קידום בריאות

טחורים ופיסורה - שיטות טיפול ודרכי מניעה

גם רופאים מתקשים לעיתים להבדיל בין טחורים לפיסורה, למרות שהן תופעות שונות לחלוטין. על דבר אחד כולם מסכימים: גם טחורים וגם פיסורה יכולים להפוך את החיים לבלתי נסבלים. אז לפני שזה קורה - הנה כל השיטות לטפל ולמנוע כאבים ביציאות​​​

טחורים ופיסורה - שיטות טיפול ודרכי מניעהטחורים ופיסורה - שיטות טיפול ודרכי מניעה
מאת: טל ברק עם ד"ר אלן סויסה​, מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה פולשנית​, הקריה הרפואית מב"ם        
ד"ר סימון-דניאל דואק, מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית, הקריה הרפואית רמב"ם
 
אף אחד עדיין לא מת מטחורים, גם לא מפיסורה. אבל הם מסוג התופעות שיכולות למרר את החיים ולהפוך אותם לבלתי נסבלים. "קשה לאמוד את מידת השכיחות שלהם", אומר ד"ר אלן סויסה, מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה פולשנית בקריה הרפואית רמב"ם, "מכיוון, שטחורים הינם כלי דם בפי הטבעת וקיימים אצל כל אחד. רק ברגע שהם מתרחבים ומפריעים זה מוגדר כמחלה. גם פיסורה שכיחה, אך קשה לאמוד כמה במדויק, מכיוון שהרבה פעמים רופאים מתבלבלים באבחנה בין פיסורה לטחורים. ההערכות מדברות על כ-20% עד 40% מהאוכלוסייה הסובלים או מפיסורה או מטחורים".
 
טחורים, פיסורה וההבדל ביניהם
"פיסורה וטחורים הן מחלות שונות לחלוטין" מסביר , "פיסורה היא סדק בתעלת פי הטבעת שאינו נרפא וטחורים הם התרחבות של כלי הדם (ורידים) באזור. שניהם נוטים לדמם, על פי רוב בזמן עשיית צרכים, ונראים כדימום אדום מבריק על משטח צואה, נייר טואלט, תחתונים ו\או באסלה".  

ד"ר סויסה בעת ביצוע גסטרוסקופיה
ד"ר סויסה בעת ביצוע גסטרוסקופיה

"פיסורה וטחורים הן מחלות שונות לחלוטין" מסביר ד"ר אלן סוויסה, "פיסורה היא סדק בתעלת פי הטבעת שאינו נרפא וטחורים הם התרחבות של כלי הדם (ורידים) באזור. שניהם נוטים לדמם, על פי רוב בזמן עשיית צרכים, ונראים כדימום אדום מבריק על משטח צואה, נייר טואלט, תחתונים ו\או באסלה".
 
החלוקה העיקרית של הטחורים היא בין טחורים חיצוניים, המופיעים סביב פי הטבעת ויוצרים בליטה מסביב לסוגר פי הטבעת, לבין טחורים פנימיים, המופיעים בתוך הרקטום בחלקו התחתון ויכולים לגדול עם הזמן ולצנוח אל מחוץ לפי הטבעת.

קיימות ארבע דרגות של טחורים פנימיים:
  • דרגה 1 - מתבטאת רק בדימום או בצריבה (כאב קל). לא בולט החוצה שום דבר.
  • דרגה 2 – הטחורים בולטים יותר ונראים בבדיקה באמצעות 'אנדוסקופ' המוכנס דרך פי הטבעת.
  • דרגה 3 - בזמן מאמץ הטחורים יוצאים החוצה, אבל בתום המאמץ הם חוזרים פנימה מעצמם או שהחולה יכול להחזירם פנימה באמצעות אצבעותיו.
  • דרגה 4 - בליטה מתמדת של כלי הדם הורידיים מפי הטבעת. לא ניתן להחזירם פנימה.
הגיל השכיח ביותר להופעת הטחורים הוא בין 20-40, אך גם ילדים עלולים לסבול מהתופעה, בעיקר אם הם סובלים מעצירויות. פיסורה נפוצה גם בקרב תינוקות. נשים סובלות יותר מטחורים, בעיקר בגלל ההיריון והלידה.
 
 
מדממים..? גשו מיד לבדיקה !
דימום מהווה אור אדום בכל גיל. קשה מאוד להבדיל בין דימום הנגרם מפיסורה או מטחורים לבין דימום הנגרם מגידול. לכן, אפילו במקרה של דימום חד פעמי הנראה ביציאה, על נייר הטואלט, באסלה או בתחתונים, חשוב מאוד לבדוק כדי לשלול סיבות אחרות, כמו: פוליפים, דלקת או גידול סרטני במעי.

