בדיקות וטיפולים
שירות בין מחלקתי ל- CT ו- MRI לב

CT של הלב לקביעת כמות סידן (CALCIUM SCORING) היא בדיקה פשוטה, ללא צורך בחומר ניגוד, אשר מטרתה לבדוק את כמות הסידן בעורקים הכליליים. המספר שמתקבל הוא מדד מדויק לכמות טרשת העורקים בלב, שהוא הגורם העיקרי להתקפי לב.

לפי כמות הסידן ניתן לדעת מה הסיכוי שלך לסבול ממחלת לב ב 5-10 שנים הקרובות ובהתאם לכך להחליט על צורך בטיפולים שונים העשויים להפחית את הסיכון.

ניתן להתייעץ עם הקרדיולוג האחראי על הבדיקה על מנת לקבל הסבר והנחיות טיפוליות אחרי הבדיקה.
למידע נוסף על CALCIUM SCORING - CT של הלב לקביעת כמות סידן
בדיקת CT לב (צנתור וירטואלי):
ניתן לראות את העורקים הכליליים (חוטים לבנים) המספקים דם לשריר הלב (אדום).
טרשת העורקים הכליליים היא הסיבה מספר אחת לתמותה בישראל ובעולם המערבי, בגברים ונשים כאחד. זוהי מחלה בה רבדים שומניים מצטברים על דפנות העורקים הכליליים, המספקים דם לשריר הלב, וגורמים להיצרותם ובמקרים מסוימים להתקף לב.

CT לב היא בדיקה בלתי פולשנית הידועה גם בכינוי "צנתור וירטואלי" המאפשרת לצלם את העורקים הכליליים ולאבחן או לשלול נוכחות של טרשת והיצרויות בעורקים הכליליים. הבדיקה נמשכת כרבע שעה ומורכבת ממספר צילומים, שכל אחד נמשך מספר שניות בודדות תוך כדי החזקת נשימה, האחרון תוך הזרקה של חומר ניגוד עם יוד.בדיקת CT לב: ניתן לראות את העורקים הכליליים (חוטים לבנים) המספקים דם לשריר הלב (אדום).


כדי שצנתור לב וירטואלי יצליח, חיוני שיהיה לך קצב לב איטי, 60 פעימות לדקה או פחות. כדי להגיע לקצב לב כזה, בד"כ חייבים לקבל תרופה מסוג חוסמי בטה (לדוגמא לופרסור, מטופרס, ניובלוק, נורמלול, דרלין, פרולול, קרדילוק, דימיטון ). גם אם אתה/את כבר מקבל/ת תרופה מסוג זה יתכן ואתה/את צריך/ה תוספת כדי להגיע לקצב לב הנדרש. אנחנו מזמינים אותך כשעתיים לפני ביצוע הבדיקה בפועל כדי שקרדיולוג יבדוק אותך וכדי לתת חוסמי בטה לפי הצורך. יש גם אפשרות לקבל את התרופה מרופא המטפל או מקרדיולוג. בד"כ נותנים לופרסור 100 מ"ג או נורמיטן 50 מ"ג כשעתיים לפני הבדיקה, תלוי בקצב הלב ומצב כיווץ שריר הלב.
אסור לקבל חוסמי בטה אם יש לך אסתמה פעילה מטופלת במשאף, לחץ דם פחות מ 100 סיסטולי, היצרות אאורטלית קשה או חסם הולכה מתקדם בלב (בלי קוצב).
יתכן ותקבל גם 2 שאיפות של ניטרוגליצרין לפני הבדיקה כדי להרחיב את כלי הדם בלב. לעיתים זה עלול לגרום לכאב ראש בהמשך.

בנוסף להאטת הדופק חשוב להקפיד על הדברים הבאים לפני הבדיקה:
1. יש לבוא עם תשובה של בדיקת תיפקודי כליה עדכנית ומכתב הפניה מרופא.
2. לשתות הרבה נוזלים בערב לפני ובבוקר הבדיקה.
3. להיות בצום כשעתיים לפני הבדיקה.
4. לא לשתות קפה 4 שעות לפני הבדיקה.
5. אם אתה מקבל גלוקופג' לסכרת לא לקחת אותו בבוקר של הבדיקה.
6. כן לקחת את כל שאר התרופות כרגיל.
7. רצוי לבוא עם ליווי.

בזמן CT לב חשוב מאד להחזיק נשימה כשתתבקש למשך כ 15 שניות ולא לזוז כלל באותו זמן. בתום הבדיקה יתכן שתתבקש להשאר להשגחה עד חצי שעה.

עליך להודיע לצוות אם ידוע לך אחד מהמצבים הבאים:

1. אלרגיה ליוד, לניטרטים, או לחוסמי בטה.
2. אסתמה פעילה.
3. הפרעה בתיפקוד הכליות.
4. הפרעת קצב.
5. אי-ספיקת לב.
6. היצרות במסתם האאורטלי.
7. חסם הולכה בלב.

הבדיקה מתבצעת על מכשיר CT חדיש, מהמתקדמים בעולם של חברת סימנס. הסורק הוא המהיר ביותר בעולם, ומאפשר לקבל צילום מדויק של הלב גם בקצבי לב גבוהים יחסית. כמו כן, הסורק מאפשר להוריד את רמת הקרינה בצורה משמעותית ביחס למכשירים מיושנים יותר.

תוצאות הבדיקה מאפשרות להחליט האם יש צורך לבצע צינתור לב והאם צריך טיפול מיוחד לטרשת עורקים.

רמב"ם היה בין המכונים הראשונים בעולם לבצע CT לב והיה שותף לפיתוח ה CT לב הראשון של חברת פיליפס.

ברמב"ם מבצעים כיום כ- 600 בדיקות בשנה.
למידע נוסף על CT לב