טיפול בהפרעות זיקפה

בדיקות לבירור הפרעות זיקפה אצל גברים

האבחנה של הפרעות זיקפה נקבעת בעיקר לפי תלונות המטופל. הנבדק ממלא שאלונים בנושא קשיון איבר המין , משך הזיקפה והקלות להגיע אליה ועוד. כמו כן מתבקש הנבדק לבצע בדיקות דם כלליות והורמונליות כולל לרמת טסטוסטרון בדם. במקרים נבחרים בהם יש צורך באשרור האבחנה או על מנת לברר האם הפרעות הזיקפה נגרמות כתוצאה מגורם גופני או פסיכולוגי מבצעים את בדיקת הריג'יסק -  (RigiScan)  שבה ניתן להעריך את איכות הזיקפה הלילית.  הפרעות בזיקפה יכולות להיגרם ממחלות גופניות כמו סוכרת, ומחלות עיצביות והורמונליות (חסר בהורמון הטסטוסטרון). במקרים אחרים בהם לא מתוארת הפרעה גופנית הגורם להפרעה הוא נפשי -פסיכולוגי כגון חרדת ביצוע.

בדיקת  הריגי'יסקן RigiScan - הערכת זיקפה לילית

במצב רגיל במהלך שינה בלילה בשלב החלומות מופיעות מספר זיקפות ספונטניות ללא  קשר לחלום עצמו. במידה והזיקפות המופיעות בלילה הן תקינות אזי המנגנון הגופני תקין ורק בעיות פסיכולוגיות מונעות את הופעת הזיקפה כשצריך אותה. הבדיקה מבוצעת בעזרת מכשיר הריגי'יסקן (RigiScan)בביתו ובסביבתו הטבעית של הנבדק במהלך לילה או שניים לפי הצורך.

לאחר הדרכה מתאימה, הנבדק מקבל את מכשיר המדידה ומפעיל אותו בבית לאחר חיבורו לירך. על איבר המין מולבשות שתי טבעות גומי גמישות, (אחת תחת לעטרה בקצה הפין והשנייה בבסיס הפין). הטבעות קולטות בצורה רציפה את השינויים בעובי וקשיחות הפין במהלך הלילה והנתונים נרשמים ביחידת המחשב הצמודה כאמור לירך.
הנתונים מחושבים מפלט יחידת המחשב לאחר החזרת הריגיסקן ליחידה לנוירואורולוגיה במרכז הרפואי רמב"ם. על סמך משך וקשיחות נקבעת האבחנה של הפרעה אורגנית גופנית או נפשית פסיכולוגית.

בדיקת אולטרהסאונד דופלר של זרימת הדם לפין - Penile Doppler Ultrasound

בדיקת העל-קול היא בדיקה אשר בעזרת גלי קול ניתן להדגים את מבנה הפין וזרימת הדם בתוכו. הבדיקה מבוצעת ביחידה לנוירואורולוגיה במרכז הרפואי רמב"ם על ידי אורולוג ומאפשרת בנוסף להערכת זרימת הדם בתוך הפין גם הערכת איכות הזיקפה ואת דרגת עקמת הפין.
הבדיקה מבוצעת כאשר הפין במצב של זיקפה. לצורך השראת זיקפה הרופא מזריק במחט עדינה לפין כמות קטנה של חומרים המרחיבי את כלי דם הגורמים לזיקפה. לאחר מכן מבוצעת בדיקת זרימות הדם לפין, ונבדקת קלינית איכות הזיקפה ומידת עקמת הפין.     

טיפול בהפרעות זיקפה

הפרעה בתפקוד המיני אצל גברים עלולה לגרום להפרעה בדימוי העצמי, לחרדה ודכאון, ואף לפגוע באופן ממשי באיכות החיים של בת הזוג. פגיעה בזקפה אצל הגבר עלולה ליצור בעיות וקשיים זוגיים ואף להביא לבעיות פוריות (כאן ניתן לקרוא עוד על הפרעות בתפקוד המיני). 

הפרעות זיקפה אינן מנת חלקם של גברם מבוגרים בלבד. גברים רבים בגילאים ובמצבים שונים סובלים מזיקפה חלקית או לא מספקת, ובמקרה כזה מומלץ להתייעץ עם אורולג מומחה.

 השלב הראשון בטיפול בהפרעות זיקפה הוא בדיקה גופנית של הגבר,  ולאחריה יבוצעו בדיקות דם ובדיקות נוספות על פי הצורך. בהתאם לתוצאות הבדיקות האורולוג מבצע הערכה של המצב הרפואי ומציע טיפול מיטבי  לבעיות שנמצאו. 

לאחר מספר שבועות מבוצעת הערכה של תוצאות הטיפול ומבוצעות ההתאמות הנדרשות. כדי להשיג שביעות רצון מירבית של המטופל מהטיפול בעת הצורך הטיפול האורולוגי משולב עם טיפול סקסולוגי הניתן על ידי מטפלים מינים מוסמכים. 

טיפולים בהפרעות זיקפה ביחידה לנוירואורולוגיה

החזר טסטוסטרון

מידה ובבדיקות הדם נתגלה כי קיים חסר הורמון הטסטוסטרון ולאחר ברור סיבת החסר ניתן להחזיר את רמת ההורמון "הגברי" המיוצר על ידי רקמת האשכים לרמתו הרגילה על ידי זריקות לשריר או על יד מריחה יומית של משחה המכילה טסטוסטרון על העור.

