חדשות רמב"ם

​​רמב"ם מציין את המטופלת ה-40 לטיפול חדשני ברעד פרקינסוני

תאריך פרסום: 17/05/2016

ד"ר אילנה שלזינגר, מנהלת המכון להפרעות תנועה ופרקינסון, ורופאה בכירה במחלקת נוירולוגיה ברמב"ם, מתרגשת לקראת כל מטופל ומטופלת שמבקרים במרפאה שלה. אבל כשגילתה שלה ולמטופלת שלה יש בדיוק את אותו השם, הפך המפגש בין השתיים לאירוע מרגש במיוחד. ​

בתמונה: ד"ר אילנה שלזינגר (מימין) ואילנה לבית שלזינגר, 
שעה קלה אחרי שהפכה למטופלת ה-40 שעברה טיפול חדשני 
לרעד (FUS) ברמב"ם | צילום: פיוטר פליטר.בתמונה: ד"ר אילנה שלזינגר (מימין) ואילנה לבית שלזינגר, שעה קלה אחרי שהפכה למטופלת ה-40 שעברה טיפול חדשני לרעד (FUS) ברמב"ם | צילום: פיוטר פליטר.

ד"ר אילנה שלזינגר והמטופלת אילנה לבית שלזינגר (בת 71 מקיבוץ צובה) נפגשו לפני למעלה משנה וחצי, כאשר האחרונה הגיעה אל רמב"ם בעקבות פרסום על טיפול חדשני לרעד באמצעות קרני אולטרסאונד ממוקדות ומבוקרות MRI. אחרי מספר מפגשים ומעקבים, החליט הצוות הרפואי האמון על הטיפול כי שלזינגר (שמתוקף נישואיה שם משפחתה הנוכחי הוא סמדר) נמצאה מתאימה לטיפול המתקדם, שרמב"ם צבר ניסיון רב בביצועו. בשבוע שעבר הגיעה שלזינגר המטופלת אל חדר ה-MRI בביה"ח, שם עברה את ההליך שנראה כמו סצנה מסרט מדע בדיוני. בתוך פרק זמן קצר מרגע שנכנסה אל חדר הטיפולים, נעלם הרעד ששלזינגר סבלה ממנו שנים רבות. אל חגיגות המשפחה הצטרף גם הצוות המטפל שציין באותו המעמד את הטיפול ה-40 במספר שנעשה בביה"ח, באמצעות הטכנולוגיה החדשנית.

כשהיא מוקפת בילדיה, סיפרה אילנה לבית שלזינגר, אחות מקצועית ובכירה בעברה, על התחושה אחרי שנים שבהן סבלה מרעד פרקינסוני: "אני מרגישה טוב ומאוד שמחה להיות אחרי ההליך", ציינה, "אני מצפה בקוצר רוח לחזור לאט, לאט אל השגרה שלי וממליצה לכל מי סובל מרעד לחשוב על האפשרויות שהקדמה והטכנולוגיה פורסות בפנינו, ולאמץ אותן".

טיפול ניתוחי תוך מוחי לפרקינסון ורעד באמצעות קרני אולטרסאונד ממוקדות מבוקרות MRI (המכונה FUS), בוצע לראשונה בישראל, ברמב"ם, לפני כשנתיים וחצי. מדובר בטכנולוגיה חדשנית שפיתחה החברה הישראלית "אינסייטק", טכנולוגיה שהופכת את קרינת האולטרסאונד לכלי יעיל ומדויק שמחליף את סכין הניתוחים, ומאפשרת למנתח להיכנס אל תוך מוחו של המטופל בלי הרדמה, חתכים או ניסור הגולגולת. לצוות הטיפול, שכאמור ביצע לפני ימים אחדים את הניתוח ה-40 במספר, שותפים מחלקת נוירו-כירורגיה בראשות פרופ' מנשה זערור, יחידת הפרקינסון, בראשותה של ד"ר אילנה שלזינגר מהמחלקה לנוירולוגיה, ויחידת הנוירו-רדיולוגיה בניהולה של פרופ' דורית גולדשר.

אז איך מרפאים רעד ללא ניתוח? צפו
איך זה עובד? רקע לטיפול

מנתחי המוח יודעים מזה שנים, שמחלות כמו פרקינסון, רעד ראשוני וכאב נוירופאתי, ניתנות לטיפול ע"י צריבת או כריתת אזורים זעירים במוח שהמחלה גורמת להם לתפקוד יתר. פרקינסון היא מחלה שפוגעת במיליוני אנשים בעולם מדי שנה, אך מחלת "הרעד הראשוני" נפוצה פי 20 ממחלת פרקינסון וגורמת לחולים לירידה באיכות החיים של החולים בה.

הטיפול מתבצע כך: החולה שוכב ללא תנועה בתוך ה- MRI , בעוד שהנוירוכירורג המנתח יושב חמישה מטרים ממנו, מעבר לחלון זכוכית, ומפעיל באמצעות עכבר מחשב את הקסדה שמשגרת גלי אולטרסאונד לתוך המוח, לאחר שהוא מזהה באמצעות ה-MRI את הנקודה המדויקת שצריכה לעבור את הטיפול. כל אותו זמן החולה בעירות מלאה, ולמעשה הוא נשאל מדי כמה דקות איך הוא מרגיש, כדי לברר אם חלה הטבה ברעד וכדי לוודא שאינו סובל מתופעות לוואי.
המנתח מגביר בכל פעם את עצמת הקרניים (החימום), ובהפסקות בין הפעולות ניגשים אל מיטת המטופל נוירולוגים כדי לבדוק את איכות השיפור במחלה. כבר אחרי עשר דקות של טיפול ניתן לראות שחולה שלא היה מסוגל לצייר קו ישר בלי רעידות – מצליח להשתלט על תנועות העיפרון. אחרי כמה סדרות של שיגור גלי אולטרסאונד הטיפול מסתיים ויד החולה נותרת כעת יציבה וללא רעד.

המערכת של אינסייטק ביצעה עד כה עשרות טיפולים כאלה בכל העולם – בשוויץ, דרום קוריאה, ארה"ב, וכאמור-בישראל.