כתבות

אין אונות אצל גברים

תאריך פרסום: 01/01/2007

השנה מציינים עשור להמצאת הויאגרה, התרופה שהחזירה את האונות המינית למיליוני גברים בעולם וחוללה מהפכה שקטה בחדרי המיטות, אך גם חשפה את הנתונים המדהימים על הגברים הסובלים מהבעיה.
מכדורים ועד השתלת תותב - כל הדרכים להגיע לזקפה​

אין אונות אצל גבריםאין אונות אצל גברים
בעיה לגברים בלבד

מאת : 
פרופ' יורם ורדי, מנהל היחידה לנוירו-אורולוגיה, הקריה הרפואית רמב"ם.

"אין הוא נשמע לקול אדונו; האדון מנסה לשווא להשליט את רצונו, אך הלה מחליט

כרצונו מתי יהיה זקוף ומתי יהיה רפה".לאונרדו דה-וינצ'י
  
בעיה בזקפה נחשבת לסיוט הכחול של כל גבר ואין כמעט אחד שלא חווה את התופעה לפחות פעם בחייו. היא יכולה להתרחש אקראית בכל גיל, מבלי שזו תהיה בעיה קבועה המצריכה טיפול. אך כ-40% מהגברים בגילאי 40 עד 70 סובלים באופן קבוע מבעיות בזקפה: זיקפות שהן לא מספיק חזקות או לא מספיק ארוכות ושלא מאפשרות מגע מיני תקין. למרות שיש לבעיה השלכות משמעותיות על איכות החיים בכלל ועל הדימוי העצמי בפרט, מחסום הבושה מביא רק אחוז קטן מהם (כ-10%) לפנות לעזרה.
 
מנגנון הזקפה - איך זה פועל?
הזקפה מתרחשת בעקבות גירוי מעורר (מראה, קול, מגע או ריח). לעיתים, היא מופיעה גם ללא גירוי מיני, כמו בשינה או בבוקר לפני מתן שתן. הגירוי מביא את מערכת העצבים לשלוח אותות לתאי השריר המיוחדים, שנמצאים באיבר המין (תאי 'שריר חלק' - שאינם נתונים לשליטה רצונית). בעקבות הגירוי, שרירים אלו נעשים רפים ומאפשרים זרימת דם מוגברת לפין. הדם ממלא את הפין וגורם לו להתארך, להתרחב ולהתקשות למידה שתאפשר חדירה. במקביל, נחסמת יציאת הדם מהפין, כדי 'לשמור' על הזקפה. כל עוד נמשכת זרימת הדם לפין ונמנעת הזרימה חזרה מהפין, נשמרת הזקפה.
אחרי השפיכה התהליך מתהפך. השרירים בפין מתכווצים מחדש, זרימת הדם לפין קטנה, האיבר עצמו נעשה רפוי יותר ומתאפשרת שוב יציאת דם מהפין החוצה לכלי דם סמוכים.

פרופ' יורם ורדי
 
אפשרויות הטיפול
כיום עומדים לרשות הגברים מגוון טיפולים, היכולים לאפשר לכל גבר לתפקד מינית. השאלה היא רק - עד כמה רחוק מוכן המטופל ללכת במרדף אחר הזקפה.

כדורים
 - הטיפול התרופתי בכדורים דרך הפה הוא השכיח ביותר. מדובר ב'ויאגרה', 'סיאליס', 'לויטרה', תרופות הפועלות על האיבר עצמו וגורמות להרחבת כלי הדם בתוכו. ללא גירוי, אין לתרופות הללו כל השפעה. (ראו מסגרת).
 
זריקות – תרופות הגורמות להרחבה של כלי הדם ומוזרקות ישירות לפין ע"י המטופל, דקות ספורות לפני המגע המיני. למרות שעל פניו, זהו טיפול שירתיע את רוב הגברים, יש לו מספר יתרונות על פני הכדורים. ההשפעה שלו כמעט מיידית (כ-10 דקות לאחר הזרקה), בניגוד לכדורים, המשפיעים תוך כשעה. בנוסף, הוא איננו תלוי במידת הגירוי המיני או בפליטה ומאפשר זקפה גם ללא גירוי מיני חזק, ויכולת להמשיך במגע המיני גם לאחר הפליטה.

מכשירי ואקום
 - מכשירים מכניים, היוצרים מצב של ואקום באזור הפין וע"י כך, מאפשרים כניסה של דם אל תוך איבר המין, עד בוא הזקפה. לאחר שנוצרת זקפה, מונעים את ניקוז הדם חזרה לגוף בעזרת גומייה, "המתלבשת" על בסיס הפין. זהו טיפול, המתאים לאנשים מבוגרים יותר, שיש להם פרטנר קבוע.
 
השתלת תותב - טיפול ניתוחי, שבו משתילים תותב לאיבר המין באזור של רקמת הפין. קיימים שני סוגים של תותבים: האחד תותב נוקשה, המשאיר את הפין כל הזמן במצב של זקפה. השני, תותב עם מנגנון הידראולי, המאפשר שליטה על מצב הזקפה. השתלת תותב נחשבת אמנם כ'פיתרון האחרון', אך המושתלים מדווחים על שביעות רצון גבוהה, מכיוון שהוא מאפשר לקיים יחסי מין בכל מצב ובכל זמן. 

פרופ' יורם ורדי
פרופ' יורם ורדיהדרכים לשיפור הביצועים
כולסטרול גבוה, יתר לחץ דם ומחלת הסוכרת, הם גורמי הסיכון העיקריים של בעיות זיקפה, ויכולים להביא לפגיעות גופניות רבות ושונות, לדוגמא: פגיעה בכלי דם (לרוב אצל חולי סוכרת או אלכוהוליסטים), פגיעה בהולכה העצבית (נפוץ גם כן בקרב סוכרתיים), בעיות הורמונאליות כמו ירידה בתפקוד בלוטת התריס (נפוץ אצל גברים מעל גיל 45) או עקב ירידה ברמת ההורמון הגברי 'טסטוסטרון'.
הגיל משחק תפקיד מרכזי בזיקפה אצל הגברים. ככל שמזדקנים, כך עולה אחוז הגברים הסובלים מהבעיה. אך באמצעים פשוטים, כמו תזונה נכונה, שמירה על משקל תקין, הפחתה בעישון ובצריכת אלכוהול, כמו גם הקפדה על פעילות גופנית - ניתן לצמצם את הסיכונים ולהביא לשיפור ניכר בביצועים.
ל​פרטים נוספים וליצירת קשר פנה ליחידה לנוירו-אורולוגיה.
 
ויאגרה, סיאליס, לויטרה - הדמיון והשוני
בשנת 1996 רשמה חברת "פייזר" (Pfizer) פטנט על כדור ה'ויאגרה', והוציאה מהארון את בעיית ה'אין אונות' אצל גברים. מאז עלה בצורה ניכרת מספרם של הגברים, הפונים לרופא עם בעיות בתפקוד המיני. בארה"ב, לדוגמא, נרשמה עליה של 250% בפניות לטיפול.
 
הויאגרה פותחה במקור כתרופה לטיפול בתעוקת חזה. היא התגלתה רק במקרה כיעילה ביותר לטיפול בגברים, הסובלים מקושי להגיע לזקפה. התרופה מעכבת את האנזים 'פוספודיאסטראז 5' ( (PDE 5, המשתתף בתהליך ביוכימי, שבעקבות גירוי מיני, גורם להרחבת כלי הדם בפין ולזרימת דם מוגברת לתוכו. הצלחתה המסחררת של הויאגרה הביאה לפיתוחן של שתי תרופות נוספות, הפועלות באופן דומה - ה'סיאליס' וה'לויטרה'.
 
ההבדלים ביניהן מתמקדים בעיקר בזמן ההשפעה של התרופה. הויאגרה והלויטרה מתחילות להשפיע תוך כ-3/4 שעה עד שעה, לסיאליס לוקח קצת יותר זמן - כשעתיים. לעומת זאת, ההשפעה של הסיאליס ארוכה יותר (כ-36 שעות), לעומת הויאגרה והלויטרה, המשפיעות כ-4 שעות בלבד. הבדל נוסף הוא, שאת הויאגרה והלויטרה מומלץ לקחת על קיבה ריקה כדי להעצים את השפעתן. עם הסיאליס אין בכך צורך.
 
