בלוג אונקולוגיה

מודעות לסרטן השד בתקופת הקורונה

תאריך פרסום: 20/10/2020 10:00

נראה שאין אדם על פני כדור הארץ שלא הושפע ממגיפת הקורנה.  השינוי נוגע בכל פן של חיינו ובצורה משמעותית גם בשגרת הבריאות של כל אחד ואחת מאיתנו.
כאנשי צוות רפואי אנו עדים לפגיעה בבדיקות הסקירה, אבחנה, טיפול ומעקב אחר נשים המאובחנות עם מחלות שד.  ישנו חשש לצאת מהבית, חשש להגיע לבית החולים או למכון ההדמיה וחשש מהמגע עם הצוות הרפואי.

מודעות לסרטן השד בתקופת הקורונהמודעות לסרטן השד בתקופת הקורונה

המצב קשה עוד יותר לנשים הנמצאות בסיכון מוגבר ואלו המאובחנות עם סרטן שד בעבר או בהווה  - נשים אלו מתחבטות האם לדחות את הממוגרפיה השנתית, האם לוותר על בדיקת הרופא, האם לדחות ניתוח מתוכנן?
החשש של הנשים לבצע בדיקות וטיפולים בבתי החולים ובמרפאות בגל הראשון קיבל רוח גבית מהמערכת הרפואית אשר מצידה עצרה כל פעילות שאינה קריטית.  בדיקות סקירה נדחו או בוטלו; ניתוחים רבים נדחו והאוירה הכללית בקרב המטופלות והרופאים היתה: "נחזור לשגרה אחרי המבול.." רק שהמבול ממאן לחלוף והפך לשגרה החדשה.


סרטן השד הוא הנפוץ ביותר בקרב נשים וככזה הוא משפיע על משפחות רבות ברחבי העולם. 
אחד האמצעים היעילים ביותר להתמודדות עם האבחנה הוא בדיקות סקירה המובילות לגילוי מוקדם בעיקר בדיקת הממוגרפיה.  בניגוד לחלק מהמחלות האחרות, נקודת האור העיקרית בסרטן שד היא שגילוי מוקדם מציל חיים!

  
דחייה של הממוגרפיה השנתית אינה מומלצת, גם לא בתקופת הקורונה. 

אין סיבה לחשוש שהמרפאות ומכוני הממוגרפיה טומנים בחובם סיכון לנבדקות וגם אין סיבה לחשוש מלהגיע לבית החולים לצורך בדיקות או ניתוחים.  הדחיה, היא שמסכנת.
כמו בכל הימים, אנו כאן בשבילך.


בואי להיבדק!

בברכת בריאות, צוות המכון לבריאות השד ברמב"ם.