בלוג רפואה אסתטית

ניתוחים פלסטיים: הדרך למודל היופי הנשי

תאריך פרסום: 17/03/2019 עודכן ב: 08/05/2019

מודל היופי הנשי, הכל כך חמקמק, נראה יותר מאי פעם, בהישג ידם של המנתחים. הנה כל האפשרויות שמציעה הרפואה האסתטית לשינוי הנכסף.
אך רגע לפני שמחליטים לחתוך כדאי לזכור: שינוי הקנקן, לא בהכרח ישנה את תוכנו...

ניתוחים פלסטיים: הדרך למודל היופי הנשיניתוחים פלסטיים: הדרך למודל היופי הנשי

מאת: פרופ' יהודה אולמן, מנהל שירותי רפואה אסתטית
הקריה הרפואית רמב"ם"הדברים היפים – יפים הם מכוח היפה" (סוקרטס)

אין עדיין תשובה מוחלטת לשאלה כיצד נקבע אידיאל היופי. הגישה הסוציולוגית טוענת, שמודל היופי משתנה בהתאם לזמן, לתרבות השולטת ולמצב הכלכלי והפוליטי. לעומת זאת, הגישה הביולוגית גורסת, שהאבולוציה ולא האידיאולוגיה, היא שמכתיבה לנו את אידיאל היופי . מודל היופי מוכתב ע"י קוד גנטי קדום, הטבוע בכולנו. עקרונות הברירה הטבעית הם אלה הדואגים, שאיכויות גנטיות טובות אצל המין השני יראו בעינינו כיפה וכמושך, סגולה לקיום המין האנושי לאורך הדורות.

יש גם ענין של סימטריה. אלה התומכים בעקרון היופי הדארווינסטי, טוענים שהסימטריה מסמנת לנו בריאות והיא רק עברה טרנספורמציה, מסמן של איכות גנטית לסמן של יופי. לטענתם, צד ימין וצד שמאל של גופנו אף פעם אינם זהים לחלוטין והאיזון ביניהם, הנקבע כבר בשלבי ההריון, יכול להשתנות עקב גורמים שונים. לכן, מבנה סימטרי מעיד על תערובת טובה ונקייה של גנים.
לחזוק טענתם, מצאו הפסיכולוגים הדארווינסטים, שנשים נמשכות מינית הרבה יותר לגברים בעלי תווים סימטריים.

אך על דבר אחד אין וויכוח: רוב האנשים והנשים במיוחד, אינם מרוצים מהופעתם החיצונית, כך עולה גם מסקרים שנערכו לאחרונה, ורבים מהם שוקלים לעבור התערבות אסתטית כלשהי. לא רק הנשים, כי בעת הזו, מספרם של הגברים המבקשים את עזרת הרפואה האסתטית נמצא בעלייה רצופה.

נסקור בקצרה את הפעולות הכירורגיות והאחרות העומדים היום לרשותנו, כדי להעמיק ידע ניתן להיעזר בהפניות לסירטונים וכתבות מפורטים יותר.

ניתוח הגדלת שדיים Breast augmentation
זהו הניתוח האסתטי הנפוץ ביותר לנשים בארץ ובעולם. בניתוח זה מוכנסים משתלי סיליקון, שהוכיחו את עמידותם ובטיחותם לאורך השנים, והחליפו את השתלים שמולאו במי מלח. המטרה הינה מילוי והגדלה של נפח השד, ולא הרמתו, הניתוח מבוצע ברמב"ם בהרגעה עמוקה, כך נמנעת מהנשים החרדה הקשורה בהרדמה כללית. בהרדמה זו המטופלת ישנה לחלוטין, איננה רואה ואיננה שומעת דבר, ומתעוררת מייד עם סיום הניתוח כמיתוך שינה. הכנסת המשתל מתבצעת לרב דרך חתך בקפל התת שדי, כשמקום המשמל, מתחת או מעל השריר נקבע בהתאם לנתונים האנטומיים של המטופלת,
תהליך ההחלמה כרוך בכאב, המופג בעזרת משככי כאב מקובלים, אך תוצאות הניתוח נשמרות לאורך שנים. רב המטופלות נשלחות לביתן מספר שעות אחר הניתוח.