התרופות נחשבות לבטוחות מאוד לשימוש, ללא תופעות לוואי משמעותיות. עלול להיווצר כאב ראש קל, מעט סומק בפנים, ירידה קלה בלחץ הדם, ויש החשים גם צרבת. התרופות מחייבות מרשם רופא ואסורות לשימוש למי שנוטל תרופות מרחיבות כלי דם ממשפחת ה'ניטרטים' (כמו 'ניטרוגליצרין'). למרות הפרסום הרב, שייחס סכנה במתן תרופות אלו לסובלים ממחלות לב, הוכח כיום שהן בטוחות עבורם, אך השימוש מותנה בבדיקה רפואית לפני כן.
 
כ-26 מיליון כדורים לטיפול בהפרעות בזקפה נמכרים מידי שנה בעולם, מה שהביא גם להתפתחות שוק ענק של כדורים מזויפים. סוג הזיופים נע בין כדורים המכילים כמות מופחתת של החומר הפעיל, במקרה הטוב, לבין כדורים המכילים חומרים רעיל, במקרה הגרוע. לכן, לא מומלץ לרכוש כדורים אלו ואחרים, ממקורות לא מוכרים, כמו אתרי אינטרנט למיניהם או בשוק השחור.

 
 
ולפעמים הכל בראש...

מה לעשות כשזה קורה? נסו לא להתעסק בזיקפה הדרושה לחדירה, אלא לחזור למקום של הארוטיקה, החושניות והעינוג ההדדי...
 
"למרות שבעיית זיקפה היא הרבה פעמים סימפטום לבעיה זוגית או נפשית, ישנם מצבים שבהם לא כל כך חשובה הסיבה למה זה קרה - מעייפות, ממתח, או מלחץ איך הוא יתפקד עם חברה חדשה - אלא איזה משמעות נותנים לזה", אומרת הסקסולוגית יפעת מקלר, מהמרפאה להפרעה בתפקוד המיני ברמב"ם.
הגורם הפסיכולוגי הנפוץ ביותר לבעיות בזיקפה נובע מחרדת ביצוע. "אצל גברים רבים, כל גבריותם 'עומדת' על זה", מסבירה מקלר, "וברגע שמשליכים על זה חשיבות גדולה מידי, נכנסים לאיזשהו 'מעגל שלילי'. כך שבפעם השנייה, הגבר כבר לא חושב על הגירוי והמיניות. במקום זה, הוא מוטרד וחרד לגבי הזיקפה. וכשאין גירוי וגם מתלווה לכך חרדה, שמעלה את רמת האדרנלין – קשה להגיע לזיקפה...
"אי אפשר גם לנתק לגמרי את החלק של האישה בבעיה. הרבה פעמים, בעיות בזיקפה הן תוצאה של ירידה בחשק המיני שלה, דחייה מצידה או בעיות פיסיולוגיות של האישה, כמו כאבים בנרתיק לדוגמא. האופן שבו בת הזוג מגיבה, יכול לתרום לחיזוק הבעיה או להיות חלק מפתרונה. חדר המיטות הינו מראה של מערכת היחסים, וכשמערכת היחסים בעייתית, זה משליך ישירות על יחסי המין.
 
"אם מדובר בגבר, הנמצא במערכת יחסים ארוכה וקבועה, הכי נכון מבחינת בני הזוג הוא לא להתעסק ביחסי מין מלאים בתקופה הקרובה, לא להתעסק בזיקפה הדרושה לחדירה, אלא להתמקד יותר בגירוי, בארוטיקה, בחושניות, בעינוג ההדדי. מין זה לא רק חדירה ואורגזמה. צריך פשוט להניח לזה, להרפות עד כמה שאפשר, למרות שזה לא קל.
"אם מדובר בגבר ללא מערכת יחסים קבועה - זה כבר יותר בעייתי. כשהחרדה מאוד גבוהה והסיבה איננה גופנית, כדאי לחשוב על שימוש בכדורי הויאגרה, הסיאליס, הלויטרה ודומיהם, לתקופה מסוימת. רק כדי להרגיש בטוח ונינוח.
"על מנת להתמודד עם בעיות אלו ולפתור אותן על הצד הטוב ביותר ומהר- רצוי ומומלץ לפנות לעזרה של איש מקצוע, ולא להתמודד לבד עם בעיות רגישות ואינטימיות כאלו".