כתבות

צועדים בראש

תאריך פרסום: 01/01/2016

צוות רב תחומי הכולל מומחים מובילים בתחומם, טיפולים וניתוחים מתקדמים ומנהל מקרה המקשר בין המטופל למומחים ודואג לכל מענה 24/7. המרכז למחלות ראש וצוואר ברמב"ם משנה את פני הרפואה הציבורית ​​​​

צועדים בראשצועדים בראש

מאת: שרי שיין

על השולחן במשרדו של פרופ' זיו גיל, מנהל מחלקת אף־אוזן־גרון, ניתוחי ראש וצוואר בקריה הרפואית רמב"ם, מונחת מחברת גדולה עם רישומים של אברהם אילת, אמן מולטימדיה, צלם, צייר, פסל ואוצר. ברבים מהרישומים נראים כורסאות ריקות וצינורות שיוצאים מתוכן, עדות למסע הכואב והארוך שעבר בעקבות מחלת הסרטן שבה לקה. הטיפול במרכז למחלות ראש וצוואר ברמב"ם לא רק הציל את חייו של אילת אלא גם את נפשו ואת נפשה של מרגול גוטמן, זוגתו. "מחלה כמו סרטן היא פחד מוות", אומרת גוטמן. "זאת מלחמה בשטח האויב - והכל הוא אויב. אברהם ואני הגענו למרכז הראש והצוואר ברמב"ם, ומיד הרגשנו שאנחנו בידיים טובות. המרכז בשבילי הוא כמו סיירת מטכ"ל, ככה אני קוראת לו, סיירת מובחרת בשטח האויב ששומרת לך על החיים כל הזמן".

המחקרים והכיוון שאליו מתקדמת הרפואה הביאו את הנהלת רמב"ם לפתוח השנה את המרכז הראשון מסוגו בישראל למחלות ראש וצוואר. "ברוב המקרים דיסציפלינה (תחום דעת) אחת לא יכולה לתת מענה לבעיה של החולה המורכב", מסביר פרופ' גיל, "ויש צורך בכמה מומחים מכמה דיסציפלינות כדי לתת טיפול מיטבי". מדובר במרכז רב תחומי הכולל עשרות רופאים מומחים מתחומים שונים, ביניהם ראשי יחידות ומנהלי מחלקות בבית החולים, ועשרות אנשי מקצוע נוספים כמו קלינאי תקשורת, אחיות, עובדים סוציאליים, פיזיותרפיסטים ודיאטנים. בנוסף, לאור פנייה של חולים רבים מאזור המרכז נפתחה לאחרונה שלוחה של המרכז גם בתל אביב עם אותו צוות מומחים.

"העולם הולך לכיוון מרכזים רב תחומיים. השיטה שבה מטופל צריך לעבור מדלת לדלת ומרופא לרופא כבר אינה מקובלת", אומר ד"ר יקי כהן, מנהל מכון השמיעה והדיבור ומנהל מרפאת רמב"ם קליניק. "במרכז למחלות ראש וצוואר יש צוות שעונה על כל השאלות, בוחן את הבעיה מכל הזוויות שלה, ורק לאחר מכן מתאימים לחולה את הטיפול. הבנו שאנחנו חייבים לקבץ סביב המטופל את כל המומחים הרלוונטיים לבעייתו. אלה יכולים להיות מומחים מתחומים כירורגיים שונים - נוירוכירורגים, פלסטיקאים או רופאי פה ולסת. תמיד צריך להביא בחשבון גם טיפולים אחרים, אם זה טיפול אונקולוגי בתרופות או בקרינה, טיפולים הורמונליים־אנדוקרינולוגיים וליווי בבעיות רפואיות שנוצרות כתוצאה מהמחלה או מהטיפול, כמו הפרעות בליעה, בעיות בראייה, קשיים בהפקת הקול ועוד. אנחנו יודעים לתת מענה לכל בעיה אצל המטופל לפני הניתוח, בזמן הניתוח ואחריו".

