כתבות

מראש ועד צוואר

תאריך פרסום: 01/04/2017

​ניתוחים מדויקים יותר באמצעות רובוט, טיפול קרינתי ממוקד שאינו פוגע באזורים הבריאים ושימוש בחיסון צוואר הרחם גם לגידולי ראש-צוואר. כל החידושים בטיפולי היחידה האונקולוגית לראש-צוואר

טיפול קרינתי

מאת: שרי שיין

"סרטן באזור הראש והצוואר מהווה אתגר מיוחד עבור הצוות המטפל ודורש רמת מיומנות גבוהה וידע נרחב", אומר ד"ר סאלם בלאן, מנהל היחידה האונקולוגית לראש-צוואר ברמב"ם. "גידולים אלה כוללים קבוצה גדולה ומגוונת של סרטנים כמו גידולי מערות האף, חלל האף ולוע האף, חלל הפה ובית הבליעה, בית הדיבור, בלוטות הרוק, ארובת העין ובלוטת התריס".
לדבריו, מדי שנה מטופלים ברמב"ם כ-300 חולי סרטן ראש-צוואר חדשים וריכוז המטופלים וניהול המקרים מתבצע באופן שוטף ועקבי על ידי מרכז ראש-צוואר. במהלך הטיפולים ניתן לחולים שירות מלא הכולל תמיכה סיעודית, תמיכה פסיכולוגית וסוציאלית, מעקב תזונתי וכמובן מעקב רפואי צמוד. הצוות הרב תחומי המקצועי כולל אונקולוג, כירורג ראש-צוואר ,כירורג פה ולסת, רופא אא"ג, מומחה ברפואת הפה, כירורג פלסטי, כירורג כללי, מומחה ברפואה גרעינית, רדיולוג, פתולוג, תזונאי, שירות רווחה וצוות סיעודי תומך – כולם מקצועיים והוכשרו באופן ייחודי לתחום.
לאחר סיום הטיפול המשך המעקב מתבצע אף הוא באופן שוטף על ידי רופאי השירות, ועל פי הצורך כולל גם את עירובם של בעלי מקצוע רלוונטיים נוספים.
מעבר לצוות המקצועי, החדשות הטובות הן שבמהלך העשור האחרון חלה התקדמות רבה בטיפול בגידולי ראש-צוואר. לפניכם כמה מהם:

פחות סיבוכים: ניתוח באמצעות רובוט
יותר ויותר ניתוחים מתבצעים כיום בעזרת רובוט - הן בגידולים ממאירים והן בגידולים שפירים. כמו כן, צוות המנתחים של רמב"ם פיתח כמה שיטות חדשות להסרה של גידולים מבסיס הגולגולת בעזרת הרובוט. ניתוחים רבים שבעבר הצריכו חתכים בצוואר ופתיחת הגרון של החולה, פעולה הטומנת בחובה תופעות לוואי קשות, הוחלפו ברובוט. הרובוט מסייע בביצוע ניתוח מדויק המוביל לפחות סיבוכים ולצמצום משך האשפוז. ברמב"ם אף בוצע ניתוח להסרת גידול נדיר של גוש בגודל של תפוח אדמה מגרונו של אדם שמיקומו היה בעייתי, אך בעזרת הרובוט אפשר היה לבצע את ההליך דרך הפה, ללא צורך בביצוע חתכים בצוואר.

קרינה ממוקדת: חידושים בטיפול קרינתי
כמו כן, ישנה התקדמות ניכרת גם בתחום הטיפול הקרינתי, שהפך באמצעות התקדמות המחשוב למדויק יותר. מדובר באזור רגיש מאוד לקרינה כשאיברים כמו בלוטות רוק, ריריות ועצבי הריאה נמצאים בקרבת הגידול ומנות קרינה גבוהות עלולות לגרום בהם לנזק בלתי הפיך. כיום טכניקות הטיפול הקרינתי המתקדמות מאפשרות מתן מנת קרינה גדולה לגידול ומנות נמוכות לאיברים הבריאים שסביבו. התוצאה – שיפור בבקרה מקומית, פחות תופעות לוואי ושיפור ניכר באיכות החיים. בין הטכניקות החדשניות:

Intensity-modulated radiotherapy (IMRT
אם בעבר כל הקרינה עברה מהמאיץ באותה עוצמה, הטכניקה החדשה הזאת מאפשרת לחלק אותה לעוצמות שונות. מדובר בשדות קרינה עם זוויות שונות. העוצמה הגדולה מכוונת לגידול, והעוצמה הקטנה - לאיברים בסיכון.

Volumetric modulated arc therapy (VMAT)
הטכניקה הזאת קצת יותר מתקדמת. בעיקרון זו אותה שיטה אבל הטיפול הוא בצורת קשת. החידוש בטכניקה הזאת הוא זמן הטיפול, שמתקצר משמעותית. טיפול של 20 דקות יכול להתקצר בעזרת הטכניקה הזאת לשש דקות. רוב החולים מטופלים בשיטה הזאת אבל חלקם עדיין מטופלים בשיטה הראשונה.

