חולשת שרירי ריצפת האגן. ההדרכה והטיפול מבוצעים בעזרת מערכת של ציוד משוב (פידבק) וכרוך במספר ביקורים בשרות הפזיותרפיה של ריצפת האגן ביחידה לנוירואורולוגיה. במסגרת טיפולים אלו המטופל גם מקבל הדרכה כיצד לבצע את התרגולים הנדרשים בעצמו. 

צנתורים עצמיים לסירוגין

טיפול זה נועד לחולים שאצלם שריר השלפוחית אינו מסוגל להתכווץ ולרוקן את השלפוחית. הטיפול מונע את הצורך בנשיאת צנתר (קטטר) קבוע בשלפוחית השתן. החולה מקבל הדרכה בביצוע הכנסת הצנתר לשלפוחית ומותאם לו הציוד הנדרש,  אותו הוא מקבל מקופת החולים שלו.

ניתוחים לטיפול בבעיות השתנה

הניתוחים נועדו לטפל בנשים וגברים המאבדים שתן. בגברים, בדרך כלל לאחר ניתוחים רדיקליים של הערמונית, מבצעים ניתוחים בהם מונח סרט באזור השופכה המונע את איבוד השתן. ניתן להשתיל סוגר מלאכותי המונח סביב השופכה, וכך כל עת שהמטופל מעוניין להטיל שתן הוא משחרר את הסוגר על ידי לחיצה על "כפתור" הנמצא בשק האשכים. בנשים אשר איבוד השתן אצלם קשור למאמץ גופני ושעול מבוצעים ניתוחים בהם מונח סרט התומך בשופכה ומונע את איבוד השתן (TVT).

הזרקות בוטוקס לדופן השלפוחית

במצבים בהם קיימת פעילות יתר (התכווצויות לא נשלטות) של שריר השלפוחית, מוזרקת כמות קטנה של בוטוקס לשריר השלפוחית ובכך נחסמת פעילות החומרים הגורמים להתכווצויות. הטיפול אינו כרוך באשפוז, מבוצע בהרדמה מקומית או בטשטוש ונמשך כ 20 -30 דקות בלבד.

השתלת קוצב סקרלי

במצבים בהם השלפוחית לא מתכווצת או פעילה ביתר, מבצע צוות היחידה השתלת קוצב חשמלי על העצבים המעצבים את שלפוחית השתן. בכך ניתן לשפר את פעילות השלפוחית ולמנוע את הצורך בצנתורים עצמיים או איבוד שתן. הטפול מבוצע בשני שלבים- בשלב הראשון מושתלות אלוקטרודות זמניות ובמידה ואכן מצבו של המטופל משתפר, בשלב השני מושתל קוצב קבוע שמחובר לאלקטרודות.
שטיפות שלפוחית במצבי "שלפוחית כואבת":
במצבים של שלפוחית כואבת או דלקת כרונית אינטרסטיציאלית של השלפוחית. ביחידה מבוצעות שטיפות שלפוחית בחומרים שונים המקלים אל תסמיני המטופל. בדרך כלל יש צורך בסדרה של מספר שטיפות אחת לשבוע ובהמשך לפי תגובת המטופל שטיפות תקופתיות.

 
למידע נוסף על טיפולים בהפרעות השתנה ושליטה בהשתנה

הפרעות בתפקוד המיני

תפקוד מיני תקין הוא מרכיב חשוב בבריאות הכללית של כל אחד ואחת. כאשר לכל אחד מבני הזוג  יש סיפוק ושביעות רצון מחיי המין, המצב משפיע ישירות  על מרקם היחסים החיובי בזוגיות. הפרעה בתפקוד המיני עלולה לגרום להפרעה בדימוי העצמי, לחרדה ודכאון, ולפגוע משמעותית באיכות החיים של בן /בת הזוג. פגיעה בזקפה אצל הגבר או בחשק המיני של האישה עלולה לגרום לקשיים בין אישיים ולעיתים אף לבעיות פוריות, בעיקר כשמדובר בזוגות צעירים. שכיחות ההפרעות בתפקוד המיני עולה עם הגיל אבל הבעיה קיימת בכל גיל.
לשם תפקוד מיני תקין יש צורך בשילוב מערכות גוף שונות המתפקדות היטב והכוללות מרכיבים נפשיים, מערכת העצבים, שרירים, מערכת כלי הדם, הורמונים, מבנה אברי מערכת המין ועוד.

מרכיבי התפקוד המיני

תפקוד מיני כולל את:

  • החשק המיני והתשוקה המינית
  • הרצון לעסוק בפעילות מינית מספקת ומענגת בהתאם לאופי הפעילות הרצוי
  • היכולת הגופנית לבצע את הפעילות

הפרעות בחשק המיני

הפרעות בחשק המיני או בתשוקה המינית קשורות לגורמים נפשיים כמו דיכאון, מתח וחרדת ביצוע, יחסים מעורערים בין בני הזוג. הפרעה בחשק המיני עלולה להיגרם גם מסיבות גופניות כמו שינויים הורמונליים בגברים ונשים וכתופעת לוואי של תרופות שונות בעיקר תרופות לטיפול בדיכאון. 

הפרעות ביכולת הגופנית 

בגברים - בגלל מחלות רקע שונות ובאלו שעברו כריתת בלוטת הערמונית או ניתוחים אחרים באגן, כולל טיפולי קרינה לאגן עלולה להתפתח הפרעה במערכת העצבים, כלי הדם, שינויים ברמה התקינה של הורמוני המין ופגיעה בשרירים – כל אלו עלולים לפגוע בזיקפה ולהחליש אותה, לגרום לכך שיהיה קושי להגיע לזיקפה קשיחה או לזקפה שלא  תמשך למשך הזמן שנדרש לקיום יחסי מין. למצבים וטפולים רפואיים שונים עלולים לגרום לפגיעה בשפיכה שתביא לשפיכה מהירה או לחוסר שפיכה כלל. גורם נוסף העלול לגרום להפרעה לקיום יחסי מין הוא עקמת של הפין. 

בנשים - יתכנו כאבים במהלך ביחסי מין בגלל ניתוחים גינקולוגיים ושינוים הורמונליים הקשורים לגיל המעבר, או בצעירות בגלל חוסר ניסיון , בגלל חינוך ומסרים שמרניים או בגלל מחלות במפתח  הנרתיק.

סוג הפעילות המינית

כתוצאה משינוים בחשק וביכולת הגופנית שלנו נוצר צורך לשינוי בפעילות המינית. ההפרעות ביכולת הגופנית יכולים לנבוע ממחלות כלליות כמו שינויים במפרקים ומוגבלות בתנועתיות, קוצר נשימה בפעילות גופנית ומפגיעה באברי המין. לדוגמא בנשים, בגלל כאבים בנרתיק בגיל המעבר יש צורך להתאים את הפעילות עם הכנה של משחות מסוימות לפני הפעילות. אצל גברים הסובלים מירידה באיכות הזיקפה יש להתאים את הפעילות בהתאם ליכולת החדירה לנרתיק והצורך בקבלת תרופות לשיפור הזיקפה לפני הפעילות. שינויים סביבתיים כמו מעבר לדיור מוגן ואובדן בן/בת הזוג גם הם בין הגורמים לשינוי באופי הפעילות המינית.

הערכת ההפרעות בתפקוד המיני

הטיפול בהפרעות בתפקוד המיני מבוסס על גישה הוליסטית למטופל ובן/בת הזוג. הרופא, בד"כ  אורולוג או גינקולוג שרכש מיומנות ומקצועיות בתחום ההפרעות בתפקוד המיני יבצע  הערכה ראשונית של סוג ההפרעה בתפקוד מיני, מידת  הסבל ואי-הנוחות שהיא גורמת למטופל/מטופלת והערכה של היחסים הזוגיים. בהתאם להפרעה ולאחר הבדיקה הגופנית לשם הערכת יעילה יותר לקביעת הגורמים להפרעה יקבע הרופא אם יש צורך בבדיקות נוספות – כגון בדיקות דם, בגברים בדיקת זרימת דם לאיבר המין בבדיקת אולטרהסאונד, הערכת זיקפה לילית, תחושה נרתיקית ועוד. בהתאם לכל מכלול ההערכה נקבעת מתכונת הטיפול הראשונית - אם טיפול תרופתי, התנהגותי, יעוץ של מטפל מיני ועוד.  

