כתבות

סרטן המעי הגס

תאריך פרסום: 01/10/2005

אבחון מוקדם של סרטן המעי הגס יכול למנוע את התפתחות המחלה ולהציל ממוות. אם כבר חגגתם 50 זוהי עבורכם בדיקת חובה !

המעי הגס
מאת: ד"ר עירית חרמש, מומחית ברפואה פנימית ובגסטרואנטרולוגיה, הקריה הרפואית רמב"ם

סרטן המעי הגס נפוץ ביותר והוא מהווה את הסיבה השנייה בשכיחותה למוות ממחלה ממארת בארה"ב ובאירופה. הוא מאובחן בשכיחות יתר אצל אנשים (גברים ונשים כאחד) מעל גיל 50 אך יש גם צעירים ואפילו בני נוער הלוקים במחלה. תוחלת החיים לאחר אבחון סרטן המעי הגס (סמ"ג), תלויה באופן ישיר בשלב בו אובחנה המחלה. אם הגילוי נעשה בשלב מוקדם - ישנם 90% סיכויים להבריא, לעומת זאת אם הגילוי נעשה בשלב מתקדם, כאשר ישנן גרורות , הסיכויים להבריא נמוכים מאד, פחות מ- 5%. במרבית המקרים, מתחיל סרטן המעי הגס להתפתח מנגע שפיר, הנוצר ברירית המצפה את חלל המעי הגס, נגע זה מכונה "אדנומה". תהליך המעבר מאדנומה לסרטן הינו ממושך, בדרך כלל כמספר שנים כך שגילוי מוקדם והסרת האנדומה יכול, על פי רוב, למנוע את התפתחותו של גידול סרטני. קיימות מספר שיטות בדיקה לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס ומניעתו. אף אחת מהשיטות אינה אופטימלית, כשלכל אחת מהן יש יתרונות וחסרונות. אך היום כבר ברור ומוכח, שלביצוע הבדיקות יש חשיבות רבה.אבחון וטיפול מוקדם במחלה יכול להשפיע הן על התחלואה, הן על התמותה וגם למנוע, בחלק מהמקרים, את הצורך בניתוחים הכרוכים בפתיחת הבטן. סוגי הבדיקות הקיימות:
 
בדיקת צואה לדם סמוי
 נגעים ממאירים וטרום ממאירים של מערכת העיכול נוטים לדמם. מכאן, זיהוי של דם בצואה מהווה סמן לנוכחות תהליך לא תקין ומחייב המשך ברור. מומלץ לבצע את הבדיקה בשתי דגימות, משלוש צואות עוקבות (סה"כ 6 בדיקות) מדי שנה, החל מגיל 40 ומעלה.

 סיגמואידוסקופיה
סיגמואידוסקופיה הינה בדיקה אנדוסקופית של מערכת העיכול, בה מוחדר צינור גמיש עם מצלמה בקצהו, המאפשרים לרופא הסתכלות ישירה דרך מסך טלוויזיה, אבל רק על הרקטום והסיגמא.מומלצת כבדיקה משלימה לבדיקת הצואה לדם סמוי, לגברים ונשים מגיל 50 ומעלה, אחת ל-5 שנים.

קולונוסקופיה
קול​ונסקופיה היא הבדיקה המדויקת ביותר, המאפשרת הסתכלות על כל חלל המעי לכל אורכו. מחדירים צינור גמיש (אנדוסקופ) שבראשו מצלמה זעירה, דרך פי הטבעת ובמקביל, מנפחים אוויר כדי לאפשר הסתכלות אופטימלית. הקולונוסקופיה אורכת יותר זמן מבדיקת הסיגמואידוסקופיה ומאפשרת גם לקחת דגימות (ביופסיות) ולכרות פוליפ במידה ונמצא. מומלצת פעם ב- 10 שנים מגיל 50 ואילך.

קולונוסקופיה "וירטואלית" (קולוגרפיה בעזרת CT
)
בדיקה המשלבת CT וקולונוסקופיה, ומבוססת על הדמיה רנטגנית ועיבוד תמונה ממוחשב, להפקת תמונות תלת מימדיות של חלל המעי לחיפוש תהליכים גידוליים. במהלך הבדיקה מוחדר צינור דק לפי הטבעת, בדומה לבדיקת קולונוסקופיה רגילה, אלא שבמקום הצינור הרגיל המכיל את המצלמה, עוברים בדיקת CT שאינה פולשנית . (דרך צינור זה מחדירים אוויר למעי הגס, ואוויר זה משמש להרחבת המעי הגס כך שגידולים קטנים יבלטו). רמת הדיוק של הבדיקה משתנה ותלויה בגודל הפוליפים. פענוח תוצאות הבדיקה תלוי באופן ישיר בניסיונו של המפענח, מה שמוביל להבדלים רבים בין פענוח לפענוח. כמו כן, הבדיקה כרוכה בכמות קרינה לא מבוטלת ויש גם מקרים של התנקבות לאחר הבדיקה, אם כי בשיעור נמוך ביותר.

