בדיקות וטיפולים
בנק הדם ויחידת אפרזיס

טסיות הן התא האחראי לקרישת הדם ונויטרופילים הם תאי דם לבנים האחראיים למלחמה בזיהומים. המעבדה לאימונולוגיה של טסיות ונויטרופילים היא המעבדה היחידה בארץ המתמחה באיתור ואפיון נוגדנים כנגד טסיות ונוגדנים כנגד נויטרופילים.

מה משמעותם הרפואית של נוגדנים כנגד טסיות?
נוגדנים כנגד טסיות יכולים להיווצר במהלך הריון: הנוגדנים נוצרים על ידי מערכת החיסון של האם ומכוונים כנגד מאפיינים של טסיות שירש העובר מהאב ואינם נמצאים על טסיות האם. התופעה מכונה : Neonatal alloimmune thrombocytopenia או בקיצור NAIT והיא מופיעה בממוצע בכ- 1:1200 הריונות. זוהי תגובה טבעית של מערכת החיסון האימהית כנגד חלבונים זרים לה (שמקורם באב) אך היא עלולה לסכן את העובר כיוון שהנוגדנים מהאם חוצים במהלך ההריון את השיליה נכנסים למערכת הדם של העובר וגורמים להרס הטסיות שלו. תהליך זה עלול לגרום לדימום בעובר, במהלך ההריון ו/או הלידה. לא ניתן כיום להעריך האם ספירת הטסיות בעובר תקינה, ולמרבית הילודים לא נעשית ספירת דם כשיגרה. אך בכל מקרה בו נולד תינוק עם ספירת טסיות נמוכה משמעותית מהנורמה (ספירה נורמלית של טסיות צריכה להיות מעל 150 אלף טסיות למיקרוליטר), צריך לשלול נוכחות נוגדנים לטסיות באם, בדיקה הנעשית באופן בלעדי במעבדתנו. החשיבות בביצוע הבדיקה, גם אם התינוק בריא ולא סבל מדימום כלשהו היא שהסכנה לדימום בעובר גדלה מהריון אחד למשנהו. לכן, בכל מקרה של ספירת טסיות נמוכה או במקרה של דימום מוחי במהלך הריון, יש לשלול קיום נוגדנים כנגד טסיות באם. לצורך ביצוע הבדיקות לאיתור הנוגדנים בדם האם, יש צורך בכמות טסיות גדולה מהתינוק. מכיוון שאיננו יכולים ורוצים לקחת מהתינוק כמות דם גדולה, אנו משתמשים במקומן בטסיות הנלקחות מהאב ולכן גם הוא ידרש לתת דגימות.
נוגדנים כנגד טסיות עלולים לגרום להרס תאים אלה גם בעקבות טיפול תרופתי, עירויי טסיות קודמים או מחלה בה יוצר הגוף נוגדנים עצמיים (מחלה הנקראת ITP). מעבדתנו מתמחה באיתורם של נוגדנים כנגד טסיות בכל המצבים הרפואיים הללו.


מה משמעותם הרפואית של נוגדנים כנגד נויטרופילים?
נוגדנים לנויטרופילים (תאים לבנים) גורמים להרס תאים אלה וכתוצאה, לסיכון ללקות בזיהומים, בעיקר זיהומים מחיידקים. ישנם מצבים רפואיים רבים העלולים לגרום לירידה ממושכת בספירת התאים הלבנים, חלקם כתוצאה מתהליכים של שיבוש ייצור התאים במח העצם אך חלקם, בעיקר בתינוקות וילדים צעירים, הם תוצאה משיבוש במערכת החיסון הגורם לגוף לייצר נוגדנים כנגד התאים הלבנים העצמיים. איתור הנוגדנים חשוב מאוד לאבחנה שכן, בניגוד לתהליכים הגורמים לשיבוש בייצור תאים אלה, הנוגדנים חולפים בדרך כלל מעצמם. נוגדנים לנויטרופילים יכולים לעבור גם מאם לעובר במהלך הריון ולהווצר כתוצאה מטיפולים תרופתיים שונים. מעבדתנו מתמחה בגילוי נוגדנים כנגד נויטרופילים במצבים הרפואיים השונים.

מי צריך להיבדק?
הצורך בבדיקה לאיתור נוגדנים כגורם להרס טסיות או נויטרופילים נקבע ע"י רופא מטפל: רופא המטולוג / רופא משפחה / רופא ילדים ובמקרה של נוגדנים בהריון גם רופא נשים. הרופא יפנה את המקרים החשודים לבדיקת המעבדה. לצורך ביצוע הבדיקות יש להצטייד בהתחייבות מתאימה מקופת החולים

לשאלות וברורים ניתן לפנות טלפונית למעבדה בטל: 04-7771304/3488
או במייל, לד"ר בונשטיין, מנהלת המעבדה, בכתובת:
[email protected]

נשמח לעמוד לרשותכם

למידע נוסף על המעבדה לאימונולוגיה של טסיות ונויטרופילים

הטיפול ניתן ב:

הנויטרופילים (neutrophils) מהווים בין 40% ל-70% מסך כל תאי הדם הלבנים ותפקידם העיקרי הוא להוות את חומת המגן הראשונית של מערכת החיסון כנגד מחוללי מחלה כגון חיידקים שונים. ריכוזם הנורמאלי בדם נע בין 3,000 ל-7,000 תאים למיקרו ליטר וירידה במספרם אל מתחת ל-1,000 (נויטרופניה), מעלה את הסיכון לזיהומים.
על גבי קרום התא (ממברנה) של הנויטרופילים ישנם חלבונים וסוכרים המשמשים את התא לקליטת אותות (קולטנים/רצפטורים) והעברת מסרים וחומרים לתוך ומחוץ לתא. קיימת שונות מבנית קטנה בין אותם חלבונים באנשים שונים (ללא הבדל בפעילות). שונות זו היא הגורם לכך שבעקבות חשיפה של אדם אחד לנויטרופילים של אדם אחר עלולים להיווצר נוגדנים כנגד החלבונים (אנטיגנים) של הנויטרופילים הזרים. על הנויטרופילים אנטיגנים ייחודיים להם הנקראים בשם HNAs-Human Neutrophil Antigens.
נוגדנים כנגד נויטרופילים מעורבים במצבים קליניים שונים כגון:

א. נויטרופניה של היילוד ((FNAIN) Fetal/Neonatal alloimmune Neutropenia - תופעה בה, במהלך ההריון, יוצרת האם נוגדנים כנגד אנטיגנים של הנויטרופילים של העובר שמקורם באב. הנוגדנים נצמדים לנויטרופילים של העובר ומתווכים את השמדתם. במצב כזה ישנה סכנה שהיילוד יהיה חשוף לזיהומים במהלך שבועות חייו הראשונים, עד שנוגדן האם יעלם וספירת הנויטרופילים תתאושש.

ב. נויטרופניה בעקבות נוגדנים עצמיים - ישנם מקרים, בעיקר בילדים עד גיל שלוש שנים, בהם מערכת החיסון, ככל הנראה בשל חוסר בשלותה, טועה ומייצרת נוגדנים כנגד האנטיגנים העצמיים. תופעה זו נקראת נויטרופניה אוטו-אימונית (autoimmune neutropenia). הנוגדנים העצמיים גורמים להרס הנויטרופילים אשר, בהעדרם, חשוף החולה לזיהומים חוזרים. במקרה של נוגדנים עצמיים בילדים, הנוגדנים בדרך כלל ייעלמו מעצמם בתוך מספר חודשים

ג. TRALI – Transfusion assosiated acute lung injury, תגובה קשה מאוד של בצקת ריאות בעקבות עירוי מרכיב דם אשר הכיל נוגדנים כנגד נויטרופילים שמקורם בתורם המנה. נוגדנים אלה, אשר התורם ייצר כתגובה לחשיפה קודמת (בדרך כלל נשים שנחשפו לנויטרופילים במהלך הריון) יצמדו לנויטרופילים של המקבל ואלה, כתגובה, עלולים לעבור שפעול ולפגוע תוך כדי כך בתאי האנדותל המרכיבים את דופן כלי הדם. פגיעה זו תגרור דליפת נוזלים לתוך הרקמה ולבצקת. התופעה מתרחשת בעיקר בריאות המקבל ולכן הסימן המובהק שלה הוא בצקת ריאות העלולה אף להביא למותו של המקבל.
מכיוון שמלבד נויטרופניה כתוצאה מנוגדנים, ישנן סיבות רבות ונוספות לנויטרופניה, חלקן קשורות לתהליכים ממאירים ואחרים, ישנה חשיבות גדולה באיתורם של נוגדנים אלה לצורך האבחון והטיפול. איתור הנוגדנים מסובך מבחינה טכנית ומצריך לכן ידע ויכולות טכניות ייחודיות לביצוע הבדיקות .

לאחר תהליך בחינה ארוך ומדוקדק, הוסמכה לאחרונה המעבדה לאימונולוגיה של טסיות ונויטרופילים במרכז הרפואי רמב"ם, ע"י איגוד מעבדות הרפרנס הבינלאומי של ה-ISBT (International Society of Blood Transfusion) לבצע את הבדיקות הייחודיות לאיתור ואפיון של נוגדנים כנגד נויטרופילים ובאבחון מצבים קליניים הנגרמים כתוצאה מקיומם. זוהי המעבדה היחידה בארץ, והמעבדה ה-17 בעולם, שקיבלה הסמכה זו.

המעבדה נותנת שירות לכל בתי החולים ומבוטחי כל הקופות בכפוף להתחייבות כספית מתאימה
לפרטים נוספים :
המעבדה לאימונולוגיה של טסיות ונויטרופילים
מרכז רפואי רמב"ם
טל: 04-7771304/3488/2052
פקס: 04-7772905
מנהלת המעבדה, ד"ר לילך בונשטיין: [email protected]

למידע נוסף על נוגדנים כנגד נויטרופילים Neutrophils