חדשות רמב"ם

תערוכה ברמב"ם מציגה סרטן שד באופן שלא ראיתם עד כה

תאריך פרסום: 20/03/2017

מייקאפ, תסרוקת וצלקת – כך נראו עשר מטופלות מערך בריאות השד ברמב"ם, אשר הפכו ליום אחד לדוגמניות בפרויקט העצמה נשית ייחודי. התוצאה: תערוכת צילומים מרהיבה שלא מפחדת לחשוף את כל הצדדים של ההתמודדות עם המחלה

​צילום קבוצתי של חלק ממשתתפות התערוכה. 
צילום: פיוטר פליטר.​צילום קבוצתי של חלק ממשתתפות התערוכה. צילום: פיוטר פליטר.

עשרות אנשים הגיעו לאחרונה לרמב"ם, כדי לצפות בתערוכה לא שגרתית. זו לצד זו, הוצגו תמונותיהן של עשר נשים המטופלות בביה"ח – כולן מתמודדות עם סרטן השד או מחלימות מן המחלה. כולן מבקשות להעביר מסר של העצמה נשית ואהבת עצמן מתוך, ואף על פי המחלה.
צלמי אופנה מהבולטים בארץ, נרתמו למשימה. בהפקות אופנה שונות ומורכבות, צולמו משתתפות הפרויקט שנקרא "עדשה ורודה", כשכל אחת מהן מגלמת פנים אחרות למחלה שמזוהה יותר מהכל עם פגיעה בנשיות. התערוכה המרגשת הוצגה ליום אחד, במסגרת יום העיון השנתי של רמב"ם המוקדש לנושא סרטן השד, בהשתתפותם של מומחי ביה"ח, מטופלים ובני משפחותיהם.

"אני כאן כדי לומר שכולנו יפות", אומרת עידית כהן, בת 43 מקרית ביאליק, אשר לקחה חלק בפרויקט, "לפני 12 שנה הגעתי לטיפול ראשון ברמב"ם. הסרטן חזר פעמיים ועברתי הליכים ניתוחיים לא פשוטים כדי להתמודד עם המחלה. היום אני בריאה ונמצאת במעקב רפואי. הרופאים ברמב"ם טיפלו במחלה, אבל חשוב לא פחות גם הטיפול בנפש. הצילום הזה עבורי הוא ההתמודדות האמיתית עם התפיסה של הנשיות שלנו, של המחלה שלנו, של היכולת שלנו לאהוב את עצמנו כמו שאנחנו".

כשאדווה אמזלג, בת 34 מצפת קיבלה את הפניה של צוות מערך השד ברמב"ם לקחת חלק בפרויקט היא לא היססה לשנייה. "לאורך כל ההתמודדות שלי עם המחלה בארבע השנים האחרונות, הקפדתי להמשיך ולחיות את החיים שלי כאילו כלום לא קרה", היא אומרת, "הסרטן התגלה אצלי מספר חודשים אחרי לידת הבן שלי, ואז כבר היו גרורות. עברתי אינספור ניתוחים וכרגע אני עדיין מתמודדת עם המחלה אבל אני אופטימית. שומרת על החיוך כל הזמן. מי שנמצא לידי לא מאמין לרגע שאני עם סרטן. היה חשוב לי להעביר את התחושה הזו בצילום. להבהיר שאפשר לנצח. רק צריך להאמין שהכל בידיים שלך".

אחת מיוזמות הפרויקט היא אפרת לוין, מתאמת בריאות סרטן השד ברמב״ם המלווה את הנשים הללו מיום הגעתן לבית החולים לאורך כל הדרך. "זה מאוד מרגש לראות את התהליך הזה", מסכמת לוין, "הנשים הללו מדהימות, חזקות ומעוררות השראה. אלו נשים בלתי רגילות שבחרו לחשוף ולהיחשף בצורה אמיצה. כל תמונה מספרת סיפור של נשיות שאולי לא עונה להגדרה הקונבנציונלית של שלמות הגוף, אבל הנשיות שלהן באה מבפנים. התערוכה מבהירה לנו מעל לכל ספק מאיזה חומר הנשים הללו עשויות. עד כמה הן יפות, נשיות ומלאות עוצמה. לראות את הנשים הללו, פירושו לראות את הוורוד גם כשהחיים מזמנים צבעים אחרים".

תערוכת הצילומים "עדשה ורודה" כוללת כאמור תמונות מהפקות אופנה של עשר ממטופלות מערך בריאות השד ברמב"ם. בין המצולמות נשים בכל הגילאים, מחלימות ומתמודדות עם סרטן השד אשר נמצאות במעקב מתמשך של הצוות הרפואי בביה"ח. היוזמה הינה של הצוות המטפל ברמב"ם, בשיתוף דורון כהן, תאורן ערוץ 1 שרתם את הצלמים ובתמיכת חברת "רוש".


אשה יפה. צפו בדוגמניות שלנו מספרות על פרויקט "עדשה ורודה":
צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם.