חדשות רמב"ם

חודש המודעות העולמי לסרטן השד

תאריך פרסום: 17/10/2017

​היחידה לדימות השד ברמב"ם יוזמת מסלול מהיר לקביעת תור לממוגרפיה

חודש המודעות העולמי לסרטן השדחודש המודעות העולמי לסרטן השד

חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד מצוין בימים אלו ברחבי העולם ובארץ. בהמשך לאירועי החודש, יזם צוות היחידה לדימות השד (ממוגרפיה) ברמב"ם, העוסקת בגילוי מוקדם של סרטן השד, מסלול מהיר לקביעת תור לביצוע בדיקת ממוגרפיה ויוצא בקריאה לציבור הנשים להגיע ולהיבדק. 

"המטרה היא לעודד את הנשים הנמצאות בגילאים המתאימים או משתייכות לקבוצות הסיכון לבצע בדיקה על מנת לתפוס את המחלה עוד בשלביה המוקדמים", מסבירה ד"ר זהבה גלימידי, מנהלת יחידת הממוגרפיה ברמב"ם, "אחוזי ההישרדות מהמחלה גבוהים, כאשר תופסים אותה בזמן. גילוי מוקדם מציל חיים".

סרטן השד נחשב לאחד מגורמי התמותה המובילים בנשים בארץ ובעולם, כאשר משנה לשנה עולה מספר הנשים המאובחנות במחלה, בעיקר בזכות הידע והמודעות הקיימים כיום. כאמור, אחוזי ההישרדות מהמחלה אף הם בעלייה, בעיקר כאשר מדובר בגילוי מוקדם. בדיקת הממוגרפיה נחשבת כיום לשיטה הטובה ביותר לסריקה של סרטן השד באוכלוסייה הרחבה וניתן לזהות גידול סרטני בשד בשלב מוקדם, עוד לפני שניתן לזהות אותו במישוש. מדובר בבדיקת הדמיה האורכת מספר דקות והיא מומלצת לכל אישה מגיל 50, אחת לשנתיים, או בהתאם להנחיות הרופא המטפל. עבור נשים הנמצאות בקבוצת סיכון (היסטוריה משפחתית למחלה מקרבה ראשונה או נשאות גנטית של מוטציות הגורמות למחלה), ההמלצות משתנות ויש לבצע בדיקות נוספות ו/או בתדירות גבוהה יותר על פי הנחיות הרופא המטפל.

"לפי נתונים שיש בידינו כיום, בדיקת הממוגרפיה היא כלי משמעותי לאבחון מוקדם של המחלה ותורמת  להפחתת שיעור התמותה מסרטן השד בכ-30%", מציינת ד"ר גלימידי, "יש חשיבות עצומה לביצוע שלה בזמן. כל אישה ואישה צריכה לקחת אחריות על בריאותה וללכת להיבדק".

98% מהמטופלות ביחידת הממוגרפיה של רמב"ם מרגישות בידיים טובות
בתוך כך, על פי תוצאות ביניים של סקר שביעות רצון שביצע משרד הבריאות, זכתה יחידת הממוגרפיה של רמב"ם לתוצאות גבוהות במיוחד. 98% מהמטופלות שהשתתפו בסקר השיבו כי הן מרגישות בידיים טובות במידה רבה מאוד וכי תמלצנה לחברותיהן לבוא ליחידה לצורך אבחון או טיפול. 

לדבריה של ד"ר גלימידי, שיטת העבודה הייחודית של היחידה ברמב"ם, תורמת רבות להצלחה האבחנתית והטיפולית של הנשים המגיעות לביה"ח: "יש לנו מכשור וטכנולוגיות מהמתקדמות בארץ, צוות היחידה הוא בעל ניסיון רב וכולל מומחים שונים הפועלים יחד ונותנים תמונה רחבה לגבי כל מקרה ומקרה, שיתופי פעולה רב תחומיים עם היחידות השונות הפועלות תחת המכון לבריאות השד בביה"ח, העובדה שברמב"ם רופאי היחידה לדימות השד הם המפענחים של בדיקות MRI, עם קורלציה לאולטרה-סאונד וממוגרפיה, כל אלו הם יתרונות ברורים בטיפול בנשים המגיעות אלינו", מסבירה ד"ר גלימידי, "אך מעל הכל – אנחנו רואים את המטופלת. מלווים אותה מרגע הגעתה אל היחידה, לאורך הבירורים והטיפולים, ועד אחרי ההחלמה. זה סוד ההצלחה", היא מסכמת בחיוך.

היחידה לדימות השד (ממוגרפיה) ברמב"ם פועלת לגילוי מוקדם של סרטן השד, תוך שימוש במספר אמצעי דימות, בהתאם לצורך: ממוגרפיה דיגיטאלית עם טומוסינתזיס, אולטרה-סאונד ובדיקה בתהודה מגנטית (MRI). ביחידה מבצעים בדיקות שונות, הן טיפוליות והן אבחנתיות, כאשר במכון לבריאות השד קיימות כל האפשרויות לביופסיה מילעורית בהכוונת אמצעי דימות (ביופסיה סטריאו-טקטית בהכוונה ממוגרפית וביופסיה בהכוונת אולטרסאונד ), כך שלמעשה כל אמצעי האבחון נמצאים תחת קורת גג אחת לנוחיותן של המטופלות. צוות היחידה שם דגש מיוחד על בצוע מהיר של כל הבדיקות, מהרגע שעלה חשד, תוך הענקת יחס אישי לנבדקת לכל אורך שלבי האבחון. מעבר לפעילות השוטפת, משתתף צוות היחידה במספר מחקרים מובילים בתחום ההדמיה וסרטן השד.

לחצו כאן למען עתיד וורוד יותר: רמב"ם מעלה מודעות לסרטן השד. צפו ושתפו

לתיאום תור ובירורים, יש לפנות למרכז מידע ברמב"ם, במספר 5324*  04-7773568 או ביחידת הממוגרפיה בטלפון 04-777-2229, ימים א'-ה', בין השעות 08:00-16:00.


​​*** לפני הגעתכן לבדיקת ממוגרפיה, יש להצטייד במכתב מפנה מהרופא או פרטי התקשרות עם הרופא המטפל במקרה של הפניה עצמית. הבדיקה מותנית בהתחייבות מקופת החולים או בתשלום ***