היתרונות שבהנקה

להנקה יתרונות מבחינה פיזיולוגית ופסיכולוגית. קיימת השפעה של חלב האם על התפתחות וגדילת התינוק  יצירת קשר וחום פיזי ורגשי בין האם לילוד . ההנקה עוזרת לפעילות תקינה של מערכת העיכול של התינוק ,מונעת כאב בטן, שלשולים, מונעת השמנת יתר של הילוד ועוד... 
חלב אם משמש מזון מושלם עבור התינוק. החלב מספק לתינוק את כל חומרי המזון והיסודות להם הוא זקוק ועונה על כל צרכיו התזונתיים.
חשוב לדעת שבחלב אם מועברים נוגדנים העוזרים בחיסון גופו של התינוק מפני חיידקים, וירוסים ופטריות.
בנוסף האם המניקה חשה התכווצויות ברחם. ההנקה עוזרת לרחם לחזור מהר יותר לגודלו הטבעי כפי שהיה טרם ההריון.
לנוחיותך חדרי הנקה במחלקות. במערך ההיריון של רמב"ם תוכלי למצוא י מרכז מידע בנושא הנקה הנותן מענה 24 שעות ביממה ומאויש על ידי מדריכות הנקה מוסמכות, שירות זה ניתן חינם.

אופן החזקת התינוק 
אחזי את התינוק כשבטנו מונחת במקביל לבטנך, פיו נמצא בגובה הפטמה ובמקביל לה.

זמן הנקה
כל תינוק וזמן היניקה שהוא צורך. משך ההנקה בימים הראשונים – 10 דקות בכל שד בכל ארוחה. כאשר תגיעי ליום השלישי או הרביעי, כמות החלב תגדל מאד ויתכן מצב בו התינוק ינק משד אחד ויסרב לינוק מהשד השני.
אם החלטת לא להניק, תקבלי הדרכה בקשר להזנת הילוד בכלכלה מלאכותית והאחיות תסייענה לך.
אנו מאמינים בזכות האם לבחור את דרך הזנת הילוד.

שדיים 
תיתכן נפיחות בשדיים אפילו הפרשת חלב מהפטמה. זה יחלוף תוך זמן קצר, זוהי תופעה פיזיולוגית

היתרונות שבהנקה

 • ההנקה יוצרת קשר מיידי בין האם ליילוד. מחקרים הוכיחו שתינוקות בני שבוע מעדיפים את ריח החלב של אמם, ויודעים לזהותו.
 • תנועות היניקה מהשד מקדמות את התפתחות החניכיים. תרגול זה מחזק את החניכיים ומעודד גדילה של שיניים ישרות ובריאות.
 • תינוקות היונקים חלב אם יכולים לווסת את כמות החלב הנכנסת לפיהם, בעוד שתזונה מבקבוק מצריכה את התינוק לינוק כל הזמן כדי להגיב על לחץ הפטמה בפיו.
 • הצמדה לשד והיניקה ממנו הם לא פחות מאשר תרגול לשרירי הפה ותורמים להתפתחות תקינה של הלסת והפנים.
 • בזמן ההנקה תינוקות מפעילים שרירים שונים של הפה וכמו כן, דרוש תיאום בין שאיבה, בליעה ונשימה מצד התינוק.
 • חלב האם הוא סטרילי, קל לעיכול, גורם לעלייה מאוזנת יותר במשקל התינוק, זול ותמיד זמין.
 • חוקרים רבים דיווחו על תוצאות גבוהות יותר במבחני משכל אצל ילדים שינקו, לעומת ילדים שלא ינקו. במיוחד נמצא קשר מובהק בין רמת ההישגים במבחנים האלה לבין משך התקופה שבה הילדים ינקו.
 • חיסונים מן השד.
 • יתרון נוסף של חלב האם קשור לבריאותו של התינוק במובן הרחב. חלב אם הוא חומר חי, כמו דם, עם מרכיבים פעילים, הנלחמים במחלות ומסייעים לבריאות.
 • טיפה של חלב אם מכילה כמיליון תאי דם לבנים. תאים אלה, הנקראים 'מקרופאג'ים' (אכלנים גדולים), יודעים לבלוע חיידקים הנמצאים בגוף האדם.
 • חומר נוסף הנמצא רק בחלב האם הוא 'אימיונוגלובולין 'IgA, מרכיב של מערכת החיסון, נוגדן המצפה את השכבה הפנימית של המעיים הלא-בוגרים של התינוק ומונע מחיידקים לדלוף דרך המעיים לדם. 'IgA' גם מונע אלרגיות לסוגי מזון שונים. הוא מצפה את הרירית של המעיים ומונע מהמולקולות של המזון מלחדור לתוך זרם הדם ולגרום לתגובה אלרגית.