טפול בהפרעות בתפקוד המיני

מכלול הטיפולים הוא רחב ביותר ומותאם אישית למטופל. המרפאה לתפקוד מיני מוסמכת למתן טיפול מיני/סקסולוגי על ידי מטפל מיני הן במסגרת היחידה לנוירואורולוגיה וגם במסגרת מרפאת "יחסים" שהיא משותפת לרמב"ם ולשירותי בריאות כללית. ב

טיפולים בהפרעות בתפקוד המיני בגברים

 אפשרויות הטיפול כוללים כדורים לשיפור הזיקפה או לשיפור הפרעות שפיכה מהירה, משאבות ואקום, זריקות עצמיות לפין, טיפול בגלי הלם לפין, ניתוחים לתיקון עקמת הפין והשתלת תותבים מסוגים שונים לאיבר המין.

טיפולים בהפרעות בתפקוד המיני בנשים

הטיפולים כוללים פיזיותרפיה של ריצפת האגן, משחות מקומיות של הורמונים, הרחבות נרתיק, ניתוחים לשיפור שליטה בשתן טיפול בצניחת אברי האגן ועוד.

לכל אחד מגיע להינות מיחסי מין בריאים ומספקים. להתייעצות עם מומחי היחידה לנוירואורולוגיה  בנושאים הקשורים לתפקוד מיני, פנו אלינו  ונשמח לעזור!

למידע נוסף על הפרעות בתפקוד מיני

בדיקות לבירור הפרעות זיקפה אצל גברים

האבחנה של הפרעות זיקפה נקבעת בעיקר לפי תלונות המטופל. הנבדק ממלא שאלונים בנושא קשיון איבר המין , משך הזיקפה והקלות להגיע אליה ועוד. כמו כן מתבקש הנבדק לבצע בדיקות דם כלליות והורמונליות כולל לרמת טסטוסטרון בדם. במקרים נבחרים בהם יש צורך באשרור האבחנה או על מנת לברר האם הפרעות הזיקפה נגרמות כתוצאה מגורם גופני או פסיכולוגי מבצעים את בדיקת הריג'יסק -  (RigiScan)  שבה ניתן להעריך את איכות הזיקפה הלילית.  הפרעות בזיקפה יכולות להיגרם ממחלות גופניות כמו סוכרת, ומחלות עיצביות והורמונליות (חסר בהורמון הטסטוסטרון). במקרים אחרים בהם לא מתוארת הפרעה גופנית הגורם להפרעה הוא נפשי -פסיכולוגי כגון חרדת ביצוע.

בדיקת  הריגי'יסקן RigiScan - הערכת זיקפה לילית

במצב רגיל במהלך שינה בלילה בשלב החלומות מופיעות מספר זיקפות ספונטניות ללא  קשר לחלום עצמו. במידה והזיקפות המופיעות בלילה הן תקינות אזי המנגנון הגופני תקין ורק בעיות פסיכולוגיות מונעות את הופעת הזיקפה כשצריך אותה. הבדיקה מבוצעת בעזרת מכשיר הריגי'יסקן (RigiScan)בביתו ובסביבתו הטבעית של הנבדק במהלך לילה או שניים לפי הצורך.

לאחר הדרכה מתאימה, הנבדק מקבל את מכשיר המדידה ומפעיל אותו בבית לאחר חיבורו לירך. על איבר המין מולבשות שתי טבעות גומי גמישות, (אחת תחת לעטרה בקצה הפין והשנייה בבסיס הפין). הטבעות קולטות בצורה רציפה את השינויים בעובי וקשיחות הפין במהלך הלילה והנתונים נרשמים ביחידת המחשב הצמודה כאמור לירך.
הנתונים מחושבים מפלט יחידת המחשב לאחר החזרת הריגיסקן ליחידה לנוירואורולוגיה במרכז הרפואי רמב"ם. על סמך משך וקשיחות נקבעת האבחנה של הפרעה אורגנית גופנית או נפשית פסיכולוגית.

