בלוג אונקולוגיה

סכנות העישון

תאריך פרסום: 01/01/2016

​שמונה עובדות שכדאי שתדעו על העישון ונזקיו​​

סיגריות

מאת: שרי שיין

1. עישון מוגדר כמחלה כרונית עם הפוגות והתלקחויות
למעשה, בהתחשב בהיקף המעשנים בימינו, אפשר להגדיר את העישון כמחלה הכרונית השכיחה ביותר בתקופתנו. הגדרה אחרת, שונה במקצת, מתייחסת לעישון כאל סיבה יחידה, עיקרית וניתנת למניעה של תחלואה ותמותה מוקדמת - פי ארבעה מאלכוהול למשל.

2. עשן הסיגריה מכיל יותר מ־4,000 תרכובות מזיקות
וגם כ־350 חומרים רעילים שהשפעתם ניכרת במערכות הגוף השונות. כ־50 מהם מוגדרים כקרצינוגנים (גורמים מסרטנים) לבני אדם ו/או לבעלי חיים.

3. עישון מקצר את תוחלת החיים ב־7־8 שנים
לפי הערכות, כל סיגריה מקצרת את תוחלת החיים של המעשן ב־11 דקות בממוצע. בארצות הברית, למשל, יותר מ־400,000 (1 מכל 5) מקרי מוות קשורים בצורה ישירה או עקיפה לנזקי הטבק. לשם השוואה, בארץ נהרגים בכל שנה מתאונות דרכים 300־400 איש. מנזקי עישון מתים בכל שנה כ־15,000 איש.

4. הנתיב בגוף שבו עובר הטבק ומועד לסרטן קרוי "נתיב הטבק"
נתיב זה כולל בין השאר את הוושט, הקיבה, המעי הגס וכיס השתן.

5. אחד מכל שישה עד שבעה מעשנים יחלה במחלת ריאות חסימתית כרונית
בדרך כלל זה קורה לאחר כשלושה עשורים של עישון (30 שנה). הנזק הוא בלתי הפיך, אינו בר טיפול ואין דרך לגלות מי מהמעשנים יחלה. תוצרי בעירת הטבק גורמים לתהליך דלקתי בדופן הסמפון, הגורם להרס הריאה בסופו של דבר.
בני המזל מתקשים קצת בנשימה ובתפקוד. חסרי המזל יזדקקו לחמצן. הפסקת עישון יכולה להאט את קצב ההידרדרות אבל אין התחדשות של רקמת הריאה. חלק מהמטופלים נזקקים בסופו של דבר להשתלת ריאות.

6. מעשנים כבדים נמצאים בסיכון להתפתחות טרשת עורקים
תוצרי הבעירה של הטבק גורמים לשינויים בדופן כלי הדם המצרים את חללם. בין התופעות המתרחשות עקב היצרות כלי הדם אפשר למנות התקפי לב, שבץ מוחי ואפילו אין אונות.

7. חולי אסתמה שמעשנים סובלים יותר
חולים שסובלים מאסתמה ומעשנים מסתכנים בהחמרת התסמינים ובקושי רב יותר באיזון מחלתם.

8. המעשן הפסיבי חשוף לחומרים המסרטנים בדומה למעשן
שיעור התחלואה מסרטן הריאה וממחלות לב בקרב אנשים שאינם מעשנים החיים עם בני זוג מעשנים גבוה בכ־25% מאנשים שבני זוגם אינם מעשנים. מדי שנה מתים בישראל כ־800 איש כתוצאה מחשיפה לעישון פסיבי הגורם למחלות כמו סרטן הריאה, סרטן הלוע, סרטן הגרון, סרטן המעי הגס, סרטן שלפוחית השתן, סרטן הכליה, סרטן הלבלב, סרטן צוואר הרחם וכן מחלות לב וכלי דם.


ייעוץ רפואי:

ד"ר מרדכי יגלה
ד"ר מרדכי יגלה
מנהל מכון הריאות, הקריה הרפואית רמב"ם