ניתוח קיסרי

מדוע כדאי

למה כדאי לעבור ניתוח קיסרי ברמב"ם?

 • גם בניתוח קיסרי, כמו בלידה טבעית,  אנו עובדים בשיטת Skin to skin בה היולדת מקבלת את התינוק אליה מייד לאחר הלידה לחיבוק ראשון ומגע ישיר בין האם לתינוק
 • אנו משתמשים בסיכות תת-עוריות נספגות לתפירת החתך לאחר הניתוח. הסיכות נספגות ואין צורך בטיפול נוסף כדי להוציא אותן מהגוף כפי שהיה בעבר
 • גם ליולדות בניתוח קיסרי  אנו מאפשרים אשפוז בגישת ביות מלא, כפי  שמתאפשר ליולדות בחדרי הלידה
 • יחס אישי והקשבה לרצון היולדת תוך התאמה מירבית לתכנית הלידה וגישת היולדת

 

צוות המומחים עומד לרשותכם

איך ניתן ליצור עמנו קשר?

ניתן ליצור איתנו קשר בצורה קלה ומהירה ולבקש מועד רצוי לניתוח קיסרי.

התקשרי אלינו לטלפון 050-2063585 בין השעות 08:00 עד 15:00.

מלאי את הפרטים בטופס המופיע בתחתית הדף ונציגי צוות מחלקת יולדות יחזור אליך בהקדם לאישור מועד התור וקביעת פרטים אחרונים.

אנו נמצאים כאן על מנת לתת לך חוויית לידה בלתי נשכחת!

ניתוח קיסרי

שכיחות הניתוחים הקיסריים בעולם המערבי עולה בכל שנה ומגיעה לשיעור של כ 15%-25% מכלל הלידות. ניתוח קיסרי מהווה דרך נוספת לילוד (התינוק ייוולד דרך דופן הבטן) כשהלידה איננה אפשרית דרך תעלת הלידה. מטרת הלידה הקיסרית היא לסיים את הלידה בדרך הטובה ביותר לאם ולילוד.

קיימות שתי קבוצות נשים שעוברות ניתוח קיסרי

1. נשים שמוזמנות מראש לניתוח קיסרי (אלקטיבי), ניתוח יזום, שנעשה כאשר הסיבה ידועה מראש כגון: עובר השוכב במצג עכוז או כאשר הערכת משקל העובר גבוהה או בהריון עם תאומים ועוד...
2. ניתוח קיסרי דחוף נעשה במקרים בהם מסיבה כלשהיא יש בעיה בביצוע הלידה עצמה או תוך כדי מהלך הלידה, כגון: חוסר התקדמות בלידה או מצוקה עוברית. תהליך ההחלטה יכול להמשך מספר דקות עד מספר שעות (ההחלטה על ניתוח יכולה להתקבל בכל שלב של הלידה).

הכנה לניתוח
לאחר שהתקבלה החלטה ללידה בניתוח קיסרי נזמין אותך לחדר לידה לשם הכנה,מספר ימים לפני מועד הניתוח.
ביום ההכנה עליך לבצע קבלה משרדית בדלפק הקבלה בחדר לידה ובחדר הקבלה תערך לך קבלה סיעודית ורפואית:
הקבלה הרפואית כוללת בדיקה גופנית ע"י רופא. יתכן שיהיה צורך בבדיקה וגינלית. תתבקשי לחתום על טופס הסכמה לניתוח ויילקחו מספר בדיקות דם כגון: סוג דם וספירת דם.
 • המיילדת בחדר הקבלה תבצע קבלה סיעודית הכוללת מדידת לחץ דם, דופק, חום, מוניטור (מעקב אחר חיוניות העובר ופעילות רחמית). כמו כן תשאלי שאלות על מהלך הריונך ועברך המיילדותי.
 • במידה ותחושי כאבים טרם הניתוח, דימום, ירידת מים, או ירידה בתנועות העובר, יש להגיע לחדר לידה קודם לכן ולא לחכות ליום הניתוח.
 • הרופא והמיילדת ישוחחו ויסבירו לך על מהות הניתוח, הדרכה לגבי יום הניתוח, תדרוך לגבי זמן ההגעה ביום הניתוח, ומתי עליך להתחיל בצום ויענו לשאלותייך.
 • בן זוגך יכול להיות נוכח במהלך הניתוח (רק בניתוח מתוכנן) במידה ותרצו אנא ידעו את הצוות. בן הזוג יתודרך מראש ע"י אחיות חדר ניתוח לגבי כללי התנהגות בחדר ניתוח.

