אולטרסאונד ממוקד (FUS) לטיפול ברעד ראשוני ופרקינסון

FUS הוא טיפול חדשני ולא פולשני לסובלים מרעד ראשוני ופרקינסון העושה שימוש באולטרסאונד ממוקד ( Focused Ultrasound) מונחה תהודה מגנטית (MRI).

בסרטון: סיפורו של סמי זנגי, מהראשונים בישראל שעברו טיפול ניתוחי תוך מוחי לפרקינסון ורעד באמצעות קרני אולטרסאונד ממוקדות.

 
מהו רעד?
רעד הוא בעיה נוירולוגית. כאשר הרעד הוא בדרגת חומרה בינונית עד קשה הוא פוגע באיכות החיים. רעד בינוני-קשה מפריע לביצוע פעולות יומיומיות כגון אכילה, שתייה, כתיבה ופעולות רבות נוספות המחייבות תנועה מבוקרת ומדויקת. לעתים קרובות הרעד אינו סימטרי וחמור יותר בצד אחד של הגוף. עם השנים עלול הרעד להחמיר ולגרום לנכות. מטופלים רבים, עם רעד משמעותי, אינם מגיבים לתרופות ועשויים לשקול הליך ניתוחי, לרבות השתלת אלקטרודות לגירוי מוחי.
המכון שלנו מציע טיפול חדשני ולא פולשני המבוצע על ידי מערכת אולטרא סאונד בחדר ה- MRI ללא צורך בניתוח , ללא חתכים וללא השתלות. הטיפול מביא להקלה משמעותית ומיידית לרעד.

מהו אולטרסאונד ממוקד לטיפול ברעד?
הטיפול באולטרא סאונד ממוקד הוא טיפול לא פולשני העושה שימוש בגלי אולטראסאונד לצריבה של חלק זעיר במוח, המשמש כתחנת ממסר להעברת אותות חשמליים. קרני האולטראסאונד ממוקדות דרך הגולגולת לאזור מסוים במרכז המוח (התלמוס) ופוגעות בו מבלי להשפיע על שאר רקמת המוח. על ידי צריבה נקודתית זו מופסקת העברה בלתי תקינה של אותות חשמליים והרעד נרגע.
הטיפול משלב שימוש בגלי אולטראסאונד ממוקדים עם הדמיית תהודה מגנטית (MRI) המאפשרת לרופא לכוון את הגלים למטרה בצורה מדויקת מאוד ולנטר את השפעתם על החולה בזמן אמת. כך מותאם הטיפול אישית לכל חולה וחולה.

 

  הפציינט שותה כוס מים בעצמו מייד לאחר הטיפול.


מה קורה במהלך הטיפול?
בזמן הטיפול המטופל שוכב בתוך סורק מגנטי (IMR). ה-MRI מאפשר לרופא לבחון את מבנה המוח ולהגדיר את מוקד הטיפול. בכדי להבטיח שהראש לא יזוז במשך הטיפול, מורכבת על ראש המטופל מסגרת מיוחדת לקיבועו. חלקו העליון של הראש ממוקם בתוך קסדה, המייצרת את גלי האולטראסאונד.הגלים מכוונים אל המטרה בטמפרטורות הולכות ועולות תוך ניתור החולה והתאמת הטיפול בכדי להקל להפסיק את הרעד. תוך כדי הטיפול החולה מנוטר בכדי למנוע תופעות לוואי.