החיסון הראשוני

'קולוסטרום' הוא החומר הראשוני המופק מגופה של האישה על מנת להזין את תינוקה. הקולוסטרום עשיר מאוד בחלבונים ונוגדנים, הוא מרוכז ודביק למגע, נוצר החל משבוע ה-16 להריון ונמצא עד כ-72 שעות לאחר הלידה. הקולוסטרום עשיר במיוחד ב-'IgA' בדיוק בזמן שהתינוק נחשף לראשונה לעולם וזקוק להגנה מפני גורמים זרים הנכנסים לגופו. בקולוסטרום ישנה גם כמות גדולה של תאי דם לבנים ורכיבים התורמים למערכת החיסון, יותר מאשר בחלב רגיל. זהו החיסון החשוב, הראשון, שיקבל התינוק היונק. חשיבות נוספת נודעת לקולוסטרום בכך שהוא מעודד את פעולת המעיים של התינוק, דבר החיוני ליציאת ה'מקוניום' (הצואה הראשונה) שעשירה ב'בילרובין'. ירידת ערכי ה'בילירובין', חיונית למניעת צהבת היילוד (בעת מחלת צהבת ערכי הבילירובין עולים).

הדרכים בהן ההנקה מגינה על תינוקות ממחלות
זיהומים באוזניים
במקרים רבים, לאחר הצטננות או גודש באף, האוזן התיכונה מתמלאת בנוזל ובסופו של דבר מתפתחת דלקת הגורמת לכאב, בד"כ באמצע הלילה. דלקות אוזניים חוזרות, או אלו שאינן זוכות לטיפול, עלולות להוביל לאובדן השמיעה.

הגנה נגד דלקות באוזניים בארבע דרכים:

 1. מרכיבים הנלחמים בחיידקים הנמצאים בתוך חלב האם מונעים מהבקטריה לגדול, כך שאף סתום ואוזניים סתומות לא יתפתחו לזיהום באוזן התיכונה.
 2. לעיתים, קורה שחלב נוזל דרך חצוצרת השמע - צינור המחבר את האוזן התיכונה אל הלוע – ומגיע אל האוזן התיכונה. במקרים כאלו, חלב האם הכי פחות מגרה את רקמות האוזן מכל תרכובת מזון אחרת.
 3. תינוקות יונקים מצטננים פחות, או לפחות באופן קל יותר מאשר תינוקות הניזונים מפורמולה. פחות הצטננויות משמען פחות זיהומים באוזניים.
 4. לתינוקות יונקים יש פחות אלרגיות המשפיעות על מערכת הנשימה, שהן עוד גורם להצטברות נוזלים באוזן התיכונה, המהווה מקום אידיאלי לגידול של בקטריות.

הגנה למערכת העיכול
חלב אם מצטיין בהגנה על תינוקות משלשול ומבעיות במערכת העיכול, בשל הרכב הנוגדנים המצוי בו.
דרך נוספת שבה ההנקה מגינה על קיבתם של היונקים, היא באמצעות עידוד הגדילה של חיידקים מועילים במעיים. המעי הדק נמצא בשיא בריאותו כאשר הוא נותן מחסה לחיידקים הנכונים. החיידק המסייע, המוכר בשמו  'Bifidus', עושה דברים טובים לגוף בתמורה למקום חם לחיות בו. הוא מייצר ויטמינים ותוספי מזון ומפקח על החיידקים המזיקים.
רמות גבוהות של לקטוז בחלב האם, מעודדות את הגדילה של החיידק מסוג'Lactobacillus Bifidus'.

סיכון מופחת למוות בעריסה
תינוקות יונקים נמצאים בסיכון נמוך יותר למוות בעריסה. כיוון שעוד לא ידוע מספיק על התופעה המכונה 'מוות בעריסה', עדיין לא ברור כיצד זה קשור לתהליך ההנקה.
תיאוריה שפותחה באחרונה גורסת, כי מוות בעריסה עלול להיגרם כאשר תינוקות ישנים עמוק מידי ומתקשים להתעורר אם הם מפסיקים לנשום לרגע או שניים, כפי שקורה לא מעט אצל תינוקות ישנים. תינוקות יונקים ישנים פחות עמוק ולכן סביר, שהם יתעוררו אם יש בעיה בנשימה.
ההגנה שמעניק חלב האם מפני זיהום עשויה גם היא להפחית את הסיכון למוות בעריסה.