לדף ניתוח/סרטון הגדלה שדיים/חזה>>


ניתוח הרמת שדיים Mastopexy & Breast reduction
בניתוח מעצבים את מראה השד לנשים הסובלות משדיים נפולים.. הוא מתבצע ע"י הרמת הפטמה למקומה האנטומי תוך שמירה על אספקת הדם והעיצבוב שלה. לרב יש צורך גם בהוספה של משתל סיליקון. הניתוח מתאים לנשים אחר לידות והנקות מממושכות, ולאחרונה נפוץ בקרב נשים שירדו משמעותית במשקלם באמצעות ניתוח או בדיאטת הרזייה.
ברוב המקרים ניתן להשתחרר ביום שלמחרת הניתוח, ואף הוא תבצע ברמב"ם בהרגעה עמוקה.
משך ההחלמה כשבועיים (תלוי בסוג הניתוח).
החסרון העיקרי הן הצלקות הנותרות על השד, סביב הפטמה ולאורכו של השד.

לדף/סרטון ניתוח הרמת חזה>>


ניתוח מתיחת בטן Abdominoplasty

בניתוח מתבצע חיטוב של מראה הבטן, על ידי הסרת עודפי עור ושומן, וחיזוק דופן הבטן ע"י תפרים. בקטע העור שנכרת ניתן גם להסיר 'פסי הרזיה'.
לעיתים, יש צורך בשילוב הליך של שאיבת שומן מהבטן להשגת תוצאה מיטבית. ראוי לציין, כי הניתוח הזה אינו משמש לצורך הרזיה.
הצלקת הניתוחית, במרבית המקרים, היא בקו התחתונים וסביב הטבור.
על פי רוב, הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. ברוב המקרים ניתן להשתחרר כבר ביום שלמחרת הניתוח, משך ההחלמה כאן, מעט ארוך יותר מניתוחים אסטטיים אחרים, ויכול להמשך כשבועיים. אגב, ניתוח זה מיועד לנשים וגברים כאחד, והוא הפך נפוץ בשנים האחרונות בעקבות הפופלריות של הניתוחים להרזייה. לעיתים מעצבים באותו ניתוח את העכוזים ומסירים גם את עודפי העור מהגב.

לדף/סירטון ניתוח מתיחת בטן>>


שאיבת שומן Liposuction
בניתוח מתבצע חיטוב של הגוף על ידי שאיבת עודפי שומן באזורי גוף שונים, כגון: בטן, מותניים, ירכיים, עכוזים,
ברכיים, שדיים, צוואר ועוד.
חשוב להבין, כי ניתוח זה אינו מיועד להרזיה וקיימת מגבלה לכמות השומן אותה ניתן להסיר בניתוח אחד.
הניתוח מבוצע בהרדמה כללית, הרגעה עמוקה, או בהרדמה אזורית (אפידורלית). השאיבה מתבצעת דרך מספר פתחים קטנים בעור, בד"כ באזורים נסתרים. באזור בו בוצעה שאיבת שומן לא יווצרו תאי שומן חדשים.
האשפוז קצר והשחרור כבר ביום שלמחרת הניתוח.
יש צורך בלבוש מיוחד לאחר הניתוח. הנפיחות ושטפי הדם המקומיים חולפים תוך מספר שבועות.

לדף/סירטון ניתוח שאיבת שומן>>


הקטנת שד לגבר (גניקומסטייה)
הניתוח מיועד לגברים בכל גיל הסובלים מהגדלה (נשית) של השדיים. הניתוח משלב לרב שאיבת רקמת השד, כמו בשאיבת שומן, אך לרב יש צורך בחתך לרוחב מחצית ההקף התחתון של העטרה כדי להרחיק את רקמת השד שאיננה נשאבת. במקרים קשים במיוחד יש צורך לכרות את עור השד, ולבצע שתילה של העטרות והפטמות במיקומם האנטומי. צורה שו של התקון משאירה צלקות נכרות לרוחב בית החזה.

לדף/סרטון הקטנת חזה לגבר>>


ניתוח אף Rhinoplasty
הניתוחים לשיפור מראה האף הינם מהניתוחים האסתטיים המבוקשים ביותר. ההנחה היא, שמיקומו המרכזי של האף בפנים, הוא הגורם העקרי לשכיחותו של הניתוח.. הניתוח מבוסס על העיקרון, ששינוי בשלד האף, הוא הדרוש כשי לשנות את צורתו שכן העור הינו השתקפותו של השלד.
בניתוח מעוצבים אזורי האף השונים; גב האף, קצה האף, הנחיריים, מחיצת האף וכו'. לעיתים, יש צורך לשלב גם ניתוח לשיפור מעבר האוויר דרך האף.
ברוב המקרים, ניתן לבצע את הניתוח דרך חתכים פנימיים, מוסווים ברירית האף, ללא השארת צלקות חיצוניות בעור, אך לעיתים לא ניתן להימנע מהשארת צלקת.
הניתוח יכול להתבצע הן בהרדמה מקומית והן בהרדמה כללית. ברב המקרים השחרור הביתה הינו לאחר תקופת התאוששות קלה.
במקרים בהם יש צורך, ניתן לשלב הגדלת הסנטר באמצעות משתל סילקון.

