בדיקות וטיפולים
פוריות הגבר

בית החולים רמב"ם הוא אחד מבתי החולים היחידים בישראל בהם מבוצעת הפקת זרע על-ידי גירוי חשמלי. שירות זה ניתן לפונים מכל רחבי הארץ ומכל בתי החולים שלהם אין את המיומנות והציוד לביצוע הפעולה. הפקת זרע על ידי גירוי חשמלי מיועדת לגברים המעוניינים בהשגת הריון ואינם מסוגלים להגיע לשפיכה באופן רגיל, על ידי גירוי עצמי, למשל:
  • נערים בגילאים צעירים העומדים בפני טיפולים אונקולוגיים שפוריותם עלולה להפגע ויש צורך בשימור זרע על מנת להבטיח כי יוכלו להביא ילדים לעולם לאחר שיחלימו.
  •  גברים עם בעיות נוירולוגיות, למשל נפגעי עמוד שדרה, שאינם מסוגלים להגיע לשפיכה.
  •  גברים שאינם מסוגלים להגיע לשפיכה מכל סיבה אחרת.
 
הפעולה מבוצעת תוך שיתוף פעולה יחודי בין מרפאת פוריות הגבר – היחידה הנוירואורולוגית ובנק הזרע – היחידה להפריה חוץ גופית.
 
במסגרת הטיפול עובר הגבר או הזוג הערכה מלאה על-ידי גינקולוג העוסק בפוריות האישה ומנהל את בנק הזרע ועל-ידי אורולוג העוסק בפוריות הגבר. הערכת הפוריות כוללת תשאול מקיף על מנת ללמוד את פרטי הבעיה הרפואית, בדיקה גופנית מקיפה וניתוח תוצאות בדיקות הדם הנדרשות לשם ביצוע הפעולה.
 
הפעולה עצמה מבוצעת תחת טשטוש, אין צורך בהרדמה. במהלך הפעולה מופק זרע על ידי גירוי איזור שלפוחיות הזרע. הזרע המופק מועבר מיידית למעבדת בנק הזרע לטיפול ועיבוד. הזרע משמש לטיפולי פוריות לאישה ו/או מוקפא לשימוש בעתיד.
ניתן להשתחרר מבית החולים מספר שעות לאחר סיום הפעולה.
 
הפקת זרע על-ידי גירוי חשמלי היא פעולה בטוחה ויכולה במצבים מסויימים להחליף הפקת זרע על-ידי ביופסיית אשך, פעולה שהיא פולשנית וחודרנית יותר, ההחלמה ממנה קשה יותר ואיכות הזרע המופק בביופסיית אשך עלולה להיות נמוכה יותר.