מה קורה לאחר הטיפול?
אצל רוב המטופלים מופיע שיפור משמעותי ברעד מיד עם תום הטיפול. לאחר הטיפול נשאר המטופל להשגחה של 24 שעות שבמסגרתן מבוצעת בדיקה תפקודית ראשונית ובדיקתMRI נוספת. לאורך חודשים נשמר האפקט ובחולים שנבדקו לאחר שנה נמצא כי הטיפול עדיין אפקטיבי. כל החולים מדווחים על שיפור משמעותי באיכות חייהם.
ממצאים אלו דווחו בכתבי העת הרפואיים המובילים בעולם לרבות ב- New England Journal of Medicine וב- The Lancet Neurology 

קוים שצוירו על ידי המטופל בתוך ספירלה - לפני הטיפול (מימין), מייד לאחר הטיפול (באמצע) ושנה לאחר הטיפול (משמאל)


מהם יתרונות הטיפול באולטרסאונד ממוקד לטיפול ברעד ?
  • אין צורך בחתכים בגולגולת או בשתלים.
  • הקלה מידית ומתמשכת ברעד
  • לא נדרש מעקב קבוע
  • הפחתת תלות בתרופות יכולה לשפר את איכות החיים
  • ללא קרינה מזיקה
  • תופעות הלוואי, אם קיימות, הן מעטות ולרוב מופיעות רק בזמן הטיפול 

 

ד"ר שלזינגר בודקת את הפציינט מספר פעמים במהלך הטיפול לצורך ניטור ההליך הרפואי


מהם הסיכונים?
לא ידוע על תופעות לוואי חמורות. תוארו מקרים של הפרעות תחושה זמניות או חוסר יציבות לאחר הטיפול כתוצאה מבצקת מקומית באזור הטיפול, אך אלו חלפו לרוב תוך זמן קצר. קיימת אפשרות תיאורתית לנזק לרקמות אחרות, אבל היא מצטמצמת באמצעות הבקרה המושגת באמצעות הדמיית תהודה מגנטית.

 מהם הטיפולים האחרים המבוצעים באמצעות האולטראסאונד הממוקד?
הטיפול באולטרא סאונד ממוקד מאושר גם לטיפול בשרירני רחם, אדנומיוזיס, גרורות בעצמות וגידולים מכאיבים אחרים בעצם. אלפי מטופלים ברחבי העולם כבר הפיקו תועלת מהטכנולוגיה העושה שימוש באולטראסאונד ממוקד בהנחיית תהודה מגנטית. השיפור הקליני מתועד במאות פרסומים מדעיים.

 תעודת זהות
שם: אולטרסאונד ממוקד MRI
יצרן: חברת ההייטק הישראלית אינסייטק
שנת לידה: הפיתוח הראשוני של המכשיר החל לפני 15 שנה. השימוש בו החל לטיפול בגידולים שפירים ברחם, שעבורם הוא כבר מקובל בארצות הברית ובאירופה. לאחרונה התחילו להשתמש באותה טכנולוגיה לטיפול במחלות נוירולוגיות.
איפה תמצאו אותו: באמצעות המכשיר בוצעו עד כה כ־140 טיפולים בקנדה, בארצות הברית ובקוריאה, רובם במסגרת מחקר. הטכנולוגיה מאושרת לשימוש באירופה, ובעלת תקן CE. הטיפול נכנס לשימוש ברמב"ם מנובמבר 2013. ​

לפרטים נוספים ולקביעת תור – המכון להפרעות תנועה ברמב"ם:
04-777-1495 או במייל [email protected]

לקריאת כתבה בנושא "לעומק המוח" מתוך מגזין אדם >​

שאלון התאמה לטיפול
מטופלים המעוניינים לבחון התאמתם לטיפול אולטרסאונד ממוקד- FUS מתבקשים למלא שאלון זה ולהחזירו על פי הפרטים בטופס.
להורדת השאלון >​​

זימון תורים - המכון להפרעות תנועה

עקב תקלה במרכזיית בית החולים יש כעת שיבושים בהתקשרות לחלק מהמחלקות והמרפאות.

אנו פועלים לתיקון התקלה בהקדם האפשרי. 

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

מומלץ להוריד לטלפון הנייד את אפליקציית Dial My App המסייעת בזימון תור 24/7
להורדת האפליקציה>

שאלון התאמה לטיפול
מטופלים המעוניינים לבחון התאמתם לטיפול אולטרסאונד ממוקד- FUS מתבקשים למלא שאלון זה ולהחזירו על פי הפרטים בטופס. להורדת השאלון >​​