לידת עכוז

לידת עכוז היא לידה המתבצעת כאשר ועכוזו של התינוק מופנה לעבר תעלת הלידה. ברוב ההריונות העובר אמנם נמצא תחילה בתנוחת עכוז, אך לקראת מועד הלידה מתהפך התינוק היפוך טבעי, כך שראשו מופנה לעבר תעלת הלידה. ההיפוך הטבעי קורה, בדרך כלל, עד לשבוע ה-37 של ההיריון. עובר שלא ביצע את ההיפוך עד למועד הזה , סיכוייו להיפוך טבעי די נמוכים.

הסיבות להיווצרות מצג עכוז עשויות להיות:
  • שליית פתח או שליה נמוכה מאוד.
  • שרירי רצפת אגן חלשים כתוצאה מהריונות מרובים .
  • עודף מי שפיר .
  • רחם שרירני .
  • צורת רחם לא תקינה.

לידת עכוז נחשבת ללידה בסיכון גבוה. כאשר מתגלה כי העובר עדיין לא ביצע היפוך טבעי לקראת השבוע ה-37 להיריון, ניתן לבצע פעולת היפוך חיצוני. זוהי פעולה שמבצע רופא מומחה, בבית חולים, תחת מעקב מתמיד של אולטרא סאונד. בתחילה ניתנת תרופה אשר מרפה את הרחם ולאחר מכן על-ידי הפעלת לחץ חיצוני ינסה הרופא לשנות את תנוחת העובר כך שראשו יופנה אל עבר תעלת הלידה. פעולה זו יכולה להיות מעט כואבת ולא תמיד תצליח. בנוסף, קיים סיכון לסיבוכים במהלך הפעולה, אשר יחייבו לידה מיידית. מסיבה זו לא רצוי לבצע את ההיפוך הידני לפני השבוע ה- 37.
ישנם גם טיפולים סיניים שעוזרים להיפוך העובר. אלו נעשים בעזרת דיקור (ו moxa חימום בעזרת צמח ה –mugwort )-בנקודה הנמצאת בקצה האצבע הקטנה של הרגל. מחקר מערבי הראה שחימום נקודה זו מגביר את הפרשת הפרוסטגלנדינים והפרשת אסטרוגן מהשליה. שני אלה מעודדים תנועות עובר.

מהלך טיפול אופייני נמשך כ – 5 טיפולים או עד להיפוך. אם מנסים טיפולים סיניים רצוי לנסות אותם בין השבועות 32-36 מפני שהם אורכים מספר ימים ורצוי להשאיר מספיק זמן לביצוע היפוך חיצוני.

במידה ופעולת ההיפוך החיצוני אינה מצליחה - ניתן לבחור ללדת ללידת עכוז או לבצע ניתוח קיסרי. ההמלצה המקובלת היום ברוב המקרים היא לבחור בניתוח קיסרי. כל זאת משום שקיים סיכון מוגבר לפגיעה בעובר בזמן לידת עכוז נרתיקית