בדיקת אולטרהסאונד דופלר של זרימת הדם לפין - Penile Doppler Ultrasound

בדיקת העל-קול היא בדיקה אשר בעזרת גלי קול ניתן להדגים את מבנה הפין וזרימת הדם בתוכו. הבדיקה מבוצעת ביחידה לנוירואורולוגיה במרכז הרפואי רמב"ם על ידי אורולוג ומאפשרת בנוסף להערכת זרימת הדם בתוך הפין גם הערכת איכות הזיקפה ואת דרגת עקמת הפין.
הבדיקה מבוצעת כאשר הפין במצב של זיקפה. לצורך השראת זיקפה הרופא מזריק במחט עדינה לפין כמות קטנה של חומרים המרחיבי את כלי דם הגורמים לזיקפה. לאחר מכן מבוצעת בדיקת זרימות הדם לפין, ונבדקת קלינית איכות הזיקפה ומידת עקמת הפין.     

טיפול בהפרעות זיקפה

הפרעה בתפקוד המיני אצל גברים עלולה לגרום להפרעה בדימוי העצמי, לחרדה ודכאון, ואף לפגוע באופן ממשי באיכות החיים של בת הזוג. פגיעה בזקפה אצל הגבר עלולה ליצור בעיות וקשיים זוגיים ואף להביא לבעיות פוריות (כאן ניתן לקרוא עוד על הפרעות בתפקוד המיני). 

הפרעות זיקפה אינן מנת חלקם של גברם מבוגרים בלבד. גברים רבים בגילאים ובמצבים שונים סובלים מזיקפה חלקית או לא מספקת, ובמקרה כזה מומלץ להתייעץ עם אורולג מומחה.

 השלב הראשון בטיפול בהפרעות זיקפה הוא בדיקה גופנית של הגבר,  ולאחריה יבוצעו בדיקות דם ובדיקות נוספות על פי הצורך. בהתאם לתוצאות הבדיקות האורולוג מבצע הערכה של המצב הרפואי ומציע טיפול מיטבי  לבעיות שנמצאו. 

לאחר מספר שבועות מבוצעת הערכה של תוצאות הטיפול ומבוצעות ההתאמות הנדרשות. כדי להשיג שביעות רצון מירבית של המטופל מהטיפול בעת הצורך הטיפול האורולוגי משולב עם טיפול סקסולוגי הניתן על ידי מטפלים מינים מוסמכים. 

טיפולים בהפרעות זיקפה ביחידה לנוירואורולוגיה

החזר טסטוסטרון

מידה ובבדיקות הדם נתגלה כי קיים חסר הורמון הטסטוסטרון ולאחר ברור סיבת החסר ניתן להחזיר את רמת ההורמון "הגברי" המיוצר על ידי רקמת האשכים לרמתו הרגילה על ידי זריקות לשריר או על יד מריחה יומית של משחה המכילה טסטוסטרון על העור.

טיפול בכדורים

הטיפול הוא פומי כלומר שימוש בכדורים החוסמים אנזים מסוים ברקמת הפין ובכך מאפשרים הרפייה של סיבי שריר חלק ברקמת הפין והגברת זרימת הדם לפין ובכך לשפר את איכות הזיקפה.  אופי השימוש יומי במינון נמוך או לפי הצורך נקבע בדיון משותף עם החולה בהתאם לציפיותיו ומחלות הרקע שלו. יש צורך בגירוי מיני לשם פעילותן. התרופות יעילות בכ- 70% מהמקרים בהתאם למחלות הרקע וגיל המטופל. ניתנות לרכישה רק עם מרשם רופא בבתי מרקחת.  השימוש בכדורים אינו פוגע בהגשת ההנאה והשפיכה במהלך יחסי המין.

