חדשות רמב"ם

רמב"ם מקבל תו תקן עולמי יוקרתי לאיכות ובטיחות בהצטיינות יתרה

תאריך פרסום: 20/06/2017

תו תקן בינלאומי בנושא איכות ובטיחות הטיפול והסביבה הטיפולית (אקרדיטציה), הוענק השבוע לקריה הרפואית רמב"ם מטעם ארגון ה-JCI האמריקאי, גוף חיצוני המוסמך לבחון ולהעריך ארגונים הנותנים שירותי בריאות ולהעניק להם את תו התקן היוקרתי. רמב"ם עבר את המבדקים בהצטיינות יתרה עם 97.5% הצלחה במבדקים, ציון גבוה במיוחד.

בתמונה: צוות הבוחנים וצוות האקרדיטציה של רמב"ם. 
צילום: פיוטר פליטר. ​בתמונה: צוות הבוחנים וצוות האקרדיטציה של רמב"ם. צילום: פיוטר פליטר. ​

את המבדק קיים צוות בכיר של חמישה בקרים עם רקע מתחומי הרפואה, הסיעוד והאדמיניסטרציה, שהגיע במיוחד מארה"ב כדי לבצע את המבחנים. בתום חמישה ימי מבדקים מדוקדקים ומקיפים, בהם בחנו צוות הבקרים מחו"ל את התהליכים השונים בבית החולים, הוענק תו התקן לרמב"ם כאות לעמידת בית החולים בסטנדרטים המחמירים ביותר בכל הקשור לנושא איכות ובטיחות הטיפול והסביבה הטיפולית.

על מנת לקבל את ההסמכה הבינלאומית היוקרתית, על בתי החולים הנבחנים לעמוד בכללים מחמירים אותם קבע ארגון ה-JCI האמריקאי והם מתפרשים על פני כ-1,340 היגדים מפורטים. הענקת תו התקן פירושה עמידה בשורה אחת עם אמות המידה הגבוהות ביותר, יחד עם בתי חולים בכל העולם המערבי.

תהליך האקרדיטציה הסמיך את רמב"ם כבית חולים מצוין, אשר מתקיימים בו תהליכי בטיחות, איכות, מניעת זיהומים, הוראה, מחקר ופרסומים, תשתיות ובטיחות לעובדים והמטופלים, תהליכי אספקה ורכש מבוקרים ואיכותיים וכן מערכות לוגיסטיות שונות.

ההכנה למבדקים נמשכה כשנתיים, במהלכן עברו מחלקות בית החולים השונות והצוותים השונים תהליכי פיתוח ושדרוג מקיפים, הטמעת נהלים והתאמת התהליכים השונים הקיימים ברמב"ם לסטנדרטים הבינלאומיים, תחת פיקוחו של צוות מיוחד שמונה למשימה המאתגרת.

בתום שבוע מבחני האקרדיטציה ברמב"ם, במהלך מפגש הסיכום ומול מאחת מעובדי ביה"ח, ציין ראש צוות הסוקרים, ד"ר פאולו ננו, את שביעות רצונם של הבוחנים ממצאי המבדק בביה"ח.

לדבריו של פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, הענקת תו התקן היוקרתי לבית החולים הינה תוצאה ישירה של עבודת צוות והתגייסות של כל עובדיו: "רמב"ם הוא בית חולים שחרט על דגלו את נושא המצוינות והדבר בא לידי ביטוי בכל פרמטר. השקעה אדירה הושקעה בשבוע הזה שבו נבחנו, הלכה למעשה, על היכולת שלנו להעניק טיפול איכותי ובטוח למטופלינו, המגיעים מכל רחבי הארץ ומהעולם. בית החולים כולו נרתם ואלפים מעובדי רמב"ם, הקדישו את מלוא תשומת ליבם להצלחת התהליך, אשר מתורגם באופן ישיר להצלחתו של בית החולים. עבודת הצוותים לקראת הבחינה החשובה הייתה מלאת התלהבות, וכללה את מעורבותם ותשומת הלב המלאה של כולם. הודות למחויבות המלאה של משפחת רמב"ם לתרבות הארגונית ולבטיחות המטופל והעובד, בזכות גילוי המנהיגות בכל התחומים, התלהבות הצוותים והמעורבות של כולם, אני מרגיש גאה במיוחד. תו התקן שקיבלנו זה עתה הוא תו תקן שניתן לכל אחד ואחד מעובדי רמב"ם. יחד, נמשיך להוביל את הרפואה כפי שעשינו עד כה ולהטביע חותם בארץ ובעולם בטיפול, בחדשנות, במחקר, בטכנולוגיה ובפיתוח הצוות, תוך הצבת האדם – המטופל והעובד, בלב העשייה".