טיפים להנקה מוצלחת

  • מומלץ להתחיל להניק מיד לאחר הלידה. מחקרים הראו כי בהינתן ההזדמנות, תינוקות רבים בני דקות ספורות בלבד יזחלו מבטן האם ועד לשד, יתחברו אליו ויתחילו לינוק בכוחות עצמם. במקרים אחרים, זהו תהליך שלוקח כשעה ואף יותר. אבל, כדאי להתעקש על ההזדמנות והזמן להצמיד את גופו של התינוק לגופך, לבלות ביחד ולהתחיל ללמוד זה את זו.
  • תפיסה נכונה של השד חיונית להצלחה. זהו המפתח להצלחת ההנקה. פיו של התינוק צריך להיות פתוח לרווחה, כאשר הפטמה הפונה לכיוון החך העליון נמצאת עמוק בפיו וכן חלק גדול מן העטרה (החלק החום שסביב הפטמה). אם נאמר לך כי התפיסה של תינוקך בן היומיים טובה, למרות שפטמותייך כואבות ו/או פצועות מאוד, היי סקפטית, ובקשי עזרה. כאב לא אמור להופיע בזמן הנקה.
  • ברוב מחלקות היולדות ישנן יועצות הנקה מוסמכות, שישמחו לעמוד לרשותך. השתדלי להיעזר ביועצת הנקה מוסמכת, למרות שהאחות של משמרת בוקר כבר הראתה לך בדיוק מה צריך לעשות. עזרה מקצועית ומנוסה היא, בד"כ, כל מה שצריך כדי לבסס את יכולות ההנקה הטבעיות שלך.
  • הניקי על פי הצורך. תינוקות רכים צריכים לאכול לעיתים קרובות, אך לא לפי לוח זמנים קבוע. התינוק יראה סימני רעב הרבה לפני שיתחיל לבכות. נשימתו משתנה או שהוא מתחיל להתמתח ובד"כ, יכניס את ידיו לתוך פיו. זה הזמן להציע לו אוכל. ההנקה הנכונה תגרה את השדיים להגביר את ייצור החלב. בהמשך, התינוק בעצמו יסדר לו סדר יום נוח יותר. אולם, מאחר וחלב אם מתעכל ביתר מהירות מאשר תחליפי חלב אם, אוכלים תינוקות יונקים לעיתים קרובות יותר, מאלה שניזונים מתחליפים.
  • יניקה מבקבוק עם פטמה מלאכותית עלולה לבלבל את התינוק. קיים הבדל בין יניקה מבקבוק ויניקה מפטמת השד. למרות, שישנם חילוקי דעות בנושא 'בלבול פטמות', הדעה הרווחת היא, שתינוקות יעדיפו את מה שיספק להם זרימה מהירה של נוזלים (בקבוק) ועלולים לסרב למה שלא (הנקה), או לינוק פחות ובחוסר יעילות. בנוסף לכך, אופן מציצת הבקבוק או המוצץ שונה מאופן מציצת השד. מהסיבה הזו, מומלץ גם לדחות ככל שניתן את השימוש במוצץ: טוב להמתין שבוע או שניים עד שנותנים לתינוק מוצץ.
  • תינוק שיונק היטב לא ינק שעות על גבי שעות. אם הוא יונק כך, זה בד"כ נובע מתפיסה פחות טובה, הגורמת לכך שאיננו מקבל את החלב הנחוץ לו. לכן, במקום להגביל את אורך ההנקות, וודאי שהתינוק שלך תופס היטב את השד ותני לו לינוק בקצב שלו.
  • אל תשתמשי בתוספות: תינוקות יונקים אינם זקוקים למים ממותקים או לתחליפי חלב אם. הם עלולים להפחית את תיאבון התינוק ולהביא לירידת כמות החלב שהוא צורך. ככל שהתינוק יונק יותר, כך גדל ייצור החלב. הוספת מים, מי סוכר, או פורמולה, נדרשים רק לעתים נדירות.
  • אין צורך לרחוץ שד לפני כל הנקה. יש לשמור על היגיינה אישית. ניתן לאוורר פטמות מידי פעם. אם הפטמה אמנם נסדקת, ניתן למשוח אותה במשחות המיועדות לכך ולפנות לעזרה מקצועית.
  • לעיתים קורה, שנוצר גודש של חלב בשדיים, כתוצאה מפער גדול מן הרגיל שנוצר בין ארוחה לארוחה, או כיוון שתינוקך יונק יותר וגורם ליצירת חלב מוגברת. למרות הכאב או אי הנוחות שעלולים להיגרם בתחילת היניקה, יש להמשיך ולהניק את התינוק לעיתים קרובות, עד שהגוף מסתגל וקצב ייצור החלב מתאזן.