זריקות עצמיות לפין

ההזרקות לפין יעילות ביותר מ-80% מהמטופלים ואינן פוגעות בתחושת ההנאה או השפיכה במהלך יחסי המין. החומרים יוצרי הזקפה מוזרקים ישירות לפין ואינם גורמים לתופעות לוואי כגון כאבי ראש, או כאבי שרירים העלולים להיות קשורים לטיפול בכדורים  הטיפול מבוסס על זריקה שאינה גורמת לכאב עם מחט עדינה ביותר המכילה חומרים הגורמים להרפיית סיבי השריר החלק בפין, הגברת זרימת הדם וגורמים לזיקפה. את הזריקה המטופל מבצע בעצמו כ 20 דקות לפני שהוא מקיים יחסי מין מקבל את הדרכה מסודרת בנושא הזריקה ועובר זריקת "ניסיון" במרפאה ביחידה הנוירואורולגית.  לאחר מספר הזרקות בביתו המטופל חוזר לבקרת ומבוצעות ההתאמות הנדרשות (הדרכה נוספת או שינוי מינון התרופה). השימוש בזריקות עצמיות אינו פוגע בהגשת ההנאה והשפיכה במהלך יחסי המין.

משאבות ריק (וואקום)

טיפול בהפרעות זיקפה בעזרת משאבת ואקום הינו טיפול מכני פשוט ללא חומרים רפואיים. על הפין מולבשת שפורפרת פלסטית. בעזרת משאבה האויר בשפופרת נשאב ו"מושך" על יד יצירת ואקום את דם לפין ובכך מופיעה זיקפה. כדי למנוע את יציאת הדם מהפין מלבישים טבעת גומי בבסיס הפין בדומה לחוסם ורידים. לאחר שמתקבלת הזיקפה הרצויה השפופרת מוסרת וניתן לקיים יחסי מין. יש לזכור להסיר את הגומיה לאחר סיום הפעילות המינית. ניתן לשלב שימוש במשאבה בשילוב עם השימוש בכדורים. ניתנת לרכישה ללא מרשם רופא. לעיתים המטופלים מדווחים על "זיקפה קרה" כי הדם נמשך אל איבר המין ולא מגיע בצורה טבעית עם זרימת הדם.

טיפול בגלי הלם לפין

מודבר בטיפול אשר פותח ביחידה הנוירואורולוגית והתקבל בארץ ובעולם כטיפול יעיל בהפרעות זיקפה. טיפול בגלי הלם לשיפור הזיקפה ניתן על ידי הצמדה  לפין של  מתמר המפיק גלי הלם באנרגיה נמוכה ואינו גורם לכאבים. הגלים מעוררים את המנגון הפזיולוגי של הזיקפה ומאפשרים להגיע לאיכות זיקפה המספקת לתפקוד מיני. הטיפול ניתן בסדרת טיפולים כשכל טיפול נמשך כ 30 דקות וניתן ביחידה לנוירוואורולוגיה ברמב"ם.

השתלת תותב

מדובר בניתוח בו מושתלים באיבר המין שני תותבים מפלסטיק. בהתאם להעדפות החולה ומצבו הרפואי ניתן להשתיל אחד משני סוגי התותבים. הראשון הוא תותב קשיח למחצה אותו ידנית ניתן לקפל במצב בו אין צורך בזיקפה ולהרימו כאשר מתבצעת פעילות מינית. השני. השני, מכיל מנגנון מכני המכיל נוזל ובו על ידי לחיצה על "כפתור" קטן הממוקם בשק האשכים התותבים מתמלאים בנוזל ומופיעה זיקפה לאחר סיום הפעילות המינית הנוזל חוזר למיכל המושתל מתחת לעור דופן הבטן ואיבר המין חוזר להיות רפוי, השתלת התותב מאפשרת פעילות מינית ללא הכנות כמו זריקות עצמיות או צורך בשימוש בכדורים. השתלת התותבים אינה פוגעת בהרגשת ההנאה והשפיכה במהלך יחסי המין.

למידע נוסף על טיפול בהפרעות זיקפה
להלן הסבר על הבעיות והמחלות השונות המטופלות במרפאה:

כאבי אגן ושלפוחית השתן  

כאב אגני כרוני – מוגדר ככאב באזור האגן שנמשך למעלה מ 6 חודשים ללא מקור ברור המסביר את הכאבים. הכאב ממוקם בשיפולי הבטן התחתונה ובאזור שבין פי הטבעת לנרתיק בנשים ופי הטבעת לשק האשכים בגברים.
הכאב מתאפיין כעמום או חד ולעיתים כהרגשת צריבה. הכאב יכול להיות קבוע או קשור למצבים מסוימים כמו מגע בפתח הנרתיק (וסטיבוליטיס) קיום יחסי מין, בעת מתן שתן. לעיתים קרובות קיים קשר בין התסמינים מהם סובלים המטופלים לבין מחלות שונות כגון: פגיעה ותפקוד לקוי של מערכת השלד והשרירים, מצב אחרי לידות, תסמונת המעי הרגיז, אנדומטריוזיס ודלקת של השלפוחית שאינה ממקור זיהומי.   
 

הפרעות בתפקוד מיני בנשים

כאב בעת יחסי מין המכונה בלעזית dyspareunia היא בעיה שכיחה המאופיינת לרוב על ידי כאב חד באזור הכניסה לנרתיק ובתוכו או בבטן תחתונה ומופיע בעיקר במהלך ניסיון ליחסי מין, בדיקת רופא נשים והכנסת טמפון. הסיבות לכאבים יכולות לכלול יובש בנרתיק בעקבות שינויים הורמונליים הקשורים לגיל, לאחר סיבוכי לידה, כיווץ יתר של שרירי ריצפת האגן, וגיניסמוס, vestibulodynia  והידבקויות בנרתיק לאחר ניתוחים.

ניורופתיה של עצב הפודנדל

נוירופתיה היא פגיעה עצבית הגורמת להיחלשות שרירי רצפת האגן ממקור עצבי. תסמיני נויורופתיה (ברצפת האגן) מופיעים כאשר עצב הפודנדל הנמצא באגן "נלחץ" על ידי שרירי ריצפת האגן. התסמינים יכולים להתפתח בהדרגה ומתוארים כהרגשת שרפה, דקירות או התכווצויות לאורך מהלך העצב: גב תחתון, אגן ופרינאום, ישבן, ירך אחורית. הכאבים בדרך כלל מחמירים לאחר פעולות ספציפיות המגבירות את הלחץ על העצב: ישיבה ממושכת, רכיבה על אופניים. סיבות נוספות להופעת הכאבים הם לחץ נפשי, לידות וניתוחי אגן.
 
 
למידע נוסף על כאבי אגן כרוניים - המחלות והבעיות
במסגרת המרפאה לכאבי אגן כרוניים הפונה נבדקת על ידי פיזיותרפיסטית בהתאם להיסטוריה הרפואית ולבדיקה המדוקדקת של היציבה, טווח תנועתיות, כוח שרירים, נשימה, שרירי הבטן, אזור אברי המין ופי הטבעת, שרירי הרגליים וריצפת האגן, ובשלב זה מתקבלת החלטה אם יש צורך בהערכה נוספת או שנקבעת תוכנית טיפולים. הטיפולים כוללים שימוש בציוד מתקדם: מערכת משוב feedback, גלי הלם, מרחיבי נרתיק  ועוד. בנוסף בכל טיפול החולה מקבל הדרכה מותאמת אישית על מנת שיוכל לבצע תרגילים שונים בכל יום בביתו.
 

הפיזיותרפיסטית מארי נתיב עם מטופלת. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם


הביקור הראשון במרפאה הוא ביקור היכרות שמטרתו להכיר כל מטופל ומטופלת ברמה רפואית והמקצועית אך גם ברמה האישית. במהלך הביקור תילקח אנמנזה רפואית יסודית שמטרתה למקד את התלונות ולאבחן את מקור הבעיה ובנוסף תבוצע בדיקה גופנית מקיפה.

כל טיפול מותאם באופן אישי לכל מטופלת לאחר מפגש הראשוני ובו נעשית בדיקה מקיפה על מנת להבין מה שורש הבעיה, ולהתאים תכנית טיפולים אישית.
 

