בית חולים ללא כאב

בבית החולים רות רפפורט לילדים הפכנו את הרעיון של "בית חולים ללא כאב" למציאות עכשווית. לרשות הצוות המיומן עומדות כיום שיטות רבות להפחתת כאב וחרדה בילדים. מגז צחוק, משחה מאלחשת ועד מי סוכר לתינוקות. איך מעריכים כמה כואב לילד, במה מטפלים ואיך תוכלו גם אתם לעזור ולהפחית את החרדה בילדכם?
 
תינוקות צעירים רגישים לכאב יותר מאשר מבוגרים. כנראה, עקב אי יכולתה של מערכת העצבים שלהם להוליך תחושות מדכאות כאב מאזורי הפציעה. העובדה הזו, שהוכחה גם במחקרים, התחברה באופן טבעי לשאיפה המקצועית שלנו ב'רות' למנוע כאב וחרדה בילדים, והביאה אותנו להפוך את המוטו: 'בית חולים ללא כאב' - למציאות עכשווית. ההגדרה בת ארבעת המילים: 'בית חולים ללא כאב', תורגמה אצלנו לשיטות טיפוליות, נהלים ופרוצדורות רפואיות שכל מטרתם – שיכוך כאב והפחתת החרדה בילדים המטופלים.
אנחנו ב'רות' מאמינים כי יש לחסוך מהילד חרדה וכאב גם כאשר מדובר בפעולות פולשניות. כל תינוק חש כאב וכל תינוק חווה את הכאב באופן ייחודי לו. בתינוקות ובילדים הכאב מלווה בדרך כלל גם בחרדה ניכרת. החרדה מפחיתה את סף הכאב ולכן מגבירה את הסבל.
רוב הילדים מתחת לגיל שמונה שנים לא יכולים להבין כי הכאב שייגרם עקב בדיקה למשל, הוא חלק ממטרה עתידית הבאה להועיל לבריאותו. ילדה בגיל שנתיים אינה יכולה להבין איך הזריקה יכולה לעזור למערכת החיסונית שלה להתגבר על זיהום, לדוגמא. מסיבה זו, יש לטפל גם בחרדה של התינוק ולא רק בכאב ולחפש דרכים אלטרנטיביות להפחתתם.
טיפול תרופתי בכאב בילדים
בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בהבנת התהליכים הגורמים לכאב ובדרך הטיפול בו. הצוות הרפואי והסיעודי ב'רות' מיומן בשיטות רבות לשיכוך כאב והפחתת חרדה ויעשה הכל על מנת להרגיע את הילד ולמנוע ממנו כל סבל. כיום, לצורך הפחתת הכאב הכרוך בביצוע פעולות כואבות אנו יכולים לשלב מספר רב של תרופות. למשל, מתן גז צחוק בשאיפה, המשמש להרגעה ומניעת כאב בילדים בפעולות כואבות, תרופות מרגיעות שניתנות כטיפות לפה או לאף, משחה מאלחשת להרדמה מקומית לפני דקירת העור או שימוש מי סוכר להפחתת הכאב בתינוקות קטנים ועוד.
הטיפול התרופתי הניתן לילדים אצלנו ב'רות', מותאם לגיל התינוק, למחלה או לפציעה ממנה הוא סובל וכן למשך ועוצמת הכאב שתגרום הפעולה הרפואית. אנו תמיד מקפידים (כשהמצב מאפשר), שהטיפול התרופתי יתחיל רק לאחר שהתינוק כבר נרגע במידה מסוימת על ידי הימצאותו האינטימית בחדר שקט עם הוריו למשך מספר דקות לפחות.

איך מעריכים בחדר המיון של 'רות' כמה כואב לילד?
מאחר וכאב הינו תחושה סובייקטיבית, הערכת הכאב מתבססת על תחושות הילד והרגשתו, תוך כדי צפייה מעמיקה בהתנהגותו (כיצד הוא מבטא את הכאב). הורים הם המדד הרגיש ביותר לשינוי שחל אצל התינוק בעקבות הכאב ולכן הצוות הרפואי של 'רות' תמיד ייעזר בהם בהערכת הכאב.
א. שואלים את הילד
דבר זה ניתן לעשות בצורה די מדויקת ברוב התינוקות. מעל גיל שנתיים משתמשים בסרגלי כאב מיוחדים (ראה איור). מחקרים הראו שבעזרת סרגלי כאב ניתן לאמוד באופן די מדויק את דרגת הכאב שחווה הילד וגם לאמוד שינויים בדרגת הכאב ע"י ביצוע חוזר של הבדיקה.
ב. מתבוננים בהתנהגות התינוק
לתינוקות מתחת גיל שנתיים קשה לבטא מילולית כאב ולכן יש צורך בהתבוננות מעמיקה בהתנהגותם. לאחרונה הוכח כי על ידי חיפוש מאפיינים ספציפיים בהתנהגות התינוק והתבוננות במימיקת הפנים, ניתן לכמת כאב בצורה די מדויקת. לתינוקות הסובלים מכאב יש מרכיבים בתנועות הפנים אשר מסגירים את תחושת הכאב, כמו עווית מסוימת או סגירה חזקה ותדירה של העיניים בזמן בכי, תנועות מסוימות של הגפיים וכמובן, עוצמת הבכי ותדירותו.
ג. בדיקות ומדידות רפואיות
מדדים ביולוגיים כמו לחץ הדם, קצב הדופק, וריווי החמצן בדם יכולים לתת מדד עקיף לדרגת הכאב. מדדים אלו חשובים במיוחד בתינוקות חולים מאוד. מדידת כאב בתינוקות אלו הינה אתגר לא פשוט, מכיוון שלתוצאות המדדים יש בדרך כלל קשר ישיר למחלתו הבסיסית של התינוק והשתנותם לא בהכרח משקפת את עוצמת הכאב בלבד.
איך תפחיתו את החרדה בילדכם?
בקשו להישאר עם ילדכם לכל אורך השהייה במחלקה כולל בזמן ביצוע בדיקות או פעולות אחרות (אם ניתן). ניתוק התינוק מהוריו, אפילו לזמן קצר, יכול לגרום באופן מיידי לעליה בחרדה.
הסיחו את דעתו מהאיום הסביבתי, שוחחו עמו, שחקו איתו כדי לגרום לו להתנתק עד כמה שאפשר מהבכי סביבו, מהחלוקים הלבנים ומהמכשירים המאיימים.
בקשו שתינתן לכם פרטיות במהלך שהייתכם בחדר המיון(אם ניתן), כדי שתוכלו ליצור סביבה שקטה בה תוכלו להרגיע את הילד.
כשמתאפשר, הביאו אתכם ספר או צעצוע איתו תוכלו לשחק עם הילד.
ודאו כי הילד יקבל משחה מאלחשת (משחת "אמלה", למשל), מספיק זמן לפני ביצוע הבדיקה. המשחה מפחיתה משמעותית את הכאב הכרוך בדקירה של העור, אך מאחר ולוקח זמן של לפחות שעה עד לקבלת ההשפעה, מומלץ לשימה על העור מיד לאחר הקבלה הראשונית למיון.
מידע רפואי: ד"ר איתי שביט, מנהל המחלקה לרפואה דחופה ילדים (מיון ילדים) בביה"ח רות רפפורט לילדים, הקריה הרפואית רמב"ם.