הפרעות בתפקוד המיני

הפרעות בתפקוד המיני

תפקוד מיני תקין הוא מרכיב חשוב בבריאות הכללית של כל אחד ואחת. כאשר לכל אחד מבני הזוג  יש סיפוק ושביעות רצון מחיי המין, המצב משפיע ישירות  על מרקם היחסים החיובי בזוגיות. הפרעה בתפקוד המיני עלולה לגרום להפרעה בדימוי העצמי, לחרדה ודכאון, ולפגוע משמעותית באיכות החיים של בן /בת הזוג. פגיעה בזקפה אצל הגבר או בחשק המיני של האישה עלולה לגרום לקשיים בין אישיים ולעיתים אף לבעיות פוריות, בעיקר כשמדובר בזוגות צעירים. שכיחות ההפרעות בתפקוד המיני עולה עם הגיל אבל הבעיה קיימת בכל גיל.
לשם תפקוד מיני תקין יש צורך בשילוב מערכות גוף שונות המתפקדות היטב והכוללות מרכיבים נפשיים, מערכת העצבים, שרירים, מערכת כלי הדם, הורמונים, מבנה אברי מערכת המין ועוד.

מרכיבי התפקוד המיני

תפקוד מיני כולל את:

  • החשק המיני והתשוקה המינית
  • הרצון לעסוק בפעילות מינית מספקת ומענגת בהתאם לאופי הפעילות הרצוי
  • היכולת הגופנית לבצע את הפעילות

הפרעות בחשק המיני

הפרעות בחשק המיני או בתשוקה המינית קשורות לגורמים נפשיים כמו דיכאון, מתח וחרדת ביצוע, יחסים מעורערים בין בני הזוג. הפרעה בחשק המיני עלולה להיגרם גם מסיבות גופניות כמו שינויים הורמונליים בגברים ונשים וכתופעת לוואי של תרופות שונות בעיקר תרופות לטיפול בדיכאון. 

הפרעות ביכולת הגופנית 

בגברים - בגלל מחלות רקע שונות ובאלו שעברו כריתת בלוטת הערמונית או ניתוחים אחרים באגן, כולל טיפולי קרינה לאגן עלולה להתפתח הפרעה במערכת העצבים, כלי הדם, שינויים ברמה התקינה של הורמוני המין ופגיעה בשרירים – כל אלו עלולים לפגוע בזיקפה ולהחליש אותה, לגרום לכך שיהיה קושי להגיע לזיקפה קשיחה או לזקפה שלא  תמשך למשך הזמן שנדרש לקיום יחסי מין. למצבים וטפולים רפואיים שונים עלולים לגרום לפגיעה בשפיכה שתביא לשפיכה מהירה או לחוסר שפיכה כלל. גורם נוסף העלול לגרום להפרעה לקיום יחסי מין הוא עקמת של הפין. 

בנשים - יתכנו כאבים במהלך ביחסי מין בגלל ניתוחים גינקולוגיים ושינוים הורמונליים הקשורים לגיל המעבר, או בצעירות בגלל חוסר ניסיון , בגלל חינוך ומסרים שמרניים או בגלל מחלות במפתח  הנרתיק.

סוג הפעילות המינית

כתוצאה משינוים בחשק וביכולת הגופנית שלנו נוצר צורך לשינוי בפעילות המינית. ההפרעות ביכולת הגופנית יכולים לנבוע ממחלות כלליות כמו שינויים במפרקים ומוגבלות בתנועתיות, קוצר נשימה בפעילות גופנית ומפגיעה באברי המין. לדוגמא בנשים, בגלל כאבים בנרתיק בגיל המעבר יש צורך להתאים את הפעילות עם הכנה של משחות מסוימות לפני הפעילות. אצל גברים הסובלים מירידה באיכות הזיקפה יש להתאים את הפעילות בהתאם ליכולת החדירה לנרתיק והצורך בקבלת תרופות לשיפור הזיקפה לפני הפעילות. שינויים סביבתיים כמו מעבר לדיור מוגן ואובדן בן/בת הזוג גם הם בין הגורמים לשינוי באופי הפעילות המינית.

הערכת ההפרעות בתפקוד המיני

הטיפול בהפרעות בתפקוד המיני מבוסס על גישה הוליסטית למטופל ובן/בת הזוג. הרופא, בד"כ  אורולוג או גינקולוג שרכש מיומנות ומקצועיות בתחום ההפרעות בתפקוד המיני יבצע  הערכה ראשונית של סוג ההפרעה בתפקוד מיני, מידת  הסבל ואי-הנוחות שהיא גורמת למטופל/מטופלת והערכה של היחסים הזוגיים. בהתאם להפרעה ולאחר הבדיקה הגופנית לשם הערכת יעילה יותר לקביעת הגורמים להפרעה יקבע הרופא אם יש צורך בבדיקות נוספות – כגון בדיקות דם, בגברים בדיקת זרימת דם לאיבר המין בבדיקת אולטרהסאונד, הערכת זיקפה לילית, תחושה נרתיקית ועוד. בהתאם לכל מכלול ההערכה נקבעת מתכונת הטיפול הראשונית - אם טיפול תרופתי, התנהגותי, יעוץ של מטפל מיני ועוד.  

טפול בהפרעות בתפקוד המיני

מכלול הטיפולים הוא רחב ביותר ומותאם אישית למטופל. המרפאה לתפקוד מיני מוסמכת למתן טיפול מיני/סקסולוגי על ידי מטפל מיני הן במסגרת היחידה לנוירואורולוגיה וגם במסגרת מרפאת "יחסים" שהיא משותפת לרמב"ם ולשירותי בריאות כללית. ב

טיפולים בהפרעות בתפקוד המיני בגברים

 אפשרויות הטיפול כוללים כדורים לשיפור הזיקפה או לשיפור הפרעות שפיכה מהירה, משאבות ואקום, זריקות עצמיות לפין, טיפול בגלי הלם לפין, ניתוחים לתיקון עקמת הפין והשתלת תותבים מסוגים שונים לאיבר המין.

טיפולים בהפרעות בתפקוד המיני בנשים

הטיפולים כוללים פיזיותרפיה של ריצפת האגן, משחות מקומיות של הורמונים, הרחבות נרתיק, ניתוחים לשיפור שליטה בשתן טיפול בצניחת אברי האגן ועוד.

לכל אחד מגיע להינות מיחסי מין בריאים ומספקים. להתייעצות עם מומחי היחידה לנוירואורולוגיה  בנושאים הקשורים לתפקוד מיני, פנו אלינו  ונשמח לעזור!

זימון תורים - נוירואורולוגיה

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם.

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

יש לוודא שפרטיכם המלאים מעודכנים בהפניה.

מומלץ להוריד לטלפון הנייד את אפליקציית Dial My App המסייעת בזימון תור 24/7
להורדת האפליקציה>