יתרונות ההנקה מהזווית האימהית

מבחינת האם, ההנקה מסייעת ליצירת קשר אינטימי קרוב עם התינוק, מזרזת את הרחם לשוב לגודלו הטבעי ומונעת את הדימום המאסיבי שלאחר הלידה. היא מפחיתה סיכויים לחלות בסרטן השד והרחם, ומחזקת את העצמות. הנקה אינה דורשת חיטוי בקבוקים והכנת המזון, ואינה מייצרת כל סוג של אשפה, שיש להרחיק במהירות מהישג ידו של התינוק.
בעת האכלה מבקבוק, יש צורך להצטייד בבקבוקים, מים רתוחים, וקופסת פורמולה, בכל יציאה מן הבית. נשים מניקות פשוט נושאות את עצמן. וכמובן, חלב האם ניתן בחינם.
האם המיניקה תגלה שקל לה יותר לרדת במשקל לאחר הלידה, שכן ההנקה עצמה צורכת אנרגיה, כ-500 קלוריות ליום.
הנקה היא אמצעי מניעה טבעי. דפוס מסוים של הנקה משמש כשיטה בטוחה ויעילה למניעת הריון. בשיטה הזו, הסיכוי להיכנס להריון הוא כ-2% במשך חצי שנה אחרי הלידה.
בזמן ההנקה הגוף משחרר את הורמון ה'אוקסיטוצין', שמכונה גם 'הורמון האהבה'. אפשר לחוות אותו בזמן של התרגשות נפשית, בזמן אורגזמה מינית וכמובן בהנקה. ההורמון מכווץ את בלוטות החלב ומשחרר אותן לזרימה. אצל נשים מיניקות אפשר להבחין בתחילתו של 'תהליך ההתאהבות' כבר בסיומה של ההנקה הראשונה.

מצבים בהם לא מומלץ להניק

למרות היתרונות המוכחים של ההנקה, קיימים מספר מצבים בהם הנקה אינה לטובת התינוק ויש להתייעץ עם רופא או יועצת הנקה לפני תחילת הנקה.
רוב המחלות השכיחות, כמו הצטננות, שפעת, דלקות בעור, או שלשול, אינן מדבקות עבור התינוק היונק. למעשה, אם האם חולה, החלב שלה יכיל נוגדנים למחלה שיסייעו בהגנת התינוק מאותה מחלה.

מספר וירוסים יכולים לעבור לתינוק בחלב האם:
HIV - הווירוס שגורם למחלת האיידס. לנשים נשאיות HIV אסור להיניק. עם זאת, בארצות בהן קיים סיכון למחלות זיהומיות וחסרים תזונתיים, הגורמים לתמותת תינוקות גבוהה, הסיכונים לתינוק כתוצאה מאי הנקתו עלולים לגבור על הסיכון להידבק ב-HIV.
במידה והמניקה חולה בהפטיטיס מסוג B יש לתת לתינוק חיסון מיוחד ואז תוכל להניק בבטחה. במידה והמניקה חולה בשחפת, יש להיוועץ עם הרופא לפני תחילת ההנקה. כך הדבר במידה והמניקה משתמשת בסמים מסוג מריחואנה, אמפטאמינים, הרואין או PCP סם הזיה.
מחוללי מחלה שונים עלולים אף הם להיות מועברים ליונק באמצעות חלב האם. אין פירושו של דבר שבכל מצב מחלה לא תוכל האם להניק. יש להתייעץ עם הרופא ולשקול כל מקרה לגופו.
סרטן השד אינו מידבק ואינו עובר עם חלב האם. אישה שחלתה בסרטן השד יכולה , בד"כ, להיניק מהשד שלא נפגע. קיימת השערה שההורמונים שמיוצרים בגוף במהלך ההיריון וההנקה עלולים לעודד את חזרתו של הגידול בשד, אולם עד כה השערה זו לא הוכחה. לעומת זאת, מחקרים הוכיחו שהנקה מפחיתה את הסיכון ללקות בסרטן השד בעתיד. השתלת סיליקון להגדלת השד אינה מפריעה ליכולת להיניק, אולם אם הסיליקון דולף, הוא עלול להזיק לתינוק. מספר קטן של מחקרים הוכיחו קשר בין הנקה משדיים שהוגדלו בעזרת סיליקון, להתפתחות בעיות בוושט אצל התינוקות. אולם, על מנת לבסס קביעה מדעית, יש צורך במחקרים נוספים בנושא זה. עם זאת, מומלץ לאישה בעלת שתל סיליקון הרוצה להיניק, להתייעץ עם רופא ילדים.
רוב התרופות הניתנות לאימהות מיניקות הן בטוחות לתינוק היונק, אך קיימות מספר תרופות המצריכות הפסקת הנקה זמנית או מלאה. אלה כוללות איזוטופים רדיואקטיביים, אנטימטבוליטים, כימותרפיה לסרטן, ומספר קטן של תרופות אחרות.