בית חולים ללא כאב

בית חולים ללא כאב

בבית החולים רות רפפורט לילדים הפכנו את הרעיון של "בית חולים ללא כאב" למציאות עכשווית. לרשות הצוות המיומן עומדות כיום שיטות רבות להפחתת כאב וחרדה בילדים. מגז צחוק, משחה מאלחשת ועד מי סוכר לתינוקות.

 תינוקות צעירים רגישים לכאב יותר מאשר מבוגרים. כנראה, עקב אי יכולתה של מערכת העצבים שלהם להוליך תחושות מדכאות כאב מאזורי הפציעה. העובדה הזו, שהוכחה גם במחקרים, התחברה באופן טבעי לשאיפה המקצועית שלנו ב'רות' למנוע כאב וחרדה בילדים, והביאה אותנו להפוך את המוטו: 'בית חולים ללא כאב' - למציאות עכשווית. ההגדרה בת ארבעת המילים: 'בית חולים ללא כאב', תורגמה אצלנו לשיטות טיפוליות, נהלים ופרוצדורות רפואיות שכל מטרתם – שיכוך כאב והפחתת החרדה בילדים המטופלים.

אנחנו ב'רות' מאמינים כי יש לחסוך מהילד חרדה וכאב גם כאשר מדובר בפעולות פולשניות. כל תינוק חש כאב וכל תינוק חווה את הכאב באופן ייחודי לו. בתינוקות ובילדים הכאב מלווה בדרך כלל גם בחרדה ניכרת. החרדה מפחיתה את סף הכאב ולכן מגבירה את הסבל.

רוב הילדים מתחת לגיל שמונה שנים לא יכולים להבין כי הכאב שייגרם עקב בדיקה למשל, הוא חלק ממטרה עתידית הבאה להועיל לבריאותו. ילדה בגיל שנתיים אינה יכולה להבין איך הזריקה יכולה לעזור למערכת החיסונית שלה להתגבר על זיהום, לדוגמא. מסיבה זו, יש לטפל גם בחרדה של התינוק ולא רק בכאב ולחפש דרכים אלטרנטיביות להפחתתם.

 

טיפול תרופתי בכאב בילדים

בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בהבנת התהליכים הגורמים לכאב ובדרך הטיפול בו. הצוות הרפואי והסיעודי ב'רות' מיומן בשיטות רבות לשיכוך כאב והפחתת חרדה ויעשה הכל על מנת להרגיע את הילד ולמנוע ממנו כל סבל. כיום, לצורך הפחתת הכאב הכרוך בביצוע פעולות כואבות אנו יכולים לשלב מספר רב של תרופות. למשל, מתן גז צחוק בשאיפה, המשמש להרגעה ומניעת כאב בילדים בפעולות כואבות, תרופות מרגיעות שניתנות כטיפות לפה או לאף, משחה מאלחשת להרדמה מקומית לפני דקירת העור או שימוש מי סוכר להפחתת הכאב בתינוקות קטנים ועוד.

הטיפול התרופתי הניתן לילדים אצלנו ב'רות', מותאם לגיל התינוק, למחלה או לפציעה ממנה הוא סובל וכן למשך ועוצמת הכאב שתגרום הפעולה הרפואית. אנו תמיד מקפידים (כשהמצב מאפשר), שהטיפול התרופתי יתחיל רק לאחר שהתינוק כבר נרגע במידה מסוימת על ידי הימצאותו האינטימית בחדר שקט עם הוריו למשך מספר דקות לפחות.

כמה כואב לי ? על הכנת ילדים להתמודדות עם כאב בניתוח

צפו בסרטון הדרכה לילדים לפני ניתוח, שהופק ע"י  צוות בית החולים רות לילדים בשיתוף עם המעבדה לחקר הכאב באוניברסיטת חיפה.