כתבות

עבודת רקמה

תאריך פרסום: 01/09/2012

שיטה מיקרוכירורגית חדשנית המאפשרת להעתיק רקמות מאזור אחד בגוף לאזור אחר, עומדת בבסיס שיטה חדשנית לשחזור שדיים. הכירו את שיטת ה־ DIEP

עבודת רקמהעבודת רקמה

מאת: אראלה טהרלב בן-שחר

מהי מיקרוכירורגיה לשחזור שדיים?
ניתוח מיקרוכירורגי (כירורגיה זעירה) מאפשר העברה של רקמה ממקום אחד בגוף למקום מרוחק יותר ומתבסס על חיבור של כלי דם זעירים. בשיחזור שד מיקרוכירורגי הרקמה השכיחה ביותר בשימוש היא שומן ועור (מתלה) מהבטן התחתונה, אולם אפשר גם להיעזר בשומן ובעור מהעכוז או מהירך.

מהי שיטת ה־ DIEP?
מתלהDIEP היא שיטה מיקרוכירורגית לשחזור שד באמצעות נטילת רקמה מבטן האישה והעברתה לאזור השד. רקמה זאת יחד עם כלי הדם "המזינים" אותה, מועברים לאזור כריתת השד, שם מתבצע חיבור בינה לכלי דם בבית החזה. רקמת השומן מהווה תחליף מעולה לרקמת שד שזה עתה הוסרה.

מתי הומצאה השיטה?
הניתוחים הראשונים בוצעו בניו אורלינס, ארצות הברית, בתחילת שנות ה־ 90. בשנות ה־2000 נעשה השימוש בשיטה רווח יותר בארצות הברית ובעולם כולו.
בארץ הקימה מחלקת הפלסטיקה בקריה הרפואית רמב"ם מערך ייעודי לנושא שיחזורי השד המיקרוכירורגיים בראשותו של ד"ר לירון אלדור. מרכז ייחודי זה הוא מהמובילים בארץ ביישום שיטה זו והיחיד המבצע באופן תדיר שחזורים מסוג זה לשני השדיים בו זמנית, במקרה של כריתה דו צדדית.

מהן השיטות האחרות לשחזור שדיים?
בשיטה השכיחה ביותר משתמשים בשתל, לרוב עשוי סיליקון, שהוא בעצם גוף זר שמטרתו להחליף את רקמת השד. שיטה נוספת מתבססת על שימוש בשריר ועור מהגב (לטיסימוס), אולם שיטה זאת מחייבת גם היא שימוש בשתל סיליקון במרבית המקרים. שיטה ותיקה יותר הקרויה "TRAM " מבוססת על נטילת רקמה מהבטן כמו ה־DIEP , אלא שבשיטה זו יש פגיעה בתפקוד שרירי הבטן.

אילו יתרונות יש ל־DIEP על פני השיטות האחרות?
ה־DIEP מפחיתה את הסיכון לסיבוכים האופייניים והלא בלתי שכיחים הכרוכים בשימוש בשתל סיליקון, כמו: זיהום, הצטברות נוזלים, או מה שקרוי בעגה המקצועית "התכווצות קופסית", תופעה שבה הרקמה סביב הסיליקון מתקשה ומתעוותת, סיכון שעולה במיוחד כשהאישה זקוקה להקרנות. שיטת הTRAM, לעומת זאת, אינה מלווה בסיבוכים האלה, אבל מחייבת שימוש ברשת מלאכותית לחיזוק הבטן וישנה סכנה להתפתחות חולשה באזור.
מלבד זאת, על פי סקרים מתברר ששחזור שדיים בטכניקת ה־DIEP יוצר שדיים המספקים לאישה תחושה טבעית יותר משום שהשדיים מהווים רקמה חיה, תנועתית וחמה, ששומרת על חום הגוף, משמינה ומרזה בהתאם למשקל האישה והם למעשה בשר מבשרה. הניתוח גם טומן בחובו רווח נוסף - האישה נהנית ממתיחת בטן אסתטית כחלק מהניתוח.

מהי המיומנות או הטכנולוגיה הנדרשים לביצוע הניתוח בשיטה זאת?
המיקרוכירורגיה עושה שימוש במיקרוסקופ ובמשקפי הגדלה המאפשרים חיתוך של כלי דם זעירים (בגודל 1־2.5 מילימטר) ותפירתם. מלבד מיקרוסקופ וציוד מתקדם היא מחייבת שיהיה צוות מנתחים מיקרוכירורגי מיומן שהתמחה בשיטה. שיעורי ההצלחה של שחזורי שד מיקרוכירורגיים עומדים על % 98־100%.

ייעוץ רפואי: ד"ר לירון אלדור, רופא בכיר, מנהל השרות המיקרו כירורגי, מחלקת פלסטיקה, הקריה הרפואית רמב"ם