מה עליך להביא לניתוח קיסרי?

תעודות ומסמכים

 • תעודת זהות - לשם הכנת תגי זיהוי לך ולילוד לצורך זיהויכם מיד עם לידת תינוקך. התגים יוצגו בפניך לצורך אימות שמך ומספר תעודת הזהות.
 • כרטיס מעקב הריון.
 • בדיקות הריון, ותוצאות בדיקות הדם מהחודש האחרון לפני הלידה.
 • מסמכים רפואיים הקשורים לטיפולים שקבלת במהלך ההיריון. (וגם אלו שאינם קשורים להריון).
 • תוכנית הלידה שלכם במידה והכנתם מראש.

ציוד ללידה במידת הצורך

 • בגדים נוחים ובגדים להחלפה
 • כפכפים/ נעלי בית
 • שפתון נגד יובש
 • משקפי ראיה - בשלב כלשהו תצטרכי להסיר את עדשות המגע

הרדמה

הצוות יסביר לך לגבי סוג ההרדמה: הרדמה כללית או הרדמה אזורית – ספינלית. להרדמה אזורית יתרון חשוב בכך שהיא מאפשרת לך להיות ערה ושותפה ללידה של תינוקך. העובדה שתוכלי לשמוע את תינוקך כבר בחדר הניתוח תהווה עבורך מקור חשוב להידוק הקשר עם התינוק.

תהליך ההרדמה האזורית
המרדים ירכיב לך עירוי נוזלים ולאחר מכן תשכבי על צדך השמאלי כשאת מכופפת והוא ירחץ את גבך בתמיסת חיטוי. הרופא ירדים בעזרת הרדמה מקומית אזור קטן בחלק התחתון של הגב ואת תחושי דקירה קלה. לאחר מכן יעשה האלחוש האזורי. אלחוש זה מבוצע על ידי החדרה של מחט דקה לחלל עמוד השדרה באזור המותניים. במהלך ביצוע האלחוש האזורי את עשויה לחוש תחושה של כובד או תחושה שהרגליים נרדמות,תיתכן תחושת חום בחצי הגוף התחתון לזמן קצר וכן יכולה להיות תחושת רעד. בכל מקרה של תחושה מסוג זה או אחר תוכלי למסור על כך למרדים , על מנת שיוכל להסביר לך את מקורה. לאחר 15-20 דקות תתחיל השפעה מירבית של חומר ההרדמה.

יום הניתוח
 • עליך להיות בצום החל מחצות.
 • הסירי לק מהציפורניים ועדשות מגע.
 • בבוקר הניתוח ניתן לשתות תה.
 • השאירי בבית את חפצייך האישיים כולל תכשיטים, שעון וכסף .
 • עליך להירשם בכניסה לחדר לידה ולאחר מכן לפנות לחדר הקבלה המוכר לך מיום ההכנה לניתוח, המיילדת שתקבל אותך תמדוד לך לחץ דם, דופק, חום, תגלח את אזור הניתוח בחלק התחתון של הגוף, תלבשי חלוק סטרילי ותערך שוב בדיקת חיוניות העובר.
 • לחדר הניתוח תוכלי לרדת בכוחות עצמך מלווה בבני משפחתך ואלונקאי.
 • לעיתים רחוקות עלולה להיות אפשרות של דחיית הניתוח לשעה מאוחרת יותר עקב ניתוחים דחופים בלתי צפויים. אנא, התאזרי בסבלנות וקבלי זאת בהבנה.

הניתוח הקיסרי

 • בהגיעך לחדר הניתוח, תקבל אותך אחות בחדר הקבלה שבחדר הניתוח, שם תוכלי לשהות בליווי בני משפחתך עד שתעברי לחדר המיועד בו תתבצע ההרדמה והניתוח.
 • מלווים - בן זוגך יוכל להתלוות אליך לתוך חדר ניתוח אם בחרת בכך מראש ובתנאי שבן זוגך קיבל את ההדרכה הנדרשת על ידי אחות חדר ניתוח. בני משפחתך ימתינו בחדר ההמתנה הנמצא מחוץ לחדר ניתוח עד תום הניתוח.
 • צוות חדר הניתוח כולל שני רופאים מנתחים, שתי אחיות חדר ניתוח, מרדים, רופא ילדים ומיילדת.
 • בחדר הניתוח המרדים ירכיב לך עירוי נוזלים, וידביק מדבקות א.ק.ג. על החזה. רופא מרדים ישהה במחיצתך בכל מהלך הניתוח ועל כל בעיה שתתעורר במהלך הניתוח תוכלי לפנות אליו.
 • לאחר ביצוע ההרדמה ירחצו את בטנך ברחצה סטרילית ויוכנס לך קטטר על מנת לרוקן את שלפוחית השתן לצורך מעקב אחר מאזן נוזלים. זהו תהליך שאינו כואב. הקטטר יישאר לאחר הניתוח למשך 12 שעות.
 • באזור בית החזה מגביהים מסך שתפקידו להגן על האזור הסטרילי של הניתוח וישמש כחיץ בין פניך לבין אזור החתך.
 • הניתוח מתחיל רק כאשר המרדים בודק ומוצא שאכן ההרדמה פועלת והרופא המנתח מוודא כי התחושה בפלג הגוף התחתון נעלמה כליל.
 • במהלך הניתוח את עשויה להרגיש לחיצות או משיכות המבשרות את הוצאת התינוק. מיד לאחר מכן תוכלי לשמוע את בכי התינוק ורופא ילדים יבדוק את תינוקך והמיילדת תתייג את התינוק בשתי רגליו בתגים שזיהית קודם לכן והוא יובא אלייך למבט ראשון כדי שתוכלי ליהנות ממנו ואפילו לנשקו.

לאחר הניתוח הקיסרי

 • יתאפשר לך לחוות את המגע הראשוני עם התינוק, המיילדת תעביר את תינוקך למחלקת תינוקות ושם ימתין לשובך. בדרך היא תראה את התינוק למלווייך הממתינים בחדר ההמתנה.
 • לאחר הניתוח תשהי שהות קצרה במחלקת התאוששות שבחדר ניתוח וכשיתאפשר תועברי למחלקת יולדות, שם תתקבלי על ידי הצוות הסיעודי. האחות תמדוד לחץ-דם, דופק, תעקוב אחר הדימום הווגינלי, תוודא שפצע הניתוח אינו מדמם, כמו-כן תוודא שעירוי הנוזלים המחובר לידך מטפטף כהלכה והקטטר מנקז שתן כראוי.
 • ברוב המקרים תשהנה יולדות נוספות לאחר לידה קיסרית בחדרך או בחדר הסמוך ויתכן ותמצאי שיש מן המשותף בחוויה העוברת עליכן ודבר זה יכול להיות מקור תמיכה לך ולשאר הנשים ולסייע לך בתהליך ההתאוששות לאחר הניתוח.ההחלמה לאחר ניתוח קיסרי

1. כאב-בימים הראשונים לאחר ניתוח קיסרי את עלולה לסבול מכאבים באזור החתך. כאבים הם חלק מהתהליך הטבעי אחר הניתוח, הם נובעים מכך שהחתך עובר דרך שכבות העור, שרירים ודופן הרחם, אשר בהם קיימים עצבים המעבירים את תחושת הכאב. תוכלי להיעזר במשככי כאבים אשר יקלו עלייך ויגרמו להרפיה ולתחושת הקלה. הכאבים יפחתו בהדרגה ותוך מספר ימים תוכלי לבצע פעילות באופן עצמאי.

2. נשימה - ההחלמה לאחר ניתוח קיסרי היאהדרגתית. למרות הכאב חשוב ורצוי לנשום נשימות עמוקות, להשתעל על מנת למנוע הצטברות ליחה שעלולה להצטבר בעיקר אם הניתוח נעשה בהרדמה כללית. כדי להקטין כאב בזמן נשימה עמוקה ו/או שיעול, רצוי להניח את שתי הידיים על הבטן וללחוץ אותן כלפי פנים. לעיתים ניתן להיעזר בפיזיותרפיסטית שתדריך אותך לנשימות נכונות ולשיעול נכון.

3. שתיה ואכילה - ביום הראשון יתכן שתחושי צמא ויובש בפה עקב הצום. לשם כך מונחת על הארונית כוס מים עם מקל שבקצהו ישנה תחבושת (שפדל) שבעזרתו תוכלי להרטיב את השפתיים בשעות הראשונות. 8 שעות לאחר הניתוח בהרדמה אזורית תוכלי לשתות מים, תה ומרק צח. בהדרגה תוכלי לאכול כלכלה רכה ובהמשך תעברי לכלכלה רגילה. רצוי להימנע משתיית מיצים ומשקאות תוססים ודברי חלב, מכיוון שהם גורמים לגזים. אם הניתוח בוצע בהרדמה כללית, החזרה לכלכלה רגילה איטית יותר.

4. ניידות - ההחלטה על ירידה מהמיטה בפעם הראשונה לאחר ניתוח קיסרי היא של רופא המחלקה. בד"כ הירידה תתאפשר בין 12 ל 24 שעות לאחר הניתוח ותעשה בהדרגה בעזרת אחות. תחילה ישיבה על כורסא ולאחר מכן הליכה תוך השגחה ובהמשך הליכה למקלחת בנוכחות אחות. הקטטר יוצא טרם ירידתך מהמיטה. חשוב לרדת מהמיטה ולהקפיד על ניידות בהקדם על מנת להקל על חזרה לפעילות תקינה מהר ככל האפשר ולמנוע סיבוכים הנגרמים משכיבה ממושכת.
את העירוי נוציא לאחר הטלת שתן וזאת במידה ותשתי כמות מספקת.

5. פעילות מעיים - נפיחות, גזים והפרעות בפעילות מעיים היא תופעה שכיחה לאחר ניתוח קיסרי. על מנת להקל על תופעות אלה, רצוי מידי פעם לשנות תנוחה בעת השכיבה במיטה, לרדת מהמיטה מוקדם ככל האפשר ולהתהלך כמה שיותר. חשוב להקפיד על שתייה מרובה ותנועתיות מרובה על מנת לזרז פעילות מעיים.

6. הגיינה- כל עוד הינך שוכבת במיטה תקבלי סיוע ברחצה במיטה מהאחות ודבר זה ישפר לעין ערוך את הרגשתך. למחרת הניתוח תוכלי להתרחץ במקלחת בעזרת האחות, ולאחר מכן תוכלי להתרחץ באופן עצמאי.

7. דימום וגינלי- כמו לכל יולדת לאחר לידה, גם לך יהיה דימום נרתיקי בימים הראשונים לאחר הניתוח, דימום זה מקורו מהרחם וכולל בתוכו כלי דם ותאים רבים. בשלב ראשון הדימום באופן יחסי דומה לדימום הווסת. צבעו אדום ובהדרגה כמותו פוחתת, צבעו נעשה ורדרד ולאחר מכן ההפרשה נעשית בהירה יותר.
התכווצות הרחם בתקופה זו הינה תופעה טבעית לאחר הלידה.

8. טיפול בחתך הניתוח- את תחבושת הניתוח מסירים כ-24 שעות לאחר הניתוח. לאחר הורדת התחבושת רצוי לשטוף את אזור החתך הניתוחי במים וסבון. רצוי לעשות זאת מספר פעמים ביום. את הסיכות נהוג להוציא
לאחר 6-7 ימים. כיום החתך הניתוחי נסגר באמצעות סיכות והן מוצאות בקלות וללא כאב. זמן שהייתך בבית החולים לאחר לידה קיסרית הוא בממוצע 4-6 ימים. יום השחרור תלוי בקצב ההחלמה. אם תרגישי טוב ותהליך ההחלמה יאפשר זאת, תוכלי להשתחרר מבית החולים קודם לכן.

9. חזרה לפעילות מלאה לאחר הניתוח תעשה בהדרגתיות כ-6 שבועות לאחר הניתוח.


ביקור רופאים לאחר ניתוח קיסרי
ביקור רופאים יעשה בבוקר בין השעות 08:00 עד 09:00 וזו תהיה הזדמנות לשאול את הרופא שאלות המתעוררות במהלך היום.
במחלקת יולדות קיימים מספר דפי הסבר והדרכה, אשר יסייעו לך במהלך התאוששותך מהניתוח.
1. הדרכה לביצוע תרגילי התעמלות שיסייעו לך לחזור במהירות לאיתנך.
2. דפי מידע בנושא הנקה.
3. דפי מידע שמספקים בקצרה הדרכה והסבר להחלמה קלה ומהירה לאחר ניתוח קיסרי.

הטיפול ניתן ב:

בקשה לקביעת ניתוח קיסרי


במערך הלידה של רמב"ם חשוב לנו להעניק לך חווית לידה כפי שתכנת וחלמת, חווית לידה טובה ובטוחה לך ולילוד. בחלק מההריונות נשים מוזמנות מראש לניתוח קיסרי (אלקטיבי), ניתוח יזום, שנעשה כאשר הסיבה ידועה מראש כגון: ניתוח קיסרי בעבר, כאשר עובר השוכב במצג עכוז או כאשר הערכת משקל העובר גבוהה או בהריון עם תאומים ועוד.
נשים החל משבוע 34 אשר עונות על הקריטריונים לניתוח קיסרי מתבקשות למלא את הטופס. יש להקפיד לפנות לפחות חודש לפני מועד הניתוח.
אנו נחזור אליך לתיאום מועד התור.
יש לוודא כי יש בידיכם הפניה רפואית לניתוח קיסרי מרופא הנשים המטפל.
 
נושא הטופס
בקשה לקביעת ניתוח קיסרי
שם פרטי
שם משפחה
מס' תעודת זהות
קידומת
טלפון
תאריך ווסת אחרונה
//
דוא"ל
סיבת ניתוח קיסרי
נא צרפי הפניה מרופא לניתוח קיסרי
תוכן הבקשה
* שדה חובה
 

צרו איתנו קשר

050-2063585
ניתן לפנות לרופא בכיר ממחלקת יולדות לצורך תיאום ניתוח קיסרי אלקטיבי (מתוכנן), יש להכין את כל המסמכים הדרושים ואת המלצת הרופא המטפל, כך שנוכל לעזור לך לתאם את התור בתאריך המבוקש ולאפשר לך לידה טובה ובטוחה.
באפשרותכן להתקשר לרופא ממערך הנשים והיולדות בימים א’-ה’ בשעות 15:00-8:00
 
ניתן גם לשלוח הפניה לפקס מס'  04-7771778 או 04-7772228.