תרומת טסיות

תמונה ראשית-תרומת טסיות

תרומת טסיות

טסיות הן תא חיוני מאוד בדם שלנו שאחראי על קרישת הדם בגוף ומניעת דמם. בחסר של הטסיות בגוף יש סכנה לדימומים שונים, ביניהם דימום ריאתי ומוחי. כאשר מבצעים הליך של תרומה ומוציאים את הטסיות מחוץ לגוף של התורם, הן חיות רק 5 ימים ולכן יש צורך באספקה מתמדת שלהן. תרומה איכותית של טסיות מתבצעת רק בתהליך שנקרא אפרזיס, אשר מבוצע  בבנק הדם בבית החולים רמב"ם. טסיות חיוניות לחולים דחופים וכאלה הזקוקים לניתוח, ולמטופלים אונקולוגיים רבים (מבוגרים וילדים) אשר בגלל מחלתם הטסיות לא מיוצרות ברמה מספקת או שיש צורך במתן טסיות מתורמים, בכדי להציל את חייהם.

התרומה מבוצעת בתהליך הנקרא אפרזיס, בו התורם מתחבר למכונה ייעודית עליה מורכב סט חד פעמי אשר שואב דם מהוריד, מפריד ממנו את הטסיות ומחזיר אליו את יתר מרכיבי הדם. משך התרומה עד שעה וחצי. התהליך אינו מסכן את התורם והגוף מחזיר לעצמו את הטסיות שנתרמו תוך 24 עד 48 שעות. בנוסף, כל רכיבי המכונה חד פעמיים ואין סיכון של מגע דם בין תורם לתורם.

בכדי לקחת חלק במלאכת התרומה החשובה ומצילת החיים יש צורך להגיע קודם לכן לבית החולים לבדיקת התאמה* (ניתן לקבוע תור לבדיקת התאמה באמצעות קישור בדף זה). רק מי שימצא מתאים יזומן לתהליך התרומה.

מי יכול לתרום טסיות

מכיוון שלא מדובר בתרומת דם רגילה אנו מעוניינים לחבר למכונת ההתרמה רק את מי שנבדקו ונמצאו מתאימים לתרומה. לשם כך על כל מי שמעוניין לתרום להגיע אלינו לבדיקת התאמה לפני שיקבע לו מועד לתרומה עצמה.

מה נכלל בבדיקת ההתאמה ?

בדיקת התאמה לתרומה כוללת מילוי שאלון תורם. בנוסף, נבדקת התאמת הורידים של התורם לתרומה  ונלקחות דגימות דם לבדיקות מעבדה החיוניות לצורך התרומה, כדוגמת ספירת דם, סוג דם ושלילת הדבקה בוירוסים שונים כמו צהבת.

הבדיקה מתבצעת בבנק הדם בבית החולים וניתן להזמין תור לבדיקה באמצעות זימון התורים באתר.

מי יכול לבוא ולהיבדק בבדיקת התאמה לתרומת טסיות ?

גברים ונשים (שלא היו בהיריון אף פעם)* בני 18 - 60 (מעל גיל 60 נדרש אישור רפואי לתרומה מהרופא המטפל) . על המועמדים לעמוד בתנאים המפורטים בשאלון התורם המקובל במדינת ישראל.
 
  • הסיבה שמומלץ לא לקבל מנות מנשים שהיו בהיריון, היא מאחר ומסיבות פיזיולוגיות של היריון שהיה בעבר, מספר רב של נשים מפתחות בדמן נוגדנים שונים אשר עלולים לגרום לתגובה קשה ומסכנת חיים במי שמקבל את התרומה שלהן, תגובה שאנו מעדיפים למנוע כדי לא לסכן את חיי המטופל שיקבל את המנה.

תרומת טסיות (לאחר קבלת אישור על התאמה)

תורמים שבדיקות ההתאמה שלהם יצאו תקינות ומתאימות, יכולים לקבוע תור לבדיקה באמצעות זימון התורים באתר לתהליך תרומת הטסיות.

 
בסיום התרומה נשמח להעניק לתורם שובר לקפה ומאפה ואישור לחנייה חינם בחניון בית החולים אשר יעניק לך גישה נוחה ליחידה לתרומת טסיות.

זימון תור להתאמה לתרומת טסיות

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.

לזימון תור לבדיקת התאמה בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

בדיקות התאמה מתקיימות בימים א' - ד' מ 15:00 עד 18:30

במגדל סמי עופר (בניין ראשי מס. 1) , קומה 1-, בסמוך למכון ה-MRI

להורדת קובץ שאלון לתורם>