Stereotactic Radiotherapy
בשנה האחרונה נכנס טיפול חדש נוסף, המשמש בעיקר לטיפול בגידולים קטנים (שפירים וממאירים) וכולל מנת קרינה גדולה בודדת או מספר מקטעים קטן.

שיפור משמעותי: טיפול אימונו-אונקולוגי
בעשור האחרון לא היו חידושים רבים בתחום הטיפול התרופתי - עד לשנה האחרונה. בדומה לטיפולים בסוגי סרטן רבים, גם בטיפול בגידול ראש-צוואר נכנס שחקן חדש - הטיפול האימונו-אונקולוגי. בשונה מהטיפולים השגרתיים (ניתוח, טיפול כימותרפי, טיפול ביולוגי וטיפול קרינתי), שבהם מטרת הטיפול היא תאי הגידול עצמם, בטיפול האימונו-אונקולוגי תאי המטרה הם תאי מערכת החיסון.
ידוע שמערכת החיסון מתמודדת עם תאי הגידול באופן יומיומי ומצליחה להשמיד תאים אלו על ידי פעילות של תאי מערכת החיסון. אולם תאי הגדול משתמשים בכמה מנגנונים כדי לחמוק ממערכת החיסון, וכך הגידול יכול לשגשג ולגדול. העיקרון מאחורי הטיפול האימונו-אונקולוגי הוא הגברת פעילות מערכת החיסון באופן שבו תוכל לתקוף ולהשמיד את הגידול על ידי הכרה ספציפית ומותאמת של תאי הגידול.
טיפולים אלה אושרו כבר לטיפול בסרטנים אחרים, ובהם מלנומה גרורתית, סרטן ריאה מסוג תאים לא קטנים וסרטן הכליה, ולאחרונה אושרו גם בגידולי ראש צוואר, ובמיוחד ממשפחת מעכבי PD1. Keytrudaו-Opdivo הן שתי תרופות מעכבות PD1 (חלבון שנמצא על דופן התא הממאיר, שאם הוא נקשר לחלבון-PDL1 הנמצא על הלימפוציטים, הוא משתק את הפעולה שלהם. לכן, נותנים טיפול שמשחרר את הקשר הזה - הלימפוציטים משוחררים להתקיף את הגידול).

הטיפול האימונו-אונקולוגי במטופלי ראש-צוואר גרורתיים שהתקדמו תחת טיפול סטנדרטי (כימותרפיה וביולוגי), הוביל לתוצאות משמעותיות – הכפלת שיעור ההישרדות לאחר שנה, ועלייה משמעותית של איכות חיי המטופל. היתרון הנוסף בטיפול האימונו-אונקולוגי הוא שחלק מהמגיבים לטיפול מראים הישרדות ארוכת טווח. בשנת 2017 הטיפול אושר בסל הבריאות לסרטן ראש-צוואר גרורתי שהתקדם תחת טיפול כימותרפי וקרינתי.

התחזית: חיסון צוואר הרחם גם לסרטן ראש-צוואר
כיום מתבצעים בארץ ובעולם מספר רב של מחקרים בתחום זה. היחידה לראש-צוואר ברמב"ם הינה שותפה ומובילה בגיוסים למחקרים אלה. בשנים האחרונות נרשמה עלייה משמעותית בגידולים של בסיס הלשון והשקדים, ובמחקרים שנעשו בארה"ב וקנדה גילו שאותו וירוס (פפילומה) שגורם לסרטן צוואר הרחם גורם גם לגידולים האלה. הצפי הוא שב-2020 יהיו יותר גידולים בבסיס הלשון מאשר גידולים בצוואר הרחם ולכן מחסנים כיום גם בנים וגם בנות בחיסון לסרטן צוואר הרחם.
אלה שקיבלו את הגידול כתוצאה מהווירוס מגיבים טוב יותר לטיפול, וההישרדות שלהם גבוהה ב-40% בהשוואה למטופלים שקיבלו את הגידול כתוצאה מסיגריות ומאלכוהול. פריצת הדרך לעתיד תהיה הפחתה משמעותית בכמות הקרינה והכימותרפיה לאנשים שקיבלו את הגידול כתוצאה מהווירוס. במקום לתת טיפול יומיומי במשך שבעה שבועות, אפשר יהיה לתת להם את הטיפול לתקופת זמן קצרה יותר ומנה כוללת פחותה ואולי אף לוותר על הטיפול כימותרפי, דבר שיוביל לשיפור ניכר באיכות החיים.


ייעוץ מקצועי: ד"ר סאלם בלאן, מנהל היחידה האונקולוגית לראש-צוואר, הקריה הרפואית רמב"ם

​​​