טיפול בכדורים

הטיפול הוא פומי כלומר שימוש בכדורים החוסמים אנזים מסוים ברקמת הפין ובכך מאפשרים הרפייה של סיבי שריר חלק ברקמת הפין והגברת זרימת הדם לפין ובכך לשפר את איכות הזיקפה.  אופי השימוש יומי במינון נמוך או לפי הצורך נקבע בדיון משותף עם החולה בהתאם לציפיותיו ומחלות הרקע שלו. יש צורך בגירוי מיני לשם פעילותן. התרופות יעילות בכ- 70% מהמקרים בהתאם למחלות הרקע וגיל המטופל. ניתנות לרכישה רק עם מרשם רופא בבתי מרקחת.  השימוש בכדורים אינו פוגע בהגשת ההנאה והשפיכה במהלך יחסי המין.

זריקות עצמיות לפין

ההזרקות לפין יעילות ביותר מ-80% מהמטופלים ואינן פוגעות בתחושת ההנאה או השפיכה במהלך יחסי המין. החומרים יוצרי הזקפה מוזרקים ישירות לפין ואינם גורמים לתופעות לוואי כגון כאבי ראש, או כאבי שרירים העלולים להיות קשורים לטיפול בכדורים  הטיפול מבוסס על זריקה שאינה גורמת לכאב עם מחט עדינה ביותר המכילה חומרים הגורמים להרפיית סיבי השריר החלק בפין, הגברת זרימת הדם וגורמים לזיקפה. את הזריקה המטופל מבצע בעצמו כ 20 דקות לפני שהוא מקיים יחסי מין מקבל את הדרכה מסודרת בנושא הזריקה ועובר זריקת "ניסיון" במרפאה ביחידה הנוירואורולגית.  לאחר מספר הזרקות בביתו המטופל חוזר לבקרת ומבוצעות ההתאמות הנדרשות (הדרכה נוספת או שינוי מינון התרופה). השימוש בזריקות עצמיות אינו פוגע בהגשת ההנאה והשפיכה במהלך יחסי המין.

משאבות ריק (וואקום)

טיפול בהפרעות זיקפה בעזרת משאבת ואקום הינו טיפול מכני פשוט ללא חומרים רפואיים. על הפין מולבשת שפורפרת פלסטית. בעזרת משאבה האויר בשפופרת נשאב ו"מושך" על יד יצירת ואקום את דם לפין ובכך מופיעה זיקפה. כדי למנוע את יציאת הדם מהפין מלבישים טבעת גומי בבסיס הפין בדומה לחוסם ורידים. לאחר שמתקבלת הזיקפה הרצויה השפופרת מוסרת וניתן לקיים יחסי מין. יש לזכור להסיר את הגומיה לאחר סיום הפעילות המינית. ניתן לשלב שימוש במשאבה בשילוב עם השימוש בכדורים. ניתנת לרכישה ללא מרשם רופא. לעיתים המטופלים מדווחים על "זיקפה קרה" כי הדם נמשך אל איבר המין ולא מגיע בצורה טבעית עם זרימת הדם.

טיפול בגלי הלם לפין

מודבר בטיפול אשר פותח ביחידה הנוירואורולוגית והתקבל בארץ ובעולם כטיפול יעיל בהפרעות זיקפה. טיפול בגלי הלם לשיפור הזיקפה ניתן על ידי הצמדה  לפין של  מתמר המפיק גלי הלם באנרגיה נמוכה ואינו גורם לכאבים. הגלים מעוררים את המנגון הפזיולוגי של הזיקפה ומאפשרים להגיע לאיכות זיקפה המספקת לתפקוד מיני. הטיפול ניתן בסדרת טיפולים כשכל טיפול נמשך כ 30 דקות וניתן ביחידה לנוירוואורולוגיה ברמב"ם.

השתלת תותב

מדובר בניתוח בו מושתלים באיבר המין שני תותבים מפלסטיק. בהתאם להעדפות החולה ומצבו הרפואי ניתן להשתיל אחד משני סוגי התותבים. הראשון הוא תותב קשיח למחצה אותו ידנית ניתן לקפל במצב בו אין צורך בזיקפה ולהרימו כאשר מתבצעת פעילות מינית. השני. השני, מכיל מנגנון מכני המכיל נוזל ובו על ידי לחיצה על "כפתור" קטן הממוקם בשק האשכים התותבים מתמלאים בנוזל ומופיעה זיקפה לאחר סיום הפעילות המינית הנוזל חוזר למיכל המושתל מתחת לעור דופן הבטן ואיבר המין חוזר להיות רפוי, השתלת התותב מאפשרת פעילות מינית ללא הכנות כמו זריקות עצמיות או צורך בשימוש בכדורים. השתלת התותבים אינה פוגעת בהרגשת ההנאה והשפיכה במהלך יחסי המין.

זימון תורים - נוירואורולוגיה

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם.

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

יש לוודא שפרטיכם המלאים מעודכנים בהפניה.

מומלץ להוריד לטלפון הנייד את אפליקציית Dial My App המסייעת בזימון תור 24/7
להורדת האפליקציה>