לדף/סרטון ניתוח אף>>


ניתוחי אוזניים Otoplasty
הניתוח הזה נועד לתיקון אוזניים בולטות.
לצורך קירוב/ הצמדת האוזניים הבולטות לצדי הראש, קיים מגוון רחב של שיטות ניתוחיות. בחירת השיטה נקבעת בהתאם לבעיה הגורמת לעיוות המראה וניסיונו של המנתח. הניתוח הנפוץ ברמב"ם הינו שמוש בתפרים קבועים המוחדרים אל מתחת לפני העור, ומקפלים את סחוסי האוזניים ליצירת מראה טבעי, ללא חתכים משמעותיים. לעיתים, נדרש ניתוח הכולל כריתת עור ו / או סחוס מהאוזן, תוך עיצוב מחדש של הסחוסים הנותרים.

לדף/סרטוןניתוח הצמדת אוזניים>>


ניתוח עפעפיים Blepharoplasty
תהליך ההתבגרות מביא לשינויים במראה העפעפיים, המאופיינים בעודפי עור ושומן, בעפעפיים העליונים, ו"שקיות" בתחתונים.
מטרת הניתוח להצעיר את מראה העפעף ובכך את מראה העין כולה. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית וכולל כריתה של עודפי העור בעפעפיים העליונים, יחד עם השומן המתבלט כלפי חוץ, ובעפעפיים התחתונים המטרה העיקרית הינה הוצאת שקיות השומן.
הניתוח אינו מרים את הגבות ואינו מעלים את הקמטים בזווית העין. הצלקות הנותרות כמעט ואינן נראות.
צפויה נפיחות ניכרת סביב העיניים בימים הראשונים לאחר הניתוח, אשר תיסוג בהדרגה.
ההחלמה קצרה והתוצאות נשמרות לאורך זמן.

לדף/סרטון ניתוח עפעפיים>>


הרמת פנים (Face Lifting)
ניתוח זה מטרתו להסיר את עודפי העור שנוצרו עם השנים, עקב שילוב של כוח הכבידה ואובדן האלסטיות של העור.
הניתוח מתבצע בהרגעה עמוקה, ובמהלכו מבצעים גם חיזוק של שרירי הפנים הרפויים.
החסרון העיקרי של הניתוח, הינו בצלקות הנותרות בקו השיער, בקדמת האוזניים ומאחוריהן.
זהו ניתוח המחייב בד"כ, אשפוז ללילה. ההחלמה נמשכת כשבועיים והתוצאות נשמרות למספר שנים.
במקרים בהם יש צניחה של הגבות משלבים בניתוח גם את הרמת המצח, תוך המשך החתך של הרמת הפנים לרוחב המצח בקו השיער.

לדף ניתוח/סרטון הרמת פנים >>


קילוף פנים (Peeling)
פעולה זו נועדה 'להחליק' את הקמטים השטחיים והבינוניים על הפנים, סביב העיניים והפה, ולבטל את ניזקי השמש בעור.
הפעולה יכולה להתבצע בכמה אופנים: ע"י שיוף העור באמצעים מכניים, ע"י מריחת חומצות שונות (פילינג כימי) או באמצעות לייזר פחמן דו-חמצני.
ברמב"ם נהוג בעקר לבצע את הפעולה בעזרת ליזר 2COהפעולה מתבצעת בהרגעה עמוקה. כשלמעשה, מייצרים כוויה מבוקרת, שהחלמתה מביאה ליצירת רקמת עור חדשה, בריאה ומתוחה יותר.
פעולה זו אינה מהווה תחליף לניתוח מתיחת פנים וצוואר, והיא מוגבלת לאזור הפנים בלבד.
תהליך ההחלמה נמשך כשבועיים. העור החדש הינו בעל גוון אדום ומחייב הסוואה באיפור בתקופת ההחלמה.

