הדרכה לשימוש במרחיבים

טיפול קרינתי, חיצוני או פנימי,  הינו פעמים רבות חלק מהטיפול במחלת הסרטן ונועד להרוס את תאי הגידול, אך משפיע גם על תאים בריאים אשר מתחדשים בסיום הקרינה.
כאשר טיפול קרינתי מכוון לאזור האגן או הרקטום, והנרתיק כלול בשדה הקרינה, הדבר עלול לגרום להצטלקות, חוסר גמישות והצרות הנרתיק. ניתן וחשוב מאד למנוע תופעה זו על-ידי שימוש במאמני נרתיק המיועדים לכך.  שימוש במאמנים חיוני כטיפול מונע במטרה לשמור על גמישות הנרתיק  ותפקודו על-מנת לאפשר בדיקות מעקב גניקולוגיות וכן, פעילות מינית.
מאמנים נרתיקיים חשובים מאוד לנשים שעברו השתלת מח עצם מתורם ומפתחות תגובת "השתל נגד המאחסן", אשר פוגעת בריריות הגוף וגם ברירית הנרתיק.

מתי עלי להתחיל?

תקופת ההחלמה של רירית הנרתיק  נמשכת שבועות עד חודשים לאחר הטיפולים לכן, מומלץ להשתמש במאמנים  שבועיים לאחר סיום טיפולים בקרינה. בהתחלה שימוש בתדירות יומית למשך 4 שבועות  כשמרגישים שהפעולה עוברת בנוחות ניתן להוריד תדירות עד שלוש פעמים בשבוע והפחתה עד פעמיים בשבוע למשך חצי שנה, אם יש צורך המשך השימוש בהתאם להנחיות הצוות המטפל.

למי אוכל לפנות על-מנת לקבל הדרכה והכוונה מקצועית? 

 • אחות ביחידת קרינה 
 • רופא גניקולוג / פיזיותרפיסט עם התמחות בשינויים ברצפת האגן בעקבות טיפולים אונקולוגים

מעקב לאחר סיום קרינה לאגן: ביקורת אצל רופא גניקולוג שבועיים לאחר קרינה לאגן.

האם מותר לקיים יחסי מין בתקופה זו?  

ככלל אין מניעה לקיים יחסי מין בתקופת טיפול בקרינה, בהתאם למצב ונכונות. המלצה להימנע במידה ויש כאבים או תחושות לא נעימה באגן.

מומלץ להמשיך להשתמש במאמנים מפעם לפעם, גם אם התחלת לקיים יחסי מין. בעת שימוש בקונדום מומלץ להעזר בג'ל על בסיס מים מכיוון ששמן גורם להרס של החומר ממנו עשוי הקונדום. אם את חשה עקצוץ מומלץ לשנות את התכשיר,  קיים גם תכשיר אורגני.

 * לאחר טיפול בקרינה פנימית, ברכיתרפיה, מומלץ להשתמש בקונדום לתקופה של שבועיים לאחר סיום הפעולה

למי לפנות במידה ויש כאבים, צריבה או כל תחושה לא נעימה בנרתיק?

המלצה ליזום שיחה בנושא עם צוות מטפל, שינויים בתפקוד רצפת האגן מטופלים על ידי רופא גניקולוג מומחה לתפקוד מיני  או מטפלת מינית עם התמחות בטיפול במטופלות אונקולוגיות.
מומלץ לקבל ייעוץ בהתאם לצורך אם קיימים שינויים בחיים האינטימיים על ידי מטפלת מינית לחלוק את תחושת ההתמודדות לקבל מיידע תמיכה והכוונה.
דרך מרפאת צעירים ניתן לתאם פגישה עם מטפלת מינית, דרך מרפאה טלפון להודעות 04-7773383   או בדוא"ל: [email protected]

 איך משתמשים במאמנים?

