חדשות רמב"ם

בדיקה מצילת חיים: על סל "סקר לסרטן" כבר שמעתם?

תאריך פרסום: 13/06/2016

סרטן נחשב לגורם התמותה מס' 1 בעולם המערבי, אך במקרים רבים גילוי מוקדם של המחלה יכול להציל חיים. לראשונה בצפון, המכון לבדיקות תקופתיות ברמב"ם מציע מסלול ייחודי: ריכוז של בדיקות לגילוי מוקדם של מספר סוגי סרטן נפוצים, על ידי צוות מומחים, תחת קורת גג אחת. אז למה אתם מחכים?

בתמונה: הילדה הסורית ואחות במחלקה רגע לפני הפרידה.
צילום: פיוטר פליטר, דוברות הקריה הרפואית רמב"ם.
בתמונה: הילדה הסורית ואחות במחלקה רגע לפני הפרידה. צילום: פיוטר פליטר, דוברות הקריה הרפואית רמב"ם.

י', בשנות ה-30 לחייה, מאזור חיפה, נשלחה למכון לבדיקות תקופתיות במכון ברמב"ם, מטעם העבודה. במהלך בדיקה של כירורג שד, נמצא גוש בחזה של י' והומלץ לה להמשיך את הבירור באמצעות בדיקת אולטרסאונד שד וביופסיה. בעקבות הבדיקות התברר הממצא כסרטני, וי' נאלצה לעבור כריתת שד ובעקבותיה הקרנות, אך כיום – ארבע שנים לאחר האבחנה – הסרטן מאחוריה.

ש', תושב הצפון בשנות ה-50 לחייו, הגיע לפני כמה שנים למכון לבדיקות תקופתיות ברמב"ם כדי לבצע את הבדיקות השנתיות השגרתיות שהוא עושה, כדרך קבע, באופן פרטי. במסגרת סל הבדיקות שערך, עבר ש' גם בדיקת עיניים וסיפר לרופא שבדק אותו כי הוא סובל לאחרונה מהדרדרות חדה בראייה שלו. "חשבתי לתומי שזה קשור לגיל, אך הרופא הפנה אותי מיד לחדר המיון", סיפר ש'. צוות המיון שקיבל את ש' החליט לאור התסמינים על ביצוע בדיקת C.T ראש, שהראתה גידול שהתפתח בראשו ולוחץ על עצב הראייה. כבר למחרת עבר ש' ניתוח ברמב"ם, להוצאת הגידול שהסתבר כשפיר, וראייתו חזרה למצב תקין.

במקרים רבים, גילוי מוקדם של גורמי סיכון עשוי למנוע התפתחות של מחלות שונות ואף להציל חיים. במקרה של מחלת הסרטן, על סוגיו, להנחה הזו יש תוקף חזק יותר. לראשונה בצפון, המכון לבדיקות תקופתיות ברמב"ם מציע מסלול מורחב, השם דגש על בדיקות סקר סרטן ומאפשר ריכוז של מספר בדיקות בתחום זה, הכל תחת קורת גג אחת.

במסגרת סל הבדיקות הייחודי הזה, יעברו הנבדקים בדיקות סקר מגוונות לגילוי מוקדם של סוגי סרטן שכיחים ומסוכנים הניתנים לטיפול כגון: סרטן השד, סרטן הרחם והשחלות, סרטן הערמונית והאשכים, סרטן המעי הגס, סרטן העור וחלל הפה, וסרטן הריאות. על פי צורך יוכלו הנבדקים לקבל ייעוץ אונקוגנטי. כל הבדיקות מבוצעות על ידי צוות מומחי רמב"ם בתחומים השונים, תוך שימוש במכשור מתקדם ופרוטוקולים של בדיקות מקיפות וחדישות.

סל הבדיקות המוצע מיועד לאוכלוסייה בריאה, בעלת גורמי סיכון כגון: סיפור משפחתי של סרטן, בעיקר ריבוי מקרי סרטן וסרטן בגיל צעיר, עישון, גיל, השמנת יתר, חשיפה לשמש בעבר או בהווה, העדר פעילות גופנית וכו'.

"גילוי מוקדם של סרטן, על סוגיו השונים, מוריד לרוב את אחוזי התמותה, מעלה את יכולת ההשפעה של הטיפולים הקיימים ומשפר את איכות החיים של החולים", מסביר ד"ר אופיר אביזוהר, מנהל המכון לבדיקות תקופתיות ברמב"ם, "מחלת הסרטן הפכה לגורם תמותה מספר אחד בעולם המערבי, אך יש לה ביטויים רבים ולכן גם האבחון והטיפול משתנים מסוג אחד של סרטן לאחר. מסלול בדיקות סקר הסרטן של המכון ברמב"ם, בא להתמודד עם הסוגיה הזו, ולאפשר בחינה של כל מחלה בנפרד".

למידע נוסף וקביעת תור היכנסו לעמוד המכון לבדיקות תקופתיות

הבדיקה כרוכה בתשלום. לפרטים ולקביעת תור, ניתן לפנות למכון לבדיקות תקופתיות ברמב"ם, ​בטלפון: 04-7772688