הטיפול בקמטי הפנים
טיפולים אלה הפכו להיות מקובלים מאד, ותפסו את המקום הראשון בכמות הטפולים האסתטיים. אך מן הראוי להדגיש שההזרקות הינם סוג של עזרה ראשונה, ואין הם מחליפים את הפעולות הכירורגיות אלא דוחות אותם. יתרון ההזרקות הינו בתקופת החלמה הקצרה, שאיננה מחייבת ריתוק לבית, טפולים אלה אינם כרוכים בשמוש בסכין ועל כן, אינם דורשים חדר ניתוח לבצועים, וכמובן, אין הם משאירים צלקות מחתכים שהם חלק בלתי נפרד מכל פעולה ניתוחית. עקב "הקלות" היחסית של הבצוע, התחום נפרץ ובלעי מקצועות רפואיים ואחרים מבצעים אותו, ועושים לעיתים עוול למטופלים, שכן, אין בידם להציע אלא את הטפולים האלה, שכרוכים בהוצאות כבדות ופעמים רבות אינם משיגים את התוצאה המקווה.

לדף טיפול/סרטון מילוי קמטים>>

"הבוטוקס" : מרפה שרירים
הטיפול בחומר הזה נמצא בשימוש זה שנים רבות לטיפול בתסמונות הקשורות בשרירים מכווצים באופן בלתי רצוני בשל תכונתו להרפות את השרירים.
השמוש האסתטי הינו יישום של השנים האחרונות לאחר שגילו שהזרקת החומר, בעיקר לשרירים שבצידי העיניים ובמצח, שניתן להתקיים ללא פעילותם, מבטלת את הקמטים במקומות אלה.
הפעולה הינה קצרה ותחילת פעילות החומר הינה מספר ימים לאחר ההזרקה. חסרונו העיקרי של הטיפול הוא המשך הקצר של הפעולה: כשלושה חודשים. לאחר פרק זמן זה, וכדי לשמר את התוצאה יש צורך לחזור על הטיפול.

חומרי מלוי:

התבגרותנו כרוכה באופן חלקי של השומן התת עורי, מה שמביע להיווצרות של קמטים עמקים בעקר בקווים המחברים בין הנחיריים לזויות הפה, וכן מזויות הפה כלפי מטה. אך, אובדן הרקמה הזו מתרחש גם באזור הסנטר והלחיים, וכן קיים תהליך של הידקקות השפתיים.
הטיפול בתסמינים אלה הינו באמצעות הזרקת חומרי מילוי.

הזרקת שומן עצמי
השימוש בשומן של המטופל עצמו, מבוסס על הוצאת שומן ממקומות בהם יש די שומן, כמו באזורי הבטן והעכוז, והזרקתו לאזורים שרוצים להוסיף להם נפח, בעיקר בפנים, כגון: קמטים, לחיים, שפתיים.
החסרונות העיקריים של השמוש בשומן, הינו הצורך בפעולת השאיבה, הנעשית בהרדמה מקומית. בנוסף ובעקר, קיימת ספיגה בשעור בלתי צפוי מראש של חלק ניכר מהשומן שהוזרק. ה שמחייה הזרקת יתר הכרוכה באובדן ימי עבודה בשל הנפיחות הנכרת ושטפי הדם הנוצרים עקב הפעולה. אך, היתרון הינו השמוש ברקמה עצמית, והשומן הנקלט עתיד להיוותר במקום שנים רבות, אם משקל הגוף יוותר יציב.

הזרקת חומצה היאלורונית
תכשירים המבוססים על חומר זה, שהינו מרכיב הנמצא באופן טבעי בעור וברקמות אחרות, מוזרקים לתוך הקמטים.
התהליך קל ואיננו דורש הרדמה מקומית. למעשה, ניתן לחזור למעגל העבודה כמעט מיידית, שכן פרט לאדמומיות החולפת תוך זמן קצר ולעיתים רחוקות גם שטף דם מוגבל, לא נותרים סימנים על העור.
החסרון העיקרי הוא, שיש לחזור על הפעולה כל 8-12 חודשים, שכן החומר מתפרק בגוף. חומרים אלה אינם מעוררים תופעות אלרגיות, בניגוד לתכשירים על בסיס קולגן, שהיו בשמוש בעבר. פרט למילוי קמטים משמש חומר זה למילוי שפתיים, והוא מחליף את הזרקות הסיליקון שהיו נהוגות בעבר והותירו חלק ניכר מהמוזרקים עם עיוות קשה ללא אפשרות של טפול.