חדשות רמב"ם

בשורה לתושבי הצפון: שירות חדש ברמב"ם מאפשר קיצור תורים לטיפול ברכיתרפיה בסרטן הערמונית

תאריך פרסום: 19/02/2019 08:00
ברכיתרפיה, אחד הטיפולים הידועים בחולי סרטן ערמונית, מבוצע ברמב"ם כ-20 שנה. כבית החולים היחיד בצפון הארץ ובין הבודדים בישראל המבצעים את הפרוצדורה, רמב"ם צבר ניסיון רב בטיפול באמצעות ברכיתרפיה, עם תוצאות מצוינות. אולם, ההצלחות הטיפוליות והביקוש הגבוה מצד מטופלים, משמעותם  גם תורים ארוכים לביצוע הפעולה. שירות חדש שנחנך לאחרונה ברמב"ם, יאפשר מעתה קיצור תורים משמעותי לביצוע טיפולי הברכיתרפיה בתוך מספר ימים
 
בתמונה: ד"ר חרס וצוות יחידת הקרינה במהלך טיפול ברכיתרפיה בחדר הניתוח שביחידת המאיצים | צילום: עופר גולן, שיווק רמב"םבתמונה: ד"ר חרס וצוות יחידת הקרינה במהלך טיפול ברכיתרפיה בחדר הניתוח שביחידת המאיצים | צילום: עופר גולן, שיווק רמב"ם
ברכיתרפיה, אחד הטיפולים הידועים בחולי סרטן ערמונית, מבוצע ברמב"ם כ-20 שנה. כבית החולים היחיד בצפון הארץ ובין הבודדים בישראל המבצעים את הפרוצדורה, רמב"ם צבר ניסיון רב בטיפול באמצעות ברכיתרפיה, עם תוצאות מצוינות. אולם, ההצלחות הטיפוליות והביקוש הגבוה מצד מטופלים, משמעותם  גם תורים ארוכים לביצוע הפעולה. שירות חדש שנחנך לאחרונה ברמב"ם, יאפשר מעתה קיצור תורים משמעותי לביצוע טיפולי הברכיתרפיה למטופלי בית החולים, שיוכלו לעבור את הפרוצדורה תוך מספר ימים מקבלתם.
 
במסגרת השירות החדש, החלו הצוותים המטפלים ביחידת הקרינה של רמב"ם לבצע את טיפולי הברכיתרפיה באחד מחדרי המאיצים שנבנה כחדר ניתוח לכל דבר, וזאת מבלי להיות תלויים בחדרי הניתוח האמבולטוריים של בית החולים, בהם מרוכזת הפעילות הניתוחית היומיומית: "כבית החולים הגדול בצפון, חדרי הניתוח של רמב"ם פועלים מסביב לשעון ולעיתים קרובות ניתנת עדיפות לניתוחים מצילי חיים המגיעים אלינו ללא כל התראה", מסביר ד"ר תומר חרס, מנהל תחום אונקו-אורולוגיה ביחידת הקרינה שבמערך האונקולוגי של רמב"ם, "הדבר עלול לגרום לעיכובים בביצוע פעולות אמבולטוריות ולתורים ארוכים בהמתנה לטיפולים חיוניים לסרטן כמו ברכיתרפיה. לכן החלטנו לנצל את המשאבים של בית החולים בצורה מיטבית ולתת מענה למטופלים שלנו, כאשר נכון להיום אנחנו מבצעים בחדר הניתוחים במאיץ את הפרוצדורה הזו בלבד".
 
לדבריו של ד"ר חרס, השירות החדש הינו צעד ראשון בקידום תפיסת טיפול חדשה בתחום האונקולוגיה הקרינתית ברמב"ם. באוקטובר האחרון נחנכה במרכז האונקולוגי ע"ש פישמן יחידת מאיצים חדשה ומתקדמת, אשר משתרעת על פני כ- 1,500 מ"ר וכוללת ארבעה בונקרים מרווחים, אזורי קבלה למטופלים, אזורי שירות וגלריה טכנית מרכזית. בעתיד הקרוב מיועד להיפתח במרכז האונקולוגי חדר ניתוחים ייעודי לטיפולים אונקולוגיים קרינתיים, אז תעבור הפעילות המתקיימת כעת בחדר המאיצים לשם, כחלק ממכלול הניתוחים הרלוונטיים לתחום הרפואי הנרחב הזה. בין הטיפולים אשר יתאפשרו בעתיד בחדר הניתוחים של יחידת הקרינה ניתן למנות את טיפולי הברכיתרפיה, טיפולי קרינה תוך ניתוחיים לשד, טיפולי קרינה משולבים בניתוחים בגידולים בטניים מורכבים ועוד.
 
"טובתו של המטופל עומדת לנגד עיננו כל הזמן", מסכם ד"ר חרס את המהלך, "בעזרת חשיבה יצירתית וארגון אופטימלי אנחנו יכולים להעניק למטופלים שלנו שירות טוב יותר ושקט נפשי שמגיע עם המתנה לניתוח בפרק זמן סביר".
 
אז מה זה ברכיתרפיה?
ברכיתרפיה הינה פעולה זעיר פולשנית, אשר מבוצעת בהרדמה כללית. במהלך הפעולה, תחת הכוונת אולטרא-סאונד מוחדרים לערמונית מקורות קרינה (גרגירי יוד רדיואקטיבי) באופן מדויק. בחודשים שלאחר ביצוע הפרוצדורה, הגרגירים ממשיכים לפלוט קרינה במטרה להכחיד את הגידול. יש צורך באשפוז של יום אחד בלבד, והמטופלים משוחררים לביתם ללא כאבים או צורך בצנתר (קתטר) שתן. ברוב המכריע של המקרים נשמרים תפקודי שתן ומין תקינים.
 
ברכיתרפיה מוצעת כיום לחולי סרטן ערמונית ממוקם (לא גרורתי) כטיפול יחיד (דהיינו, ללא צורך בטיפול נוסף), או כטיפול משולב עם קרינה חיצונית במקרים בהם הסרטן מוגדר כסרטן בסיכון גבוה. הטיפול נחשב בטיחותי, עם תופעות לוואי קלות ועם סיכויי הצלחה גבוהים להכחיד את הסרטן.
 
הפרוצדורה מוכרת ומבוצעת במרכזים רבים בעולם, כאשר בארץ היא מבוצעת בשלושה בתי חולים בלבד, ביניהם רמב"ם אשר משמש כבית החולים היחיד בצפון לביצוע ההליך.