מדוע זה קורה?
"עצירות הנגרמת מתנאי החיים, התזונה והלחץ של העידן המודרני, הם הגורמים העיקריים לתופעות הללו" מסביר ד"ר סוויסה. "טחורים נגרמים בעיקר בשל מאמץ בזמן יציאה, שמגדיל את הלחץ התוך בטני ופוגע בסיבים הקושרים את הורידים באזור פי הטבעת, קורע אותם ואז הם מתחילים להתפרץ.
 
"גם פיסורה נגרמת, בד"כ, מיציאות קשות, הגורמות לקרע בתעלת פי הטבעת וכתגובה לכך מתכווץ השריר של הסוגר. מעבר הצואה דרך השריר המכווץ גורם לכאב, לתהליך דלקתי ולפעמים אף לזיהום".

מלבד הקשר ההגיוני בין היריון, שיוצר לחץ על האזור, לבין טחורים ופיסורה, נמצא גם קשר לשייכות אתנית, הגורמת לשכיחות גבוהה יותר של התופעה באוכלוסיות מסוימות, כמו גם נתונים גנטיים בתוך המשפחות. כמו כן, אנשים שעברו ניתוחים שונים באזור סובלים יותר מהתופעות הללו.

ד"ר סוויסה
: "עד לפני זמן לא רב, היה נהוג לחשוב שאנשים שיושבים יותר, כמו נהגים לדוגמא, סובלים יותר מטחורים או פיסורה. כיום כבר ידוע, שלמעשה לא מדובר כאן בשכיחות יתר, אולם בגלל שהם יושבים יותר - הם פשוט מרגישים יותר את התופעות".
 
 
הטיפול בטחורים:
"דרגת הקרע של עטיפת כלי הדם היא שקובעת את סוג הטיפול", מסביר ד"ר סימון-דניאל דואק, מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית, בקריה הרפואית רמב"ם. "הטיפול שייבחר תלוי גם בגיל המטופל, במצבו הבריאותי הכללי ובשאלה האם יש לו גם טחורים חיצוניים או לא".
 
טיפול כירורגי בטחורים בשיטת THD
טיפול כירורגי בטחורים בשיטת THD


הדרגות הקלות
הטיפול בטחורים בדרגות הקלות מבוסס על שינוי הרגלי התזונה והיציאה, על מנת להביא ליציאות רכות. מדובר בעיקר בהעשרת התפריט במזונות עתירי סיבים ושתייה מרובה.
 
ד"ר דואק: "במקרים בהם יש למטופלים יציאות רכות, אך הם עדיין סובלים מדימומים - אין ברירה אלה להתערב כירורגית. אנחנו גורמים לתהליך דלקתי מעל לאזור הטחורים, ועליו מתרחש תהליך הריפוי בצורת צלקת. קיימות כמה שיטות ליצירת רקמה צלקתית, כאשר השיטה המקובלת ביותר בעולם והנהוגה גם ברמב"ם, היא קשירה בגומיות. מדובר בטיפול יום ללא אשפוז, במהלכו שואבים מעט את כלי הדם החוצה ומתקינים עליו גומייה. בהמשך תיווצר במקום דלקת ומעליה רקמה צלקתית, שתכסה את כלי הדם החשופים ותמנע את הצניחה שלהם החוצה ואת הדימום. הפעולה מתבצעת ללא הרדמה, כמעט ואיננה כואבת ואין לה כמעט תופעות לוואי".
 
דרגה בינונית
מטופלים שסובלים רק מטחורים פנימיים ושמצבם הבריאותי הכללי טוב - מטופלים בשיטה חדישה, הנקראת ''THDד"ר דואק: "בעזרת מכשיר דופלר, אנחנו מזהים את העורקים באזור התעלה של פי הטבעת, ואז תופרים אותם במטרה להפחית את זרימת הדם לאזור. הפעולה מתבצעת בחדר ניתוח תחת הרדמה (מקומית או אזורית) ומלווה באי נוחות מסוימת". מבוגרים שלא מסוגלים לעבור הרדמה, מטופלים עדיין בקשירה בגומיות.
 
דרגה קשה וטחורים חיצוניים
בטחורים בדרגות מתקדמות ובכאלה הסובלים מטחורים פנימיים בדרגות הבינוניות ביחד עם טחורים חיצוניים גדולים – מבצעים, בד"כ, ניתוח לכריתת הטחוריםד"ר דואק: "המנתח מסיר את הקבוצות העיקריות של הטחורים (הפנימיים והחיצוניים) שמפריעות וגורמות לסימפטומים. הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית או אזורית עם טשטוש".
 
