בלוג הריון ולידה

היריון ולידה בגיל מאוחר

למרות, שהסטטיסטיקה קובעת כי הסיכוי ללידת חי יורד ונמצא ביחס הפוך לגיל האם, למעלה מ-22 אלף נשים מעל גיל 35 ילדו בישראל בשנת 2,000. מסתבר, שעם טיפול ומעקב רפואי נאות, יש היום מעל 90% סיכוי להריון ולידה תקינים גם מעבר לגיל 40. היולדת המבוגרת ביותר בישראל, נכון לכתיבת שורות אלו, אשר הרתה בצורה טבעית, הייתה בת 51 בעת הלידה. עובדה.

היריון ולידה בגיל מאוחרהיריון ולידה בגיל מאוחר

מאת: ד"ר ​דרוגן אריה, מנהל חדר לידה ומרכז התכנית לאבחון
טרום לידתי של מומים מולדים, הקריה הרפואית רמב"ם


אם עברת את ה-35 ואת חושבת להרות, יש כמה נתונים שאת חייבת לקחת בחשבון. גיל 35 מוגדר בספרות הרפואית, כגיל מבוגר יחסית להריון ולידה ועל פי הסטטיסטיקה - הסיכוי ללידת וולד חי יורד ונמצא ביחס הפוך לגיל האם.
אולם, מספר הנשים היולדות שעברו את ה-35, נמצא כל הזמן בעליה. בשנים האחרונות מהוות יולדות מעל גיל 35 כ-16% מכלל היולדות, לעומת כ 10% בלבד לפני עשור.
עליה זו מוסברת ע"י הנטייה להתחתן מאוחר יותר, לדחות את הילודה עד להשלמת הלימודים ו/או ביסוס הקריירה המקצועית, כמו גם, אחוז הגירושין העולה, המביא חלק מהזוגות לנסות ולהעמיק את הקשר החדש ע"י הבאת ילד לעולם.

הריון בגיל המאוחר עלול להיות מסובך ומסוכן יותר, לאם וליילוד. נשים מעל גיל 35 נוטות יותר ללחץ דם גבוה, סוכרת והשמנת יתר. סיבוכי הריון שכיחים יותר בגילאים אלו וכוללים רעלת הריון (פי 2.7), סוכרת הריונית (פי 4.5) וסוכרת גלויה מטופלת באינסולין (פי 3.2) ולכן יש חשש להריון בסיכון.
כתוצאה, בנשים מבוגרות יהיו יותר הפעלות לידה לסיום ההריון (פי 1.8 – 2.3), יבוצעו יותר ניתוחים קיסריים (פי 2) ויוולדו יותר ילדים גדולים (פי 1.6), מאשר באוכלוסייה הכללית. כמו כן, חשוב לציין, כי תמותת האמהות גדולה פי שניים בנשים היולדות מעל גיל 35.

נשים מבוגרות נמצאות גם בסיכון יתר להפלה, בעיקר עקב הקשר בין גיל מתקדם והסיכון לבעיות כרומוזומליות בעובר. גם אי סדירות הורמונלית, הגורמת לביוץ לא תקין ותפקוד לקוי של הגופיף הצהוב בשחלה, ומחלת כלי דם או סוכרת לא מאוזנת בתקופת ההפריה, מעצימים את הסיכון להפלה. ככלל, השפעת גיל האם על התפתחות העובר, נגזרת מהמצב הרפואי של האם לפני ובמהלך ההריון.

  • בעיה כרומוזומלית בעובר - יש קשר ישיר בין גיל מתקדם של האם והסיכון לבעיות כרומוזומליות בעובר. הוא עולה מ 1 ל 200 לידות בגיל 35, ל 1 מתוך 100 לידות בגיל 38 ועד 1 מתוך 20 לידות בגיל 45 שנים. אולם, זהו פגם הניתן לזיהוי בודאות ע"י בדיקת מי שפיר או בדיקת סיסי שליה.
  • הפרעה לגדילת העובר - השכיחות של עובר קטן לגיל ההריון גבוהה פי 2 מזו שבאוכלוסייה הכללית, בעיקר בנשים עם יתר לחץ דם. סיבוך נוסף מתבטא בגדילת יתר של העובר, בשכיחות פי שתיים מכלל האוכלוסייה, בעיקר בנשים עם סוכרת.
  • מות עובר - בשליש השלישי של ההריון מופיע בנשים בגיל מתקדם פי 1.5 מאשר בנשים צעירות. הוא עשוי להיגרם עקב היפרדות שילייה, סיבוך השכיח פי 8 בהריון מעל גיל 40.
  • לידה מוקדמת - הסיכוי ללידה מוקדמת הינו פי 4 בהריון של נשים מעבר לגיל 35. חלק מהלידות המוקדמות מוסבר בצורך ליילד את האישה לפני המועד עקב סיבוכי ההריון.
  • העלות הכספית – הריון מעבר לגיל 35 הינו הריון יקר. הצורך בבדיקות דם ואולטרה-סאונד תכופות יותר, בדיקות מי שפיר או סיסי שיליה ומעקב צמוד עם אפשרות לאשפוז במהלך ההריון ואחרי הלידה, יכולים להפוך את ההריון למעמסה כלכלית.

הסטטיסטיקה אולי לא צובעת את הסיכויים שלך בוורוד, אבל זו בהחלט לא כל התמונה. למרות התוצאות הפחות טובות המדווחות בהריונות של נשים בגיל מתקדם, חשוב להדגיש שרוב הסיבוכים מתוארים בנשים עם מחלה קודמת.

לאישה בריאה, במצב תזונתי ותפקודי תקין, עם גישה לטיפול רפואי ומעקב הריון נאות, יש היום סיכויים מצוינים (מעל 90%) להריון ולידה תקינים ולילד בריא, גם מעבר לגיל 40. בשנת 2002 עשו זאת בהצלחה כ-22 אלף נשים, שהן כשישית מכלל היולדות בישראל.

יתר על כן, גם נשים בשלהי גיל הפוריות עשויות להרות וללדת. היולדת המבוגרת ביותר בישראל, אשר הרתה בצורה טבעית, הייתה בת 51 בעת הלידה. טכנולוגיות הרבייה החדישות (תרומת ביציות, לדוגמא), מאפשרות למעשה הריון ולידה בכל גיל גם בגיל 90, כמו שרה אימנו ...