 • מריחת פתח הנרתיק והמאמן בחלקו העליון ולכל אורכו בג'ל (כחומר סיכה) על בסיס מים או שמן  (למרחיב פלסטיק מסוג ברמן מתאימים שני חומרי הסיכה שמן ומים, במרחיבים העשויים מסיליקון עדיף חומר סיכה על בסיס מים) ניתן להשיג חומרים אלה בכל בית מרקחת ללא מרשם רופא
 • פעולת הרחבה עם המאמן חשוב שתעשה בעדינות,  ללא הפעלת כוח  תוך אחיזה בידית המובילה לצורך הכנסת המאמן לנרתיק, כאשר חלקו המעוגל של המאמן מופנה כלפי הנרתיק. חשוב למצוא תנוחה שתהיה נוחה לך -  בשכיבה כאשר הרגליים מכופפות, או בעמידה, כאשר רגל אחת מונחת על המיטה או דופן האמבטיה. אפשר גם להיעזר במראה
 • מומלץ להניע את המאמן קדימה ואחורה, חשוב לסובב את הגליל לשני הכיוונים
 • לאחר הכנסת המאמן  מומלץ להמתין במשך כעשר דקות כאשר המאמן נמצא בתוך הנרתיק. בסיום הפעולה להוציא את הגליל, לשטוף אותו במים חמים ובסבון ולייבשו ( אם הינך משתמשת במאמן מסוג ברמן אין לשטוף את ידית האחיזה, אלא רק את הקונוס העליון)
 • בשלבים הראשונים חשוב לחזור על הפעולה מדי יום במאמן  הקטן ביותר שהותאם עבורך,  למשך עשר דקות בכל פעם. ניתן לעבור לגודל הבא לאחר שהפעולה עוברת בנוחות וללא כאב ולחזור שוב על התהליך לאט ובהדרגה עד לתחושות נוחות והרפיה. בהמשך עוברים לגליל גדול יותר

אם מופיעה תחושת מעצור במאמנים גדולים אין להפעיל כוח, אלא להמשיך בתרגול עד להפגת תחושה זו. רק כאשר התחושה משתפרת עם המאמן הגדול ביותר ניתן להמשיך בפעולה זו שלוש פעמים בשבוע.

 


האם יש תופעות נלוות?

 • אם במהלך שימוש במאמנים מופיע קושי או כאב ניתן להעזר בג'ל עזרקאין ולמרוח בו את פנים הנרתיק והחלק העליון של המאמן (ניתן לרכוש ללא מרשם רופא)
 • במידה וקיים קושי בשימוש במאמנים  או כאב שאינו חולף מומלץ להתייעץ עם רופא נשים או פיזיותרפיסט מומחה לרצפת האגן 
 • תיתכן הופעת דימום נקודתי קל לאחר הטיפול, הוא אינו מדאיג, יש להפסיק את הטפול ולחדש בעוד שבוע כשהדימום ייפסק , מומלץ לדווח עליו לאחות או לרופא
  האם ניתן לקבל החזר כספי על רכישת מאמנים?  ניתן לקבל החזר על שני מאמנים, לצורך כך נדרשים מכתב מרופא אונקולוג וקבלה על סכום הרכישה

לאחר התאמת סוג המרחיב המתאים עבורך ניתן לרכוש מרחיב לאימון ביתי  מ:

 1. דין דיאגנוסטיקה - 04-6175390  0527715490 [email protected]  קוד קופון של 10% mrambam
 2. חברת "נשיותי" חברה המספקת ציוד רפואי - ניתן להכנס לאתר להזמנה אונליין או ליצור קשר לפרטים על נקודות מכירה קרובים 050-5658042
 3. מאמן אינטימי עם חומצה לקטית. הזמנה בווטסאפ  054-4499455 או בדוא"ל  [email protected]
  או באתר החברה https://get-aquafit-intimate.com/
 4. מרכז רותם :shop.rotem.center לרכישה באתר או בטלפון 0722119500

מידע חשוב !
במהלך או לאחר טיפול בקרינה לאזור האגן ובטן תחתונה בכל מקרה של הופעת כאבים כרונים ברצפת האגן, כאבים בשלפוחית השתן, כאב בקיום יחסי מין, צניחת רחם או נרתיק, בריחת שתן/ צואה, דחיפות ותכיפות במתן שתן/ צואה, כאב בפי הטבעת, מחייב בדיקת רופא גניקולוג/ אורולוג/ פיזיוטרפיסט רצפת האגן.

מומלץ לפנות לגורם מקצועי לפי האבחנה:
סרטן מעי (רקטום, קולון) -  מכון גסטרו, פיזיותרפיסטית מאיה ברוק מכון גסטרו- בניין מנדלסון - ישן (בניין מס' 2) קומה 1  דרכי התקשרות - מזכירה טליה 04-7773625

סרטן גניקולוגי - ד"ר אנה פטרוסוב, רופאה גניקולוגית- 04-7773877 , 04-7772819 , פקס- . 04-7772883 [email protected] - הפנייה דרך רופא אונקולוג/משפחה מטפל
 מיקום: בניין מאייר, מס.5 קומה 3  קבלת קהל  בימים ד, ה 09:00 עד 14:00
גניקולוג ד"ר רייס / ד"ר עמית - מחלקת נשים, בניין ראשי קומה 3 יצירת קשר : 04-7773872