מעבר לקשת מרשימה של מומחים, כל חולה שמגיע למרכז מקבל קייס מנג'ר - מנהל מקרה אישי, המלווה אותו לאורך כל הדרך מרגע תיאום התור, במהלך הטיפול וגם שנים לאחר מכן במידת הצורך. מנהל המקרה זמין למטופל 24/7 ומסייע לו ולמשפחתו להתמודד עם המחלה ועם הסבך הביורוקרטי - קביעת תורים, עזרה בטפסים, עזרה בזכויות סוציאליות.


"ברוב המקרים דיסציפלינה (תחום דעת) אחת לא יכולה לתת מענה לבעיה של החולה המורכב, ויש צורך בכמה מומחים מכמה דיסציפלינות כדי לתת טיפול מיטבי"
פרופ' זיו גיל​הלוחש לאינטרנט
אילת מתגורר עם גוטמן בעין הוד, בבית קטן תחת עץ הזית. הוא איש מרשים ו־76 שנותיו לא ניכרות על פניו הנאות, ובוודאי לא שנות ההתמודדות עם מחלת הסרטן שבה לקה. הסממן היחיד שמסגיר את מה שעבר הוא קולו המחוספס. אילת עבר ניתוחים במיתרי הקול, ובגרונו הושתלה פרוטזה שלמעשה עושה את מה שאמורים לעשות מיתרי הקול. הוא גם לא נושם דרך האף או הפה אלא דרכה.

מסע הייסורים שלו התחיל ב־1998 כשחלה בסרטן במיתרי הקול. הוא עבר טיפולים, הקרנות, ניתוחים, נסיעות לניו יורק ולגרמניה והרבה מאוד רופאים פרטיים, ובסופו של דבר בשנת 2000 קיבל את חייו בחזרה. אלא שבאפריל האחרון, הכל התחיל שוב. הזוג היה אז בגרמניה ואילת התחיל לסבול מכאב גרון טורדני. למרות הדיאגנוזה של הרופא בגרמניה שמדובר בהתקררות רגילה, כשנחת בארץ אילת עבר שוב בדיקות, ולמרבה הצער התקבלה התוצאה הנוראה מכל: הסרטן חזר שוב לגרון, קרוב למיקום הקודם. שוב חזרו זוגתו והוא לסיבוב מומחים מתיש, ושוב עלו אלה מול אלה האופציות הטיפוליות – ניתוח או הקרנות? ואם ניתוח, אז איזה? ועוד ועוד תהיות. אילת, שמאז הניתוח הראשון התחבר לאתר אמריקאי בשם Web Wisperess ("הלוחשים לאינטרנט"), ניסה לדלות מידע. האתר מיועד לאנשים שעברו ניתוחים במיתרי הקול ובו הם מחליפים מידע, משתפים במאמרים ומשמשים כמעין קבוצת תמיכה כלל עולמית.

"אבל אז", מספרת גוטמן, "התעוררנו בוקר אחד ואמרנו: רגע, מה עם רמב"ם? אנחנו מתרוצצים בין רופאים פרטיים ומומחים, אולי כדאי שנברר מה רמב"ם יכול להציע לנו. זה קרוב לבית, ובעבר אברהם היה שם בטיפולים. קראנו באינטרנט על פרופסור זיו גיל, מומחה בניתוח ראש וצוואר, ואהבנו מאוד את השקפת עולמו על הרפואה הציבורית".
אילת מהנהן בראשו בהסכמה. "זאת הייתה השקפת עולם שונה מהתפיסה הרגילה של רפואה ציבורית", הוא אומר. "גיל חושב שכל אדם צריך לקבל שירות רפואי מלא שכולל את כל מערך המומחים הקשורים למצבו בלי לרוץ לרפואה הפרטית".

איך התנהל המפגש במרכז?
גוטמן: "הגענו לפגישה עם פרופסור גיל, ולהפתעתנו נכחו בפגישה מערך של מומחים, כולל רופא המתמחה בניתוחי לייזר, מנתח פלסטי שהיה אחראי לשחזור, וגם בחורה בשם לימור חן, שהיא הקייס מנג'ר שעושה את כל התיאומים. להגיד שהיא כוח־על יהיה הפחתה במה שהאישה הזאת עושה. היא סופר וומן. צמודה אלינו כל הזמן. מתאמת רופאים, דואגת שהכל יהיה מהיר ונוח ומוודאת שכל הרופאים יעודכנו כל הזמן. היא עושה את זה מכל הלב.

"לחן, שהיא אחות עם תואר שני וניסיון של שנים בעבודה במחלקות טיפול נמרץ, מצטרפת דברת לוי, האחות הראשית של מחלקת אף־אוזן־גרון, ניתוחי ראש וצוואר, שגם תמיד הייתה שם בשבילנו מהפרט הקטן ועד הגדול. מאוחר יותר הבנו שיש להם גם קבוצת ווטסאפ ובעצם כל שאלה עוברת אל כולם. לא הייתה להם בעיה לתת לנו מענה גם כשהיו באמצע אירוע משפחתי או כנס חשוב בחו"ל. הם היו כל הזמן זמינים. אחד הדברים העצומים שעשה פרופסור גיל בראש ובראשונה זה שהוא הפך את המרכז לבית. אתה מרגיש שאתה נמצא בתוך מסגרת ששומרת עליך ודואגת לך כל הזמן".

"העולם הולך לכיוון של מרכזים רב תחומיים. השיטה שבה מטופל צריך לעבור מדלת לדלת ומרופא לרופא כבר אינה מקובלת. במרכז למחלות ראש וצוואר יש צוות שעונה על כל השאלות, בוחן את הבעיה מכל הזוויו​ת שלה, ורק לאחר מכן מתאימים לחולה את הטיפול"​ ד"ר יקי כהן

שירות VIP ברפואה הציבורית
לאחר המפגש ההוא פרופ' גיל וד"ר לירון אלדור המליצו על ניתוח ושחזור. אילת הסכים, ובתוך עשרה ימים הניתוח בוצע. בהמשך עבר אילת שני ניתוחים נוספים.
לדבריו, מלבד הטיפול הרפואי להסרת הגידול והשחזור הייתה זו האמנות שהשאירה אותו בחיים. במהלך הטיפול הוא החל לצייר ולכתוב. הוא צייר את עצמו ואת מה שקורה סביבו וכתב ספר ילדים למבוגרים. אחרי תקופת שיקום לא קלה הוא חזר אט־אט לחיי השגרה. אמנם אילת, שבעבר לימד בבתי ספר שונים ובהם בצלאל בירושלים, נאלץ להפסיק ללמד בגלל קשיי דיבור, אבל הוא נמצא יום־יום בסטודיו שלו, אוצר תערוכה של מיכה ברעם ועובד על תערוכה בגרמניה ועל תערוכה בגלריה העירונית בכפר סבא.

במקרה של אילת מדובר במחלת הסרטן, אבל המרכז למחלות ראש וצוואר מיועד לכל מי שסובל מבעיה באזורים אנטומיים אלה (ראש וצוואר). "אנחנו מטפלים בכל אדם שחושב שהוא מתאים למרכז. ההבנה שלנו לבעיות החולים השתנתה עם השנים", אומר ד"ר כהן. "בעיה שבעיני הרופא שולית ופעוטה, יכולה להיות אסון הפוגע באיכות חייו של החולה ובאיכות חיי הסובבים אותו. עצם המפגש עם מומחי המרכז מאפשר לנו לאבחן את הבעיה, לטפל בה, ואם אי אפשר להבריא ממנה, נלמד אותו איך לחיות איתה בלי שתפגע בתפקוד ובאיכות החיים. בגישה זו הצלחנו להפוך את חייהם של מאות מטופלים מסיוט לחיים נורמליים ופוריים. אין לנו מסננות. כל מי שרוצה לראות את המומחים של המרכז יכול לבוא עם הפניה מרופא משפחה, ולמי שלא מקבל התחייבות מקופת החולים מתאפשר פשוט לשלם סכום סמלי ולבוא להתייעצות. השירות ניתן במסגרת הרפואה הציבורית ומיועד לכל אזרחי מדינת ישראל".