חוקן בריום
סדרה של צילומי רנטגן, המתבצעת לאחר החדרת חומר ניגודי בשם בריום, הנראה בשיקוף רנטגן. הבריום מוחדר דרך פי הטבעת באמצעות חוקן ואם קיים ממצא במעי הוא יראה בצילום הרנטגן. לבדיקה רמת דיוק גבוהה והיא משמשת בעיקר לאחר שנכשל ניסיון קולונוסקופיה ובמקומות בהם הבדיקה הקולונוסקופית לא זמינה.מומלצת לביצוע מגיל 50 ומעלה, אחת ל-5 שנים.

מומלץ לך לעבור בדיקות לאבחון סרטן המעי הגס
הבדיקות לאבחון וגילוי סרטן המעי הגס מומלצות כבדיקות סקר תקופתיות לאנשים מגיל 50 ומעלה, הנמצאים בסיכון ממוצע לחלות בסמ"ג. מאחר שלא קיימת עדין בדיקה אחת אופטימלית, מומלץ לנבדק לדון עם הרופא המטפל לגבי הבדיקה המתאימה לו ביותר.
לאנשים מתחת גיל 50 מומלץ לעבור בדיקה לאבחון סרטן המעי הגס במקרים הבאים:
 • אם יש לך קרוב משפחה מדרגה ראשונה, שאובחן כסובל מסרטן המעי הגס ו/או פוליפים אדנומטוטיים לפני גיל 60, או שני קרובים מדרגה ראשונה, שחלו בסרטן בכל גיל שהוא, מומלץ לך לעבור קולונוסקופיה באופן רוטיני מדי 5 שנים, החל מגיל 40 או בגיל הצעיר ב- 10 שנים מהגיל בו אובחן קרוב המשפחה (הצעיר ביניהם).
 • אם יש לך קרוב משפחה מדרגה ראשונה, שחלה בסרטן המעי הגס בהיותו בן 60 ומעלה או שני קרובי משפחה דרגה שנייה, שחלו בסרטן המעי הגס, מומלץ לך לעבור בדיקות החל מגיל 40.
 • אם קרוב משפחה שלך אובחן כסובל מתסמונת, הגורמת להופעת אלפי פוליפים במעי ומכונה FAP- familial adenomatosis polyposis, מומלץ על בצוע סיגמואידוסקופיה כל שנה החל מגיל 10-12.
 • אם ההיסטוריה המשפחתית שלך כוללת מספר חולים, אשר אובחנו כסובלים מסרטן המעי הגס, יתכן גם בשלוב סרטן מסוגים נוספים, יש סיכוי שקיימת במשפחתך תסמונת משפחתית ששמה HNPCC(Hereditary non polyposis colorectal cancer ) כדאי לפנות למרפאה מקצועית לצורך אבחנה, שכן אם כך הוא- מומלץ לך לעבור קולונוסקופיה מדי שנה/ שנתיים, החל מגיל 20-25 או 10 שנים לפני הגיל בו אובחן החולה הצעיר ביותר במשפחה (הקודם מבין השנים).
 • אם עברת/ה כריתת פוליפ אנדוסקופית, אתם זקוקים להמשך מעקב בהתאם לממצאים האנדוסקופים ולהגדרת הפוליפ שנכרת.
 • אם עברת/ה כריתה חלקית של המעי, למטרת רפוי מסרטן המעי הגס, מומלץ לבצע הערכה מלאה 3 שנים לאחר הניתוח ואח"כ מדי 5 שנים, או בהתאם לממצאים האנדוסקופים. אם לא נתן היה לבצע הערכה מלאה לפני הניתוח בשל חסימת המעי, יש להוסיף בדיקה נוספת תוך חצי שנה מהניתוח.
הסימפטומים לסרטן המעי הגס
 • שינוי בהרגלי היציאות
 • שלשול, עצירות, או תחושה שהמעי לא התרוקן לגמרי
 • דם (בהיר או מאד כהה) בצואה
 • תחושת כללית לא נוחה (גזים מכאיבים, תחושת מלאות, והתכווצויות בבטן)
 • ירידה לא מוסברת במשקל
 • עייפות מתמדת
 • הקאות

  לצערנו, הסימפטומים מופיעים בשלב מאוחר ולכן יש חשיבות גדולה מאוד לאתר את הסרטן בשלב הארוך והאסיפטומטי שלו.