כתבות

מסך עשן

תאריך פרסום: 01/06/2014

רוצים להפסיק לעשן ולא יודעים איך? עשרה צעדים שיעזרו לכם להפסיק עם ההרגל ההרסני הזה

מסך עשןמסך עשן

מאת: אראלה טהרלב בן־שחר

​1. כתבו רשימת בעד ונגד. כתבו לעצמכם את רשימת הסיבות שבגללן אתם רוצים להפסיק לעשן. למשל: לחיות חיים ארוכים, לא לתת דוגמה רעה לילדים, לחסוך כסף. מולה מנו את כל הסיבות שבגללן אתם רוצים להמשיך לעשן. הרשימה האחרונה מן הסתם תצא הרבה פחות משכנעת.

2. קבעו תאריך שבו תהיו נקיים מסיגריות. אם תהיו מדויקים וספציפיים, יהיה לכם קשה יותר "לעבוד על עצמכם" ולמשוך זמן.

3. הצטיידו בקופת חיסכון. שימו כל יום בקופה או בצנצנת שקופה את הכסף שהייתה עולה לכם חפיסת סיגריות. הסכום שייערם שם ימחיש לכם כמה כסף מתבזבז על ההרגל ההרסני הזה. בנוסף תוכלו להבטיח לעצמכם לעשות עם הכסף הזה משהו אחר. שימו לב: בתקציב ממוצע של מעשן לשנה אפשר לצאת לחופשה שנתית מפנקת באירופה.

4. מצאו פינה חדשה לשתות בה קפה. פינת הקפה הקבועה מקושרת אצלכם גם לסיגריה שליוותה אותו. מצאו פינה חדשה שבה תשתו קפה בלי הסיגריה כי בקודמת יהיה לכם קשה יותר.

5. בחודש הראשון הימנעו ממצבים ש"מחייבים סיגריה". אצל הרבה אנשים ברשימת המצבים האלה כלולה הליכה לבר, שתיית אלכוהול, מפגש עם חברים מעשנים. בחודש הראשון נסו להימנע מכך.

6. תנו לשומר המסך שלכם לשמור עליכם. צלמו תמונה שתסמל לכם שהפסקתם לעשן, כך שבכל פעם שתפתחו את הטלפון היא תתזכר אתכם.

7. ספרו לחברים שהפסקתם לעשן. כך תזכו לקבוצת תמיכה וגם תחייבו את עצמכם בעוד צורה. עם זאת, אל תספרו לאותם אנשים שאתם יודעים מראש שייאשו אתכם.

8. קפצו לירקן. חתכו לעצמכם גזרים, מלפפונים וגמבה, כדי שהפיתוי להכניס משהו לפה לא יגרום לכם להשמנה.

9. היצמדו לבקבוק מים. מים ממריצים את חילוף החומרים (שהפסקת הסיגריות גורמת לו לעצלות זמנית). ובכלל, אל תתייאשו מהעלייה במשקל. היא קטנה, זמנית ומזיקה הרבה פחות מהעישון.

10. רק שאכטה אחת? אין דבר כזה. מרגע שהפסקתם לעשן אל תיגעו בסיגריה. אל תשלו את עצמכם ש"שאכטה אחת לא עשתה לאף אחד שום נזק". אפילו שאיפה אחת נגמרת בחזרה לעישון.