התור, אם שאלתם את עצמכם, ייקבע בתוך כמה ימים עד שבוע. האשפוזים במרכז למחלות ראש וצוואר הם מהקצרים ביותר בארץ, ושיעור הסיבוכים מהנמוכים בעולם. לאור ההיסטוריה של הבריאות הציבורית בארץ קצת קשה להבין שמדובר במציאות ובחזון שלא עולים לנו דבר, או במילותיו של פרופ' גיל: "כל אחד ואחד מקבל כאן שירות VIP של אוליגרכים - ובחינם".
"אני לא יכולה לתאר מה המרכז הזה הוא עבורנו", מסכמת גוטמן. "המחלה הזאת היא פחד מוות כל הזמן, 24 שעות ביממה, והמרכז הזה נתן לנו תחושה שאנחנו נמצאים במקום מוגן".


"זאת הייתה השקפת עולם שונה מהתפיסה הרגילה של רפואה ציבורית. פרופ' גיל חושב שכל אדם צריך לקבל שירות רפואי מלא, שכולל את כל מערך המומחים הקשורים למצבו, בלי לרוץ לרפואה הפרטית"​ אברהם אילת


כח משולב - רשימת המומחים ומנהלי התחומים במרכז הרב תחומי למחלות ראש וצוואר

​פרופ' זיו גיל​
פרופ' זיו גיל
מנהל המחלקה לאף־אוזן־גרון, ניתוחי ראש וצוואר

ד״ר בלאן סאלם
ד״ר בלאן סאלם, מומחה באונקולוגיה
אחראי תחום אונקולוגיה של הראש והצוואר
התחום כולל מומחים בניתוחי ראש־צוואר, פלסטיקה שחזורית, ניתוחי פה ולסתות, אונקולוגיית ילדים, שיקום הפה, רדיולוגיה, רפואה גרעינית ופתולוגיה. הטיפול כולל ניתוחים, הקרנות, רדיוכירורגיה, כימותרפיה או שילוב של האפשרויות האלה.

ד״ר שגית זולוטוב
ד״ר שגית זולוטוב, מומחית באנדוקרינולוגיה
אחראית תחום רפואת בלוטת התריס ובלוטת יותרת התריס
תחומי עיסוק: אבחון, ניתוחים וטיפול במחלות שפירות וממאירות של בלוטת התריס ושל בלוטת יותרת התריס.
הצוות מורכב מאנדוקרינולוגים, רופאי אף־אוזן־גרון, רדיולוגים, רפואה גרעינית ופתולוגים.
הטיפולים כוללים טיפול ניתוחי ותרופתי, טיפול ביוד רדיואקטיבי, בדיקות הדמיה ואבחון בזמינות מיידית.

פרופ' גיל סווירי
פרופ' גיל סווירי, מומחה בנוירוכירורגיה
אחראי תחום ניתוחי בסיס גולגולת והיפופיזה
תחומי עיסוק: טיפול כירורגי במחלות וגידולים של בסיס הגולגולת וגידולים של בלוטת יותרת המוח היפופיזה, גידולים מסוג מנינגיומות, נוירינומות קורדומה, קונדרוסרקומה, דליפת נוזל מוח שדרה וטיפול בתהליכים דלקתיים וזיהומיים שמערבים את בסיס הגולגולת.
הצוות כולל מומחים בתחום הנוירוכירורגיה, אף־אוזן־גרון, עיניים, פה ולסת, רדיותרפיה ואנדוקרינולוגיה.