הפיזיותרפיסטית מארי נתיב בשעת טיפול במרפאה לכאבי אגן כרוניים

הפיזיותרפיסטית מארי נתיב בשעת טיפול במרפאה לכאבי אגן כרוניים. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

 
 
למידע נוסף על כאבי אגן כרוניים - בדיקות וטיפולים


"אני בת 59, נשואה 35 שנים, הזוגיות שלנו לאורך השנים ידעה עליות ומורדות, אבל באופן כללי אני יכולה לומר שהייתה טובה רוב הזמן. המשפחתיות בסדר, אין לנו דאגות כלכליות, אך לאחרונה אני מרגישה שחיי המין שלנו התחילו לחרוק. החשק המיני שלי נחלש באופן דרסטי, לא רק שקשה לי ליזום, אלא גם כשאני נענית לבן זוגי, קשה לי להתגרות, וגם כשאני מתגרה, קשה לי לשמור על הריכוז והתחושה היא של התנתקות. קשה לי להיות בתוך החוויה כמו פעם, קשה לי ליהנות .  מאד מתסכל..."


"אנחנו זוג צעיר, בני 30, הורים צעירים לשני ילדים קטנים (בני 4, 2) , בתחילת הקשר לא יכולנו להוריד את הידיים אחד מהשנייה. שכבנו כל יום, ולפעמים כמה פעמים ביום, ולא הפריע לנו אם אנחנו עייפים, והצלחנו לשלב את זה עם עוד משימות בחיים (היינו סטודנטים). אבל היום, לאחר 6 שנים ביחד, שכוללים: מריבות סביב מטלות הבית, מי עושה מה וכמה, עייפות, שגרה - תדירות יחסי המין ירדה באופן משמעותי. יכולים לעבור שבועות מאז הפעם האחרונה שקיימנו יחסי מין. יש לנו הרבה מריבות באופן כללי, וסביב הפער בצרכים המיניים שלנו בפרט."


"אני רווק בן 29, במהלך שנות ה-20 נחשבתי להולל. נהניתי מחיי הלילה שהעיר הגדולה זימנה לי, היו לי הרבה רומנים קצרים ועוד יותר מזה: יחסי מין מזדמנים. לאחרונה נכנסתי לקשר שלראשונה בחיי מרגש לי משמעותי. הבחורה נראית לי האישה המושלמת, האישה שלה חיכיתי כל השנים.  יפה , מושכת, חכמה, מצחיקה. אני סוף סוף באמת מאוהב, אבל כשאני נכנס למיטה אתה- כאילו כלום, אין זקפה, ואם יש, היא נעלמת לי בזמן החדירה". מאד מלחיץ. אני חושש שאם לא ימצא פתרון במהרה, הקשר הזה לא יחזיק. "


אלה הם רק חלק מהסיפורים, שמאחוריהם קיימים אנשים אמיתיים שחווים תסכול, סבל ומצוקה. לפעמים זה קריטי במובן זה שהם לא מצליחים, בגלל הקשיים בתפקוד המיני, להיכנס למערכות יחסים, או להחזיק בהן לאורך זמן.
המרפאה הסקסולוגית ביחידה לנוירו-אורולוגיה עוסקת בהפרעות בתפקוד המיני.

המרפאה עוסקת בנושאים המעניינים את כולנו - מיניות אחרי לידה, מיניות בגיל המעבר, מיניות בצל מחלה, מיניות בימי הקורונה ועוד. במהלך הטיפול במרפאה אנו מנסים להבין מה הגורמים לבעיות וכיצד ניתן לטפל בהן, ומתייחסים להיבטים הפיסיים המשפיעים כמו גם לגורמים הנפשיים ולאלו הקשורים למערכת היחסים הזוגית.

במרפאה צוות רב-מקצועי הכולל : אורולוגים, גינקולוגים, סקסולוגים, פיזיותרפיסטים, ואחים.
בין הקשיים השכיחים המביאים פניה לטיפול:
אצל גברים- בעיות זיקפה (אין-אונות מלאה או חלקית), שפיכה מוקדמת, שפיכה מעוכבת. 
אצל נשים- וגינזמוס, כאבים ביחסי מין.
ולגבי שני המינים - העדר/מיעוט חשק מיני, קשיים בעוררות המינית, קשיים בהשגת אורגזמה, חרדה ממין, התמכרות למין.

 

למידע נוסף על טיפולים סקסולוגיים