הטיפול הפסיכו-סוציאלי במטופל האונקולוגי

אבחון של מחלת הסרטן הינו אירוע משברי ומלווה, ברוב המקרים, בתנודות רגשיות ובמחשבות הנעות בין תקווה לבין חשש ופחד. תגובתו של כל אדם לקבלת הבשורה הינה שונה, ומושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלת הסרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג הסרטן והאפשרות להירפא או לחוש הקלה. כל אדם מגיב באופן ובעוצמה שונה, אך לכולם דרוש זמן הסתגלות למציאות המשתנה. ההתמודדות עם מחלת הסרטן כוללת את המשפחה כולה. בני המשפחה חווים תהליך דומה לזה של המטופל ורבים מהם זקוקים להדרכה ולתמיכה. 

העובדות הסוציאליות במכון האונקולוגי משתייכות לצוות הרב מקצועי ומחולקות על פי התמחות (תת- אבחנות של מחלת הסרטן). בהתאם להערכה פסיכו-סוציאלית של המטופל ומשפחתו, מותאמת תכנית הטיפול הרלוונטית ועל פי סוגי ההתערבות להלן: סיוע בהתמודדות עם הסרטן, הטיפולים וההשלכות על חיי היומיום באמצעות טיפול פרטני, זוגי, משפחתי קצר/ ארוך טווח ו/או קבוצות תמיכה ומידע, הדרכה וייעוץ לגבי השיח ושיתופם של ילדים צעירים במחלת הוריהם, תיווך וסיוע ביחסי צוות- מטופל, הכנת המטופל ו/או המשפחה לטיפול או אשפוז, הכוונה למיצוי זכויות, הפנייה לשירותים בקהילה, כגון: מחלקות לשירותים חברתיים, קופת חולים, האגודה למלחמה בסרטן. סיוע במינוי מיופה כוח או אפוטרופסות על פי צורך, תכנון שחרור והפנייה להמשך טיפול בקהילה, כגון: יחידה להמשך טיפול, חמצן, השאלת ציוד לטיפול בבית, ייעוץ וסיוע בקבלת עזרה סיעודית בבית.

זכויות המטופל האונקולוגי

ביטוח לאומי

 • קצבת נכות: קצבה המיועדת לאנשים עד גיל פרישה, שעקב נכותם אינם משתכרים או שהכנסתם צומצמה
 • קצבת שירותים מיוחדים: הקצבה מיועדת לאנשים הזקוקים לעזרה של אדם אחר בביצוע פעולות היומיום
  • מטופל המקבל טיפול כימותרפי (על פי רשימת טיפולים), זכאי ל- 50% קצבת שירותים מיוחדים/ ניתן להגיש את הקצבאות הנ"ל באמצעות עובדת סוציאלית של המרפאה, ישירות לביטוח לאומי

משרד האוצר- מס הכנסה 

מטופל אונקולוגי אשר נקבעו לו 100% נכות לתקופה העולה על 184 יום, זכאי לפטור ממס

 • יש להגיש לפקיד שומה במס הכנסה: אישור ביטוח לאומי, אישור רפואי אונקולוגי, תלוש שכר אחרון או העתק שומה אחרונה לעצמאיים, צילום ת.זהות, טופס 169 א', 169 ב', 1516
 • מטופלים מעל גיל פרישה נדרשים לפנות ישירות למס הכנסה, ולשלם בגין ההליך אגרת תשלום (680 ₪)

רשות מקומית/ מועצה אזורית- הנחה בארנונה 

לאחר קבלת החלטה של ביטוח לאומי בעניין קצבת/ אחוזי נכות, ניתן לפנות למחלקת גבייה ברשות המקומית/ מועצה האזורית, לצורך בדיקת זכאות להנחה בארנונה.

משרד התחבורה- תג נכה לרכב 

ניתן לפנות למשרד התחבורה על מנת לקבל תג נכה לרכב בדואר או באופן מקוון באתר.

 • מומלץ לצרף לבקשה מכתב רופא, כולל התייחסות למצב תפקודי, לרבות קושי בניידות ותופעות לוואי כתוצאה מהטיפולים/ מתן תשובה לבקשה תינתן עד 90 יום מיום הגעת החומר למשרד התחבורה/ לשאלות וברורים ניתן ליצור קשר עם מרכז המידע של משרד התחבורה: 1-222-56-78 או *5678.
 • חנייה: למקבלי תג נכה, ניתן להחנות בחניון בית החולים על בסיס מקום פנוי. מטופלים אשר מקבלים טיפולי קרינה, רשאים להחנות בשטח רחבת בית החולים על בסיס מקום פנוי. עבור מטופלים אשר מקבלים טיפולים ומשלמים מחיר מלא בגין חנייה בחניון בית החולים, ניתן לקבל הנחה עבור תשלום זה, באמצעות המזכירה.

 

קופות החולים החזרי נסיעות

 ניתן החזר בגין הגעה לטיפולי כימותרפיה או הקרנות על פי תעריף תחבורה ציבורית (אוטובוס, רכבת, רכב פרטי)- 100% עבור מטופל, 50% עבור מלווה באישור הקופה. מונית פרטית- 50% בצירוף קבלה מקורית ובאישור הקופה. קופת חולים מכבי- ניתן החזר נסיעות לכל טיפול הקשור במחלה. רכב פרטי, החזר לפי חישוב ק"מ.
טיפולי שיניים: ניתן לקבל הנחה בטיפולי שיניים ספציפיים, משמרים ומשקמים, מתאריך אבחון הסרטן ועד תחילת קבלת הטיפול הכימותרפי או הקרינתי, או לאחר סיום הטיפול הכימותרפי או הקרינתי, עד לתקופה כפי שהוגדרה בקופת החולים.

 סיוע בשכר דירה מקבל קצבת נכות כללית שנקבעה לו דרגת אי כושר בשיעור של 75% ומעלה והוא חסר דירה. ניתן לקבל את השירות בצירוף מסמכים רלוונטיים באמצעות חברות: מגער *8583, מילגם 1599-563-007, עמידר *6266.

האגודה למלחמה בסרטן  מפעילה מערך מידע ותמיכה במטופל ומשפחתו, לרבות קבוצות תמיכה, שירותי רפואה משלימה ועוד. ניתן להגיש בקשה לבירור זכאות למענק חד פעמי מטעם האגודה למלחמה בסרטן, תלוי קריטריונים, באמצעות העובדת סוציאלית. 

 נושאים נוספים להתייחסות מול הצוות הסוציאלי

 • הטבות - טיפולי שיניים לחולים אונקולוגיים
 • הטבות בקופות החולים סל חולה אונקולוגי
 • סיוע כלכלי  פיצוי חד פעמי לחולי סרטן, שניתן לחולים במצוקה כלכלית שנמצאים בטיפולים. את ההחלטה למי מגיע סיוע מקבלות עובדות סוציאליות מחוזיות של האגודה למלחמה בסרטן ואת הבקשה מגישים דרך העובדת הסוציאלית במרכז הרפואי
 • נושאים לתמיכה רגשית מצוות הסוציאלי :
  תמיכה להורים לילדים קטנים, הדרכת הורים , הכוונה לסיוע תמיכה   בקהילה לילדים של המטופלים
  תמיכה להורים ובני זוג של המטופלים
  זיהוי מצוקה נפשית ומענה מקצועי בתחום והכוונה באם מזוהה צורך לפסיכולוג
  תמיכה וסיוע בהפניה לקבוצות תמיכה 
  ליווי בסוף חיים