חדשות רמב"ם

תרמה בעבודה: הצילה חיים בבית החולים שבו היא גם עובדת וגם משרתת במילואים

תאריך פרסום: 29/11/2023 10:30

לי שחף, בת 31 מחיפה, משרתת קל"ב. רמב"ם, המקום שבו היא עובדת כמרפאה בעיסוק בחטיבה הפסיכיאטרית מזה שנתיים, הוא גם המקום שבו היא משרתת כבר שבעה שבועות כקצינת נפגעים. לאחרונה הפכה הזירה הזו, לנקודת ציון חשובה נוספת בחייה של שחף – אחרי שתרמה תרומת מח עצם כפולה, להצלתה חייה של אשה אשר נמצאה התאמה ביניהן.

בתמונה: לי שחף בזמן תהליך תרומת מח העצם ברמב"ם. צילום: באדיבות המצולמת

בתמונה: לי שחף בזמן תהליך תרומת מח העצם ברמב"ם. צילום: באדיבות המצולמת

"כשהתגייסתי לפני 12 שנה נכנסתי למאגר התרומות של "עזר מציון" כמו חיילים רבים", היא מספרת, "לפני כמה חודשים יצרו איתי קשר ומסרו לי שנמצאתי מתאימה לתרומה עבור אשה שזקוקה לה. אני לא יודעת עליה הרבה. רק את טווח הגיל שלה והעובדה שיש פה מצב שמצריך ממני לתרום במשך יומיים, כדי שיהיה מספיק מח עצם שיבטיח את הצלחת התהליך. קיבלתי על עצמי את המשימה והמתנתי לעדכון". 

הקריאה לביצוע התרומה, הלכה למעשה, תפסה את שחף ברמב"ם, אבל לא במסגרת עבודתה בבית החולים, אלא בזמן שהיא משרתת כקצינת נפגעים במרכז הרפואי שבו היא עובדת. צו שמונה הפך לצו השעה, ובתמיכת הממונים עליה, בשני הכובעים, היא לקחה פסק זמן של כמה ימים כדי לספק את התרומה שלה התחייבה. שחף נטלה זריקות שמגבירות את תהליך ייצור מח העצם בדם במשך כמה ימים, ולאחר מכן נתנה את תרומת מח העצם בתהליך המקובל, רק שבמקרה שלה נדרשה לתרום יום אחר יום, בשל העובדה שמקבלת התרומה שוקלת יותר ממנה פי שניים וחצי. 

"זה התחיל בעצם כמו משימה, אבל הפך לאירוע מרגש", היא משחזרת, "רק כשביצעתי את התרומה, אז נפל האסימון שזה קורה היום. פתאום עלתה לי מחשבה שעכשיו זה משנה לאותה אישה את החיים. זה נותן משמעות לזה שאני פה, בעולם, יכולה לעזור עם הגוף שלי למישהו אחר", היא אומרת ומוסיפה, "אשמח להכיר אותה יום אחד, אבל זה לא חשוב לי מי היא. אנחנו בתקופה כל כך מורכבת, זה פשוט מרגיש טוב להיות מסוגלת לעזור. לא פחות מזה שעזרתי לה, עזרתי לעצמי. כולנו מתמודדים כרגע עם דברים, וזה המעט שאני יכולתי לעשות". 

בתמונה: לי שחף בזמן תהליך תרומת מח העצם ברמב"ם. צילום: באדיבות המצולמת