דום נשימה בשינה

תמונה ראשית-דום נשימה בשינה

דום נשימה בשינה

מהו דום נשימה בשינה?

דום נשימה בשינה הוא הפרעת שינה אשר הלוקים בה חווים הפסקות נשימה במהלך השינה (למעלה מ-5 פעמים במשך שעת שינה) למשך מספר שניות. לרוב היא מלווה בנחירות ובעייפות במשך היום. ההפרעה נחשבת לקשה כשהפסקות הנשימה מתרחשות למעלה מ-30 פעמים במשך שעת שינה. אבחנת התסמונת ודרגות חומרתה מתבצעות במעבדת השינה.

הסימנים לדום נשימה

נחירות רבות, יובש בפה, יקיצות תכופות, תשישות ועייפות במהלך היום ונטייה לישנוניות, פגיעה באיכות החיים, גובר הסיכון לחלות ביתר לחץ דם, מחלות לב, סכרת, הפרעות בריכוז, הפרעות בתפקוד המיני, ואף דיכאון. כאשר מדובר למעלה מ-20 הפסקות נשימה בשעת שינה, גדל גם הסיכון לתמותה, הן עקב מחלות כרוניות והן עקב סיכון יתר לתאונות דרכים בשל עייפות יתר.

הטיפול הלא ניתוחי בדום נשימה בשינה

מסכת CPAP - Continuous Positive Airway Pressure
בחולים הסובלים מדום נשימה בשינה קיימת היצרות בדרכי האוויר העליונות, הגורמת לחסימה חלקית או מלאה במהלך השינה. כאשר קיים תמט של דרכי האוויר במהלך השינה, שימוש נכון במסכת ה-CPAP המזרימה אוויר בלחץ חיובי לחלל האף והפה, עשוי להביא לפתרון בעיית דום נשימה ולפתרון בעיית הנחירות, ואף הוכח כטיפול היעיל ביותר, המקטין את שיעור הסיבוכים הקשורים בדום נשימה בשינה. את המסכה יש להרכיב על הפנים במהלך כל הלילה, מידי לילה.
עם זאת, הקושי להסתגל לשימוש במסכה באופן קבוע ולאורך כל הלילה, גורם למטופלים רבים לוותר או לא להקפיד על השימוש, ובכך להיכנס למערבולת של שינה שמהלכה הרציף נקטע בעשרות יקיצות. הטיפול הניתוחי בדום נשימה בשינה עבור מטופלים שאינם מצליחים להסתגל למסכת ה-CPAP, בחלק מהמקרים קיימת האופציה הניתוחית.
מטרת הטיפול הניתוחי הינה הרחבת מעבר האוויר בדרכי הנשימה, למניעת חסימתו במהלך השינה. קיימים טיפולים שונים, בהתאם למיקום החסימה בדרכי הנשימה.

בדיקה אנדוסקופית בשינה

החסימה יכולה להיות בלוע האפי, בחך והענבל, בבסיס הלשון או בגרון, או משולבת. עבור כל חולה ניתן להתאים טיפול אינדיבידואלי, בהתאם למקור הבעיה ולמיקום חסימה. בדיקה אנדוסקופית בשינה, בה מדמים מצב של שינה באמצעות טשטוש קל, ומחדירים סיב אופטי דק וגמיש דרך האף על מנת לראות באופן ישיר את דרכי האוויר מהאף ועד מיתרי הקול, וכך ניתן לאתר את מיקום החסימה בדרכי האוויר העליונות הגורמת להפרעות בשינה או לנחירות. הבדיקה מתמשכת מספר דקות בלבד, ואינה כרוכה בכאב או באי נוחות. בהתאם לתוצאות הבדיקה ניתן לכוון את הטיפול הניתוחי לאזור הבעייתי ובכך להבטיח את הצלחת הטיפול. בסיום הפעולה המטופל משתחרר לביתו כעבור שעתיים לאחר ההתעוררות וההשגחה.ניתוחי אף הפרעה חסימתית של מעבר
האוויר האפי עשויה לנבוע מהגדלה של קונכיות האף, מסטייה של מחיצת האף, מפוליפים באף או מרקמת אדנואיד מוגדלת. בחלק גדול מהמטופלים ניתן לשפר את מעבר האוויר האפי ע"י כריתת הקונכיות התחתונות בלבד.

לכך ישנן מספר שיטות:

 • בצריבה של הקונכיות בקובלציה או עם לייזר (2 CO), הנעשית במרפאה בהרדמה מקומית.
 • יישור מחיצת אף, והסרת פוליפ או הסרת רקמת אדנואיד הינן פעולות פשוטות באמצעותן נפתחים אזורים באף שגרמו לחסימת דרכי האוויר תרומת חסימה אפית לדום נשימה בשינה מוגבלת יחסית, וניתוח אפי בלבד בדרך כלל אינו פותר את בעיית דום נשימה או הנחירות. עם זאת, ניתוחי אף מבוצעים פעמים רבות על מנת לאפשר שימוש ב-CPAP (חסימה אפית מגבילה את השימוש).
 • הקטנת בסיס הלשון
  במהלך השינה, בסיס הלשון, או השקד הלשוני המוגדל, עשויים לחסום את מעבר האוויר. מטרת הניתוח היא הקטנת החלק השומני של בסיס הלשון ומניעת צניחתו לאחור בעת השינה הניתוח מבוצע בהרדמה מיקומית ע"י לייזר( CO2) הניתוח מסתיים ללא תפרים והמנותח הניתוח אינו כרוך בסיבוכים משמעותיים למעט כאב גרון במהלך השבועיים לאחריו, ניתן לאיזון תרופתי באמצעות משככי כאבים.
 • ניתוח חך ניתוח באמצעות לייזר לתיקון צניחת חךLaser assisted uvulopalatoplasty - LAUP הקטנה של הענבל ותיקון של החך הרך באמצעות לייזר מסוג CO2. הליך זה מתבצע בד"כ בהרדמה מקומית במרפאה ועל כן מתאים לחולים המוגדרים בסיכון גבוה להרדמה כללית. לעיתים ההליך מבוצע כפעולה משלימה לניתוח יישור מחיצת אף ו/או כריתת קונכיות בהרדמה מקומית בחדר ניתוח תחת הרדמה מקומית.
 • הקטנת שקדים הגדלת השקדים הינה סיבה להפסקות נשימה בשינה בעיקר בילדים. הניתוח מתבצע מחלל הפה, ללא חתכים על פני העור. ניתן היום לבציע הקטנת שקדים בהרדמה מקומית בלבד בעזרת לייזר (CO2).

זימון תורים - אף אוזן גרון

עקב תקלה במרכזיית בית החולים יש כעת שיבושים בהתקשרות לחלק מהמחלקות והמרפאות.
אנו פועלים לתיקון התקלה בהקדם האפשרי. 

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.
לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

מומלץ להוריד לטלפון הנייד את אפליקציית Dial My App המסייעת בזימון תור 24/7
להורדת האפליקציה>
מידע כללי למבקרים במרפאות
 
צוות בית החולים רמב"ם נמצא כאן עבורכם, לספק לכם רפואה מקצועית, חדשנית, איכותית ובטוחה, המבוססת על ידע מחקרי מתקדם. בכל הליך רפואי עומדים לנגד עינינו צרכי המטופל, תוך מתן כבוד, הקשבה, שקיפות ושיתוף המטופל ומשפחתו בתהליך קבלת ההחלטות.
 
בהגיעכם לתור שנקבע לכם במרפאות בית החולים, אנא הביאו עמכם:
 • הפניה מרופא המשפחה או רופא מומחה.
 • כל מסמך רפואי אחר שבידיכם כולל תוצאות בדיקות וצילומים.
 • התחייבות כספית (טופס 17). במידה ואין ברשותך התחייבות כספית, ניתן לשלם ברוב מרפאות בית החולים 150₪ עבור בדיקת רופא. יש לברר זאת בעת קביעת התור.
 • תעודה מזהה הכוללת תמונה. מטופל ללא תעודה מזהה לא יתקבל.
ילד מתחת לגיל 18 חייב בליווי הורה או אפוטרופוס. במידה ואין באפשרותכם להגיע נא הודיעו לנו בהקדם האפשרי.
 
בעמוד המידע למטופל ולמבקר ריכזנו עבורכם מידע חשוב אודות כללים, נהלים וחוקים, זכויות וחובות, שירותים ומידע נוסף.
 

צרו איתנו קשר

שעות פעילות
א-ה 08:30-13:30

פרטי התקשרות: