בלוג אונקולוגיה

החלמה מסרטן השד

תאריך פרסום: 20/10/2020 14:00

קרוב ל 90% מקרב אוכלוסיית הנשים שחלו בסרטן שד מקומי, מחלימות מהמחלה. עם זאת, המחלימות מדווחות על מגוון של בעיות וקשיי הסתגלות לחיים בעקבות המחלה והטיפולים הממושכים. במקרים רבים ישנה פגיעה באיכות החיים, שבאה לידי ביטוי במישור הנפשי, המשפחתי-זוגי, החברתי והכלכלי.

החלמה מסרטן השדהחלמה מסרטן השד

במישור הרגשי, המחלימות סובלות, לעיתים אף תקופות ממושכות לאחר סיום הטיפולים, מתסמינים כגון: דיכאון, חרדה, מתח ועצבנות, חשש מפני חזרת המחלה, תחושות אבל ואובדן, העדר משמעות בחיים, והעדר שמחת חיים.  במישור המשפחתי-זוגי יש קושי במקרים רבים לחזור לשיגרת החיים. ישנה ציפייה של המשפחה מהאישה לחזור ל"חיים רגילים" אף שהיא חשה שאינה מסוגלות לכך פיזית ונפשית. הדבר יוצר לעיתים קרובות קונפליקטים בתוך המשפחה, בעיות בזוגיות, ואף שינויים בתא המשפחתי.
במישור החברתי-כלכלי, חלק מהמטופלות לא חוזרות לעבודתם הקודמת, חלקן חוזרות לחלקיות משרה וחלקן ממשיכות להיות נתמכות בקצבאות שונות, מה שמביא לעיתים לירידה בהכנסות ופגיעה ברמת החיים.
אבחנה של סרטן בכלל וסרטן השד בפרט, נחווית כאיום על החיים, המשאיר חותם גם לאחר

ההחלמה. החותם הזה מאופיין בהבנה של האישה את ארעיות החיים, איך ביום אחד "השמים נופלים" והעולם כפי שהכרנו אותו קודם משתנה, ואולי לתמיד. בשיחות שלי עם נשים, הן מתארות את חייהן כמירוץ. מירוץ, שבו לא היתה להן הזדמנות לעשות עצירה, "פאוזה". נשים רבות מוצאות את עצמן עושות מעין "חשבון נפש" על חייהן כפי שהתקיימו עד כה: האם אני מרוצה מחיי? האם אני מרגישה טוב במקום העבודה שלי? בזוגיות שלי? בקשר עם ילדיי?

מחלת הסרטן מאפשרת לאישה לשאול את השאלות הללו, ולעיתים להחליט לעשות שינויים בחיים, ואף להגשים חלומות ישנים.
טיפלתי באישה צעירה לאחר שעברה ניתוח בשד להסרת גידול סרטני ובהמשך קיבלה סידרה של הקרנות. בעיקבות הניתוח להוצאת בלוטות הלימפה מבית השחי, האישה סבלה מקושי בתפקוד היד, דבר שהגביל אותה לחזור לעבודתה כמזכירה. האישה שיתפה אותי בקושי שלה לחזור לעבודתה הקודמת המצריכה שעות רבות של עבודת הקלדה במחשב, כמו כן ציינה את חוסר שביעות הרצון שלה מחייה המקצועיים. לדבריה, על אף שעבודתה מאפשרת לה יציבות כלכלית, היא חשה שאין בכך די עבורה. היא חשה חוסר סיפוק, שיעמום, עייפות וחוסר עניין בעבודתה שבא לידי בטוי בתחושת דיכדוך ועצבות. בתהליך הטיפול הבינה האישה שעליה לשנות את סדרי העדיפויות שלה בחיים ולמצוא איזון מחודש בין הדרישות הכלכליות לבין רצונותיה ומאווייה.

בסיום התהליך הפסיכו סוציאלי, הפניתי אותה למחלקת השיקום של הביטוח הלאומי שם עברה תהליך של אבחון מקצועי ע"י עובדת סוציאלית מומחית בשיקום. בסיוע הביטוח הלאומי, היא החלה ללמוד קורס בארגון ארועים וכנסים אותו סיימה בהצטיינות ולאחריו הקימה עסק עצמאי. נפגשתי איתה כשנה לאחר שסיימה את הטיפולים בעת שהגיעה לביקורת רפואית, היא הביעה ספוק רב מעיסוקה החדש, סיפרה על קשיים, אך לצידם שיפור ניכר במצבה הנפשי ובתחושת הרווחה שלה.
וכך, הפציעה בשמיים הקודרים של המחלה קשת צבעונית, שמסמלת התחלה חדשה.

נכתב ע"י ליאורה גרויסמן עובדת וסוציאלית ופסיכותרפיסטית, ראש צוות עו"ס מכון אונקולוגי