ד״ר לירון אלדור
ד״ר לירון אלדור, מומחה בכירורגיה פלסטית ומנהל השירות המיקרוכירורגי
אחראי תחום כירורגיה פלסטית ומשחזרת של הראש והצוואר
תחומי עיסוק: כירורגיה משחזרת לאחר כריתה של גידולים באזור הראש והצוואר, ניתוחים להסרה של גידולי עור, השתלות ומיקרוכירורגיה, טיפול בפגיעות קוסמטיות או תפקודיות באזור הראש והצוואר כתוצאה מחבלה, קרינה או מומים מולדים.

פרופ' עדי רחמיאל
פרופ' עדי רחמיאל, מנהל מחלקת כירורגיית פה ולסתות
אחראי תחום כירורגיית פה ולסתות
טיפול במחלות הפה והלסתות. רופאי התחום משתתפים בניתוחים ובשחזורים שבהם מתבצעים שחזורי לסתות, טיפול במומים מולדים בפנים וכריתות של גידולים.

פרופ' עדי רחמיאל
ד״ר דימיטרי אוסטרובסקי, אחראי תחום אמבולטורי אף אוזן גרון
אחראי תחום כירורגיית הארובה והסינוסים
טיפול במחלות של הסינוסים, ארובת העין ודרכי הדמעות, דום נשימה, נחירות ופוליפוזיס, ניתוחים להפחתת לחץ בארובת העין כמו במחלת Graves. הצוות כולל מומחים באף־אוזן־גרון, רפואת עיניים ואוקולופלסטים, רינולוגיה, אנדוקרינולוגיה, כירורגיה פלסטית, כירורגיית פה ולסת ושיקום של העין והפנים.

ד״ר יעקב כהן
ד״ר יעקב כהן, מומחה באף־אוזן־גרון, ניתוחי ראש־צוואר
אחראי תחום מחלות הגרון ובית הבליעה
התחום כולל טיפול בגידולים בגרון ובית הבליעה. בירור וטיפול בצרידות, טיפול בבעיות בליעה, טיפול בסרטן ראשוני של הגרון וטיפול "קול מקצועי" לזמרים, שחקנים ומורים. פעולות ייחודיות של הזרקת בוטוקס לגרון, הזרקות של חומרי מילוי למיתרי הקול במקרים של צרידות. הצוות כולל מומחים ברפואת אא"ג ניתוחי ראש-צוואר וקלינאי תקשורת.

ד"ר צבי גוטמכר
ד"ר צבי גוטמכר, מומחה בשיקום פנים ולסתות
אחראי תחום שיקום פנים ולסתות
שיקום הפה, הפנים והלסתות במהלך הניתוח ולאחריו. הטיפול כולל שיקום לאחר כריתות נרחבות של הפנים, שחזור לסתות, עיניים, אף, אוזניים, חלקי גולגולת ותמיכה לטיפולים קרינתיים, אסתטיקה של חלל הפה, פתולוגיה של מפרקי הלסת וחריקות שיניים.

גב' לימור חן​
גב' לימור חן​
MA בסיעוד
Mph במינהל מערכות בריאות
בוגרת קורס טיפול נמרץ
אחות מנהלת מקרה בשילוב תפקיד אחות מומחית קלינית שמטרתה לנצח על הטיפול מהביקור הראשון במרפאה ועד לשיקום. האחות המתאמת מובילה את פעילות הרופאים מהדיסציפלינות השונות ובדרך זו מסייעת בפיקוח על התהליך ומשמשת כחזית של המרכז מול המטופל ורופא המשפחה.


גב' ציפי משייב
גב' ציפי משייב

RN MA
אחות מומחית בטיפול נמרץ
אחות מתאמת, המרכז למחלות ראש צוואר

איך מגיעים אלינו?
רמב"ם קליניק
קניון רמת אביב, איינשטיין 40, תל אביב.
טלפון: 5324* 04-7773568
רמב"ם הקריה הרפואית
רחוב העלייה השנייה 8, חיפה
טלפון: 5324* 04-7773568