 
היזהרו מחומרים משלשלים
"צריך להשתדל לא להשתמש בתרופות משלשלות כנגד עצירות" מזהיר ד"ר סוויסה, "מנגנון הפעולה של רוב התרופות הטבעיות, כמו תה צמחים, 'סנה' sena)), 'אלוורה' וכד', עובד דרך גירוי כימי של רירית המעי, הגורם לה להפריש נוזלים, היוצרים מין שלשול. מחקרים הראו, שהחומרים הללו גורמים למעי להפוך לעצל ולתפקד פחות טוב".
"הטיפול הנכון הוא טיפול מכאני", מסביר ד"ר סוויסה, "מומלץ לאכול יותר סיבים, תאית, תאית מלאכותית של סובין, או סיבים סופגים. זה יוצר ניפוח של תוכן המעי וגורם לו להתכווץ בצורה יותר אפקטיבית".
 
 הטיפול בפיסורה
הגוף יודע לרפא פיסורה ו-85% מהן אכן נרפאות לבד. אולם, צריך לספק לגוף את התנאים לכך: תזונה נכונה שתאפשר יציאות רכות וסיוע למניעת חיכוך באמצעות משחה.
 
ב-15% מהפיסורות מדובר בפצע עמוק, שחודר לסוגר הפנימי. הסוגר מגיב לפצע ע"י התכווצות יתר, מה שמגביר את הכאב ומונע את זרימת הדם והחמצן אל הפצע. בהעדר אספקת חמצן, הפצע לא יכול להחלים ולכן יש לשבור את מעגל התכווצות היתר של השריר. לצורך כך, קיימות שיטות לא כירורגיות ושיטות כירורגיות.
 
שיטות לא כירורגיות
  • מריחת משחה מסוג 'ניפדיפין'. המשחה מרפה רק את שריר הסוגר הפנימי (לא את הפצע) ומאפשרת את זרימת הדם והחמצן למקום.
  • הזרקת חומר בשם 'בוטולינום' לשריר הסוגר הפנימי, הגורם להרפיית השריר.
 
שיטות כירורגיות
  • חיתוך השריר המכווץ - השיטה מתאימה בעיקר לצעירים עם התכווצות חזקה של השריר. בניתוח עורכים חתך קטן (חצי סנטימטר עד סנטימטר) בסוגר הפנימי. הבעיה נפתרת באופן מיידי והכאב חולף כבר למחרת.
  • פיסורקטומיה - כריתת הפיסורה ותפירת הרקמות תוך שיחזור האזור, מבלי לפגוע בסוגר הפנימי. הטיפול מתאים בעיקר למבוגרים, ובמיוחד לנשים מבוגרות בעלות סיכון לחולשה בסוגר החיצוני.
לתת בהם סימנים
 
טחורים פנימיים
טחורים חיצוניים
פיסורה
סימנים
 
 
 
 
 
 
דימום המלווה בהרגשת צריבה בפי הטבעת, הפרשת ריר.
 
אי נוחות. כאבים רק במקרים של פקקת (היווצרות פתאומית של קריש בתוך הטחור).
סדק בדופן תעלת פי הטבעת. נפיחות של העור סביב פי הטבעת.
התכווצות של שרירי פי הטבעת. דימום קל, פחות מטחורים פנימיים.
הכאב
כמעט שאינם מלווים בכאבים, מכיוון שבאזור בו הם נמצאים אין עצבוב שמעביר כאב.
 
קריש דם בתוך אחד הטחורים, יכול לגרום לכאב חד, שעובר בד"כ אחרי כמה ימים.
כאב חזק, חד מאוד, המופיע בזמן יציאות ובעיקר אחרי יציאה ונימשך כמה שעות עד היציאה הבאה, הכאב יכול להימשך גם שבועות ולפעמים חודשים.
 
דרכים להקלה
ניתן להקל על תופעות של כאבים או צריבה בלבד, בעזרת משחות אנטי דלקתיות.
במקרים של פקקת - אמבטיות ישיבה ושמירה על יציאה רכה
 
ניתן להשתמש במשחות למניעת חיכוך, כמו'baby pasta' ולשמור על דיאטה שתאפשר יציאה רכה.
 
מניעה
 
טיפול בעצירות, שתייה מרובה, אכילת מזון עתיר בסיבים, פעילות גופנית.